Obchodní zprávy: Apple podal zprávu o výsledcích fiskálního roku 2007, Apple převzal prodej v Portugalsku a pověsti o iPhonu ve Španělsku. (19.11.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Obchodní zprávy: Apple podal zprávu o výsledcích fiskálního roku 2007, Apple převzal prodej v Portugalsku a pověsti o iPhonu ve Španělsku. (19.11.07)

19. listopadu 2007, 04.00 | Apple podal federální komisi pro cenné papíry zprávu o svých finančních výsledcích za uplynulý fiskální rok 2007. V Portugalsku Apple převzal přímou vládu nad prodejem a otevřel svůj portugalský webový obchod poté, co tamní prodeje dosáhly požadovaného objemu. A objevily se pověsti, že španělská Telefónica očekává iPhone v květnu 2008, snad i s podporou 3G sítí.

Přes víkend se sešlo zpráv opravdu málo, v tomto článku najdete informace týkající se obchodních záležitostí Applu, druhý dnešní článek popisuje aktualizace programů od Adobe.

Apple vydal zprávu o svých finančních výsledcích za fiskální rok 2007

V pátek Apple zveřejnil zprávu o svých finančních výsledcích za fiskální rok 2007. Takovouto zprávu (označovanou jako hlášení 10-K) musí vydávat všechny americké akciové společnosti pro federální komisi pro cenné papíry SEC do 60 dnů po ukončení svého fiskálního roku. Ten pro Apple skončil 29. září 2007, hlášení tedy podává s dostatečným předstihem.

Některé z těchto informací Apple již oznámil při sdělování výsledků za čtvrté fiskální (třetí kalendářní) čtvrtletí, zpráva pro SEC ovšem poskytuje mnohé dodatečné údaje a umožňuje udělat si obraz o podnikáni firmy za celý (fiskální) rok.

Zpravodajské servery si ze zprávy vybírají různé části, pro tento článek jsem použil informace MacNN a AppleInsideru.

V roce 2007 (abych se neopakoval, stále se tím zde myslí fiskální čili hospodářský rok, jenž se v případě Applu nekryje s kalendářním rokem) se Applu vedlo skutečně výborně. Celkové tržby dosáhly 24 miliard USD a přinesly 3,5 miliardy USD čistého zisku. Pro srovnání, v roce 2006 činily tržby 19,3 miliardy USD a zisk 2 miliard USD. (Zisk tedy rostl rychleji než tržby.) K tomuto zisku přispěl prodej více než 7 milionů Maců, provozní kapitál firmy vzrostl na 12,7 miliardy USD. V důsledku toho vzrostly též výdaje firmy (které ovšem dopomohly k onomu vyššímu zisku) a výdaje pravděpodobně porostou i příští rok, protože Apple očekává nárůst cen základních komponent jako jsou LCD obrazovky, NAND flash paměť a RAM paměť, což asi povede k poklesu ziskových marží.

Za pozornost stojí také struktura výdajů Applu, 1,1 miliardy USD zaplatilo nájemné pro 197 kamenných obchodů, 782 milionů USD šlo na výzkum a vývoj a 467 milionů USD na reklamu. Apple navíc během roku 2006 zaplatil dodavatelům NAND flash pamětí předem 1,25 miliardy USD (tím si zajišťuje dostatečné dodávky flash čipů pro iPody a nyní též pro iPhone), ale k 29.září 2007 z této částky bylo spotřebováno pouze 208 milionů USD. (Ceny flash pamětí klesly více, než se čekalo a byl jich dostatek, Applu tedy zůstává rezerva flash pamětí i pro příští rok, to by se mohlo hodit například pro vyšší dodávky iPhonů a teoreticky třeba i pro v pověstech tolikrát zmiňovaný subnotebook s flash diskem).

Jak vidíte, zdaleka největší podíl výdajů jde na rychlé rozšiřování maloobchodní prodejní sítě. Celková částka za nájmy prodejen v roce 2006 činila 886 milionů USD, o rok později vzrostla na výše zmíněných 1,1 miliardy. Mnohé z těchto nájemních smluv budou trvat od 3 do 15 let, takže jde o dost dlouhodobé závazky. Navíc Apple stále otevírá nové obchody, v roce 2008 hodlá jen na samotné jejich rozšiřování vynaložit 400 milionů USD.

Z výsledků Applu se bude radovat i americká federální vláda, protože svou daňovou povinnost za rok 2007 Apple odhaduje na 1,2 miliardy USD, proti 619 milionům USD za rok 2006.

Výroční zpráva obsahuje také některé informace o dodavatelích komponent, mezi hlavními zůstávají ATI, Hitachi, LG Philips a Samsung, nově přibyly firmy Infineon, Murata Manufacturing a National Semiconductor, dodávající komunikační čipové sady pro iPhone. Zpráva přesto asi neuvádí úplně všechny dodavatele, protože o dotykové obrazovce iPhonu se všeobecně soudí, že ji dodává německá (avšak v Číně vyrábějící) firma Balda, ale zpráva o tom mlčí. Ostatně, co se výroby v Číně týče, zpráva podotýká, že iPody, MacBooky a iPhone se celé vyrábějí v Číně, přestože různé další výroby se nacházejí po celém světě. V tomhle se ovšem Apple nijak neliší od ostatních počítačových firem, přesun výroby do Číny je prostě jedním z rysů dnešního světa. (Mimochodem, některé iMacy se montují u nás v Pardubicích.)

Přestože Apple vlastní výrobu zadává smluvním partnerům, hodně lidí je zaměstnáno přímo u něj, počet zaměstnanců navíc dost výrazně stoupá. Od roku 2006 bylo přijato zhruba 9 000 lidí na plný úvazek, nyní má 21 600 zaměstnanců na plný úvazek (proti 17 787 v roce 2006), naopak ubylo lidí najatých na dobu určitou, těch nyní pro Apple pracuje 2 100, o 300 méně proti loňsku. Asi nepřekvapí, že většina nových pracovníků byla přijata v souvislosti s rozšiřováním maloobchodního prodeje.

Zpráva dále odkrývá podrobnosti o vlastnících firmy, tu nyní ovládá 30 336 akcionářů, z nichž Steve Jobs zůstává druhým největším s více než 5,5 milionu akcií, největším je investiční fond Fidelity Investments vlastnící téměř 56,6 milionu akcií.

Ve správní radě vedle Steva Jobse sedí další dvě mediálně známé osoby, totiž Al Gore (ano, ten bývalý americký viceprezident, co se nyní angažuje kolem klimatických změn) a Eric Schmidt, generální ředitel Googlu (což svědčí o velmi úzkých vztazích obou firem, jež nejspíš nenaruší ani mobilní platforma Android, se kterou nedávno přišel Google.)

Největší mediální pozornosti se ovšem těší informace související s odměňováním Steva Jobse (i když z čistě ekonomického hlediska nejde o rozhodující finanční položky). Pravděpodobně víte, že Steve Jobs od svého návratu k Applu pobírá symbolický „plat“ ve výši 1 USD. (Avšak tato symbolická částka mu zajišťuje některé zaměstnanecké výhody, třeba zdravotní pojištění, na rozdíl od situace, kdyby nebral vůbec žádný plat.) Správní rada však doporučila, aby vzhledem k výsledkům firmy Steve Jobs ve fiskálním roce 2008 už dostával skutečný plat. Právě tato informace vyvolala titulky typu „Jobsovi bude zvýšen plat“, ten ovšem zrovna na tomhle asi nebude závislý, má řadu jiných investic, plynou mu příjmy z dividend akcií Applu, nemluvě o animačním studiu (v něm byl dlouhou dobu hlavním podílníkem, v roce 2006 Pixar koupil Disney za 7,4 miliardy USD v akciích a Jobs se stal členem správní rady Disneyho, s čímž souvisí řada dalších požitků).

Ostatně Apple mu platí některé výdaje, například provoz jeho osobního tryskového letadla Gulfstream. To dostal v roce 1999 jako odměnu za první dva roky svého působení u Applu. V roce 2007 údržba a provoz letadla přišly na 776 000 USD, zatímco v roce 2006 to bylo pouze 202 000 USD, ovšem v roce 2005 Gulfstream vyšel na 1,1 milionu USD.

Poměrně přísné americké účetní zákony vyžadují evidovat i další požitky pro vedoucí pracovníky, ze zprávy tak vyplývá, že Jobs nedostal jako ostatní zaměstnanci iPhone zdarma (jeho účetní hodnota pro firmu činí 379 USD, výrobní cena však asi bude ještě nižší), ale dostal iPod za 73 USD (tedy nejspíš shuffle).

Nad všemi těmito údaji nyní budou jistě hluboce bádat analytici, ovšem už zběžný pohled ukazuje, že se Applu jako firmě daří velice dobře a zatím má potenciál k dalšímu růstu. (Mimochodem, kurs akcií, který se nedávno po prudkém růstu výrazně propadl, již opět nabral dech a v pátek uzavřel na hodnotě 166 USD.)

Apple převzal prodej v Portugalsku do vlastních rukou

Minulý týden Apple převzal do vlastní režie prodej v Portugalsku a spustil portugalskou verzi svého webu, včetně oficiálního webového obchodu.

Samozřejmě, Apple své produkty v Portugalsku prodával už dříve, ale přes zprostředkovatelskou firmu Interlog, jež měla status IMC (Independent Marketing Company). V květnu však byly výsledky prodeje takové, že Apple začal chystat svou přímou přítomnost v Portugalsku, k čemuž nyní došlo.

Tahle zpráva je pro nás zajímavá v tom, že Portugalsko se v řadě ohledů (rozloha, počet obyvatel, nakonec i ekonomická úroveň) podobá naší zemi a ukazuje to, za jakých podmínek je Apple ochoten v takové zemi podnikat přímo. Také u nás zatím prodej probíhá přes prostředníka (uvidíme, co udělá vstup dalšího distributora) a panují kolem toho jisté kontroverze, jež bych zde ovšem nerad rozebíral (tyhle záležitosti dobře probírá blog MaLer.cz).

Jak vidět, za určitých okolností Apple přímo vstupuje i do takovýchto zemí. Podmínkou jsou dostatečně vysoké prodeje (konkrétní číselná kritéria však zřejmě nejsou veřejně přístupná), což u nás asi nebude tak jednoduché naplnit. A další otázkou zůstává, zda by Apple byl ochotný jít do menší evropské země, která zatím není součástí eurozóny (Portugalsko euro přijalo). A tak přes všechny podobnosti u nás Apple takovýto krok nejspíš jen tak neudělá.

Pověsti o iPhonu ve Španělsku

Objevily se další pověsti o iPhonu v Evropě, konkrétně ve Španělsku.

Firma SevenClick vyvíjející mobilní software tvrdí na svém blogu, že hlavní španělský mobilní operátor, Telefónica, očekává příchod iPhonu do Španělska v květnu 2008, navíc prý již půjde o 3G verzi.

Tuto informaci měl prozradit jeden významných vedoucích pracovníků Telefónicy. Do první vlny prodeje iPhonu v Evropě (tvořené Velkou Británií, Německem a brzy už také Francií) se Španělsko údajně nedostalo kvůli tomu, že by dodávky iPhonů nestačily pokrýt poptávku.

Navíc si Telefónica snaží vyjednat co nejlepší podmínky prodeje iPhonu, především by ráda snížila podíl, který bude Applu odvádět z příjmů od zákazníků s iPhony (ten má činit až 30 procent, Telefónica by pochopitelně ráda tohle číslo stlačila co nejníže).

Jedná se ovšem o nepotvrzené pověsti, navíc podle jiných zpráv by se 3G iPhone měl objevit spíše až koncem příštího roku, podle toho by se s těmito informacemi mělo zacházet. Na druhou stranu výběr Telefónicy jako distributora iPhonu ve Španělsku vypadá celkem logicky, vedle toho, že jde o největšího operátora v zemi, tato firma vlastní britského operátora O2 UK, jenž začal 9. listopadu iPhone prodávat v Británii. Telefónice patří též náš bývalý Telekom a Eurotel, ovšem činit z toho nějaké závěry o iPhonu u nás by bylo skutečně předčasné.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: