Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Objevily se weby umožňující procházet App Store bez iTunes.
26. ledna 2009, 05.00 | Dva nové weby, AppSpot a AppBeacon, dovolují procházet aplikační obchod App Store běžným prohlížečem.
Webové obchody Applu s hudbou a dalším mediálním obsahem (iTunes Store) a s aplikacemi pro jeho mobilní přístroje (App Store) jsou velice úspěšné. Pro práci s nimi ovšem potřebujete software iTunes, a to i pro jejich zběžné procházení.
Může se však stát, že zrovna budete u počítače či jiného zařízení s přístupem k Webu, kde iTunes nebudou nainstalovány, nemluvě o tom, že tento software někteří uživatelé příliš v oblibě nemají (to platí zejména o verzi pro Windows).
V reakci na to se objevily první weby, které poskytují alternativní uživatelské rozhraní (avšak s omezenými možnostmi) k App Store v podobě klasických webových stránek, Macworld upozorňuje na weby AppSpot a AppBeacon, jež právě tohle dělají, svůj komentář k nim vydala též Ars Technica.
Weby AppSpot a AppBeacon
AppSpot vzal XML kód, v němž své stránky dodávají webové obchody Applu a převedl ho do normálního HTML kódu, k němuž lze přistupovat v podstatě libovolným prohlížečem. HTML rozhraní přitom AppSpot vytváří nejenom k App Store, ale také k iTunes Store a veškeré jeho nabídce. Celé to v chodu zřejmě udržuje App Engine Googlu.
AppBeacon poskytuje webové rozhraní pouze k App Store, zprostředkovává přístup k jeho 15 tisícovkám aplikací spíše v stylu Diggu, utváří společenství uživatelů, nabízí nástroje k hledání aplikací a dodává informace o jejich aktualizacích.
Aplikace lze procházet podle kategorií v App Store, po registraci navíc jde využívat tří dodatečných ikon. Ikonou „Sink“ určíte, že se vám daná aplikace již nikdy nebude zobrazovat, ikonou „Own“ si objednáte příjem zpráv o jejích aktualizacích a ikonou „Bookmark“ si aplikaci zařadíte do záložek.
Z obou webů lze prohlížet popisné informace obchodů, AppSpot navíc dovoluje přehrávání hudebních ukázek (ukázky pro videa se musí přehrávat v iTunes), pro vlastní nákup a stažení jednotlivých položek (včetně bezplatných aplikací z App Store) už však potřebujete iTunes, máte-li je nainstalované, stisk příslušného tlačítka je vyvolá automaticky.
AppSpot neobsahuje žádné reklamy a zřejmě se jedná o nadšenecký projekt, který se alespoň zatím nesnaží získat nějaký finanční přínos. Naopak AppBeacon využívá afiliačního programu iTunes Store odměňujícího za přivedení zákazníků, co si na App Store skutečně koupí nějaké aplikace.
Jak se k nim zachová Apple?
Samozřejmě toto počínání vyvolává otázku, jak na ně bude reagovat Apple a zda proti popisovaným webům nepodnikne nějaké kroky.
Tvůrce webu AppBeacon Justin Noel se domnívá, že Applu jeho web nevadí a v komentáři ke zprávě na serveru ReadWriteWeb uvádí, že Apple dokonce AppBeacon zařadil do svého afiliačního programu ručně a poznamenává, že těžko mu dá vydělat někdo, kdo by k jeho podnikání měl nějaké výhrady.
Noel dále připomíná, že XML obsah z iTunes Store pro své účely zpracovávají mnohé jiné weby, aniž by to vyvolávalo odezvu. Též potvrdil, že AppSpot skutečně nevyužívá afiliační program iTunes Store.
Avšak narozdíl od Noelem zmíněných webů AppSpot přebírá veškerý XML obsah z obchodů Applu, což už by teoreticky vadit mohlo, navíc příklady z minulosti ukazují, že Apple poměrně agresivně chrání své ochranné známky a další autorská práva ke všemu, co souvisí s iTunes Store a s App Store.
Teprve následující týdny (ne-li měsíce) ukážou, jak se Apple k těmto webům postaví, pro mnoho uživatelů by však za určitých situací mohly být docela užitečné, přestože iTunes samozřejmě plně nenahradí.