Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Odhalené útroby nového Macu mini
3. srpna 2011, 00.00 | iFixit rozebrala také nový Mac mini, po vypuštění optické mechaniky je ve stroji dostatečný prostor pro druhý pevný disk.
Koncem července (chcete-li to přesně, tak ve středu 22. července) Apple uvedl modernizované MacBooky Air a Macy mini. Jako vždy počaly přibývat další informace o těchto strojích, například o jejich výkonnostních testech (výsledky zjištěné pro Macy mini jsme blíže popsali tady) a přirozeně došlo i k jejich rozebrání.
Nové Macy pravidelně rozebírá firma iFixit a stejně tomu bylo i teď, nejprve se podívala do nitra nového 13“ MacBooku Air a potom rozebrala též nový Mac mini (nižší klientský model s 2,3GHz procesorem Core i5), což popsala v této reportáži doprovázené četnými fotografie. (Stručný výtah jejích zjištění nabízí AppleInsider.)
Podívejme se, co iFixit v útrobách nejmenšího stolního Macu objevila (firma přirozeně rozebrala i loňský Mac mini, svá nová zjištění s tím často porovnává):
Vnější ohledání stroje
Jedna změna je u nových Maců mini patrná na první pohled, už nemají integrovanou optickou mechaniku, a to ani klientské modely. (Apple k nim nabízí externí mechaniku SuperDrive za 79 USD, původně určenou pro MacBooky Air.) Serverové Macy mini optickou mechaniku nemají od počátku, tedy již od října 2009, ale letos se optické mechaniky poprvé zbavila celá tato typová řada.
Jinak však vnější rozměry zůstaly úplně stejné a nezměnilo se ani modelové číslo (také letošní Mac mini používá označení „A1347“).
Prakticky stejné jsou též přípojné porty na zadním panelu počítače, pouze Mini DisplayPort nahradilo rozhraní Thunderbolt (na fotografii orámované modře).
Vlastní rozebrání počítače
Po chvíli manipulace s dolním krytem pouzdra se podařilo kryt sejmout a odhalilo se nitro stroje, které vypadá skoro stejně jako vnitřek loňského modelu.
První komponentou, jež se dala vyjmout, byl větrák. (iFixit to již ani nezmiňuje, ale ještě předtím se musely vyndat RAM moduly umístěné vedle větráku, jsou opravdu snadno přístupné.)
Letošní Mac mini používá stejný větrák jako loňský model a tatáž komponenta udržovala tenhle Mac chladným dokonce i předloni.
Pořád jde o stejný bezkartáčový větrák s vysokou hustotou lopatek, který zajišťuje tiché a účinné chlazení.
V dalším kroku bylo třeba uvolnit několik šroubů Torx T8 přidržujících WiFi anténu, po jejich vyšroubování šla tato mřížka nesoucí anténu docela snadno vyjmout, je opět úplně stejná jako v předchozím modelu.
Otázka instalace druhého disku
Následovalo vyndání pevného disku poté, co se uvolnilo několik jeho šroubů a SATA kabel.
Disk samotný pocházel od Hitachi.
Těsně pod pevným diskem (než byl vyjmut) se však nachází další port pro SATA kabel (na fotografii ho označuje červený rámeček).
To vyvolává otázku, zda si uživatel dokáže sám nainstalovat druhý pevný disk. Měřítko ukázalo, že se v počítači nachází jeden a půl centimetru volného prostoru (měřeno na výšku), což by mělo pro dva 2,5“ pevné disky stačit.
Bude však třeba sehnat dostatečně dlouhý SATA kabel, který připojí druhý disk k základní desce.
Serverový Mac mini se standardně dodává se dvěma pevnými disky (navíc jde o disky se 7 200 otáčkami za minutu, zatímco klientské Macy mini používají 5400otáčkové disky, rychlejší disky lze získat jen za příplatek), takže to zřejmě bude možné i u klientských strojů, problémy by však mohly být se zahříváním (ještě se k tomu vrátíme níže.)
Vyjmutí základní desky
Po odstranění pevného disku se již odkryla základní deska a po uvolnění jejích šroubů ji bylo možné vyjmout.
iFixit si pro tento úkon vyrobila vlastní speciální nástroj ze svou tenkých šroubováků, s jehož pomocí se deska snadno vysunula z hliníkového „unibody“ pouzdra počítače.
Na základní desce přidržují dva šrouby Torx T6 malý reproduktor, jeho odmontování umožnilo pokračovat v odstrojování desky.
Karta bezdrátových připojení
Pomocí plastového páčidla se rychle uvolnily kabely WiFi karty.
Tuto kartu upevňovalo několik dalších šroubů T6 k základní desce, po jejich vyšroubování se dala vyjmout.
O WiFi připojení standardu 802.11n se na téhle kartě stará čip Broadcom BCM4331, jednočipový WiFi řadič podporující MIMO konfigurace se třemi anténami. (Na fotografii ho obklopuje tmavě červený rámeček.)
Dále se na kartě nachází jednočipový Bluetooth 4.0 procesor Broadcom BCM20702 podporující technologii BLE, jež umožňuje používat Bluetooth periférie s nízkým příkonem. (Na fotografii v oranžovém rámečku.)
Je to stejný Bluetooth čip, jaký iFixit objevila při rozebírání nového 13“ MacBooku Air.
Odkrytí základní desky
Dále bylo třeba ze základní desky sejmout rozvaděč odpadního tepla, přidržovaný řadou odpružených šroubů T8. Některé tyto šrouby však byly navíc dvojité, do hlavic určitých šroubů T8 byly ještě zašroubovány menší šrouby T6.
Po uvolnění všech těchto šroubů bylo možné rozvaděč tepla sundat.
Po odpojení několika kabelů a uvolnění několika šroubů se daly od základní desky odpojit dvě antény a zadní stěna s I/O porty.
Stěna I/O portů je vyrobená z plastu a právě k ní jsou přichyceny antény, protože kovovým pouzdrem bezdrátový signál příliš dobře neprochází.
Čipy základní desky
Dvoujádrový 2,3GHz procesor Core i5 (model i5-2410M, označený oranžovou barvou) a jeho doprovodný PCH čip Intel BD82HM65 (v tmavě červeném rámečku, v podstatě jde o „čipovou sadu“ procesoru).
Dalšími čipy byly dvojitý regulátor napájecích napětí Intersil ISL6364 (označený žlutou barvou), převaděč HDMI/DVI signálů Parade PS8171 (v zeleném rámečku), dva USB 2.0 řadiče SMSC USB2513B (označené modře) a teplotní čidlo SMSC AELTA 8904C-F 1428-7 (orámované fialově).
Poznámka k vyššímu klientskému modelu se samostatnou grafikou
iFixit rozebrala nižší klientský model Macu mini, který využívá integrovanou grafiku Intel HD Graphics 3000 v procesoru Core i5. Pohled na základní desku ovšem ukazuje, že tam zbývá docela dost volného místa. A právě to Applu umožnilo, aby vyšší klientský model s 2,5GHz procesorem Core i5 osadil samostatnou grafikou AMD Radeon HD 6630M, spojenou s 256 MB vlastní paměti GDDR5. Na základní desce této konfigurace se tak musí navíc nalézat dotyčný grafický čip a potřebné paměťové čipy. (Rozsáhlá fotogalerie z rozebrání vyššího 2,5GHz klientského modelu Mac mini se nachází zde.)
Mimochodem, náš čtenář v diskusi u článku o výkonnostních testech Maců uvedl, že podle jeho informací samostatná grafika dost zvyšuje zahřívání stroje (příkon Radeonu HD 6630M se sice odhaduje jen asi na 10, nejvýše 15 wattů, ale v kompaktním pouzdru Macu mini je i to docela dost, když maximální příkon procesorů Core i5 činí 35 wattů).
A tak údajně není možná konfigurace se čtyřjádrovým procesorem Core i7 (o příkonu 45 wattů) a s grafikou AMD (čtyřjádrový procesor se nyní standardně nabízí v serverovém modelu, kde se na grafiku neklade tak velký důraz).
Zároveň by to mělo znamenat, že model s grafikou AMD nelze ze stejného důvodu osadit ani dvěma pevnými disky, Apple povoluje pouze kombinaci pevného a SSD disku (nebo dvou SSD disků, samozřejmě). Konfigurace s integrovanou grafikou Intelu zřejmě se dvěma disky potíže mít nebudou.
Druhá strana základní desky
Také na druhé straně základní desky leží důležité čipy:
Je to především Thunderbolt řadič Intel L116IA35 (v tmavě červeném rámečku). Velmi podobný čip iFixit objevila v letošním iMacu, díky AnandTechu víme, že jde o řadič Intelu kódově označený „Light Ridge“, který umí obsloužit celkem čtyři Thunderbolt kanály a dva Mini DisplayPort výstupy.
Čip Broadcom BCM57765 (označený oranžovou barvou) obstarává gigabitové Ethernet rozhraní a zároveň slouží jako řadič čtečky paměťových karet, rozhraní FireWire obsluhuje řadič Texas Instruments XIO2211 (orámovaný žlutě) a jako zvukový řadič se používá čip Cirrus Logic 4206B (orámovaný zeleně).
Odstrojení pouzdra počítače
V pouzdře počítače už zbyl jenom napájecí zdroj přidržovaný jedním šroubem T6.
Po odstranění malého kovového nosníku a odpojení zdířky napájení bylo možné zdroj vysunout ven otevřeným čelem Macu mini.
Zdroj zase vypadá stejně jako jeho loňský předchůdce.
Nakonec se již z hliníkového pouzdra počítače dalo vyjmout pouze infračervené čidlo, po uvolnění jednoho šroubu T6.
Toto čidlo se nachází tam, kde loni byla umístěna optická mechanika, avšak letošní Macy mini ji vypustily a na jejím místě zůstal jenom prázdný prostor, který dovoluje nasazení druhého disku.
Mac mini rozložený na základní komponenty
Jako vždy reportáž uzavírá pohled na daný počítač rozebraný na jeho základní součásti.