Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Nový software pro Macy
2. září 2011, 00.00 | Apple vydal aktualizaci Digital Camera RAW Compatibility Update 3.8 doplňující podporu RAW formátů 8 nových fotoaparátů. V USA byl potichu obnoven prodej původního Final Cut Studia, avšak pouze po telefonu a do vyprodání zbývajících zásob. A Parallels uvedla Desktop 7 for Mac, který zvyšuje výkon virtualizovaných Windows, zlepšuje jejich integraci s Lionem a umožňuje virtualizovat také Lion.
Přes trvající letní útlum se v minulých dnech pár softwarových novinek pro Macy našlo:
Digital Camera RAW Compatibility Update 3.8 přidává podporu 8 dalších fotoaparátů
Ve středu Apple vydal jednu softwarovou aktualizaci pro Mac OS X, Digital Camera RAW Compatibility Update 3.8. Jak napovídá její název, týká se podpory formátu RAW, který pro digitální fotografie využívají nejenom profesionální fotografové, ale ve stále větší míře už i náročnější amatéři.
Ve skutečnosti ovšem jde spíše o skupinu formátů, pro každý fotoaparát (pokud to vůbec podporuje) se RAW formát poněkud liší. Pro další zpracování RAW snímků je proto nutná odpovídající softwarová podpora, jež se musí pravidelně aktualizovat s tím, jak na trh přicházejí nové typy fotoaparátů. Macy tuto podporu zajišťují přímo na úrovni operačního systému, v praxi ji využívají hlavně dva programy, Aperture 3 a iPhoto '11.
Nové verze Mac OS X většinou rozšiřují paletu podporovaných RAW formátů, ovšem mezi jejich vydáváním bývají poměrně dlouhé intervaly, a tak se o průběžné doplňování nových typů fotoaparátů starají právě aktualizace Digital Camera RAW Compatibility Update. Nová verze 3.8 přidává osm nových typů, konkrétně se jedná o aparáty Konica Minolta DiMAGE A200, Olympus PEN E-P3, Panasonic LUMIX DMC-G3 a LUMIX DMC-GF3, Samsung NX11 a NX100 a Sony Alpha NEX-C3 a Alpha SLT-A35.
Tyto typy přibyly k řadě fotoaparátů již podporovaných aktuálními verzemi Mac OS X, tedy Mac OS X 10.6.8 Snow Leopard a Mac OS X 10.7.1 Lion. Přehled všech nyní podporovaných RAW formátů pro Snow Leoparda najdete v tomto podpůrném dokumentu, seznam RAW formátů dostupných pro Lion předkládá tenhle dokument.
Aktualizace Digital Camera RAW Compatibility Update 3.8 se nabízí přes Software Update, anebo se dá stáhnout ručně odtud (její velikost činí jen 6,91 MB), vyžaduje Mac OS X 10.6.5 či vyšší nebo (Mac) OS X 10.7 a vyšší.
Apple začal opět prodávat původní Final Cut Studio
Koncem června se počal v Mac App Store prodávat nový střihový program Applu Final Cut Pro X spolu s doprovodnými programy Motion 5 a Compressor 4. V programu však došlo k řadě změn, jež vůbec nenadchly profesionální zpracovatele videa a jeho přijetí tak bylo přinejlepším smíšené. Kritikům nejvíc vadí to, že Final Cut Pro X bez náhrady zrušil řadu funkcí důležitých právě pro profesionály a pro zavedená pracoviště. (Často na to naráží i náš seriál o něm.)
Největší rozhořčení však vyvolalo to, že Apple současně s uvedením Final Cutu Pro X ukončil prodej Final Cut Studia, jež zahrnovalo dosavadní Final Cut Pro 7. Final Cut Pro X přitom ani neumí importovat projekty verze 7 a Apple doporučuje provozovat v případě potřeby obě verze současně, ovšem pracoviště, jež by chtěla přidat další střihovou stanici, ztratila možnost legálně si pořídit další kopii Final Cutu Pro 7.
Apple koncem června na nejčastější stížnosti odpověděl, slíbil brzké aktualizace Final Cutu Pro X, jež doplní některé chybějící funkce. Odpovědi však kritiky příliš neuspokojily, navíc se zatím, po více než dvou měsících, žádné aktualizace ještě neobjevily.
A nyní se zdá, že nakonec Apple tlaku kritiků přece jenom částečně podlehl a přinejmenším v USA potichu
obnovil prodej původního Final Cut Studia. MacRumors si totiž včera ověřil u zástupce telefonického prodeje Applu, že Final Cut Studio, vedené pod katalogovým číslem MB642Z/A
, se opět prodává za 999 USD (zákazníkům ze školství jen za 899 USD). Je však dostupné pouze v rámci prodeje po telefonu (na bezplatném čísle), v kamenných obchodech Applu, ani v jeho webovém obchodu nadále není dostupné.
Zřejmě se tedy naplnilo jisté přísloví o vlku a koze. Ti, kdo pořád potřebují původní Final Cut Studio, znovu dostali možnost si ho pořídit, avšak ve viditelnějších nabídkách nadále chybí. Nepochybně to vyvolá dohady, zda jde o důsledek nedávné personální změny, ale spíše jde o způsob, jak se zbavit zbývajících zásob.
Mluvčí Applu totiž vysvětlil webu The Loop (ten často slouží jako polooficiální sdělovací kanál Applu), že stejně jako u mnoha jiných softwarových produktů, jimž skončila životnost, má Apple omezené množství zbývajících zásob Final Cut Studia, jež je prostřednictvím telefonického prodeje dostupné zákazníkům, kteří ho potřebují pro své rozběhnuté projekty.
Parallels Desktop 7 umožňuje virtualizaci Lionu
Aplikací pro Mac OS X je sice už docela dost, ale stále přijde vhod možnost provozovat na Macu také další operační systémy, zejména Windows. To uznal i Apple, když začal dodávat Boot Camp umožňující spouštět Windows jako alternativní operační systém. Tohle řešení ovšem znamená, že lze v daném okamžiku používat buď Mac OS X, nebo Windows.
Existuje však řešení i pro ty, kdo chtějí provozovat oba operační systémy současně, umožňují to virtualizační programy, které Windows spustí ve virtuálním stroji. Jako první přišla se svým programem Desktop firma Parallels, později se s programem Fusion přidala VMware a četné příznivce má i otevřený virtualizační software VirtualBox.
Parallels Desktop for Mac ovšem stále zůstává velmi oblíbený (i když pochopitelně má též své četné kritiky) a jeho výrobce poměrně často vydává nové verze, loni v září se začala prodávat verze 6. A ve čtvrtek Parallels oznámila uvedení verze 7 (pochopitelně k tomu vydala oficiální tiskovou zprávu).
Parallels Desktop 7 for Mac dále zvyšuje výkon virtualizovaných Windows a zlepšuje podporu Lionu. Celkově má verze 7 přinášet 90 nových a vylepšených funkcí a vlastností, díky nimž budou spuštěné aplikace Windows působit, jako by byly napsané přímo pro Mac OS X (tvrdí Parallels).
Zlepšení virtualizace Windows
Při provozování Windows má být Desktop 7 proti předchozí verzi 6 o 60 procent rychlejší při jejich spouštění a probouzení ze spánku a zpracování 3D grafiky se v některých aplikacích zrychlilo až o 45 procent. V porovnání s „nejbližším konkurentem“ (tím se nepochybně myslí VMware Fusion 3) je údajně o 120 procent rychlejší při kopírování souborů pod Windows a o 40 procent rychlejší při spouštění nebo probouzení Windows.
Kromě vyššího výkonu virtualizovaných Windows se též dále zlepšila jejich integrace s Mac OS X, zejména s Lionem. Změnily se také vzhled a fungování samotného Desktopu 7, aby se zvýšila jeho použitelnost, například jeho nápověda se více blíží zvyklostem Mac OS X.
Aplikace Windows nyní mohou využívat celoobrazovkový režim, Launchpad a Mission Control Lionu (názorně to předvádí toto video) a kamery iSight a FaceTime HD lze používat jak v aplikacích Mac OS X, tak Windows (viz tohle video). Integrační prvky z minulé verze, jako třeba tisk z virtuálního stroje či sdílené složky, se ještě zlepšily.
Virtuální stroj Desktopu 7 navíc teď dokáže podporovat až 1 GB grafické paměti, což mu dovolí používat ultravysoká rozlišení. Přibyla podpora pro 7,1kanálový prostorový zvuk pod Windows a byl vylepšen dosavadní ovladač pro 5,1kanálový zvuk.
Nová sada nástrojů usnadňuje přenos stávajících instalací Windows z PC na Mac s Desktopem 7, pomohou s přenosem souborů, programů a nastavení (včetně záložek webového prohlížeče). Tyto nástroje se nacházejí v základním vydání programu, Parallels ovšem prodává též vydání Switch to Mac Edition, které navíc zahrnuje propojovací USB kabel a dodatečné výukové materiály (hlavně instruktážní videa) pomáhající s přechodem z PC na Mac.
