Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Ostatní zprávy: Apple rozšiřuje působnost multi-touch technologie, resetovací utilita pro shuffle, testy MacBooků Pro s aktualizací, VMware Fusion se blíží ostré verzi a něco pověstí a dalších zpráv. (9.7.07)
9. července 2007, 04.00 | Apple si patentoval myš s multi-touch technologií a chce z tohoto názvu udělat ochrannou známku. Objevila se nová resetovací utilita určená pro iPod shuffle. Softwarová aktualizace MacBooků Pro zlepšila výkon nových modelů. Virtualizační program VMware Fusion se blíží ostré verzi. A na konec něco pověstí o nových iMacích a novém balíku iLife.
iPhone sice nadále tvoří hlavní zpravodajské téma, přesto se za dobu uplynulého prodlouženého víkendu sešlo i něco zpráv o jiných tématech, jež jsem shrnul zde.
Multi-touch technologie v myši a jako ochranná známka
Asi nejzdůrazňovanější vlastnost iPhonu představuje jeho nové dotykové ovládání, umožňující zpracování více dotyků současně, Applem nazývané „multi-touch“ technologie. Této novince se dostává všeobecného obdivu, a tak ani nepřekvapuje, že Apple začíná uvažovat o rozšíření její působnosti.
Minulý týden se na veřejnosti objevila žádost Applu o patent, v níž se popisuje myš využívající tuto technologii.
Patentová žádost popisuje myš s pouzdrem citlivým na dotyk, schopným přijímat vícenásobná gesta dotýkajících se prstů, podobně jako obrazovka iPhonu.
Mechanismus zjišťování polohy by měl zjišťovat pohyb myši po povrchu, zatímco mechanismus zjišťování vícebodových dotyků by současně shromažďoval vstupy z pouzdra myši od objektů, které by se ho dotkly nebo se k němu těsně přiblížily.
Snímání dotyků by se provádělo opticky, tělo myši by osvětloval vhodný světelný zdroj a jeho změny by vyhodnocoval optický snímač.
Kvůli americkým patentovým zákonům je vhodné, aby žádost popisovala co nejširší množství variant, což platí i pro tuto žádost, jedna varianta například navrhuje, aby část povrchu myši reagovala na stisky a úchopy a druhá část na posouvání. Myslí se i na možnost vybavení takové myši mechanickou zpětnou odezvou.
Tento patent byl podán 13. března 2006 dvěma zaměstnanci Applu a nyní ho americký patentový úřad zveřejnil.
Samozřejmě, to, že si Apple něco patentuje, ještě neznamená, že z toho vznikne skutečný produkt, spíše jde o ukázku, že Apple technologii dotykového ovládání studuje již dlouho. Je ovšem otázkou, zda by takováto myš byla skutečně nejvhodnějším ovládacím zařízením. Standardní myš si získala oblibu hlavně díky tomu, že se ovládá jednoduše, zatímco dotyková myš by složitost ovládání spíše zvyšovala.
O tom, že Apple bere multi –touch technologii skutečně vážně, svědčí i to, že z jejího názvu hodlá učinit ochrannou známku, kupodivu však mimo hranice USA.
V den uvedení iPhonu na americký trh, 29. června, Apple v tichosti požádal o udělení ochranné známky na termín „multi-touch“ kancelář pro duševní vlastnictví na Dálném východě. Pokud žádost uspěje, měla by se tato ochranná známka týkat nejenom mobilních telefonů, ale také většiny dalších kapesních zařízení včetně mediálních přehrávačů a PDA. A údajně by se to týkalo též herních konzol a televizorů.
Této technologii se všeobecně přisuzuje slibná budoucnost, ovšem to, zda si na ni bude moci dělat nárok Apple, zůstává zatím nejasné. Podaná žádost se teprve zkoumá. Bude to zřejmě značný právní oříšek, protože podobné technologie se objevily už dříve a navíc se jedná o dost obecný termín.
Je celkem pochopitelné, že se Apple snaží z této technologie získat maximum, obecně vzato však její omezování právními nástroji všeobecnému rozvoji oboru příliš neprospěje. Uvidíme, jakým směrem se tato záležitost bude ubírat dál.
Nová resetovací utilita pro iPod shuffle
V pátek Apple vydal novou verzi utility iPod Reset Utility (verzi 1.0.2), jež umožňuje resetovat vadné iPody shuffle zpět na nastavení z výroby.
Apple doporučuje tento software pro ty iPody shuffle první a druhé generace, které odmítají přehrávat hudbu a nedají se resetovat přes iTunes. Také se doporučuje pro iPody shuffle nerozpoznané iTunes, ale objevující se ve Správci zařízení Windows nebo v System Profileru Maca.
Navíc umí oživit iPody shuffle první generace, co se přepnuly do režimu „Recovery mode“ (zotavovací režim) a ty druhé generace, jež se zobrazují pouze jako zařízení „USB DFU“.
Tato utilita z iPodu shuffle vymaže všechnu hudbu a data, přepne ho na nastavení z výroby a nainstaluje nejnovější verzi softwaru. Její použití vyžaduje, abyste měli správcovská práva ve Windows či Mac OS X. Pokud nezabere ani tato utilita, bude nutné vzdorující shuffle dát do opravy.
Resetovací utilita se dá stáhnout odtud pro Mac (3,46 MB) a pro Windows se nabízí tady (2,2 MB).
Nové testy MacBooků Pro s aktualizací
Předminulý týden vydal Apple softwarovou aktualizaci pro nové MacBooky Pro, avšak její přínosy popisoval velice neurčitě.
Jedna z hypotéz zněla, že napraví podivné chování z předchozích testů. Macworld se to rozhodl ověřit a provedl nové testy MacBooků Pro po nainstalování softwarové aktualizace. V minulých testech vycházely podivné výsledky pro hru Unreal Tournament 2004. Byly horší než u předchozího modelu MacBooku Pro, přestože nová grafická karta nVidia GeForce 8600M GT nabízí podstatně výkonnější hardware. V testovacím rozlišení 1024 x 768 starší model dosahoval o 28 procent vyšší snímkové rychlosti, ve vyšším rozlišení se sice výsledky již vyrovnaly, ale nové stroje nabízely skoro stejné hodnoty jako jejich předchůdce.
Po nainstalování aktualizace vycházejí snímkové rychlosti pro Unreal Tournament v rozlišení 1024 x 768 na nových strojích jen nepatrně nižší než pro starý MacBook Pro, ve vyšším rozlišení pak nové modely dosahují výsledků o 20 procent lepších.
Všechny ostatní výsledky testů zůstaly nezměněny, rozdíly spadají do rozmezí statistických chyb. Je tedy vysoce pravděpodobné, že softwarová aktualizace skutečně především vylepšila ovladače nové grafické karty, podle komentářů čtenářů obsahuje pouze kód pro nVidii a pro Open GL grafiku (ta v některých testech rovněž vykazovala neuspokojivé výsledky). V odkazovaném původním článku se můžete podívat na tabulku příslušných výsledků před a po aktualizaci.
To znamená rozhodně dobrou zprávu, nyní tedy MacBooky Pro konečně dokážou naplno využít své nové grafické karty, jež vedle nové čipové sady a LED podsvícení 15“ modelů představuje hlavní hardwarovou inovaci. „Tajemství“ aktualizace se tak zdá být přes úporné mlčení Applu rozluštěno.
Přibližuje se ostrá verze programu VMware Fusion
Zprávy o virtualizačním programu VMware Fusion, mnohými považovaném za kvalitnější než jeho konkurent Parallels Desktop, se zde objevují poměrně často, naposledy byly v půlce června oznámeny ceny ostré verze.
A ta se nyní začíná přibližovat, protože minulý čtvrtek VMware nabídla Fusion ve verzi „Release candidate”, tedy kandidáta uvedení. Fusion RC1, neboť se stále jedná o beta verzi, se dá stáhnout zdarma odtud. Ostrou verzi si lze nyní předobjednat za 40 USD, až se dostane na trh, bude stát 80 USD.
Verze RC1 přináší zlepšení funkce „Unity“, schopnosti provozovat aplikace Windows v prostředí Mac OS X. Nově lze přetahovat a upouštět z Finderu, nové menu Applications dovoluje spouštět všechny aplikace Windows z doku a experimentálně se Unity dá užít i pro Windows Vista, Windows 2000 a Windows Server 2003.
Vylepšila se integrace virtuálních strojů s hardwarem Maca, většina klávesových zkratek (třeba pro Exposé) už v nich funguje tak, jak byste čekali. A klepnutí pravým tlačítkem myši se dá simulovat standardní kombinací Ctrl-klepnutí (máte-li jednotlačítkovou myš).
Vylepšil se výkon disku, jestliže používáte instalaci Windows XP pro Boot Camp. Experimentální podpora 3D grafiky opět funguje pro Macy s integrovanou grafikou Intel GMA 950 (MacBooky a Macy mini) a experimentálně Fusion podporuje sestavení Leoparda z WWDC.
Verze RC1 rovněž řeší potíže s USB pod Mac OS X 10.4.10 a na nových MacBoocích Pro s čipovou sadu Santa Rosa.
Práce na programu Fusion pokračují docela svižným tempem, takže je celkem dobře možné, že se ostré verze dočkáme do konce léta. Konkurenční boj mezi Parallels a VMware se nepochybně dále zostří, což se, doufejme, projeví v dalším vylepšování obou virtualizačních rivalů.
Něco pověstí na konec
A už se nám znovu začaly objevovat pověsti o nových Macích a o softwaru pro ně. U iPhonu se již dá spekulovat jenom o tom, kdy přijde 3G verze a který operátor ho uvede v Evropě, a tak se uvolnilo místo i na další dohady.
Nové iMacy už v srpnu?
Server ThinkSecret vsadil na své oblíbené téma – nové iMacy. Jejich příchod sice předpovídal již na konferenci WWDC, což se zjevně nesplnilo, ale nyní se, podle jeho zdrojů, jejich uvedení chystá na srpen.
Nové iMacy mají mít nová elegantní pouzdra z broušeného hliníku o tloušťce pouhé dva palce (zhruba 5 centimetrů). Nová pouzdra se údajně budou dost podobat dnešním bílým iMacům, avšak zkrátí se část pod vlastním displejem, kde se dnes ukrývá většina vnitřního vybavení.
Onen vnitřní hardware se má podobat novým MacBookům Pro, tedy bude používat čipovou sadu Santa Rosa a příslušné procesory, s taktovací frekvencí až do 2,4 GHz. Bližší podrobnosti zatím známy nejsou, ví se jenom to, že se nové iMacy se objeví pouze ve variantách s 20“ a 24“ displejem, 17“ model bude dožívat ve své současné podobě.
Mimochodem, současné iMacy se na trhu objevily už před 10 měsíci a i tenkrát šlo o pouhé drobné úpravy prvních modelů s Intely z ledna 2006. To je neobvykle dlouhá doba mezi modernizacemi, takže není divu, že se nové iMacy čekají již dlouho. ThinkSecret přiznává, že podle prvních sdělení se měly nové iMacy objevit už v červenci, neví však, zda to byla záměrná dezinformace, anebo Apple mezitím změnil své plány.
ThinkSecret nemá na předpovědi nových iMaců zrovna štěstí, uvidíme, zda mu to vyjde alespoň tentokrát. Bedliví pozorovatelé macovského trhu si jistě včas všimnou, že se začaly omezovat dodávky současných iMaců, což by mělo předznamenávat příchod nových modelů, takže bychom měli upozornění dostat včas.
Nová verze balíku iLife před Leopardem?
Server MacScoop přináší obdobnou pověst pro software, tvrdí, že nová verze programového balíku iLife již dosáhla stadia Golden Master, tedy matrice pro distribuční kopie. O důvěryhodnosti tohoto serveru sice lze (jak by řekl Saturnin) s úspěchem pochybovat, ale jeho zpráva neobsahuje nic nepravděpodobného.
MacScoop se odvolává na své zdroje, podle nichž nová verze balíku iLife dosáhla fáze Golden Master a tudíž by se mohla začít dodávat ještě před plánovaným uvedením Leoparda v říjnu.
Vývoj balíku byl údajně dokončen již před několika týdny a Applu už nic nebrání uvést ho na trh během léta či počátkem září. Nová verze by měla pracovat jak pod Mac OS X Tiger, tak Leopard, ostatně předchozí verze balíku vždy podporovaly dvě nejnovější verze Mac OS X. (Sice se hodně spekulovalo o tom, že nový iLife bude vyžadovat Leoparda, ovšem to z obchodního hlediska skutečně nedávalo valný smysl.)
Potíž však může vězet v tom, že Leopard není ještě hotový, takže možná po uvedení konečné verze Leoparda bude muset vývojový tým pro iLife ještě vydat aktualizaci zajišťující efektivní fungování balíku pod Leopardem.
Zatím také není jasné označení nové verze, zda Apple zvolí název iLife '07 či iLife '08 anebo úplně jiné schéma pojmenování. Ovšem označení „ '07“ při uvedení v půlce roku se zdá poněkud zpozdilé.
Přesnější datum uvedení „zdroje“ neznají, ale hodně se spekuluje, že by mohlo souviset s uvedením nových modelů iMaců, což zní celkem rozumně.
Vzhledem k současnému zaměření médií na iPhone ovšem nelze čekat, že by Apple oznámil cokoli souvisejícího s Macy dříve než ve druhé půlce července. A srpen, jak připomíná MacScoop, není příliš vhodný měsíc na uvádění novinek, takže za nejpravděpodobnější datum uvedení jak nových iMaců, tak nové verze balíku iLife pokládá konec srpna nebo začátek září.
S tím se dá vcelku souhlasit, konec prázdnin by tak mohl být zajímavý i pro ty, jimž při zaslechnutí slova „iPhone“ naskakují pupínky.