Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Pověsti o chystaných noteboocích: Shrnutí dosavadních pověstí a Apple prý nasadí speciální čipovou sadu. (29.7.08)
29. července 2008, 06.00 | Seth Weintrab shrnul dosavadní pověsti o chystaných nových MacBoocích a MacBoocích Pro. A AppleInsider tvrdí, že Apple do nových notebooků namísto standardní čipové sady nasadí své vlastní řešení.
O tom, že Apple chystá nové MacBooky a MacBooky Pro, se mluví už hodně dlouho, ale nyní se vynořily další pověsti o tom, jak budou tyto nové stroje vypadat:
Seth Weintraub shromáždil dosavadní pověsti o nových MacBoocích a MacBoocích Pro
Seth Weintraub, provozující mimo jiné server 9to5mac, shromáždil na blogu Computerworldu dosavadní pověsti o chystaných nových noteboocích Applu. Informace od různých zasvěcenců jsou rozptýleny po Webu, Weintraub z nich vytvořil následující souhrn:
Nové modely budou tenčí než současné MacBooky a MacBooky Pro a poněkud zaoblenější, jejich design se bude inspirovat MacBookem Air.
Trackpad bude skleněný, bude podporovat multi-touch ovládání a gesta. Samotný displej dotykový nebude.
Pouzdro bude vyrobeno z jednoho kusu hliníku. Užití hliníku je vstřícně vůči životnímu prostředí (lze ho snadno recyklovat), zároveň však zajišťuje odolnost. Výrobní proces pouzdra bude zcela odlišný od současnosti. (Pověsti o hliníkovém pouzdře se objevily již na jaře.)
Důležité je samozřejmě i předpokládané datum uvedení těchto nových strojů na trh, většina pověstí se shoduje na tom, že k tomu dojde až v posledních týdnech měsíce září, tedy o dost později, než se zpočátku čekalo, na nové notebooky si tak zřejmě budeme muset počkat ještě celé dva měsíce. (Zatím se ovšem dobře prodávají stávající notebooky, takže Apple nemá příliš silnou motivaci k brzkému uvedení nových modelů.)
Weintraub k tomu přidává ještě několik vlastních předpokladů, o nichž sice nic neslyšel, ale dovozuje je z dostupných informací:
Tyto stroje s vysokou pravděpodobností nasadí čipovou sadu a procesory platformy Centrino 2. (Avšak právě tohle zpochybňuje následující zpráva.)
Nové notebooky by mohly mít obrazovky formátu 16:9 s poněkud větší úhlopříčkou, zřejmě 14“ a 15,6“ a s jinými rozlišeními. (To je však hodně sporná úvaha, spoustě uživatelů 13“ obrazovka MacBooků vyhovuje).
MacBook Air by mohl dostat 45nm procesor (možná Atom, i když ten v některých ohledech znamená spíše zklamání, pro MacBook Air by nejspíš více vyhovovala úsporná verze procesorů pro Centrino 2), aby se prodloužila jeho výdrž na baterii.
Apple údajně nasadí pro budoucí Macy novou architekturu
V souvislosti s novými notebooky Applu přišel AppleInsider s tvrzením, jež vyvolalo značný rozruch. Podle něj totiž Apple v nových strojích provede radikální změnu architektury.
AppleInsider sice mívá docela spolehlivé zdroje zákulisních informací, avšak tohle zní skutečně hodně divoce, tyto zprávy se musí posuzovat s rozmyslem.
Před přechodem na Intel počátkem roku 2006 Apple používal pro Macy vlastní základní desky. To se po přechodu změnilo, začal užívat jen mírně pozměněné standardní desky. Stávající MacBooky a MacBooky Pro se tak liší především nasazením operačního systému Mac OS X, ale staví na stejných procesorech a čipové sadě Santa Rosa, jaké využívají konkurenční notebooky s Windows.
To by se nyní údajně mělo změnit, Apple prý chce snížit spotřebu energie a též zmenšit rozměry a hmotnost svých notebooků a zavést nové funkce nedostupné konkurentům užívajícím standardní základní desky. Právě tohohle by se mělo týkat prohlášení Applu (v rámci oznámení finančních výsledků za minulé čtvrtletí), že chystá na toto čtvrtletí tajemný „budoucí produkt“ využívající zcela nové technologie, který sice sníží ziskové marže, ale poskytne Applu velký náskok před konkurencí.
Podle zasvěcenců by nové notebooky, nestavící na standardních komponentách, měly být oznámeny nejdříve za 6 až 8 týdnů.
Nová generace Maců, jejímiž prvními představiteli bude trojice přepracovaných notebooků (změna by se tedy měla týkat i MacBooku Air), prý nepoužije čipovou sadu Centrino 2 (dříve kódově označovanou Montevina). Dokonce tito zasvěcenci naznačují, že by čipová sada nových Maců nemusela mít s Intelem mnoho společného (o změně procesoru se ovšem neuvažuje, článek AppleInsideru je sice napsaný tak, že si to z něj někteří dovodili, avšak ve skutečnosti jde o to, že by procesory Intelu mohly doprovázet jiné čipové sady).
Zůstává ovšem nejasné, jakou alternativu Apple hodlá zvolit, navíc je pravděpodobné, že by Intel musel Applu udělit licenci na používání svých procesorů s alternativními čipovými sadami.
Apple však zase tolik možností nemá. Teoreticky by se mohl vrátit k praxi z dob PowerPC strojů a začít vyvíjet vlastní čipové sady podporující procesory Intelu, vyvstává zde ovšem otázka, zda by se to vůbec vyplatilo.
Další možností by bylo uzavřít partnerství s některým jiným zavedeným výrobcem čipových sad, AppleInsider zmiňuje firmy AMD a VIA, jenže to by ve skutečnosti nebylo bez překážek (AMD vyrábí čipové sady pro své hodně odlišné procesory a čipové sady VIA by velký rozdíl nepřinesly). V úvahu ale přichází třeba nVidia. A samozřejmě v případě nasazení vlastních čipových sad Applu by se mohly hodit technologie převzaté firmy PA Semi.
Stejně dobře se ovšem může jednat o pouhé nepodložené spekulace, zatím se téměř všichni shodovali na tom, že nové notebooky budu používat platformu Centrino 2. Nelze však vyloučit, že by Apple mohl standardní čipovou sadu doplnit vlastními čipy pro podporu specializovaných úloh (kupříkladu pro mobilní komunikaci nebo pro zpracování mediálních dat).
Opět nám nezbývá, než čekat, s čím nakonec Apple přijde a jak se zdá, počkáme si ještě docela dlouho.