Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Path Finder aneb Finder jinak
macos_prax_1k
8. listopadu 2002, 00.00 | Po poměrně rozsáhlé diskusi o jednom z minulých článků, který pojednával o možných vizuálních změnách systému X 10.2, bych vám rád nabídl variantu jinou a podle mého názoru lepší. Jde o výměnu Finderu za jiný, rychlejší, s více vlastnostmi a i v Jaguáru v češtině.
Po poměrně rozsáhlé diskusi o jednom z minulých článků, který pojednával o možných vizuálních změnách systému X 10.2 bych vám rád nabídl variantu jinou a podle mého názoru lepší. Jde o výměnu Finderu za jiný, rychlejší, s více vlastnostmi a i v Jaguáru v češtině.
Nejdříve bych všechny šťouraly rád připravil na následující skutečnosti:
a) čeština, která je součástí programu, vznikla po usilovných 4 hodinách práce a taky podle toho vypadá
b) zatím jsem našel jeden rozdíl o proti standardnímu Finderu. Pokud si necháte zobrazit plochu a na ní ikonky, jsou seřazeny podle jména a nelze to změnit. Jestli někdo z vás zjistí, že to není úplně pravda, pošlete mi prosím e-mail.
c) není lokalizovaný help
Jak na Path Finder - příprava
Takže, samozřejmě, budete potřebovat program Path Finder, který najdete na stránkách www.cocoatech.com. Pokud budete chtít vyzkoušet češtinu, najdete ji na mém iDisku (robertcerny - je to soubor cz.lproj.sit.hqx). Připojíte si ho jednoduše, buď z internetového prohlížeče ze stránky www.mac.com, nebo ze standardního Finderu, případně utilitou iDisk v OS X. O instalaci češtiny je poznámka pod článkem.
Jako další využijeme služeb programu Tinker Tool (http://www.bresink.de/osx/TinkerTool2.html). Z něj použijeme vlastně jen jednu funkci a to přidání příkazu Quit do Finderu, abychom neprovozovali (i když to samozřejmě jde) dva zároveň. Po instalaci se vám mezi ovládacími panely objeví nová ikonka, TinkerTool a v záložce Finder najdete přesně to, co potřebujete. Nezapomeňte kliknout na tlačitko Reload Finder.
O instalaci programu nebudu vůbec hovořit - je velmi jednoduchá. Zkopírujte prostě program do složky Applications. Instalace doplňku Path Finder CM.plugin není povinná, takže závisí na vás, jestli se rozhodnete této možnosti využít. Pokud ano, tam vám po opětovném přihlášení do systému přibyde jedna položka v kontextovém menu, pomocí které po kliknutí na jakoukoliv ikonku můžete otevřít nové okno Path Finderu s aktuální cestou. (Jasně, tahle věta není česky a je dost složitá, ale fakt nevím, jak to líp napsat, prostě to zkuste)
Takže doufám, že jste Path Finder již pustili (vidíte Koš na ploše?). První, na co bych vás chtěl upozornit, jsou ty dvě tečky v levém dolním rohu každého okna. Pomocí první z nich můžete nastavit průhlednost oken a jestli bude okno Path Finderu vždy nahoře nad ostatními. Ta druhá vysouvá "drawer" (zásuvku, šuplík - ví někdo, jak to přeložit do češtiny?), ve které se zobrazuje náhled společně se spoustou užitečných informací.
Několik poznámek:
1. Zobrazování plochy je standardně vypnuto. Pokud jste ukončili standardní Finder, můžete si Plochu nechat zobrazit pomocí příkazu "Show Path Finder Desktop" v menu "Path Finder". To, co se zobrazuje na ploše se dá nastavit v Předvolbách
2. Pokud si nastavíte průhlednost, rychlost programu se zmenší. To samé platí i pro kovovou texturu okna.
3. Po zapnutí přepínače "Browser accepts window activating mouse click" se Path Finder chová jinak než stadardní Finder
Slovo na závěr
Program Path Finder stojí $32. Podle mého názoru to není tolik na to, co všechno umí. Při diskusi s vývojářem projektu jsme narazili na problém prodejnosti v České republice - tvrdil jsem mu, že i když bude česká lokalizace, tak se příliš kusů neprodá kvůli pohodlnosti českých uživatelů. Co si o to myslíte?
Instalace češtiny
Stáhněte si a rozbalte soubor cz.lproj.sit.hqx. Měl by se rozbalit do složky "cz.lproj". Nyni najděte program Path Finder a stiskněte kombinaci kláves Apple+I. Zobrazí se vám okno jako na obrázku
Nyní musíte kliknout na tlačítko Add. Pokud se hned nezobrazí dialogové okno, nepropadejte panice, může to trvat dost dlouho. Pak najděte složku cz.lproj a klepněte na "Choose"
Nyní musíte okno Informace vyvolat ještě jednou, protože změny se v něm automaticky neprojeví. Vypněte všechny lokalizace až na cz a spusťte Path Finder znovu.