Podrobnosti o nových PowerMacích - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Podrobnosti o nových PowerMacích

19. srpna 2002, 00.00 | K čemu jsou dobré DDR paměti v nových Macích, když je procesor nedokáže využít? Bude nový PowerMac hlučný jako XServe? Porušuje Motorola Mooreův zákon? Koupíte si nového PowerMaca?

Minulý týden byly konečně uvedeny dlouho očekávané nové modely počítačů PowerMac G4. Pojďme se nyní blíže podívat na několik informací o těchto počítačích.

Design

Na první pohled určitě zaujme design, který má poměrně daleko do střízlivé jednoduché elegance ostatních počítačů a hardware od Apple. Podle některých názorů je kombinace několika bezesporu zajímavých prvků (průduchy pro větrání, kryty mechanik z leštěného hliníku a reproduktor) nevyvážená, objevily se i hlasy, které novou G4 označují za nejošklivějšího Maca vůbec. Ovšem podle výsledků ankety na našem serveru se design počítače líbí výrazně nadpoloviční většině uživatelů, takže by podle všeho tento parametr neměl prílis ovlivnit rozhodování.

Jak jsme již řekli, přední čelo se skládá z několik prvků - reproduktor je shodný se staršími modely, výrazně odlišně jsou však vyřešené kryty mechanik. Kovový plát z leštěného hliníku překrývá obě mechaniky, kromě toho obsahuje tlačítko pro zapnutí a konektor pro sluchátka.

Dolní otvory se zdají být otvory pro proudění vzduchu, zatím však nejsme schopni přesně posoudit, zda hliníkové prvky tyto otvory zcela zakrývají, či pouze působí jako dekorace. Každopádně podle VR filmu na stránkách Apple jsou otvory pro nasávání vzduchu i na dolní přední straně počítače.

Uvnitř výrazně dominuje ventilátor - dole ve středu je velký ventilátor, který žene vzduch na ohromný hliníkový chladič procesorů a také vzduch protahuje kolem všech pozic pro disky. Další ventilátor po zavření přiléhá na optické mechaniky, kromě toho má ventilátor ještě samotný zdroj a u výkonnějších grafických karet je najdeme také přímo na kartě. Díky tomu bude v počítači více než dost točících se větráků, doufejme, že nedosáhnou na hlasitost Xserve. Zadní "dírkovaná" část slouží pro odvedení teplého vzduchu ven.

Hardwarové novinky

Mezi ty nejvýznamnější patří použití DDR pamětí a podpora pro ATA100. U ATA100 je efekt jasný, data se budou přenášet rychleji, a díky ponechání stávajícího řadiče pro ATA66 lze dovnitř počítače snadno osadit až 4 IDE disky bez nutnosti kupovat kartu. Kdo však bude potřebovat opravdu rychlá data, asi sáhne po nějakém PCI řadiči, například Sonnet Tempo ATA133.

Ovšem u další novinky, pamětí typu DDR (Double Data Rate) se již objevují otázky, k čemu je to v daném okamžiku vlastně dobré. Nutno podotknout, že následující řádky platí i pro server Xserve, který je postavený na shodném základu.

Nejdříve si řekneme, co jsou DDR paměti. Na rozdíl od obvyklých SDRAM pamětí umožňují číst a zapisovat nejen na náběžné hraně signálu taktu, ale také klesající. V praxi tedy takového paměti umožňují v rámci jednoho taktu přenést dvounásobek informací, proto se někdy také označují frekvencí, která odpovídá dvounásobku jejich opravdové pracovní frekvence. (333 MHz pro 167 MHz sběrnici). V praxi přináší ve světě PC zrychlení v řádů několika málo desítek procent, podle některých testů je rozdíl mezi DDR a SDRAM pamětmi u stejně taktovaného procesoru se stejnou vnější sběrnicí cca 15%.

To by však platilo v okamžiku, kdyby procesor dokázal pracovat v "DDR" režimu, tedy dokázal číst data z paměti během jednoho taktu 2x. Bohužel, v nových PowerMacích a v XServe jsou použité procesory PowerPC 7455, což jsou jen vylepšené verze stávajících PowerPC G4, schopné pracovat s vyšším taktem procesoru i FSB (vnější sběrnice, v tomto případě na 133 MHz u nižší verze a 167 MHZ u vyšších konfigurací), ovšem DDR paměti nepodporují. V praxi se to dá vyjádřit datovým průtokem obou klíčových komponent - paměti umožňují až 2,7 Gb/s, sběrnice procesorů pouze 1,3 Gb/s. Podle prvních testů na internetu je reálný rozdíl mezi Dual 1GHz "QuickSilver" z jara letošního roku a Dual 1GHz "DDR" v podstatě nulový - kupodivu se neprojevuje ani vyšší rychlost sběrnice. Svůj podíl na tom bude mít menší L3 cache - na jarních modelech to bylo 2 MB DDR paměti na procesor, nyní je u 1 GHz modelu pouze 1MB na procesor, 2MB má až nejvyšší model.

Wanted: Motorola!

Naskýtá se otázka, proč tedy Apple vůbec připravil takto inovovanou architekturu, když není možné v praxi využít její výhody. Odpověď se nabízí snadná: Motorola.

Motorola připravuje výraznější inovací procesorů PowerPC G4 7470, mimo jiné právě s podporou DDR pamětí. Podle vyjádření Motoroly měly být tyto procesory v dostatečném množství k dispozici v průběhu léta, což se však (opět jednou) nesplnilo. Je tady možné, že v této situaci Apple zvolil "plán B" a použil novou architekturu pro staré procesory. A jelikož uživatelé čekají na výraznější nárůst výkonu, přidal do každé bedny ještě jeden procesor.

Na adresu Motoroly padají výtky každou chvíli - že Apple jedině stěžuje život svou neschopností plynule zvyšovat rychlost a výkon procesorů. Mimo jiné se objevovaly také spekulace, že Apple by mohl od Moto a IBM vykoupit práva na PowerPC a dělat si je sám. To je pochopitelně nesmysl, PowerPC jsou nejúspěšnější procesory pro různá nepočítačová zařízení (tiskárny, routery, autovybavení a podobně), takže Motorola by se tohoto zlatého dolu zbavovala jen nerada. Co nás doopravdy čeká v oblasti procesorů nikdo netuší, ovšem výraznější upgrade Apple potřebuje jako sůl. Propast MHz se rozevírá čím dál víc a tak zatímco Apple argumentuje vyšší efektivitou procesoru díky kratší "pipe-line" pro zpracování instrukcí a ukazuje o kolik procent pobije Mac nejrychlejší Pentium, ve většině real-world testu, publikovaných na Internetu, je na tom Apple výrazně hůř.

Jak jsou na tom nové stroje s výkonem doopravdy se ukáže až časem v náročnějších testech, časem také uvidíme, jak budou reagovat na nové modely zákazníci. Pro ty však asi bude nový PowerMac stále relativně málo zajímavý a tak bude muset Apple investovat víc energie do vysvětlování "mýtu megahertzů" nejen uživatelům přecházejícím z Windows, ale také stávajícím zákazníkům.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: