Pohled do nitra nového 21,5palcového iMacu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Pohled do nitra nového 21,5palcového iMacu

9. května 2011, 00.00 | iFixit rozebrala nově uvedený 21,5palcový iMac a zjistila, že hlavní procesor a grafický procesor se teoreticky dají vyměnit. Nový iMac navíc používá čipovou sadu Intel Z68, kterou ostatní výrobci PC ještě nedostali.

Minulé úterý Apple uvedl zmodernizované 21,5“ a 27“ iMacy s procesory Sandy Bridge a rozhraním Thunderbolt. Přirozeně se záhy počaly objevovat další informace o těchto strojích. Macworld již provedl výkonnostní testy nejvyššího standardního 27“ modelu a následně otestoval i zbývající standardní modely a jak se dalo čekat, už také došlo k rozebrání nového iMacu.

Jako obvykle se o to postarala firma iFixit, jež se podívala do útrob nejnižšího 21,5“ standardního modelu s 2,5GHz procesorem Core i5. Stručný souhrn jejích zjištění najdete na blogu iFixit a samozřejmě firma nabízí též podrobnou reportáž z rozebírání doprovázenou četnými fotografiemi. A stručný výtah z reportáže předkládá AppleInsider.

Podívejme se nyní blíže, co vlastně iFixit uvnitř nového iMacu objevila, začala ovšem jeho zevním ohledáním:

Stručná rekapitulace vlastností rozebíraného iMacu

Oproti nejnižšímu loňskému 21,5“ iMacu letošní model dostal 2,5GHz čtyřjádrový procesor Core i5 s 6 MB terciární cache paměti a rozhraní Thunderbolt (které nadále užívá konektor Mini DisplayPort). O zobrazování se stará grafický procesor AMD Radeon HD s 512 MB vlastní RAM GDDR5 a počítač dále obsahuje 4 GB RAM DDR3 a 500GB pevný disk se 7 200 otáčkami za minutu. (Tento stroj používá modelové číslo EMC 2428.)

Na zadní straně pouzdra počítače se nacházejí porty a konektory (na fotografii označené barevnými rámečky). Jde o (v pořadí zleva doprava) zvukový vstup a výstup, čtyři porty USB 2.0, jeden port Firewire 800, jeden port Thunderbolt (označený modře, nové 27“ iMacy mají tyto porty dokonce dva) a gigabitový Ethernet port. Kromě toto lze ještě využívat bezdrátová připojení 802.11n (WiFi) a Bluetooth 2.1 + EDR.

Stroj nabízí též zásuvku SDXC karet, jež se nachází na boku jeho pouzdra pod optickou mechanikou.

Vlastní rozebrání

A teď už probereme, jak probíhalo vlastní rozebírání iMacu:

Uvolnění obrazovky

Nejprve bylo třeba uvolnit krycí sklo obrazovky pomocí silných přísavek.

Tím se odkryla lesklá širokoúhlá 21,5“ IPS obrazovka s LED podsvícením, kterou k čelní obrubě počítače přidržuje několik šroubů Torx T10.

V dalším kroku iFixit tuto obrazovku odšroubovala a opatrně ji vyjmula z obruby, do níž je zapuštěná.

<Łp>Tenhle 21,5“ TFT displej s rozlišením 1 920 x 1 080 vyrábí LG (nepřekvapivě v Číně) a podle výrobního štítku jde o model LM215WF3. Nový model tak používá zcela stejný panel jako loňské 21,5“ iMacy, což se dalo čekat.

Řadič rozhraní Thunderbolt

Po sejmuti obrazovky se odhalilo nitro počítače a mimo jiné se objevil řadič rozhraní Thunderbolt upevněný na viditelné straně základní desky. Tvoří ho samostatný čip podobný tomu, jaký iFixit nalezla při rozebírání letošního 15“ MacBooku Pro. V případě iMacu se jedná o čip označený jako Intel L102IA84 EFL.

Rozhraní Thunderbolt podporuje ve své současné verzi přenosové rychlosti 10 Gb/s oběma směry a navíc každý port poskytuje dva samostatné datové kanály. A to znamená, že zmíněnou přenosovou rychlost mohou na daném portu současně naplno využívat jak monitor s Mini DisplayPortem, tak případný externí disk či diskové pole podporující Thunderbolt.

AirPort karta

Po odpojení tří antén a uvolnění několika šroubů bylo možné vyjmout AirPort kartu z její patice.

Tato karta nese bezdrátový LAN čip Atheros AR9388-AL1A obstarávající WiFi připojení 802.11n.

Vyjmutí mechanik

Při dalším rozebírání stroje iFixit vyndala řadu komponent, jež se v podstatě shodují s tím, co používal loňský 21,5“ iMac. Pevný disk WD Caviar Blue připevňuje k čelní obrubě několik šroubů a samozřejmě ho připojuje také SATA konektor.

Vyjmutí napájecího zdroje vyžaduje odpojení kabelu přivádějícího střídavý proud od základní desky.

A po odstranění zdroje bylo možné vyjmout desku budičů LED podsvícení displeje.

Nakonec byla odstraněna též optická mechanika.

Jde o model AD-5690H od Sony Optiarc (pravděpodobně obdoba modelu AD-7690H).

Prostor pro instalaci volitelného SSD disku

Po vyjmutí optické mechaniky se objevila oblast (na fotografii vyznačená vystínovaným červeným rámečkem), kam se zřejmě umisťuje volitelný SSD disk (díky tomu lze současně nainstalovat jak SSD disk, tak pevný disk). Nacházejí se v ní tři upínací body, k nimž nebylo připojeno vůbec nic, protože Apple nabízí SSD disk pouze pro vyšší 21,5“ iMac s 2,7GHz procesorem. (Loni se SSD disk dal nasadit jen do 27“ modelů.)

Hluboko za čelní obrubou se nacházejí porty zvukového vstupu a výstupu. Po uvolnění jejich montážních šroubů bylo možné z počítače vyjmout celou montáž těchto portů.

A potom se dala z čelní obruby iMacu snadno vytáhnout také karta infračerveného (IR) přijímače.

Odstrojení základní desky

Po všem tom odstrojování se již odhalila základní deska a po uvolnění několika šroubů Torx T10, které ji přidržují, bylo možné desku vyjmout, avšak vyžadovalo to hodně složité vytahování.

Na základní desce se nacházejí dvě teplosměnné jednotky, jedna kryje hlavní procesor a druhá grafický procesor. Jejich sejmutím se poruší podmínky záruky, což ovšem iFixit nemohlo zastavit.

Pohled na druhou stranu základní desky ukazuje, že nabízí čtyři patice pro paměťové SO-DIMM moduly typu PC3-10600. (Takže při použití 4GB modulů lze dosáhnout až 16 GB RAM a je skoro jisté, že s 8GB moduly půjde letošní iMacy osadit až 32 GB, stejně jako jejich loňské předchůdce.)

Odstranění teplosměnné jednotky odkrylo grafický procesor, který se nachází na malé samostatné kartě.

Tato karta nese vlastní grafický procesor AMD Radeon HD 6750M a čtyři 1Gb SDRAM GDDR5 čipy Hynix H5GQ1H24AFR T2L tvořící 512 MB grafické paměti.

Podobně iFixit sejmula teplosměnnou jednotku také z hlavního procesoru, tedy z čipu Intel Core i5. Jde o 2,5GHz procesor Core i5-2400S.

Na obou procesorech bylo (narozdíl od nedávno rozebíraného MacBooku Pro) naneseno dostatečné množství teplovodivé pasty, tyto čipy přece jenom generují značný objem odpadního tepla.

Jak hlavní procesor, tak grafický procesor by se teoreticky daly zaměnit za lepší (jejich usazení to v principu dovoluje), avšak v praxi by to asi provedl jen málokdo. Jednak takový zásah ruší záruku, ale hlavně to vyžaduje vyjmutí základní desky z počítače, což není vůbec snadné.

Hlavní čipy základní desky

Po odstranění chladicích jednotek se odhalily hlavní čipy základní desky, na fotografii opět označené barevnými rámečky.

Tmavočervené orámování obklopuje procesor Intel Core i5-2400S a v oranžovém rámečku se nachází čip Intel BD82Z68 Platform Controller Hub (tedy nová „čipová sada“ Intel Z68, kterou Apple zjevně získal dříve než ostatní, což podrobněji probíráme v závěru tohoto článku).

Žlutou barvou je označen integrovaný řadič gigabitového Ethernetu a čtečky paměťových karet Broadcom BCM57765B0KMLG. Zelená rámuje zvukový řadič Cirrus 4206BCNZ. Modře označené jsou čipy SMSC USX2061, což nejspíš budou řadiče portů USB 2.0. A fialový rámeček obklopuje regulátor napětí Intersil ISL6364 CRZ pro grafický procesor.

Na druhé straně základní desky se nacházejí kromě různých podpůrných prvků již jen výše zmíněné čtyři patice paměťových SO-DIMM modulů a čip řadiče rozhraní Thunderbolt, Intel L102IA84 EFL (na fotografii orámovaný černě).

Bluetooth karta

Nyní už byl počítač z velké části odstrojený, takže se z něj dala vyndat Bluetooth karta. S pomocí speciálních nástrojů iFixit odletovala stínění této drobné kartičky a odkryla na ní ležící čipy.

Nalézá se tam čip Broadcom BCM2046 obstarávající všechny potřebné Bluetooth funkce a dále pak 256KB čip víceúčelové flash paměti SST 39VF200A. Stejný Bluetooth čip iFixit našla při rozebírání původního MacBooku Air z roku 2008.

iMac rozložený na základní komponenty

A tím rozebírání skončilo, tak jako vždy na závěr nabízí iFixit pohled na letošní 21,5“ iMac rozložený na jeho základní komponenty.

Nové iMacy používají s předstihem čipovou sadu Intel Z68

Záhy poté, co iFixit zveřejnila svá zjištění z rozebírání nového iMacu, se ukázalo, že tyto stroje používají čipovou sadu, kterou Intel ještě oficiálně neuvedl na trh. Jako první na to upozornil tonymacx86. Připomeňme, že čipová sada Intel Z68 má na trh přijít až tento týden, přesto ji nové iMacy již obsahují.

To přirozeně vedlo ke spekulacím o tom, jaké její funkce by Apple mohl využívat, protože jde o asi nejlepší čipovou sadu pro procesory Sandy Bridge do patice LGA 1155. Měla by umět spoustu věcí, avšak Apple podle všeho většinu z nich vůbec nevyužije (řadu integrovaných funkcí Z68 i v novém iMacu obstarávají samostatné čipy).

RST SSD Caching zatím Macy asi využívat nebudou

Mimo jiné bude Intel Z68 podporovat funkci RST SSD Caching, dovolující použít malý SSD disk (mluví se o tom, že by Intel přímo na některé desky se Z68 mohl instalovat 20GB SSD disk) jako rychlou vyrovnávací paměť (cache) pro klasický pevný disk.

Apple sice pro nové iMacy volitelně nabízí (s výjimkou nejnižšího 21,5“ modelu) kombinaci SSD disku a klasického pevného disku (Mac OS X a aplikace se přitom instalují na SSD disk, zatímco pevný disk slouží k ukládání dat), jenže v jeho případě jde o 256GB SSD disk za příplatek 500 USD, což jistě nebude pouhá vyrovnávací paměť. Navíc se ani přesně neví, zda současný Mac OS X vůbec dokáže RST SSD Caching podporovat.

Nasazení čipové sady Intel Z68 však přinejmenším naznačuje, že budoucí Macy by nějaké takovéto hybridní řešení datového úložiště užívat mohly.

Apple často získává hardwarové novinky Intelu přednostně

Ovšem to, že Apple nasadil čipovou sadu Z68 (tuto „sadu“ tvoří jediný čip Intel BD82Z68 PCH, protože procesory Sandy Bridge spoustu dalších funkcí, jež dříve zajišťovala čipová sada, integrují přímo v sobě) dříve než ostatní výrobci, není nijak překvapivé, v minulosti již vícekrát Apple dostal hardwarové novinky Intelu s předstihem, týkalo se to například nových Xeonů do Maců Pro.

Ostatně na vývoji rozhraní Thunderbolt s Intelem spolupracoval právě Apple a Macy ho nasadily jako první. Když se poprvé objevilo letos v únoru na nových MacBoocích Pro, Intel prohlásil, že proti ostatním výrobcům počítačů mají Macy v nasazení tohoto rozhraní asi roční náskok.

Všeobecně se předpokládá, že možná ještě do léta Apple zmodernizuje všechny zbývající Macy (analytik Shaw Wu z firmy Sterne Agee minulou středu ve zprávě pro klienty uvedl, že podle informací od dodavatelů komponent se v „nadcházejících měsících“ chystá modernizace bílého MacBooku, Maců Pro, Maců Mini a MacBooků Air) a nové modely jistě vybaví rozhraním Thunderbolt. Na PC se Thunderbolt zřejmě objeví ve větším měřítku až příští rok, a to už by jím měly být osazeny všechny aktuální Macy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: