Obchodní zprávy: sílící spekulace o nových přístrojích s ARM a otevření obchodu Applu v Mnichově. (10.12.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Obchodní zprávy: sílící spekulace o nových přístrojích s ARM a otevření obchodu Applu v Mnichově. (10.12.08)

10. prosince 2008, 02.00 | Přibývá úvah, že Apple uvede na trh vlastní netbook či spíše zařízení zcela nové kategorie využívající procesor ARM. A Apple otevřel v Mnichově svůj nový obchod, zahájení provozu přilákalo 4 000 návštěvníků již v prvních hodinách.

Zde najdete dvě obchodní zprávy, ta první se však zabývá spíše pověstmi:

Přibývá dohadů o novém přístroji Applu s procesorem ARM

Především různí analytici neustále přicházejí s novými pověstmi o tom, co by mohl Apple chystat na příští rok. Je třeba hned na počátku říci, že důvěryhodnost těchto spekulací není příliš velká, v mnoha případech se jedná jen o nepodložené dohady, přesto někdy nebývají tak úplně bez reálného základu.

V poslední době přibývají zejména úvahy o tom, co by mohl Apple podniknout s procesory ARM v příštím roce. Už od léta se tvrdí, že Apple patří k významným držitelům licence na procesory ARM, což by mu dovolilo vyvíjet si jejich uzpůsobené verze (ARM prodává licence na jádro, k němuž si držitel licence může přidat to, co potřebuje).

Apple čipy ARM (vyráběné Samsungem) již používá v iPhonu a v iPodu touch a má pro ně i software v podobě OS X, takže úvahy o tom, že by mohl tyto procesory využít také jinde, nejsou zase tak od věci. Do hry navíc vstupuje to, že Apple letos převzal firmu P. A. Semi, vyvíjející speciální procesory s nízkou spotřebou, tato firma se sice původně zaměřovala spíše na architekturu PowerPC, ale jistě si poradí též s ARM.

Seth Weintraub z Computerworldu nedávno hovořil s Bobem Morrisem, vedoucím skupiny pro praktické nasazení mobilních procesorů ARM a z toho, co se dozvěděl, došel k závěru, že by Apple mohl procesory ARM nasadit do svých budoucích netbooků či tabletů.

Nejnovější procesory ARM (čipy ARM Cortex) totiž podávají stejný výkon jako procesory Intel Atom, avšak při mnohem nižší spotřebě energie, pro podobné operace potřebují pouze 10 až 20 procent příkonu srovnatelných Atomů, což by mohlo zajistit mnohem delší výdrž na baterii, podobnou výdrži mobilních telefonů.

Jistě, procesory ARM nejsou kompatibilní s instrukční sadou x86, Windows na nich fungovat nebudou. Jenže zrovna u netbooků by to příliš nevadilo. Jako netbooky se nyní totiž označují miniaturizované notebooky s nižším výkonem, ale delší výdrží, které se hodí hlavně pro práci s Internetem. Patří k nim například Asus Eee a podobné stroje (na nich sice lze Windows XP spustit, ovšem velká sláva to není), avšak také chystané stroje právě s procesory ARM (obvykle vybavené Linuxem či jeho variantou.)

ARM netbooky by se ve větším měřítku měly na trhu objevit v příštím roce, některé by mohly využívat platformu Android (mobilní Linux Googlu). Velkou výhodu čipů ARM představuje rovněž to, že je v licenci vyrábí řada firem, takže se dají sehnat opravdu levně (silná konkurence se projevuje) a odpadá závislost na jediném dodavateli jako v případě Atomu.

Zrovna u Applu by takový přístroj dával větší smysl než netbook s x86 procesorem, mnozí analytici sice líčí netbook Applu jako hotovou věc, jenže se nezdá příliš pravděpodobné, že by Apple hodlal prodávat modely konkurující jeho notebookům, zejména MacBooku Air (u netbooku se předpokládá nižší cena).

Naopak něco na způsob „přerostlého iPodu touch“ vypadá celkem smysluplně, při použití procesoru ARM by takové zařízení přímo nekonkurovalo MacBookům s Intely, na druhou stranu by mohlo přilákat zákazníky, jimž iPhone či iPod touch nestačí. Zároveň lze předpokládat zachování dotykového ovládání, jenom na o něco větším displeji.

Samozřejmě, že s touto možností někteří analytici již vyrukovali, zástupce Global Equities Research vystoupil s prohlášením, že Apple ve druhém poletí příštího roku přijde s úplně novou kategorií zařízení postavených na čipech P. A. Semi. To by sice (vzhledem k výše uvedenému) docela dávalo smysl, dotyčný analytik však nezmeškal příležitost se zesměšnit, protože současně tvrdí, že „čip bude mít zabudované instrukce Objective-C“.

To je samozřejmě kolosální nesmysl, zřejmě spletl dohromady instrukční sadu a to, že Apple skutečně má prostředky pro vývoj aplikací na čipech ARM (včetně Objective-C) – vyvíjejí se jimi aplikace pro iPhone a iPod touch a zná je každý registrovaný vývojář užívající vývojářskou sadu (SDK) pro iPhone.

Bez ohledu na analytiky (bude zajímavé sledovat, jak těm se povede v nadcházejících ekonomicky ne právě příznivých časech) ovšem netbook, tablet či úplně nové zařízení s procesorem ARM a zákaznickými čipy P. A. Semi vypadá jako docela logická možnost, avšak teprve příští rok ukáže, nakolik reálná.

Otevření obchodu Applu v Mnichově přilákalo tisíce zájemců

Už minulý týden jsem zde zmiňoval, že Apple otevře svůj první německý kamenný obchod v Mnichově. K tomu v sobotu skutečně došlo a na Webu se objevily zprávy z této události.

rosenstrasse_crowdf.jpg

Server ifoAppleStore, sledující dění okolo obchodů Applu, přináší stručnou reportáž z mnichovské premiéry. Obchod v mnichovské ulici Rosenstrasse přilákal značné množství zájemců, odhaduje se, že jen za první čtyři hodiny ho navštívily 4 000 lidí (takže 2 500 upomínkových triček, vyhrazených pro první návštěvníky, se rozdalo velice rychle, již někdy po poledni). Obchod otevřel v 10:00, ale Denis Voss, pravidelně se účastnící otevření obchodů Applu v USA a v Evropě, se postavil do fronty už v 1:30 ráno, aby se dostal ke dveřím obchodu jako první (v jeho případě ovšem zřejmě hraje roli i snaha o zaujetí médií).

Fotografie fronty čekajících zájemců a vlastního otevření nabízí například tento italský web, velké množství snímků se najde na službě Flickr (třeba tady a tuhle.). Panoramatický snímek fronty se nalézá zde.

A pochopitelně se objevila také videa z této události. Tohle (s německým komentářem) předkládá web bitsundso.de, stranou přirozeně nezůstává YouTube a další nahrávku najdete tady. Říká se, že jeden obraz vydá za tisíce slov (a co teprve pohyblivé obrazy, že), a tak se zdržím dalších komentářů a doporučuji podívat se na uvedené odkazy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: