Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Pixelmator 1.5 rozšiřuje funkce pro Web
9. září 2009, 00.00 | Alternativní obrazový editor Pixelmator v nové verzi 1.5 přináší podporu Snow Leoparda, ale především přidává nové nástroje pro Web.
V oblasti zpracování obrazu se pro Macy dnes nabízí poměrně hodně aplikací, mezi alternativami k zavedeným aplikacím si docela významné postavení již získal program Pixelmator, plně využívající Mac OS X a se zajímavým uživatelským rozhraním.
O jeho vývoji MůjMac informuje pravidelně, letos v únoru se objevila značně přepracovaná verze 1.4, kterou v dubnu následovala drobnější aktualizace na verzi 1.4.1.
A nyní tvůrci programu vydali další významnou novou verzi s číslem 1.5. Ta přináší nové funkce pro editaci obrazu, práci s barvami a export, hlavní novinku však tvoří rozšířený výběr nástrojů pro Web, Pixelmator tak teď půjde použít i pro přípravu webové grafiky.
Nová verze 1.5 (kódově označená Spider, tedy „pavouk“) toho ovšem nabízí ještě mnohem víc, seznam všech změn najdete tady, hlavní novinky verze 1.5 probírá také blog autorského týmu.
Nové webové nástroje umožňují velmi snadno připravit a exportovat obrázky pro Web ve formátech JPEG, PNG a GIF optimalizovaných pro použití na Webu, dialog funkce Save for Web (po níž uživatelé dlouho volali) to hladce zařídí.
S Webem souvisí i nový segmentační nástroj Slice dovolující rozřezat obrázek na segmenty, které se dají optimalizovat a uložit samostatně, k uložení optimalizované části obrázku ji stačí přetáhnout do pracovní plochy. A náhledy optimalizovaných segmentů a obrázků se zobrazují téměř v reálném času v oknu Pixelmatoru.
Dále Pixelmator 1.5 poskytuje nový zásuvný modul Web Colors, umožňující webovým designérům rychle vybírat hexadecimální kódy barev použitelné v HTML nebo CSS kódu.
Práci s obrázky usnadní též nová volba „Send To" (odeslat do), jež odešle kopii obrázku do nové zprávy poštovního klienta Mail, nebo do knihovny iPhota.
Nové prvky Info Labels zobrazují nepřekážejícím způsobem užitečné informace související s právě používaným nástrojem, například rozměry výřezu a ořezu a tolerance pro magickou hůlku, či úhel a poloměr přechodu barev pro vyplňující nástroj. A nová ořezová funkce Trim dovoluje rychlý a snadný ořez obrázku, odstraní okolní průhledné pixely nebo pixely pozadí udané barvy.
Přibyla také funkce Reveal All (zobrazit vše) a byly vylepšeny dialogy pro export, nastavení velikosti obrázku a zobrazení informací o souboru, posledně jmenovaný dialog nyní umožňuje přidávat klíčová slova vyhovující Spotlightu a zobrazovat takové údaje o obrázku jako jsou jeho EXIF a IPTC vlastnosti. A dialogy pro nový obrázek a pro velikost kreslicí plochy teď dovolují rychlé přizpůsobení rozměrů obrázku.
Program nově nabízí lokalizaci do italštiny a došlo k různým menším úpravám uživatelského rozhraní, k posílení kompatibility a výkonu a přirozeně byla opravena řada chyb. A samozřejmě nemůže chybět ani zajištění plné kompatibility se Snow Leopardem.
Na svém webu Pixelmator zpřístupňuje poměrně hodně materiálu umožňujícího udělat si přesnější představu o jeho schopnostech, tato stránka poskytuje podrobný přehled jeho technických specifikací, včetně všech dostupných funkcí a z téhle stránky získáte jeho plnou dokumentaci (aktuální uživatelskou příručku ve formátu PDF, seznam všech klávesových zkratek a též elektronickou nápovědu programu).
Pixelmator 1.5 vyžaduje Mac OS X 10.5.7 nebo vyšší, funguje tedy jen pod Leopardem nebo Snow Leopardem (pracuje však jak na procesorech Intel, tak PowerPC), kromě toho potřebuje grafickou kartu podporující Core Image. A některé funkce požadují programový balík iLife (který se ovšem nachází na většině Maců).
Zkušební verze programu (funkční po dobu 30 dnů) se dá stáhnout odsud (má velikost 30 MB), plná verze pro jednoho uživatele přijde na 59 USD, registrovaní uživatelé předchozích verzí dostanou novou verzi zdarma.