Zákazníci z USA (pro jiné země to zatím dostupné nebude) se budou moci těšit ještě z jedné novinky usnadňující provozování Windows v Desktopu 7. Nová funkce „Windows on Demand“ („Windows na požádání“) umožní přímo z programu zakoupit Windows a automaticky je nainstalovat na daný Mac v podstatě bez zásahu uživatele.
Nově lze virtualizovat také Lion
Parallels Desktop se sice využívá především k provozování Windows, ale v jeho virtuálních strojích se samozřejmě dají spouštět mnohé jiné operační systémy (především různé varianty Linuxu a dalších unixových systémů). Verze 7 ovšem poprvé dovoluje provozovat ve virtuálním stroji též samotný Lion.
Technicky by to samozřejmě bylo možné už dříve, jenže Apple virtualizaci klientských variant Mac OS X nedovoloval, tu povolil až pro Lion (virtualizace Mac OS X Serveru byla možná již od Leopard Serveru). Nové licenční ujednání navíc dovoluje na jednom Macu provozovat 2 kopie Lionu bez nutnosti zakoupení další licence.
Desktop 7 už přirozeně na novou licenční politiku reaguje, díky tomu je v něm možné Lion provozovat jako hostovaný operační systém ve virtuálním stroji. To znamená, že vedle standardně nainstalovaného Lionu lze (zcela legálně a bez dalších výdajů) spustit druhou virtualizovanou kopii Lionu, se kterou půjde provádět v podstatě cokoli, aniž by to nějak ovlivnilo hostitelský Lion. To ocení především vývojáři a nároční uživatelé, co často experimentují.
I tuhle novinku Parallels předvádí v ukázkovém videu, četná další videa k sedmé verzi Desktopu najdete v jejím kanálu na YouTube.
Požadavky a cena programu
Parallels Desktop 7 for Mac vyžaduje Mac s procesorem Intel Core 2 Duo, Core i3, Core i5, Core i7 nebo Xeon, alespoň 2 GB RAM (pro Windows 7 se doporučují 4 GB RAM) a zhruba 15 GB volného prostoru na disku pro samotnou instalaci Windows (aplikace Windows samozřejmě zaberou další místo).
Od včerejška je dostupný upgrade na Desktop 7 pro vlastníky předchozích verzí 5 a 6. Stojí 49,99 USD, stejně jako křížový upgrade z konkurenčního programu VMware Fusion. Ovšem ti, kdo si koupili Desktop 6 po 1. srpnu 2011, mohou na verzi 7 přejít zdarma.
Od 6. září (příštího úterý) se pak začne prodávat také Desktop 7 pro nové zákazníky, bude stát obvyklých 79,99 USD. Nabízet se bude též výše zmíněné vydání Switch to Mac za 99,99 USD a levnější studentské vydání za 39,99 USD. Parallels vedle anglické verze dodává rovněž řadu jiných jazykových verzí, Desktop 7 je už teď dostupný v sedmi jazycích a brzy mají dorazit další lokalizace, včetně té do češtiny. (Český distributor provozuje i českou verzi webu Parallels, ta však zatím nabízí jen Desktop 6.)
Nová verze aplikace Parallels Mobile pro iOS
Už pro Desktop 6 se dodávala (placená) aplikace Parallels Mobile umožňující vzdálenou správu a ovládání jeho virtuálních strojů z přístrojů s iOS. S Desktopem 7 uvolnila Parallels též novou verzi 3.0.510 této mobilní aplikace.
Z ní lze na dálku ovládat vedle virtuálních strojů a jejich aplikací také daný Mac s Desktopem 7. Aplikace nyní dovoluje kopírování a vkládání textu mezi programy Windows (a jiných virtualizovaných operačních systémů na Macu) a přístrojem s iOS.
Nově přibyla podpora zvuku, takže lze přehrávat hudbu a zvuk z virtuálního stroje, což přirozeně platí i pro Flash, takže na zařízení s iOS teď půjde plnohodnotně sledovat Flash videa provozovaná na Macu ve Windows Internet Exploreru a Windows Media Playeru. Zlepšila se podpora pro externí monitory a klávesnice a lze nastavit, aby se aplikace Parallels Mobile k Macu a jeho virtuálním strojům připojovala pouze tehdy, když bude dostupné WiFi připojení.
Aplikace funguje na iPhonech, iPodech touch a iPadech s iOS 4.0 nebo vyšším (pro iPad poskytuje uzpůsobené uživatelské rozhraní, jde tedy o univerzální aplikaci). Po omezenou dobu bude dostupná za sníženou cenu 4,99 USD (3,99 EUR), později její cena vzroste na 19,99 USD. Stávající vlastníci pochopitelně dostanou novou verzi zdarma.