Pověsti a náznaky možná odkazující na budoucí iPhone - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Pověsti a náznaky možná odkazující na budoucí iPhone

11. ledna 2010, 00.00 | Apple údajně ve velkém shání komponenty pro LED blesk do nového modelu iPhonu. A nedávno oznámený mobilní grafický procesor PowerVR SGX545 naznačuje, jak by mohla vypadat budoucnost grafiky iPhonu.

Nový model iPhonu sice pravděpodobně dorazí na trh až o letošních letních prázdninách, ovšem již teď se vynořují pověsti a náznaky, co by mohl přinést. Podobně tomu bylo loni s iPhonem 3GS a některé z tehdejších pověstí se nakonec potvrdily, takže tyto náznaky nelze zcela odmítat, avšak musí se hodnotit velice kriticky.

Apple prý začal nakupovat komponenty pro LED blesk

Již před Vánoci se objevily pověsti, že si Apple pro fotoaparát chystaného nového iPhonu objednal pětimegapixelové snímače.

To je při současné běžně používané optice asi maximální rozlišení, jež ještě má na mobilním telefonu smysl (vyšší rozlišení již jsou čistě marketingovou vějičkou), ovšem kvalitu snímků výrazně ovlivňují též možnosti přisvětlení, avšak to současné iPhony postrádají.

iPhone 3GS používá 3,2megapixelový snímač, s nímž lze pořídit docela ostré a živé snímky za dobrého vnějšího osvětlení (podstatně lepší, než jaké poskytoval dvoumegapixelový snímač předchozích iPhonů), ale za horších světelných podmínek často dává nepříliš uspokojivé tmavé a zrnité fotografie. To by se do jisté míry dalo napravit, kdyby fotoaparát nabízel blesk a zdá se, že nový letní model by takovou možnost skutečně měl doplnit.

Server AppleInsider se totiž od svých zdrojů dozvěděl, že si Apple v posledních měsících začal opatřovat značná množství komponent pro LED blesk, který by zmíněný problém vyřešil.

Není to nijak překvapivá informace, protože většina přímých konkurentů iPhonu LED blesk nabízí již teď, dodávají se s ním například Palm Pre, Motorola Droid či nový Nexus One Googlu. A jak Droid, tak Nexus One používají pětimegapixelový snímač, takže by nový iPhone jenom dorovnal „papírové“ parametry.

Podle zasvěcenců, s nimiž AppleInsider mluvil, se Apple snaží zajistit si potřebné komponenty pro LED blesk v objemu několika desítek milionů kusů v průběhu kalendářního roku 2010, to napovídá, že by měly být určeny právě pro iPhone (a snad též pro budoucí iPod touch, u něhož se rovněž předpokládá nasazení fotoaparátu), také předchozí pověsti o novém snímači mluvily o objednávkách v podobném rozsahu.

A stejní lidé říkají, že nejvážnějšího kandidáta na dodavatele těchto komponent představuje divize Lumileds Lighting Philips, jež možná příslušnou objednávku již získala.

Tato amsterodamská firma je známá především svým vysoce svítivými LED diodami Luxeon, speciálně pro blesky nabízí diody Luxeon Flash zajišťující dostatečné osvětlení scény při zachování přijatelných energetických nároků. Tyto diody se často spojují s digitálními fotoaparáty mobilních telefonů o rozlišení pět a více megapixelů, již se jich celosvětově prodalo přes 200 milionů.

Nové pověsti o LED blesku se tak velice dobře doplňují s výše zmíněnými dřívějšími pověstmi o objednání pětimegapixelových snímačů firmy OmniVision. Nový iPhone ovšem bude třeba pro blesk upravit, především bude nutné přizpůsobit čidlo iPhone měřící intenzitu okolního světla tak, aby s bleskem počítalo, ale to jistě nebude velký problém.

Dosavadní nechuť Applu k nasazení blesku do iPhonu nejspíš plynula z toho, že odmítá cokoli, co by výrazně zkracovalo výdrž baterie a blesk pochopitelně má nezanedbatelnou spotřebu (to platilo zejména pro dříve užívané xenonové blesky), ovšem nejnovější LED blesky mají opravdu dobrou účinnost, navíc zabírají jen velmi málo místa a (narozdíl od blesků s výbojkou) nezpůsobují elektromagnetické rušení.

A tak je opravdu hodně pravděpodobné, že podobně jako 3G sítě Apple vezme na milost též přisvícení pro fotoaparát, ale teprve až se nový model dostane na trh, uvidíme, jak bude účinné a nakolik zlepší kvalitu snímků.

LED diody se díky své vysoké účinnosti dají navíc používat i jako trvalý světelný zdroj, takže by se mohly užít také při nahrávání videa, ale též to ukáže teprve praxe (navíc diody Luxeon Flash jsou konstruované především jako zábleskový zdroj světla). A nový iPhone by tak mimo jiné již nepotřeboval aplikace snažící se nahradit blesk, jichž se dnes na App Store nabízí celá řada.

Nový mobilní grafický procesor PowerVR SGX545 by mohl být budoucností grafiky iPhonu

iPhone 3GS (a iPod touch třetí generace) také posílil svou grafiku proti předchozím modelům a lze předpokládat, že se podobných změn dočkáme i u letošního nového modelu. To, jak by nová grafika mohla vypadat, naznačuje právě oznámený grafický procesor PowerVR SGX545 firmy Imagination Technologies.

Všechny iPhony a iPody touch používají ve svých SoC čipech grafické koprocesory z rodiny PowerVR SGX a v pátek na výstavě CES 2010 Imagination Technologies předvedla svůj nejnovější model SGX545, který vypadá skutečně zajímavě (viz oficiální tisková zpráva).

Nový grafický procesor poskytuje plnou podporu OpenGL 3.2 a OpenCL 1.0 a při taktovací frekvenci 200 MHz by měl zpracovat 40 milionů polygonů za sekundu. Dokáže tak dodávat obsah pro displeje s vysokým rozlišením a zvládá vysoké snímkové rychlosti při vykreslovaní 3D obsahu. Jde o vysoce paralelizovaný grafický procesor v mnoha ohledech srovnatelný s grafickými čipy osobních počítačů, pochopitelně však toto vše zvládá při příkonu přijatelném pro mobilní zařízení.

Imagination Technologies proto tento procesor představuje jako vhodné řešení pro nové netbooky (či spíše smartbooky, protože se dá očekávat jeho spojení s procesory ARM) a mobilní internetové terminály (MID).

Procesor SGX545 nabízí plnou podporu DirectX 10.1 (zjevně se uvažuje o jeho nasazení do netbooků s procesory x86), pro nás je ovšem zajímavé hlavně to, že podporuje OpenCL 1.0. Tato podpora zahrnuje zaokrouhlování výpočtů v pohyblivé čárce, plnou podporu 32bitových celočíselných výpočtů a emulaci 64bitových celočíselných výpočtů, podporu 3D textur a procesor zvládá maximální rozměry 2D a 3D obrazu specifikované plným profilem OpenCL.

Díky podpoře OpenCL by mělo být poměrně snadné přenášet aplikace ze Snow Leoparda a jiných platforem, ostatně Apple jasně uvedl, že po OpenCL sáhl právě kvůli tomu a již při přípravách standardizace OpenCL se mluvilo o jeho značné nezávislosti na hardwaru a o tom, že později bude vypracován profil pro mobilní a kapesní zařízení (PowerVR SGX545 však zřejmě zvládá plný „stolní profil“).

Samozřejmě není vůbec jisté, zda Apple opravdu nasadí zrovna tento grafický procesor, ale jeho vlastnosti by se mu určitě hodily, podpora OpenCL mimo jiné znamená, že by bylo možné výkon grafického procesoru „zapřáhnout“ i pro jiné operace, kdy by jinak zůstal nevyužitý (zároveň to ale bude zvyšovat příkon).

iPhone 3GS (a iPod touch třetí generace) zřejmě používá grafický koprocesor PowerVR SGX535 (Apple to neuvádí, takže se to dá zjistit pouze nepřímo, a protože tento koprocesor tvoří integrovanou součást SoC čipu, nejde to odhalit ani rozebráním přístroje), který poskytuje 28 milionů polygonů za sekundu, SGX545 by tak mohl zvýšit výkon 3D grafiky asi o třetinu, navíc ovšem přidává mnoho dalších nových funkcí.

A pochopitelně, vzhledem k náladě současné doby, se začalo mohutně spekulovat o tom, že by grafický procesor SGX545 mohl použít očekávaný tablet Applu, o tom se však již vůbec nic určitého neví, i když smysl by to dávalo, nový grafický procesor by si určitě uměl dobře poradit s vyšším rozlišením displeje (displej s vyšším rozlišením se ale čeká i u nového iPhonu, má-li se vyrovnat nastupující konkurenci s WVGA displeji).

Nelze sice říci, zda nový iPhone a tablet užijí zrovna SGX545, je však nanejvýš pravděpodobné, že jejich grafické řešení bude pocházet od Imagination Technologies, od prosince 2008 se , že Apple patří k držitelům licence na grafické procesory PowerVR a navíc vlastní nezanedbatelný menšinový podíl akcií Imagination Technologies.

A jestliže, jak se předpokládá, použije v tabletu či v novém iPhonu své vlastní čipy (potřebné odborníky k tomu získal předloňským převzetím firmy P.A. Semi), budou zřejmě zahrnovat procesor ARM (i na ty má Apple licenci) a grafiku PowerVR SGX.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: