Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Ostatní zprávy z víkendu: Ve středu 5. září Apple zřejmě ohlásí nové iPody a přibývá metod odblokování iPhonu. (27.8.07)
27. srpna 2007, 06.00 | Ve středu 5. září Apple údajně uspořádá mediální akci, na níž se čekají nové iPody a možná i další překvapení. A metody pro odblokování iPhonu se rozvíjejí natolik, že už vzbudily pozornost právníků.
Konkrétní novinky kolem Maců jste našli v prvním dnešním článku, zde se zaměřím na iPody a iPhone. Na počátek září se totiž očekává zásadní oznámení Applu, spojené zřejmě právě s iPody. A dále přidávám zajímavé novinky kolem odblokování iPhonu. Nejprve se však podívejte, co nás má čekat v září:
Představí Apple 5. září nové iPody?
Objevilo se další datum, pro něž se očekává významné oznámení Applu. Celé to začal páteční článek na Ars Technice.
Už v pátek jsem vám předložil přehled kolujících pověstí o nových iPodech, mnoho informací pocházelo od AppleInsideru.
O ně se opírá též Ars Technica a doplňuje k nim nové fakty. Nová řada iPodů prý bude skutečně uvedena na trh v září, ale narozdíl od předchozích zpráv budou oznámeny již na počátku měsíce. Podle zdrojů zevnitř Applu firma plánuje velkou mediální akci na 5. září.
Termín sice vypadá trochu překvapivě, protože jde o středu a u Applu se stalo tradicí datovat takováto velká oznámení na úterý (viz třeba uvedení nových „hliníkových“ iMaců). Má to však nejspíš docela prostý důvod, první pondělí v září (letos spadá na 3.září) v USA slaví státní svátek Labor Day (tedy vlastně svátek práce, důvody, proč ho Američané slaví v tomto termínu, najdete například na Wikipedii). Dlouhý víkend vše posouvá o den dál.
Je možné, že 5. září Apple novinky pouze oznámí a na trhu se objeví až ve druhé půlce září, jak předpokládá AppleInsider. Podle zdrojů Ars Technicy přinejmenším jedna novinka má být nový iPod, ovšem výše zmíněné informace AppleInsideru předpokládají novinek mnohem víc. Ars Technica je konfrontovala se svými zdroji a ty většinu z nich potvrdily, pochybnosti přetrvávají pouze o novém modelu iPhonu.
Zasvěcenci navíc tvrdí, že celá událost má uvést zásadní nový produkt, údajně zcela neočekávaný. Při této příležitosti připomínají představení iPodu nano před dvěma lety 7. září. Něco podobného by nás tedy mohlo čekat letos 5. září.
ThinkSecret k této zprávě dodává, že sice nemůže potvrdit samotnou mediální akci 5. září, ale podle jeho zdrojů se nové iPody dostanou do rukou (amerických) zákazníků 7. září.
Na září se podle něj očekávají výrazně přepracované iPody nano a také zcela nový typ iPodu, který však bude zřejmě pouze oznámen, avšak na trh přijde o něco později. Údajně by se mělo jednat právě o iPod s dotykovou obrazovkou. Podle některých náznaků ho Apple původně chtěl odložit až do roku 2008, aby měl dostatek komponent pro iPhony, ale slabší prodej iPhonů proti očekávání zajistil dostatek komponent, aby se takový iPod dal uvést na trh už letos.
Vedle novinek v oblasti iPodů však možná Apple, podle zdrojů serveru ThinkSecret, jeden produkt ukončí, v brzké budoucnosti údajně hodlá ukončit prodej reproduktorového systému iPod HiFi. Ten Apple uvedl na trh v únoru 2006 s dost velkým halasem, jenže i když se mu dostalo celkem příznivých recenzí, prodeje nedosáhly (podle důvěrných zdrojů) takového rozsahu, aby se Applu vyplatilo produkt udržovat v nabídce. Zatím není jisté, zda Apple přijde s nějakou náhradou nebo tento segment trhu opustí.
Ono by se asi celkem nic nestalo, stačí se podívat do webového obchodu Applu na nabídku reproduktorů k iPodu.
Na zprávu Ars Technicy zareagoval též AppleInsider. Mediální událost 5. září mu potvrdilo několik zdrojů, včetně důvodu středečního termínu. K tomu se pojí zprávy o tom, že zásoby současných video iPodů a iPodů nano poklesly u hlavních distributorů na nesmírně nízkou nebo i zcela nulovou úroveň, což vypadá jako jasná známka, že Apple vyprazdňuje distribuční kanály před uvedením nových modelů.
A zásoba iPodů údajně nebude doplněna alespoň po příští dva týdny, což dobře odpovídá kolujícím informacím o uvedení nových modelů na trh.
Oznámení nových iPodů 5. září se tedy zdá být téměř jisté, spekuluje se však i o dalších možnostech, v úvahu připadá kupříkladu rozšíření nabídky filmů a videa mimo USA, do obchodů iTunes Store v dalších zemích (jako jedna z prvních se nabízí pochopitelně Velká Británie). Apple totiž přislíbil rozšíření nabídky video obsahu na mimoamerické obchody v letošním roce.
Apple zřejmě hodlá naservírovat zajímavé novinky hned po skončení prázdnin. Dá se předpokládat, že se budou postupně vynořovat další pověsti a dohady, co nás 5. září čeká. Do příštího pondělí, kdy se vrátím se svými články, už z toho snad bude možné sestavit ucelenější obraz.
Odemykačů iPhonu stále přibývá
A nyní něco zpráv o iPhonu. Minulý týden se největší rozruch točil kolem údajných smluv Applu s evropskými operátory, ale v tomto směru se zatím nic nového neobjevilo. Jedinou výjimku představuje drobná zprávička, podle níž KT Freetel, druhý největší mobilní operátor v Jižní Koreji, jedná s Applem o uzavření podobné smlouvy o výlučném prodeji iPhonu, jakou má Apple v USA s AT&T. Ovšem vzhledem k tomu, že mobilní trh této země patří k nejvyspělejším na světě (vysokorychlostní mobilní připojení je tam celkem běžnou záležitostí) a tamní výrobci telefonů jako LG a Samsung nabízejí velice vyspělé telefony, není příliš pravděpodobné, že by tam uspěla současná verze iPhonu. Všeobecně se předpokládá, že v Asii se iPhone objeví až v příštím roce, v nové verzi s podporou 3G sítí.
Mnohem větší pozornost vyvolalo nakupení metod, jak odblokovat iPhone, aby už nebyl plně vázán pouze na GSM síť operátora AT&T.
Celkem dnes existují až tři možnosti (i když tu třetí zřejmě zarazili právníci, více o tom níže). Ta první je „nejhackerštější“. Na svém blogu George Hotz popisuje, jak kombinací mnoha softwarových a hardwarových zásahů do iPhonu (včetně nějakého toho letování) dosáhl plného odblokování iPhonu, postup sestává z celkem 10 kroků. Přes Internet mu pomáhalo ještě několik lidí, včetně dvou Rusů. Hotz uvádí, že mu trvalo celkem 500 hodin, než dosáhl výsledku, nakonec získal iPhone,v němž normálně pracuje SIM karta T-Mobile. (V USA z velkých mobilních operátorů používají technologii GSM jenom AT&T a T-Mobile, tudíž ukázky odblokování iPhonu z amerického prostředí všechny předvádějí připojení telefonu k síti T-Mobile.) Pokud někdo bude chtít Hotzův postup zopakovat, určitě mu to bude trvat méně než 500 hodin, ale rozhodně to není žádná selanka.
Hotz je ostatně náctiletý mladík, který se právě chystá na vysokou školu a sám nehodlá rozbíhat žádnou odblokovávací službu. Svůj upravený iPhone se pokusil prodat na eBay za 2750 USD, aby se mu jeho úsilí nějak vrátilo, ale to se mu nezdařilo, nakonec ho vyměnil se zakladatelem firmy Certicell (ta nabízí doplňky a služby pro mobilní telefony) za automobil Nissan 350Z a tři 8GB (zablokované) iPhony. Telefony chce darovat lidem, co mu nejvíce pomohli, vůz si pochopitelně nechá. Bližší podrobnosti najdete na příslušných odkazech.
Hotzův postup v současné podobě ovšem zůstává příliš složitý, než aby se rozšířil nějak masově, navíc nutnost hardwarového zásahu bude hodně odrazovat.
O to větší rozruch vzbudila firma iPhoneSimFree.com, jež tvrdí, že našla způsob, jak iPhone odblokovat čistě softwarovou cestou. Aby to prokázala, spojila se s lidmi ze serveru Engadget a ti to skutečně potvrzují.
iPhoneSimFree tvoří tým šesti lidí, kteří na softwarovém odblokování pracují ode dne uvedení iPhonu na trh. Redaktorům Engadgetu sice svůj software nedali, ale odblokování předvedli přímo před nimi během několika minut. Poté už nebyl problém do telefonu vložit SIM kartu T-Mobile a po aktivaci běžným postupem se na telefonu jako operátor objevil T-Mobile. Všechny hlasové a datové funkce pracují normálně, s výjimkou vizuální hlasové pošty, jež potřebuje zvláštní podporu ze strany operátora a tu zatím nemá nikdo kromě AT&T. Pro připojení k síti EDGE T-Mobile se musí provést příslušné přihlášení a podpora pro YouTube se rovněž musí aktivovat ručně, ale jinak vše funguje hladce.Odblokování je navíc údajně odolné i vůči obnově či aktualizaci firmwaru. Aktualizaci firmwaru Engadget vyzkoušet nemohl (jejich telefon již byl aktualizovaný na verzi 1.0.2), ale když provedli obnovu firmwaru přes iTunes, telefon zůstal nadále odblokovaný. Aby to vše dále potvrdili, lidé z Engadgetu do příslušné stránky vložili video v podobě flash filmu (dá se z ní též stáhnout ve formátech AVI a MP4, včetně verze ve vysokém rozlišení), v němž předvádějí fungování iPhonu se SIM kartou T-Mobile.
