Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Oslabení trhu PC zasáhlo i Apple, ale méně než mnohé konkurenty
20. dubna 2009, 02.00 | Předběžné výsledky prodeje PC za první čtvrtletí 2009 ukazují celosvětový meziroční pokles trhu, v USA to sice už bylo o něco lepší, ale tamní trh rovněž oslabil. A nepatrný pokles prodeje zaznamenal také Apple, dosavadní strmé růsty prodeje Maců zřejmě prozatím skončily
Tuto středu Apple oznámí své finanční výsledky za minulé čtvrtletí, své výsledky v této době oznamuje i většina dalších významných firem, proto se údaje o vývoji trhu dostávají do středu pozornosti.
Apple ovšem uvede jen čísla, jež se týkají jeho, zmínku si však zaslouží také celková situace na trhu osobních počítačů, tu sledují různé analytické firmy, které již zveřejnily předběžné výsledky pro první čtvrtletí letošního roku.
Výtah ze zprávy firmy Gartner přináší Ars Technica. Gartner už dříve pro letošní rok předpověděl trhu PC chmurné vyhlídky, čísla za první čtvrtletí to potvrzují.Výsledky celosvětového trhu PC
Jak ukazuje tento diagram celosvětového odbytu osobních počítačů, globální prodej meziročně klesl o 6,5 procenta, což pro trh, v tomto desetiletí dosud zvyklý na neustálý růst, znamená opravdu značné oslabení.
Gartner jmenovitě uvádí pět celosvětově největších výrobců PC, první místo si pořád drží HP, jemu se dokonce podařilo dosáhnout 2,6procetního růstu. Naopak druhý Dell zaznamenal prudký pokles o 16,9 procenta. Za „skokana čtvrtletí“ však lze označit třetí Acer, jehož prodej posílil o ohromných 26,7 procenta, s tržním podílem přes 13 procent se těsně přiblížil Dellu.
Čtvrté místo obsadilo Lenovo, s prodeji slabšími o 7,7 procenta, naopak Toshiba na pátém místě posílila o 18,4 procenta. Všichni ostatní výrobci se nepřekvapivě nacházejí pod kolonkou „Ostatní“, jejich prodej celkově oslabil o 15,6 procenta, mezi nimi se ocitl též Apple.
Výsledky trhu PC v USA
Gartner ovšem zveřejnil také údaje o prodeji osobních počítačů v USA, kde již Apple v první pětici najdeme.
Výsledky pro USA sice vypadají lépe, americký trh PC jako celek v prvním letošním čtvrtletí meziročně poklesl jen o 0,3 procenta, tam však došlo k prudkému poklesu už koncem minulého roku a spíše sestupné tendence nadále převládají.
V USA rovněž drží první místo v prodeji osobních počítačů HP, jeho odbyt meziročně narostl o 11,1 procenta, druhý Dell naopak 16,3 procenta ztratil. Třetí je opět Acer, jehož prodeje v USA vzrostly o neuvěřitelných 49,4 procenta.
A konečně na čtvrtém místě vidíme Apple, jeho prodej meziročně oslabil o 1,1 procenta. Vzhledem ke statistickým chybám, které nutně zatěžují takovéto odhady, lze říci, že prodej Maců v USA v podstatě stagnoval.
Toshiba na pátém místě naopak vykázala růst odbytu o 19,6 procenta, zatímco zbývající výrobci zahrnutí v kolonce „Ostatní“ prodali o 15,8 procenta počítačů méně.
Vývoj prodeje Maců
Z celosvětových údajů nelze zjistit čísla pro Apple, ale data pro USA ukazují, že současné ekonomické potíže přece jen Apple zasáhly. V jeho případě však jde hlavně o změnu trendu, dosud jsme totiž byli zvyklí na to, že pravidelně oznamoval rekordní růsty prodeje, vcelku dobrá čísla zveřejnil ještě za poslední čtvrtletí loňského roku, nárůst prodeje Maců sice tehdy už zdaleka nebyl tak silný jako dříve, ale pořád zůstával v kladných číslech (to ovšem byl celkový průměr, při podrobnějším rozboru se ukázalo, že výrazně vzrostl odbyt notebooků, zatímco klesl prodej stolních modelů).
Teď však došlo dokonce k mírnému poklesu, což zcela změnilo dosavadní průběh růstové křivky (to názorně předvádí tento čárový diagram ukazující tržní podíly Maců v USA a meziroční nárůsty jejich prodeje od začátku roku 2007), až donedávna přitom prodej Maců rostl o více než 30 procent.
Tohle prudké zpomalení se projevilo i na tržním podílu Applu, který poklesl na 7,4 procenta, přitom ve třetím čtvrtletí 2008 dosáhl až 9,5 procenta (jde však o podíl mezi nově prodanými počítači, skutečná uživatelská základna nepochybně vypadá jinak).
Zhodnocení výsledků s ohledem na Apple
Křivky pro Apple sice na první pohled vypadají hrozivě, avšak nad těmto čísly je nutné se pořádně zamyslet. Musí se vzít v úvahu, že Apple prodává též iPhony a iPody, kde by trendy mohly vypadat lépe (to zjistíme ve středu) a především Apple dodává produkty s poměrně vysokou ziskovou marží, jež patří spíše do vyšších cenových kategorií.
Naproti tomu výrobci PC, kteří vykázali ony rekordní růsty prodeje (tedy zejména Acer), toho dosáhli prodejem velmi levných strojů, především netbooků. Levných počítačů se pochopitelně v současnosti prodá mnohem více, jenže zároveň je třeba si uvědomit, že zisk z takového stroje je velice nízký, zatímco Apple dostane z každého prodaného Macu mnohem víc. Dá se tedy předpokládat, že finančně na tom Apple bude stále dobře.
Výše uvedená čísla jsou pro něj tudíž spíše uspokojivá, ukazují, že i v období významného oslabení trhu osobních počítačů se Macy prodávají v podstatě stejně, přestože jejich nominální ceny jsou vyšší.
Navíc po většinu prvního čtvrtletí zákazníci čekali na nové modely stolních Maců, ty přišly až počátkem března, takže případné posílení jejich prodeje se nejspíš do dat za první čtvrtletí ještě příliš nepromítlo.
Jasnější obraz samozřejmě dají až přesná čísla od Applu, avšak i z těchto předběžných údajů se dá odvodit, že ani Apple není zcela imunní vůči dnes již globálnímu poklesu trhu, na druhou stranu si však nadále udržuje své postavení a finančně určitě nestrádá (a nezapomínejte, že mimoto na hotovosti teď drží nějakých 25 miliard USD), úvahy některých analytiků o tom, že Apple uvede na trh levnější Macy (kupříkladu netbook), aby opět posílil svůj tržní podíl, se tak jeví jako značně nepravděpodobné.
Další vývoj bude přirozeně záviset především na celkové vnější ekonomické situaci, ale prozatím se šance Applu zdají být velice dobré a nové iPhony, očekávané v létě, přinesou-li předpokládaný výkonnější hardware, by rovněž měly přispět k dalšímu vylepšení jeho finanční bilance.