Pohled do útrob nového iPodu touch - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Pohled do útrob nového iPodu touch

15. září 2010, 00.00 | V rámci rozebírání nových iPodů se iFixit podívala také do nitra iPodu touch čtvrté generace, zjistila, že proti iPhonu 4 je jeho hardware o trochu ochuzený.

Apple 1. září představil nové iPody pro letošní vánoční období, mezi nimiž samozřejmě nemohl chybět nový iPod touch čtvrté generace.

Minulý týden se tyto přístroje již dostaly do prodeje, a tak pochopitelně počaly přicházet další zprávy o nich, včetně toho, co se ukrývá v jejich nitru. Rozebíráním hardwarových novinek Applu si získala známost hlavně firma iFixit, jež si přirozeně ihned opatřila též nové iPody a zveřejnila reportáže z jejich rozebrání.

O výsledcích rozebrání nového iPodu shuffle jsme již informovali, zde se podíváme, co iFixit objevila uvnitř nového iPod touch. Některá její zjištění však byla natolik významná, že jsme o nich napsali už minulý týden, nyní probereme podrobněji celou reportáž z tohoto rozebírání.

Rekapitulace technických specifikací

Nový iPod touch se přirozeně hodně podobá iPhonu 4. (Ten mimochodem iFixit rozebrala již v červnu.)

Má displej třídy „Retina“ o rozlišení 640 x 960 pixelů, je vybaven předním a zadním fotoaparátem, které oba umí nahrávat video (zadní v rozlišení 720p, přední zvládá jen rozlišení VGA) a podporuje videohovory FaceTime (přes WiFi, jež nabízí standardy 802.11b/g/n v pásmu 2,4 GHz). A akcelerometr stejně jako v iPhonu 4 doplňuje ještě tříosý gyroskop. Podrobnější přehled technických specifikací najdete tady.

Vnější ohledání přístroje

Letošní iPod touch má na dolní hraně viditelnou mřížku reproduktoru (vlevo vedle dokového konektoru), zatímco u předchozího modelu zvuk vycházel prostě z dokového konektoru. Tato změna zřejmě souvisí se snahou posílit zvukový výstup pro zmíněné videohovory.

Přístroj se opět dále ztenčil (má tloušťku jen 7,2 milimetru). Tento trend je u Applu všeobecný, přináší však jak přednosti, tak také zápory. Tenké pouzdro sice vypadá elegantně, ale zmenšení vnitřního prostoru zřejmě vedlo k některým konstrukčním kompromisům. Zadní panel přístroje je nyní plochý podobně jako u iPhonu 4, avšak narozdíl od něj nadále používá lesklý hliník jako všechny dosavadní iPody touch.

iFixit si pořídila 8GB verzi přístroje, která se v USA prodává za 229 USD, což je skutečně příznivá cena, modely s větší pamětí stojí pochopitelně víc, 32GB verze přijde na 299 USD a 64GB model na 399 USD.

Již bylo řečeno, že nový iPod touch používá displej Retina s rozlišením 640 x 960, tedy se čtyřnásobně větším počtem pixelů proti svému předchůdci (ten měl rozlišení 320 x 480). Když je displej vypnutý, vypadá jako téměř úplně černý, zatímco loňský iPod touch (na fotografii vlevo), byl spíše tmavě šedý.

iPod touch konečně získal fotoaparát, dokonce rovnou dva (zadní fotoaparát se v iPodu touch očekával už loni, ale nakonec k tomu nedošlo, i když o tom Apple pravděpodobně uvažoval).

Čelní fotoaparát je úplně stejný jako v iPhonu 4, umí pořizovat jak fotografie, tak video v rozlišení VGA.

Avšak zadní fotoaparát je proti iPhonu 4 o dost ochuzený. Zatímco telefon používá pětimegapixelový snímač, zadní fotoaparát nového iPodu touch může pořizovat statické snímky nejvýše v rozlišení 960 x 720, což je pouze zhruba 0,7 megapixelu a navíc mu chybí blesk (a pochopitelně neumí pořizovat HDR snímky).

Je pravděpodobné, že Apple byl nucen použít snímač nižší kvality, aby se zadní fotoaparát vešel do štíhlého pouzdra. A poblíž zadního fotoaparátu se nachází otvor mikrofonu, což jistě souvisí s podporou videohovorů.

Vlastní rozebírání nového iPodu touch

A pak už bylo možné vydat se dovnitř nového iPodu touch. Pouzdro přístroje nenese žádné viditelné šrouby, takže bylo nejprve potřeba použít tepelnou pistoli ke změkčení lepidla přidržujícího montáž displeje.

A poté iFixit užila speciální plastové páčidlo k otevření přístroje.

Dostat se dovnitř bylo sice snadné, ale montáž displeje stále zůstávala připevněná ke zbytku přístroje a její odpojení již tak prosté nebylo.

Tak jako u iPhonu 4 jsou čelní krycí sklo a LCD panel pevně spojené. To zabraňuje vniknutí prachu, ovšem při opravě se budou muset vyměnit obě komponenty. (U iPodů touch předchozích tří generací bylo možné vyměnit samotné krycí sklo, když se poškodilo, to teď už nepůjde.)

Displej k základní desce připevňují dva kabely. Jeden se odpojil snadno, s druhým to bylo složitější, tento tenký černý kabel totiž vede pod základní desku.

První pohled dovnitř

Základní desku kryje stínící plech připevněný několika křížovými šrouby (na fotografii vyznačenými červenými kroužky), po jejich vyšroubování se dal plech snadno vyjmout.

Stínící plech je překvapivě těžký, jeho hmotnost činí 11 gramů, přitom celý přístroj váží 101 gramů, takže na tento kovový kryt připadá plných 10 procent celkové hmotnosti.

Po vyjmutí stínícího plechu se odhalila rozměrná baterie. Velikost (a samozřejmě kapacita) baterie jsou jedním z důvodů, proč může Apple pro nový iPod touch udávat při přehrávání zvuku výdrž 40 hodin.

Nový iPod touch nemá vibrační motor

Vedle baterie vidíme mnohem menší základní desku, jež na této straně nenese příliš mnoho čipů. Pohledem na ni se dá zjistit, že neobsahuje vibrační motor.

Z prvních dostupných fotografií nitra přístroje (na webu úřadu FCC) a z náznaků na webu Applu se totiž zdálo, že nový iPod touch podporuje vibrační upozornění pro videohovory FaceTime, ale právě iFixit zjistila, že tomu tak není a Apple následně z příslušné stránky zmínky o vibracích odstranil, což jsme již popsali zde.

Nápis na baterii udává kapacitu 3,44 Wh. Stejně jako u předchozích iPodů touch je i nyní baterie připájená k základní desce (připojuje se oranžovým plochým kabelem na své levé straně). To si zřejmě vynutila štíhlá konstrukce přístroje, ovšem výměnu baterie to dost ztěžuje (Apple s ní ale ani nepočítá), i když proti předchozí generaci by mělo být její vypájení snazší.

Zato zdířka sluchátek připájená není (poprvé v řadě iPodů touch). Stačilo vyšroubovat jeden šroub, uvolnit jeden konektor a zdířku umístěnou na samostatné destičce bylo možné vyjmout.

Samotná zdířka sluchátek vypadá takto, na jejím spodku se nachází čidlo vniknutí vlhkosti.

Na zdířce byla též vidět značka Foxconnu.Ten pro Apple vyrábí většinu jeho hardwaru a tohle označení představuje jeden z mála důkazů, že k němu patří také nový iPod touch.

Uvolnění baterie a základní desky

K vyjmutí základní desky a baterie bylo potřeba použít plastové páčidlo, avšak plochý kabel vedoucí ke zdířce sluchátek a k uspávacímu tlačítku je připájený k základní desce a přilepený k vnějšímu pouzdru.

Až vyjmutí základní desky, baterie a montáže displeje (stále spojených dohromady) ze zadního panelu zpřístupnilo šrouby upevňující kryt tlačítek hlasitosti a uspání.

Plochý kabel se podařilo uvolnit teprve kovovým páčidlem. Kabel je k zadnímu panelu pouzdra připevněn velice důkladně, zvlášť poblíž tlačítek hlasitosti. Ta přitom nemají žádný nosný rámeček (ale pouze kovový kryty), musí být proto dobře přilepená, aby vydržela případné hrubé zacházení.

Z montáže displeje bylo potřeba nejprve sejmout krycí měděnou fólii, což odkrylo konektor digitizéru a pak už se dala odpojit od základní desky.

V této etapě rozebírání bylo též možné sejmout měděnou fólii kryjící baterii. Zadní panel je zřejmě tak tenký, že tato měděná fólie stačí k odvodu vyvíjeného tepla.

Displej nepoužívá technologii IPS

Montáž displeje se tím osamostatnila, má tloušťku jen 2,93 milimetru. Je tenčí než displej iPhonu 4 (o tloušťce 3,05 milimetru), nový iPod nano ale má obrazovku ještě tenčí (2,27 milimetru, ale též s mnohem menší úhlopříčkou).

iPod touch čtvrté generace sice používá displej Retina, jenže se zdá, že proti iPhonu 4 byl poněkud ochuzen. Objevily se totiž náznaky, že narozdíl od iPhonu 4 tato obrazovka nepoužívá technologii IPS, takže nebude mít tak dobré pozorovací úhly.

A skutečně, srovnání displejů nového iPodu touch a iPhonu 4 při pohledu ze strany ukazuje, že iPod ztrácí kontrast mnohem silněji. To potvrzuje také Macworld. Na displeji se tak proti iPhonu 4 šetřilo, nabízí sice stejně vysoké rozlišení, ale kvalita jeho obrazu bude o něco horší.

Fotoaparáty

Rozebírání pokračovalo základní deskou, z níž bylo možné snadno odpojit zadní fotoaparát. Již výše jsme zmínili, že proti fotoaparátu iPhonu 4 podporuje mnohem nižší rozlišení a nemá ani automatické zaostřování.

Samotný fotoaparát je velice drobný, tvoří ho součástka s půdorysem 6,5 x 6,5 milimetru a vysoká 3,3 milimetru.

Fotoaparát iPhonu 4 je mnohem rozměrnější, do pouzdra nového iPodu touch by se dal nainstalovat jen po zcela extrémních úpravách.

Těsně nad zadním fotoaparátem se nachází stříbrný váleček, což je mikrofon, v případě iPodu touch novinka (kterou si vynutila podpora videohovorů).

Pak už se zpřístupnil také přední fotoaparát, bylo ho možné rovněž odpojit od základní desky.

Nepřekvapivě vypadá skoro stejně jako čelní fotoaparát iPhonu 4 a podporuje stejné VGA rozlišení. Jde o součástku s půdorysem 4,9 x 4,9 milimetru a vysokou 2,5 milimetru, o 0,3 milimetru tenčí než čelní fotoaparát iPhonu 4.

Anténa

Dále byla odpojena jediná externí anténa nového iPodu touch.

Ta pravděpodobně slouží pro WiFi připojení (přístroj podporuje pouze WiFi a Bluetooth), je umístěná poblíž čelního skleněného panelu. Toto nové umístění dovolilo vypustit černé plastové „okénko” ze zadního panelu, jaké se používalo u předchozí třetí generace iPodu touch.

Anténa spojená se svým kabelem vypadá takto, žlutý rámeček označuje vlastní anténu.

Čipy základní desky

A teď už se můžeme blíže podívat na čipy základní desky, po odstranění všech krytů se odkryly tři velké hlavní čipy (na fotografii vyznačené barevnými rámečky).

iPod touch používá stejně jak iPhone 4 a iPad SoC čip Apple A4 (na fotografii orámovaný červeně), dále se tam nalézá flash paměť (modrý rámeček) a ještě jeden další čip (vyznačený oranžovou barvou).

Flash paměť pochází od Toshiby, ale vzhledem k tomu, že standardní komponenty Apple obvykle odebírá nejméně od dvou nezávislých dodavatelů, v jiných sériích mohou být paměti jiného výrobce (třeba Samsungu).

Nový iPod touch má pouze 256 MB RAM

Z popisků na pouzdře čipu A4 je nejzajímavější řetězec „K4X2G643GE“. Stejný popis byl nalezen na čipu A4 v rozebraném iPadu, zato se lišil čip A4 objevený v iPhonu 4.

Z toho plyne důležitý rozdíl, čip iPadu obsahuje 256 RAM, zatímco SoC čip iPhonu 4 nese 512 MB. To znamená, že nový iPod touch má stejně jako iPad pouze 256 MB RAM, polovinu proti iPhonu 4. A protože je RAM umístěna spolu s vlastním procesorem ve stejném pouzdru, samozřejmě ji nejde rozšířit.

To mimo jiné způsobí, že aplikace psané jak pro iPhone 4, tak pro nový iPod touch budou muset vycházet z kapacity RAM 256 MB. Ve většině aplikací to asi bude stačit, ale pochopitelně to omezuje výkon multitaskingu.

Oranžově orámovaný čip podle iFixit pravděpodobně obstarává WiFi a Bluetooth připojení.

Základní deska je ovšem oboustranná, na druhé straně nese také několik dalších menších čipů.

Na kraji vlevo se nachází čip 338S0859 (červený rámeček). Podobá se zvukovému kodeku Cirrus Logic v iPhonu 4 (tam to byl čip 338S0589). Též gyroskop AGD8 2032 (žlutý rámeček) se hodně podobá gyroskopu iPhonu 4. Vedle něj leží čip 2032 33DH (označený oranžovou barvou), který nejspíš zajišťuje podpůrné funkce pro gyroskop, v iPhonu 4 byl pravděpodobně umístěn do jednoho pouzdra spolu s gyroskopem.

A pod řadou těchto čipů je dobře vidět 30 vývodů standardního dokového konektoru.

Reproduktor

iPod touch čtvrté generace teď obsahuje také skutečný reproduktor, který ovšem přirozeně nedosahuje HiFi kvality.

Zvuk z reproduktoru zřejmě vychází nejenom přes novou mřížku reproduktoru (zmíněnou už na začátku článku), ale též přes dokový konektor, naznačují to dva výstupní otvory na něm.

Vnitřní komponenty nového iPodu touch jsou sice hodně natěsnané, ale kupodivu se v něm nalezl i nevyužitý prostor, který vyplňuje tato plastová záslepka.

Přístroj rozložený na své základní komponenty

A jako vždy na závěr iFixit předkládá pohled na iPod touch čtvrté generace rozložený na jeho základní komponenty.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: