Počínají přicházet konkrétnější informace o monitoru Apple Thunderbolt Display - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Počínají přicházet konkrétnější informace o monitoru Apple Thunderbolt Display

19. září 2011, 00.00 | Macworld již obdržel monitor Apple Thunderbolt Display a zveřejnil svá první zjištění. A Apple vydal podpůrný dokument o možnostech jeho připojování k Macům s rozhraním Thunderbolt.

Když koncem července Apple uvedl modernizované MacBooky Air a Macy mini, zároveň oznámil nový monitor Apple Thunderbolt Display s tím, že jeho prodej začne do 60 dnů. Ale už počátkem září se objevily zprávy, že monitor brzy dorazí k zákazníkům a do obchodů, což se minulý týden potvrdilo.

První praktická zjištění Macworldu

A minulý pátek již tento monitor fyzicky obdržel Macworld a samozřejmě záhy zveřejnil svá první zjištění.

Ze specifikací víme, že se Apple Thunderbolt Display příliš neliší od předchozího 27“ monitoru Apple LED Cinema Display, používá stejnou 27“ IPS LCD obrazovku s LED podsvícením o rozlišení 2 560 x 1 440 pixelů a shoduje se i v řadě dalších vlastností. Ovšem zatímco zobrazovací a zvukové prvky zůstaly stejné, změnila se vestavěná kamera a dodatečné přípojné porty.

Apple Thunderbolt Display samozřejmě nabízí vestavěnou kameru, ale kameru iSight monitoru LED Cinema Display nahradila kamera FaceTime HD podporující HD rozlišení.

Největší novinku však tvoří rozšířená paleta nabízených přípojných portů. Napájecí konektor MagSafe pro dobíjení notebooků stejně jako tři porty USB 2.0 přirozeně zůstaly zachovány, ale k nim přibyly další porty – FireWire 800, port pro gigabitový Ethernet a samozřejmě také provedený Thunderbolt port.

Avšak i když se počet portů zvýšil, kabelů připojujících monitor k Macu naopak ubylo – zatímco LED Cinema Display používal Mini DisplayPort kabel a USB 2.0 kabel, nyní se o vše stará jediný Thunderbolt kabel.

Vzhledem k tomu, že rozhraní Thunderbolt podporuje přenosovou rychlost 10 Gb/s v každém datovém kanálu v obou směrech (a každý Thunderbolt kabel poskytuje dva datové kanály) mohou zmíněné porty pracovat na plný výkon.

Takže když se k monitoru Apple Thunderbolt Display připojí disk či diskové pole s rozhraním FireWire 800, bude fungovat stejně, jako kdyby se připojilo přímo k FireWire portu na Macu.Totéž platí pro Ethernet port a Thunderbolt port umožňuje řetězově připojovat další Thunderbolt periférie.

Použití monitoru s MacBookem Air

Apple Thunderbolt Display bude zajímavý hlavně pro vlastníky nových letošních MacBooků Air, jimž dovolí využívat rychlé přípojné porty i na tomto ultrapřenosném notebooku. Současné MacBooky Air samy o sobě nabízejí pouze dva porty USB 2.0, ale jsou vybaveny též Thunderbolt portem. A když se k nim připojí nový monitor Applu, získají navíc gigabitový Ethernet a port FireWire 800.

Dřívější MacBooky Air vůbec nemohly periférie pro FireWire používat a Ethernet jim byl dostupný jen přes adaptér pro USB (s řadou z toho vyplývajících omezení) a externí disky se k nim daly připojovat pouze přes USB 2.0, jež (v porovnání s moderními rozhraními) nabízí jenom omezené přenosové rychlosti.

Z rozebrání letošního MacBooku Air a z informací AnandTechu víme, že současné MacBooky Air používají Thunderbolt řadič „Eagle Ridge“, který podporuje dva datové kanály a jeden DisplayPort výstup.

