Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Poslední spekulace před zahájením konference WWDC (11.6.07)
11. června 2007, 03.00 | Shrnutí dosavadních i nejnovějších dohadů o tom, čeho bychom se mohli dočkat na dnes začínající konferenci WWDC 2007.
Nejaktuálnější žhavé téma současnosti tvoří vývojářská konference WWDC 2007, a z ní především zahajovací řeč Steva Jobse. Konference se koná v San Franciscu, v kongresovém centru Moscone West. Jobsova řeč má začít v 10:00 tamního času a měla by trvat do 11:30. Jestli jsem to dobře spočítal, časový posun nyní činí 9 hodin, takže to vše počne v 19:00 našeho času a skončí ve 20:30. Z toho je vám, vážení čtenáři, jistě jasné, že souhrnný článek připravím až na úterý, ovšem ti z vás, kdo vládnou angličtinu, se mezitím určitě podívají na primární zdroje.
Na oněch 90 minut Jobsova proslovu se čeká s velkým napětím, všichni netrpělivě očekávají, s čím tam přijde. Nějaké dohady se objevily již v minulém týdnu.
Dosavadní dohady o novinkách na WWDC
Nasazení souborového systému ZFS
S jistotou víme pouze to, že ústředním tématem konference bude nový Mac OS X 10.5 Leopard, podle oficiálních prohlášení Applu právě zde bude představena funkčně úplná beta verze systému, což rozvířilo dohady o konečném odhalení tolik diskutovaných „tajných funkcí“. A účastníci konference by si s sebou měli tuto beta verzi odnést, od nich časem jistě proniknou další informace.
S velmi vysokou pravděpodobností se dočkáme oznámení, že Leopard bude jako souborový systém používat ZFS. Vzhledem k tomu, že tato informace unikla přímo od ředitele Sunu, nelze ji považovat za pouhou pověst, někteří ovšem zpochybňují, že by se ZFS stal výchozím souborovým systémem Leoparda. Brzy se dozvíme, jak to se ZFS skutečně bude.
Vývojová sada pro iPhone
Vedle novinek Leoparda se také spekuluje o možnosti, že na WWDC Jobs oznámí způsob, jímž budou moci vyvíjet aplikace pro iPhone nezávislí vývojáři. Mluví se o vývojové sadě (SDK), vše se ovšem odvozuje pouze z několika nejasných náznaků. S určitostí ani nevíme, do jaké míry se na konferenci bude o iPhonu mluvit, protože ten bude na americký trh oficiálně uveden až 29. června.
Dohady o hardwaru
Ještě méně jasné jsou úvahy o tom, zda Jobs představí nějaký nový hardware. Není to vůbec vyloučeno, vloni byl takhle uveden Mac Pro, letos však všichni tápou v nejistotě. Hodně se vsázelo na modernizované MacBooky Pro, jenže ty přišly bez velkého halasu na trh již minulé úterý a o iPhonu už byla řeč v předchozím odstavci.
A tak vlastně jediná konkrétní pověst z oblasti hardwaru se týká možného uvedení nových iMaců, avšak toto tvrzení serveru ThinkSecret jiné zdroje nepotvrzují, některé je naopak popírají.
Jinými slovy, žádné spolehlivé informace o možných hardwarových novinách na WWDC nemáme. Můžeme čekat cokoli – od akce plně soustředěné na software, kde se nic hardwarového neobjeví, až po nějaké převratné překvapení (onu pověstnou „Ještě jednu věc“).
Nejnovější spekulace před zahájením konference
Na poslední chvíli se ještě pár spekulací objevilo, ty se však všechny týkají softwaru.
Známý server Wired, který se svou náklonností k Macům nijak netají, přinesl hned několik příspěvků na toto téma.
Nová uživatelská rozhraní díky Core Animation
Tento článek považuje za hlavní novinku Leoparda uvedení Core Animation. Autoři článku tvrdí, že to umožní tvorbu zcela nových uživatelských rozhraní, oproštěných od dosavadních tradic. Nová dynamická, animovaná rozhraní přinesou zcela nová řešení, článek cituje několik vývojářů, co už měli možnost se s těmito novinkami seznámit. Hlavní přednost Core Animation spočívá v tom, že všechny tyto efekty dovoluje snadno zapracovat do aplikací i nepříliš zkušeným programátorům, takže by se mohla začít šířit.
Mnoho uživatelů se na takovéto narušení tradic a standardů dívalo kriticky, ovšem jak se rozšiřuje používání widgetů, nasazení výrazně odlišných uživatelských rozhraní již tolik neodpuzuje. Nový přístup k tvorbě uživatelských rozhraní by však neměl přinést pouze úžasné efekty, ale též lepší použitelnost.
Jako příklad se uvádí Time Machine, v podstatě běžný systém správy verzí, který pravidelně zálohuje obsah disku, avšak vybavený úžasným 3D rozhraním vyvolávajícím dojem pohybu v „časovém tunelu“. A pochopitelně se tam v této souvislosti zmiňuje také iPhone, užívající ve velké míře animované efekty.
Zní to sice velice přesvědčivě, na druhou stranu příliš radikální změna uživatelských rozhraní by asi vyvolala dost značný odpor. Core Animation jistě bude přínosem, ale snad bude Leopard využívat tyto efekty v rozumné míře.
Virtualizace přímo v Leopardu?
Ještě větší rozruch vyvolal tento příspěvek na blogu serveru Wired, jehož autor Michael Calore shrnuje možnosti provozování Windows na Macu: VMware Fusion, Parallels Desktop a Apple Boot Camp. Ty všechny se právě nyní objevily v aktualizovaných verzích a podle Caloreho to vůbec není náhoda, protože na WWDC Apple oznámí nové funkce Leoparda. A přichází s názorem, že jednou z nich by mohla být „virtualizace v Boot Campu“. To by samozřejmě znamenalo konec pro Fusion a Desktop a sám Calore uvádí prohlášení Applu o tom, že nic takového nemá v úmyslu, přesto vyslovuje přesvědčení, že právě to se Apple chystá učinit, protože by to byla jedna z neodolatelných nových možností.
Podle všeho se jedná jenom o osobní názor Caloreho, který ovšem občas vyslovují i někteří analytici. Lze najít hodně důvodů, proč takovouto možnost odmítnout, už jen kvůli narušení vztahů s partnery, nemluvě o tom, že zanesení virtualizace do operačního systému není právě triviální záležitost. Úplnou jistotu ovšem budeme mít až po Jobsově projevu.
Integrace služby .Mac a aplikací Googlu
S další předpovědí, co by se na WWDC mohlo objevit, přišel Seth Weintraub v InfoWorldu.
Uvažuje zhruba takto: Google získává svou sílu z webových aplikací, naopak největší slabinu Applu tvoří jeho závislost na Microsoft Office. Kancelářský balík iWork Applu nebyl aktualizován již 18 měsíců. Webové služby Applu rovněž mají své mezery, sám Jobs nedávno přiznal, že služba .Mac musí dohánět ostatní. Google, přátelský partner Applu, v poslední době budí rozruch svými webovými aplikacemi – elektronickou poštou, mapami, textovým a tabulkovým procesorem (Google Docs a Spreadsheets). A tak by spojení aplikací Googlu a služby .Mac mohlo vytvořit dokonalý nástroj.
Google má spoustu levného a výkonného úložného prostoru a dokáže ho zpeněžit. Většina uživatelů Maců dnes používá Gmail a stejně tak Google zvítězil v oblasti webových kalendářů, adresářů a podobně. A Weintraub pokračuje dál. Google potřebuje prezentační nástroj typu Keynote, Apple zase tabulkový procesor k dovršení svého kancelářského řešení. Obě strany mají to, co ta druhá potřebuje. Když se všechny prvky spojí, vypadá to zcela logicky.
A tak Weintraub dochází k závěru, že Jobs na WWDC oznámí partnerství Googlu a Applu, kdy aplikace Googlu budou k dispozici zákazníkům služby .Mac. Právě tato webová spolupráce Applu s Googlem by mohla být ta “ještě jedna věc”.
Logicky to sice vypadá, ostatně z reklam na iPhone jasně plyne, že Apple a Google nemají se vzájemnou spoluprací potíže, ale zda se vyplní zrovna tohle, to zatím ví pouze hrstka lidí na světě.
Tajné transparenty na WWDC?
Apple se zřejmě rozhodl napínat až do konce, podle této zprávy se na budově kongresového centra Moscone West objevilo několik transparentů zakrytých černou látkou, takže asi skutečně můžeme čekat nějaké překvapivé oznámení. Fantazie diskutujících přirozeně pracuje na plné obrátky, avšak teď už opravdu nemá cenu něco vymýšlet, vždyť se to dozvíme za pár hodin.
Shrnutí
Marketingová mašinérie Applu pracuje obvyklým způsobem a dokázala v předvečer konference WWDC opět vybudit napjatá očekávání. S jistotou nevíme vůbec nic, a tak budeme opět napjatě hltat každé slovo. Musí se uznat, že se svými příznivci Jobs umí opravdu skvěle manipulovat, teď jen doufejme, že obsah jeho proslovu skutečně přinese něco zajímavého.