Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Ostatní zprávy: dokončení se blíží Mac OS X 10.4.11, Apple Remote Desktop 3.2 působí potíže a nová technologie Samsungu slibuje opravdu velké flash paměti. (25.10.07)
25. října 2007, 07.00 | Také Mac OS X 10.4.11 se blíží ke konečné verzi. Někteří uživatelé hlásí problémy s aktualizovaným Apple Remote Desktopem 3.2. A Samsung oznámil novou technologii výroby flash pamětí, jež by mohla přinést 128GB paměť v roce 2009.
Hlavním tématem sice (nijak překvapivě) začíná být Leopard, ale našlo se i pár zpráv na jiná témata. První zpráva ovšem též souvisí s Mac OS X:
Mac OS X 10.4.11 se blíží dokončení
Všichni teď sice hledí na Leoparda, ale Apple rovněž pracuje na aktualizaci jeho předchůdce Mac OS X 10.4 Tiger. Zprávy o pracích na poslední udržovací verzi 10.4.11 přicházejí už nějakou dobu, postupně ubývá chyb. A nyní Apple provedl zřejmě již závěrečné tahy na této aktualizaci Tigera.
Včera večer vývojáři obdrželi dvě nová sestavení, sdělili zasvěcenci AppleInsideru. Sestavení 8S2165 (pro Macy s procesory Intel) a 8S165 (pro stroje s PowerPC) jsou údajně prostá všech známých chyb a problémů. Přesto Apple žádá vývojáře, aby provedli závěrečnou kontrolu kriticky důležitých komponent, jako jsou Safari, Automator, widgety Dashboardu a obrazy disků.
Od sestavení 8S161 a 8S2161 vydaných před necelými dvěma týdny Apple opravil několik chyb widgetů a Automatoru, vyskytujících se jak ve verzi pro Intel, tak pro PowerPC. Také vyřešil problém zabraňující spouštění některých oblíbených her na PowerPC strojích.
V nejnovějších sestaveních počet oprav chyb a úprav programového kódu v Mac OS X 10.4.11 vzrostl na šest desítek. Pokud se neobjeví nějaké další nepředvídané problémy, stanou se z těchto sestavení ostré verze a tedy poslední aktualizace pro Mac OS X 10.4 Tiger. Podle zasvěcenců se má tato verze objevit těsně před Leopardem, takže někdy v pátek. Tiger tak zřejmě obdrží svou poslední velkou aktualizaci bezprostředně předtím, než bude odsunut do pozadí svým nástupcem.
Vzhledem k tomu, že Tiger přišel na trh již v dubnu 2005 a jeho nástupce se o tolik zpozdil, dočkal se nezvykle velkého počtu aktualizací, překročil dokonce „magickou“ desítku, 11 udržovacích verzí zůstává pro Mac OS X zatím rekordním počtem.
Apple Remote Desktop 3.2 působí potíže
Minulý týden Apple aktualizoval svůj software pro správu počítačů s Mac OS X v síti, Apple Remote Desktop, na verzi 3.2. Nová verze má opravovat chyby a zlepšovat kompatibilitu (mimo jiné s Leopardem), avšak zřejmě se tam připletlo i něco nežádoucích nových vad, protože se začínají ozývat uživatelé, jimž tato aktualizace způsobila značné potíže.
Po aktualizaci na verzi 3.2 jim selhaly pokusy o připojení, když se snažili spravovat vzdálené Macy v síti, a obtížně hledají nějaké alespoň dočasné řešení, jež by ji pomohlo z této situace vybřednout. Problém se však projevuje jen u některých uživatelů, jiní naopak hlásí hladký provoz, nalezení příčiny tedy asi nebude zrovna snadné.
Apple se k této věci zatím nijak nevyjádřil, takže problém vlastně oficiálně neexistuje, avšak postižených se zdá být docela dost a pochopitelně očekávají pomoc právě ze strany Applu.
Uvidíme, zda Apple vydá opravnou aktualizaci, nebo alespoň dokumentaci k řešení tohoto problému.
Nová technologie Samsungu slibuje opravdu velké flash paměti
V úterý Samsung oznámil, že jeho elektronická divize vyvinula výrobní technologii, jež v blízké budoucnosti může podstatně zvýšit kapacitu flash pamětí.
Samsung Electronics konkrétně představil 64Gb NAND flash čip typu MLC (s víceúrovňovými buňkami) vyrobený novou 30nm technologií. Nový výrobní proces, který Samsung označuje jako SaDPT (technologie samovolně se doplňujících dvojitých vzorů), dovolí výrazně zvýšit kapacitu flash pamětí, až bude uplatněna v hromadné výrobě.
Technologie SaDPT vytváří obvody čipu přenášením dvou vzorů. První přenos nanáší obvody ležící poměrně daleko od sebe, zatímco druhý přenos využije prostoru mezi těmito obvody k vytvoření dalšího obvodu, čímž se dosáhne celkově vyšší hustoty prvků čipu.
Zvlášť důležité je však to, že Samsung dokázal zvládnout tento výrobní proces, aniž by k tomu potřeboval drahé nové zařízení pro výrobu čipů, podařilo se mu zařídit, aby se k nanášení obvodů na křemíkové plátky dalo použít současné fotolitografické zařízení. To by mělo zajistit nízké výrobní náklady a tedy i přijatelnou cenu pro koncové uživatele.
V souvislosti s novým 64Gb flash čipem Samsung podal 30 patentů, technologii dále využil k přípravě 32Gb flash čipu typu SLC (s jednoúrovňovými buňkami). Hromadnou výrobu 30nm procesem hodlá Samsung zahájit roce 2009, tehdy by na trh měl přijít zmíněný 64Gb flash čip.
Samsung ve své zprávě uvádí, že 16 takových čipů lze zkombinovat do paměťové karty o kapacitě 128 GB, což vystačí pro 80 DVD filmů nebo pro 32 000 hudebních MP3 souborů.
Rok 2009 není zas až tak vzdálená budoucnost a tato zpráva pochopitelně okamžitě vyvolává myšlenky na to, jak by toho mohl využít Apple. Ten už nyní patří k hlavním odběratelům NAND flash pamětí pro iPody a pro iPhone (velkou část mu jich dodává právě Samsung, není však jediným dodavatelem).
Na konkrétní podrobnosti je sice ještě brzy, ale nové flash čipy Samsungu by zřejmě mohly nabídnout celkem příznivé ceny za podstatně vyšší kapacity.
Lze si tak představit iPody a iPhone s podstatně větší pamětí. Kapacita 128 GB je už opravdu hodně vysoká, využila by se například k náhradě disku v dnešním iPodu classic. Ten v současnosti nabízí maximálně 160 GB, což již tak velký rozdíl není. Jistě, do roku 2009 dále vzrostou i kapacity magnetických mikrodisků, ovšem tady už přichází v potaz využitelnost takto vysokých kapacit u mediálních přehrávačů. Apple by tak skutečně nakonec mohl převést všechny iPody na flash paměť, pověsti o takovémto řešení kolují po Webu již dost dlouho, zatím to ovšem nebylo reálné kvůli příliš velkému odstupu maximálních kapacit flash pamětí a magnetických disků.
Nové flash paměti by se jistě uplatnily i v menších kapacitách, iPhone či iPod touch s 32 nebo dokonce 64 GB by proti dnešnímu stavu nabízel řadu nových možností, zvlášť ve spojení s aplikacemi třetích stran, jež by v té době už měly dosáhnout značného rozmachu.
Zároveň se ovšem dostáváme ke kapacitám, které jsou zajímavé nejenom pro mobilní zřízení, ale i pro „plné“ počítače, třeba pro ultrapřenosný notebook, kapacita 128 GB by již stačila i pro stroj vybavený „velkým“ Mac OS X.
A rozhodně by takový flash disk postačoval pro zařízení typu „nového Newtona“, o němž se v poslední době spekuluje.
Samozřejmě, tyhle komponenty přijdou na trh až za dva roky, vývojovému oddělení Applu však určitě neušly a pravděpodobně už nyní tam přemýšlejí, k čemu všemu by je využili.