iPhoneSimFree nabízí odblokovaný telefon na důkaz svých tvrzení zdarma k vyzkoušení všem mediálním publikacím, které projeví zájem a od tohoto týdne chce začít prodávat softwarové licence pro jednotlivé uživatele a současně začne přijímat objednávky na hromadné licence.
A jako třetí je zde firma Uniquephones ze severoirského Belfastu, jež se zabývá odblokováním telefonů profesionálně. O její snaze odblokovat iPhone pro jiné operátory jsem zde psal už počátkem července. A nyní se její úsilí dobralo kýženého cíle, v sobotu plánovala na webu www.iphoneunlocking.com zveřejnit příslušný software. Na tomto webu se prozatím mohli registrovat zájemci o odblokování iPhonu.
Podle zástupce Uniquephones bylo zdolání ochran iPhonu velice těžké, bylo třeba prolomit celkem osm softwarových zámků a na úkolu pracovali inženýři z několika zemí. Firma pochopitelně nesděluje mnoho podrobností, ale jeden z nejobtížněji zdolatelných zámků se prý nacházel v paměti EEPROM telefonu, další byl umístěn do permanentní paměti telefonu (PPM) a zbytek byl rozeset po ostatních místech v softwaru iPhonu. S konečným softwarem pro odblokování telefonu nakonec přišel jeden inženýr z Ruska a v Británii se s tímto odblokováním podařilo iPhone provozovat v síti Vodafonu.
Firma plánovala, že si za daný software bude účtovat 25 až 50 USD s tím, že lidé, co se už zaregistrovali, dostanou slevu 25 či 50 procent.
Jenže v sobotu velice brzy ráno zakladateli Uniquephones, Johnu McLaughlinovi, zavolal zástupce mezinárodní právní firmy O’Melveny & Myers, v zastoupení AT&T, a varoval ho, že pokud zveřejní odblokovávací software, bude ho AT&T žalovat za porušení svého copyrightu a za šíření duševního vlastnictví Applu.
McLaughlinova firma není nijak veliká a představa soudu s těmito dvěma mocnými firmami ho zneklidnila, a tak se rozhodl zveřejnění svého softwaru pozdržet na neurčito s tím, že čeká, zda někdo vydá podobný software (jak víme, tak již se našel). Radost z toho McLaughlin samozřejmě nemá, protože by jistě našel dost zákazníků, na zmíněném webu www.iphoneunlocking.com se totiž do soboty zaregistrovalo 550 000 zájemců.
Možná to bylo právě tohle ohromné číslo, v podstatě srovnatelné s počtem současných uživatelů iPhonu, které přimělo Apple a AT&T povolat právníky. Zatímco Hotzova složitá metoda zaujme jen nepatrný počet lidí, tak nepatrný, že by víc peněz stálo samotné povolání právníka, obě dvě čistě softwarová řešení by mohla model s telefonem zablokovaným na jednoho operátora zcela rozvrátit.
Podle nedávných a zatím ne úplně ověřených zpráv by Apple měl od evropských operátorů, s nimiž se dohodne, získávat deset procent z měsíčních plateb zákazníků. To představuje hodně peněz, avšak snadné odblokování iPhonu by mohlo jejich příliv výrazně ztenčit, zvlášť v Evropě. Takovéto peníze už představují dobrou motivaci k povolání právníků.
Celá záležitost ovšem bude hodně složitá, protože ve většině zemí (včetně USA) je odblokování mobilních telefonů legální, naopak v některých zemích (včetně několika evropských) zákon zakazuje blokování telefonů. Uvažovalo se o tom, že by prolomení ochrany iPhonu bylo žalovatelné podle (velmi neoblíbeného) amerického zákona DMCA, který prolamování ochran proti kopírování považuje za trestný čin, jenže americký Kongres se nedávno vyjádřil, že v případě odblokování mobilních telefonů se DMCA nedá uplatnit. Kolem celé věci jistě vznikne pořádná právní motanice.
Další dění kolem odblokování iPhonu se teď dá těžko předpovídat, vzhledem ke střetům nejrůznějších zájmů. Tohle bude hodně spletitý případ. Z technického hlediska se ovšem jasně ukázalo, že iPhone odblokovat jde (pouhým softwarem), ale jaké to bude mít další důsledky, to se nyní odhaduje velice obtížně. S určitostí jde říci jenom to, že na tomto poli bude ještě hodně rušno.