Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Pohled do nitra nového bílého MacBooku
26. října 2009, 00.00 | Firma iFixit rozebrala nový polykarbonátový MacBook a svá zjištění jako obvykle zveřejnila na Webu.
Pravidelní čtenáři MůjMacu jistě již znají firmu iFixit, jež se sice živí prodejem komponent a poskytováním návodů pro opravy a modernizace Maců, iPhonů a iPodů, ale největší proslulost si získala tím, že rozebírá hardwarové novinky Applu a své nálezy zveřejňuje na Webu.
iFixit pochopitelně nemohla pominout úterní novinky Applu a tentokrát si zvlášť pospíšila, protože nejprve rozebrala nový bílý MacBook, o čemž pojednává tento článek a vzápětí poté se pustila do prozkoumání útrob nové myši Magic Mouse a nového 27“ iMacu.
Nyní se tedy podívejme, co iFixit vlastně objevila uvnitř modernizovaného plastového MacBooku:
Vnější ohledání stroje
iFixit svá zjištění popisuje v třístránkové zprávě, sestávající z 20 bohatě ilustrovaných kroků.
Nejprve stručně připomíná vlastnosti tohoto stroje, tedy polykarbonátové „unibody“ pouzdro, 13,3“ displej s LED podsvícením, jinak shodný s předchozím modelem (má stejné rozlišení 1 280 x 800), skleněný multi-touch trackpad, integrovanou lithium-polymerovou baterii a protiskluzový potah na spodním panelu notebooku. (MůjMac nový MacBook podrobněji popsal tady.)
Nové pouzdro má hladší linie a celkově se více podobá hliníkovým MacBookům Pro, což nejlépe vynikne v tomhle srovnání nového plastového MacBooku, 13“ MacBooku Pro a předchozího MacBooku (v pořadí seshora dolů), takhle vypadají nový a starý plastový model vedle sebe (nový MacBook leží vlevo).
Ohledání portů ukázalo, že nový model postrádá FireWire port a též už nemá infračervený (IR) port, stal se tak jediným v současnosti prodávaným notebookem Applu, který nepodporuje dálkové ovládání Apple Remote. A také chybí jakýkoli externí ukazatel stavu baterie, stejně jako u MacBooku Air.
Dále byl původní mini-DVI port nahrazen Mini DisplayPortem a namísto dvou zvukových zdířek předchozího modelu na tom novém najdete kombinovaný port pro vstup a výstup zvuku.
Plastový MacBook konečně dostal (po třech letech) nové modelové číslo, teď je to číslo A1342. Nový stroj váží 2,13 kg, tedy asi o 140 gramů méně než jeho předchůdce, ale 13“ MacBook Pro zůstává ještě lehčí, s 2,04 kilogramu.
Sejmutí dolního víka
A nyní již začalo vlastní rozebírání, nejprve bylo třeba sejmout dolní víko pouzdra, jež namísto nožiček má pogumovaný protiskluzový potah. Víko přidržuje osm křížových šroubů, jejich povolením a odklopením krytu se dostanete do vnitřku notebooku.
První zajímavé zjištění, dno MacBooku je překvapivě těžké, váží 266 gramů a ve skutečnosti ho tvoří hliníkový plát s „pogumovaným“ plastovým vnějším potahem, opravdu polykarbonátová je tedy pouze horní část pouzdra. Hliníkové dno 13“ MacBooku Pro váží 142 gramů, protiskluzový potah tudíž jeho hmotnost skoro zdvojnásobuje.
A odkryl se pohled do vnitřku MacBooku, kde je vidět integrovaná baterie, která by stejně jako baterie 13“ a 15“ MacBooků Pro měla zajistit 7 hodin provozu. Baterii připevňují dva druhy šroubů, zjevně se nepočítá s její uživatelskou výměnou.
Nová baterie má kapacitu 60Wh, tak jako ta v 13“ MacBooku Pro. Předchozí plastový MacBook přitom obsahoval 55Wh baterii, s udávanou výdrží 5 hodin, takže nový stroj zřejmě snížil svou spotřebu energie (nejspíš díky LED podsvícení displeje). Nová baterie je též výrazně lehčí než ta z předchozího modelu, její poměr výkonu k hmotnosti se zlepšil o 23,5 procenta (takto vypadá porovnání obou baterií).
RAM a pevný disk
Sejmutí dolního víka otevírá přístup RAM a k pevnému disku, které si uživatele nadále může vyměnit sám. Jako RAM teď slouží paměť typu PC3-8500 (DDR3 SO-DIMM moduly), všechny notebooky Applu a nové iMacy tudíž používají stejný typ RAM.
RAM moduly mají shodné uspořádání jako v MacBoocích Pro, dva moduly SO-DIMM leží nad sebou.
Rozebraný stroj obsahoval dva 1GB moduly, oficiálně lze paměť rozšířit na 4 GB (existují sice i 4GB moduly tohoto typu, není však jasné, zda by je stroj podporoval).
Co se týče pevného disku, jeho vyjmutí je trochu složitější než u předchozího modelu, ale stále se dá zvládnout, narozdíl od baterie Apple disk pořád považuje za součástku vyměnitelnou uživatelem.
Uvolnění optické mechaniky
Dostat se k optické mechanice si vyžádalo více práce, nejprve bylo potřeba uvolnit zadní ventilační průduchy, jež připevňují dva druhy šroubů. Průduchy opět tvoří hliníkový výlisek potažený plastem, který zřejmě přispívá k pevnosti pouzdra nového MacBooku, díky tomu se již neohýbá tolik jako pouzdro jeho předchůdce.
Dále se musela vyjmout montáž nesoucí reproduktor a kartu bezdrátových připojení, po odpojení několika konektorů a vyšroubování několika šroubů se optická mechanika téměř uvolnila.
Elektronika jak pro AirPort, tak pro Bluetooth se teď nachází na jedné kartě, Bluetooth komunikaci zajišťuje čip BCM943224PCIEBT. Všechny tři anténní kabely vedou do montáže displeje, což by mohlo zvětšovat dosah Bluetooth spojení, protože Bluetooth anténa byla v předchozím modelu umístěná nad optickou mechanikou a nikoli uvnitř montáže displeje.
A nyní se už dala vyjmout optická mechanika připevněná k polykarbonátovému „unibody“ pouzdru. Touto mechanikou v daném případě byl Panasonic model UJ898, ovšem vyrobený v Číně letos v září.
Vyjmutí základní desky
A teď se již přiblížilo vyndání samotné základní desky, nejprve ale bylo třeba odmontovat větrák. Ten se proti staršímu MacBooku příliš nezměnil, avšak nyní je připevněn k horní části pouzdra notebooku.
Po uvolnění šesti šroubů a několika konektorů se dala vyjmout též vlastní základní deska.
Deska má velmi čistý design a její hlavní čipy kryje rozvaděč tepla, tvořící její pevnou součást. Po odstranění rozvaděče se odhalily dva hlavní čipy desky, procesor Core Duo na 2,26 GHz (který nahradil 2,13GHz procesor předchozího MacBooku) a čipová sada NVIDIA MCP79, zahrnující grafiku GeForce 9400M.
Uvolnění montáže displeje
Port MagSafe adaptéru má vlastní destičku a pod klávesnicí se nalézají dva vysokotónové reproduktory (vypadají jako stříbrné mřížky, jeden leží pod klávesou Caps Lock a druhý pod klávesou Enter).
Montáž displeje přidržují dva šrouby (opět odlišného typu), po jejím vyjmutí je vidět, že se na pravé straně nacházejí tři antény bezdrátového připojení a vlevo jediný kabel displeje. Nový MacBook používá LED podsvícení, a tak už není potřeba kabel invertoru k napájení podsvětlovacích trubic, přísun dat i energie do displeje obstarává jediný kabel. A proti předchozímu bílému MacBooku nová montáž displeje váží asi o 50 gramů méně (opět díky LED podsvícení).
A tím iFixit rozebrání nového plastového MacBooku zakončila, na závěr předvedla stroj rozložený na základní komponenty.