Macworld se proto rozhodl vyzkoušet, jak to funguje v praxi, jeho redaktoři připojili MagSafe a Thunderbolt konektory monitoru Apple Thunderbolt Display k 13“ MacBooku Air. Tuto sestavu pak zapojili do redakční LAN sítě přes Ethernet port na monitoru a příslušné připojení se objevilo v systémových předvolbách MacBooku Air.

Poté připojili k Thunderbolt portu na zadním panelu monitoru diskové pole Promise Pegasus R6, jež se automaticky připojilo k pracovní ploše MacBooku Air. Dále zapojili do FireWire 800 portu monitoru diskové pole Promise SmartStor DS4600 a to se opět automaticky připojilo k ploše. (Obě tato disková pole Macworld otestoval koncem června, aby zjistil, jak si výkonnostně vůči sobě stojí rozhraní Thunderbolt a FireWire 800.) Vše fungovalo podle očekávání, stejně, jako kdyby MacBook Air dané porty nesl přímo na sobě.

Spolupráce monitoru s MacBookem Pro

Ostatní letošní Macy s rozhraním Thunderbolt, tedy MacBooky Pro, iMacy a Macy mini, používají Thunderbolt řadič „Light Ridge“, který poskytuje čtyři datové kanály a dva DisplayPort výstupy, zvládnou tedy obsloužit dva porty (každý se dvěma kanály) a dva monitory.

Aby si ověřili, jak to funguje v praxi, připojili redaktoři Macworldu monitor Apple Thunderbolt Display k letošnímu 17“ MacBooku Pro. Zapojili k němu obě dvě výše zmíněná disková pole, připojili notebook k redakční LAN síti přes Ethernet port monitoru a Mini DisplayPort konektor monitoru LED Cinema Display napojili na druhý (provedený) Thunderbolt port diskového pole Promise Pegasus R6. Druhý monitor byl okamžitě rozpoznán a bylo možné zobrazovat současně na vlastním displeji MacBooku Pro a na obou 27“ externích monitorech, což představovalo opravdu velkou zobrazovací plochu.

Je však třeba říci, ze by tahle sestava vlastně vůbec neměla fungovat (k tomu se ještě vrátíme níže), podle dokumentů Applu totiž monitor LED Cinema Display nebude zobrazovat po připojení k Thunderbolt portu přímo na monitoru Apple Thunderbolt Display (což potvrzují i uživatelé v diskusích). Avšak na provedeném Thunderbolt portu pole Pegasus starší monitor s Mini DisplayPortem pracoval. Důvod zatím není úplně jasný, zřejmě se jednotlivé implementace Thunderbolt portů poněkud liší.

Brzy dorazí další informace

Macworld slibuje, že brzy přinese úplnou recenzi monitoru Apple Thunderbolt Display a jistě se objeví i jiná zjištění o vlastnostech tohoto zobrazovače, ale už teď je jasné, že to, co sliboval, opravdu plní (bylo by ostatně dost divné, kdyby to nezvládal).

Monitor Apple Thunderbolt Display vyžaduje Mac OS X 10.6.8 nebo vyšší a Mac s rozhraním Thunderbolt, v USA se prodává za 999 USD, v eurozóně za 999 EUR a nově spuštěný český webový obchod Applu ho nabízí za 23 990 Kč včetně DPH.

Podpůrný dokument Applu popisuje možnosti připojování monitoru Apple Thunderbolt Display

Monitor Apple Thunderbolt Display nyní přichází do prodeje, a tak jako obvykle k němu Apple začal vydávat dodatečné informace. Konkrétně uvolnil podpůrný dokument, v němž popisuje možnosti připojení tohoto monitoru k jednotlivým typům Maců s rozhraním Thunderbolt (abychom se pořád neopakovali, v následujícím textu vždy myslíme při uvádění typů Maců letošní modely vybavené rozhraním Thunderbolt).

MacBooky Air

Tento dokument za prvé sděluje, že k MacBookům Air lze připojit jeden monitor Apple Thunderbolt Display (což je dáno tím, že používají levnější řadič „Eagle Ridge“, který podporuje pouze jeden DisplayPort výstup).

MacBooky Pro

K MacBookům Pro se dají připojit monitory Apple Thunderbolt Display dva. Platí to i pro 13“ modely, u těch však po připojení druhého externího monitoru zhasne vlastní displej notebooku. To je očekávané chování způsobené omezeními grafického hardwaru 13“ modelů (ty používají pouze integrovanou grafiku Intel HD 3000 Graphics v procesoru).

iMacy

iMacy zvládají dva monitory Apple Thunderbolt Display, což platí i pro 27“ modely, jež nesou dva Thunderbolt porty a je jedno, ke kterému z portů se monitory připojí. (Víc než dva monitory nezvládnou ani 27“ iMacy, protože jejich Thunderbolt řadič „Light Ridge“ podporuje nejvýše dva DisplayPort výstupy.)

Macy mini

Také Macy mini mohou připojit dva monitory Apple Thunderbolt Display. Avšak vyšší klientský model se samostatnou grafikou AMD Radeon HD 6630M může na svůj HDMI port ještě připojit zařízení s HDMI vstupem (obvykle monitor či televizor), takže tyto Macy dokážou současně připojit až tři různé zobrazovače s vhodnými vstupy.

Nejasnosti okolo napojování monitorů s Mini DisplayPortem

Zklamání však vyvolává závěrečná poznámka, že monitor s Mini DisplayPortem po připojení na Thunderbolt port monitoru Apple Thunderbolt Display nebude fungovat. Mnozí totiž doufali, že své stávající monitory budou moci připojit na Apple Thunderbolt Display jako druhý monitor, ale zjevně to nebude možné bez dalších opatření (uživatelé v diskusích potvrzují, že monitor s Mini DisplayPortem zapojený přímo do Thunderbolt portu monitoru Apple Thunderbolt Display nepracuje).

Avšak jak ukazuje výše popsaná sestava Macworldu, za určitých okolností to přece jenom fungovat může, pokud se monitor s Mini DisplayPortem zapojí přes další periférii, pak někdy zobrazovat bude. Bude však třeba vyjasnit, v čem vlastně spočívá příčina tohoto chování, což asi bude ještě chvíli trvat. (Pořizovat si pole Pegasus jen kvůli připojování staršího monitoru by byl dost drahý špás, ale možná totéž zařídí i jiný hardware, mluví se například o hypotetickém Thunderbolt rozbočovači, který ovšem zatím fyzicky neexistuje.)

Poslední doporučení Applu se týká používání úložných zařízení s rozhraním Thunderbolt. V takovém případě se má připojit nejprve monitor Apple Thunderbolt Display přímo do Thunderbolt portu Macu a úložná zařízení zapojovat až na Thunderbolt port monitoru, aby se dosáhlo maximálního výkonu těchto zařízení.

Podivná poznámka o podzimním iMacu

Tenhle podpůrný dokument ovšem vyvolal rozruch ještě další věcí. Tabulka vypisující možnosti připojování monitoru k jednotlivým typům podporovaných Maců totiž zpočátku uváděla dva typy iMaců, z poloviny a z konce roku 2011 („Mid 2011 and Late 2011“), jenže Apple zatím žádný „podzimní“ iMac na trh neuvedl. Přirozeně to vyvolalo spousty dohadů, zanedlouho však Apple z dokumentu zmínku o „podzimním“ iMacu odstranil.

Nejspíš tak šlo o pouhou mechanickou chybu při přípravě textu (podle některých dohadů to mohl být odkaz na nový typ iMacu uvedený o letních prázdninách, určený pouze pro školy, avšak ten nemá Thunderbolt port), protože podzimní modernizace iMaců se zatím zdá dost nepravděpodobná. Šlo by zřejmě nanejvýš o kosmetické úpravy, ale ty by Apple zase neoznačoval jako novou modelovou řadu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: