Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Obchodní zprávy: Apple třetím největším prodejcem počítačů v USA a podrobnosti žaloby vůči Psystaru. (18.7.08)
18. července 2008, 06.00 | Podle analytických firem se Apple stal třetím největším prodejcem osobních počítačů v USA. A byly zveřejněny podrobnosti žaloby Applu vůči výrobci klonů Psystar.
Dnes budou zprávy spíše obchodního charakteru, ty spojené s Macy najdete zde. Druhý dnešní článek se zabývá iPhonem, opět spíše z obchodního hlediska.
Nejprve se podívejme na nové údaje o prodeji Maců:
Apple se stal třetím největší prodejcem počítačů v USA
V pondělí 21. července Apple zveřejní své finanční výsledky za druhé kalendářní čtvrtletí, dozvíme se přesná čísla o prodeji Maců a dalších přístrojů Applu, ovšem již ve středu vydala trh analyzující firma Gartner předběžná data o prodeji osobních počítačů za druhé čtvrtletí. Gartner sleduje celý trh a samozřejmě přitom nemůže pominout Apple, jde však o odhady.
Trh osobních počítačů v USA podle Gartnera
Podle Gartnera Apple prodal za druhé kalendářní čtvrtletí letošního roku v USA 1,4 milionu Maců, což ho posunulo na třetí příčku mezi prodejci počítačů v USA, předstihl tak Acer, před ním už jsou jenom Dell a HP. Tržní podíl Maců v USA (myslí se podíl mezi nově prodanými počítači) činí 8,5 procenta, meziročně se tak zvýšil o 2 procenta, počet prodaných Maců oproti stejnému období před rokem vzrostl o plných 38 procent. Růst Applu výrazně překonává ostatní prodejce, Dell zaznamenal nárůst ve výši 11,9 procenta a HP o 5,6 procenta.
Americký trh osobních počítačů jako celek přitom rostl mnohem pomaleji, za sledované období se prodalo 16,5 milionu strojů, což znamená meziroční nárůst jen 4,2 procenta.
Na americkém trhu nadále vede Dell zaujímající 31,9 procenta, následovaný HP s 25,3 procenta. Apple se dostal těsně za ně, přeskočil Acer, jehož prodeje naopak poklesly o víc než 20 procent. Na pátém místě se nachází Toshiba.
Podrobný přehled výsledků pro USA nabízí tato tabulka.
Globální výsledky podle Gartnera
Gartner sleduje prodej osobních počítačů i v globálním měřítku, tam výsledky dopadají poněkud odlišně. Apple se neprobojoval mezi pět největších prodejců, které Gartner uvádí jednotlivě, skončil tedy v kategorii „Ostatní”. Páté místo celosvětově obsazuje Toshiba s tržním podílem 4,4 procenta (3,14 milionu prodaných počítačů), celosvětový podíl Applu tedy bude menší.
Ve druhém čtvrtletí se celosvětově prodalo 71,9 milionu počítačů, o 16 procent více než před rokem. První místo obsadil HP, následovaný Dellem. Přehled vývoje globálního prodeje osobních počítačů shrnuje tahle tabulka.
Výsledky IDC
Konkurenční analytická firma IDC též zveřejnila ve středu své vlastní výsledky průzkumu trhu osobních počítačů za druhé čtvrtletí. Protože se jedná o odhady, čísla se od údajů Gartnera mírně liší, ale rozdíly nejsou nijak výrazné.
Podle IDC Apple prodal v USA 1,33 milionu Maců při meziročním nárůstu 31,7 procenta, což dává tržní podíl 7,8 procenta, shodný s podílem Aceru, takže se Apple a Acer dělí o třetí místo.
Výsledky IDC shrnuje tato tabulka. Nenechte se zmást udávaným růstem 49,9 procenta u Aceru, tahle anomálie vznikla tím, že se Acer vloni sloučil s firmou Gateway, pokud se porovná letošní prodej sloučené firmy s loňskými výsledky obou původních firem, vychází IDC naopak pokles o 28 procent.
Apple si v USA nejlépe vedl v segmentu domácích počítačů a v oblasti vzdělávání, tedy na svých tradičních trzích. Oproti vedoucí dvojici sice zůstává ve výrazné menšině a její postavení neohrozí, přestože dosahuje mnohem vyššího tempa růstu, avšak třetí místo na trhu rozhodně nelze ignorovat. Kdyby tento trend pokračoval i nadále, brzy by Macy tvořily desetinu prodeje nových osobních počítačů v USA.
Podrobnosti žaloby Applu vůči Psystaru
Jak již víte, Apple nakonec přece jen zažaloval firmu Psystar, snažící se vyrábět a prodávat „klony“ Maců.
Podrobnosti žaloby se objevily na Webu, dokument si lze stáhnout za malý poplatek.
Macworld si dokument opatřil a předkládá jeho výtah. Celou žalobu tvoří 16stránková stížnost doplněná o 19 stránek důkazů, základní tvrzení žaloby se ovšem dají vyjádřit o hodně stručněji.
Apple v žalobě tvrdí, že Psystar vědomě porušil jeho copyrighty a licenční ujednání a vyzýval své zákazníky, aby činili totéž. Kvůli tomu a kvůli vzniklým škodám Apple žádá soud, aby nařídil Psystaru ukončit prodej počítačů se softwarem Applu a zároveň chce, aby Psystar stáhl z trhu všechny už prodané klony.
Miamská firma Psystar prodává počítače nazvané Open Computer (původně se jmenovaly OpenMac, ale to firma rychle změnila, aby nebyla žalována za zneužití ochranných známek), na něž lze instalovat Mac OS X 10.5 Leopard, firma však za příplatek 155 USD Leopard sama předinstalovává.
Právě to však Apple napadá, tvrdí, že tím Psystar porušuje licenční ujednání Mac OS X, cituje pasáže ujednání, v nichž uživatelé souhlasí s tím, že nebudou instalovat, používat nebo provozovat software Applu na žádném počítači nepocházejícím od Applu, ani neumožní jiným tak učinit. Apple tvrdí, že vlastníci Psystaru o tomto ujednání vědí (zástupce Psystaru již v dubnu v médiích napadl platnost tohoto licenčního ujednání, prohlásil, že porušuje antimonopolní zákony) a instalaci Mac OS X na Open Computer považuje za porušení tohoto ujednání. A navíc Psystar podle Applu podněcuje k porušení smlouvy další uživatele tím, že jim doporučuje nainstalovat Leoparda na jeho počítače, případně to provádí za ně. Jak se dalo čekat, Applu se nezamlouvají ani aktualizace Leoparda nabízené Psystarem, upravené pro Open Computer, označuje je za přímé kopie aktualizací Applu nebo za neoprávněně pozměněné verze.
Apple tvrdí, že počínání Psystaru v konečném důsledku poškozuje jeho značku a v žalobě vynakládá velké úsilí ke zdůraznění, jak cenná tato značka je, argumentuje tím, že od roku 1994 na podporu ochranných známek Mac a Apple vynaložil přes 3 miliardy USD a připomíná, že se značka Apple trvale umisťuje mezi 50 nejhodnotnějšími značkami světa podle nezávislých hodnotících organizací.
Psystar Apple naopak prohlašuje za nedůvěryhodnou firmu, cituje přitom zjištění, jež zpočátku vyvolávala velké pochybnosti o záměrech Psystaru.
Ve svých požadavcích na nápravu je Apple nekompromisní, vedle výše zmíněného zastavení prodeje a stažení už prodaných počítačů Open Computer navíc hodlá vymáhat náhradu škody, a to v trojnásobné výši, protože Psystar konal s úmyslem poškodit Apple a zmást a podvést veřejnost.
Hodně se spekulovalo, proč Apple podal žalobu až v červenci, když Psystar začal své klony prodávat již v dubnu. Podle právníků však takovéto načasování není nijak neobvyklé, protože se žalující strana chce pořádně připravit, než předstoupí před soud.
Apple možná také k podání žaloby přivedly aktualizace Leoparda vydané Psystarem, ten 2. července, den před podáním žaloby, vydal aktualizaci na Mac OS X 10.5.4 upravenou pro Open Computer, přičemž měsíc předtím totéž udělal s Mac OS X 10.5.3. Apple považuje tyto aktualizace za nelegální a když s nimi Psystar přišel už podruhé, nejspíš Apple došel k závěru, že již má dostatek argumentů k podání žaloby.
Zatím sice nelze odhadnout, jak to nakonec dopadne, vzhledem ke specifikům amerického soudního systému, pokud by ovšem soud požadavkům Applu vyhověl, pro Psystar by to znamenalo likvidaci, požadovanou náhradu škody by sotva mohl zaplatit (což nepochybně je cílem Applu). A Psystar v tomto směru rozhodně tahá za kratší konec, je dost pravděpodobné, že ať už spor skončí rozsudkem nebo mimosoudním vyrovnáním, bude to znamenat konec klonů Maců, Apple se určitě bude snažit, aby případ Psystaru byl varováním pro všechny ostatní, kdo by se o něco takového pokusili.