Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Pověsti o novém iPadu a iPhonu
19. ledna 2011, 00.00 | Engadget přináší informace o novém iPadu, iPhonu a Apple TV. Obrazovka nového iPadu možná zdvojnásobí své rozlišení v obou směrech. Apple pro svůj nový SoC čip pravděpodobně použije grafický koprocesor PowerVR SGX543 ve dvoujádrové konfiguraci a dvoujádrový hlavní procesor ARM. A nové pouzdro z Číny naznačuje, že budoucí iPad získá další dva porty.
Pověsti o vlastnostech nového modelu iPadu se objevují již několik měsíců, ty z konce loňského roku jsme probrali počátkem ledna. Ale od konce minulého týdne opět přichází stále více nových pověstí a náznaků, jaký hardware by mohly nasadit nové modely iPadu a iPhonu, zde se proto pokusíme předložit jejich stručný souhrn:
Engadget nabízí zprávu o připravovaných nových přístrojích s iOS
Už minulý pátek řadu informací o vlastnostech chystaného nového hardwaru Applu pro iOS přinesl Engadget, zmiňuje jak vlastnosti nového iPadu, tak také nástupců iPhonu 4 a současné Apple TV, jež mu prozradily jeho údajně spolehlivé zdroje.
Nový iPad získá obrazovku s vysokým rozlišením a zásuvku SD karet
Nový model iPadu (Engadget ho označuje jako iPad 2) bude štíhlejší a bude používat novou verzi obrazovky podobnou (nikoli nutně zcela shodnou) displeji Retina iPhonu, má nabízet „supervysoké rozlišení“. Úhlopříčka zůstane stejná, ale přístroj dostane čelní a zadní fotoaparát a přibýt má též zásuvka SD karet, ne však USB port.
Ke změně dojde také v telekomunikační elektronice, nový model iPadu totiž prý bude používat hybridní CDMA/GSM čipovou sadu vyrobenou Qualcommem, jež nahradí dosud používané čipové sady Infineonu. Apple údajně později čipovými sadami Qualcommu vybaví všechna svá nová mobilní zařízení s telekomunikačními funkcemi.
Hardware Qualcommu Apple nejspíš použil už v CDMA verzi iPhonu 4 představené minulý týden, ta ovšem podporuje pouze CDMA sítě. Qualcomm však vyrábí též čipové sady schopné pracovat jak v sítích EV-DO, tak HSPA, není ale jasné, zda Apple užije stávající čipovou sadu Gobi, nebo něco úplně nového. V každém případě však nový iPad bude schopen pracovat jak v sítích standardu CDMA, tak GSM/UMTS, v případě USA tedy bude fungovat jak v síti Verizonu, tak AT&T.
Pokud jde o termín uvedení nového modelu iPadu, podle informací z více zdrojů se Engadget domnívá, že to nebude tak brzy, jak někteří čekají, pouzdra a makety nového iPadu, které se v poslední době často objevovaly (především na nedávné výstavě CES 2011), byly podle všeho jen časné verze a přístroj se na trh dostane až za několik měsíců, nejspíš někdy počátkem dubna (což by odpovídalo ročnímu inovačnímu cyklu Applu).
Také nový iPhone dostane hybridní čipovou sadu Qualcommu
Tyto kroky pochopitelně vedou i k novému iPhonu (Engadget o něm mluví jako o iPhonu 5), jenž má být zcela přepracovaný (proti iPhonu 4), na trh se chystá letos v létě. Nový telefon se prý již testuje, ovšem výlučně v areálu Applu, takže o něm zatím není mnoho bližších informací.
Bude používat nový SoC čip Apple A5 (dvoujádrový čip postavený na procesorech ARM Cortex-A9) a rovněž bude vybaven čipovou sadou Qualcommu zvládající standardy CDMA, GSM a UMTS (nově zaváděný „4G“ standard LTE zřejmě podporovat nebude).
Obdobné informace se objevily též v hongkongském deníku Apple Daily (Google dokáže z čínštiny vytvořit dost srozumitelný anglický text), ten uvádí, že nový iPhone 5 bude používat baseband procesor Qualcommu a nový zákaznický SoC čip A8, vyrábět ho prý bude tchajwanská firma Kinsus.
Chystá se také nová Apple TV
Apple též podle Engadgetu pracuje na nástupci současné Apple TV (druhé generace), jež má opět dostat nový SoC čip A5, který bude vysoce výkonný, hladce si poradí s HD videem v rozlišení 1080p. Je velmi pravděpodobné, že čip A5 bude užit i v novém iPadu, ale to zatím nemá Engadget potvrzeno.
Dohady o obrazovce nového iPadu
Všeobecně se předpokládá, že obrazovka nového iPadu bude mít vyšší rozlišení než ta stávající (jež nabízí 1 024 x 768 pixelů při 9,7” úhlopříčce). Někdy se nový displej označuje jako „Retina“, ale není příliš jasné, co by to vlastně mělo znamenat.
Displeje iPhonu 4 a iPodu touch čtvrté generace totiž směstnávají přes 300 pixelů na palec (dpi), což už překračuje rozlišovací schopnosti lidského oka, takže nerozezná jednotlivé body. Jenže pro displej iPadu by hustota 300 dpi znamenala neúnosně velké rozlišení.
Mnohem praktičtější by bylo prostě v obou směrech zdvojnásobit rozlišení proti předchozí generaci, tak jako to udělal displej Retina iPhonu 4. Displej nového iPadu by tak měl rozlišení 2 048 x 1 536, což dává hustotu pixelů 260 dpi. A skutečně se objevily náznaky, že by tomu tak mohlo být.
Pro vývojáře by to bylo výhodné řešení, protože starší aplikace by se snadno provozovaly i na novém displeji. Stejně tomu bylo u iPhonu, kdy se původní rozlišení 480 x 320 pixelů zvýšilo na 960 x 480 pixelů pro iPhone 4 (celkově se tak počet pixelů displeje zečtyřnásobil). Starším aplikacím potom stačí prostě v obou směrech zdvojnásobit počet pixelů, aby využily rozlišení nové obrazovky.
Vývojář Steve Troughton-Smith zmínil na Twitteru, že opravdu nalezl takové náznaky, ve verzi 1.1 aplikace iBooks (v současnosti se už v App Store nabízí verze 1.2) objevil ikony pro iPad, iPhone a iPhone s displejem Retina (iPhonex2). Avšak nacházela se tam ještě varianta ikony označená jako „iPadx2“. Tedy pro iPad s rozlišením zdvojnásobeným v obou směrech, což se zdá ukazovat právě na budoucí iPad.
Apple sice z verze 1.2 aplikace iBooks zmíněné ikony již odstranil, ale jak ukázal Rafeed.me, v iBooks 1.2 se nalézá jiná grafika (tapeta s texturou dřeva) s dvojnásobným počtem pixelů v obou směrech proti verzi 1.1. Jsou to sice jenom nepřímé náznaky, ale mohlo by to skutečně znamenat, že nový iPad bude používat rozlišení 2 048 x 1 536, což si ovšem vyžádá posílení grafického hardwaru (to podrobněji probereme níže).
A nakonec by se možná i tento displej skutečně mohl označovat jako „Retina“, tedy takový, na němž lidské oko nerozliší jednotlivé body. V případě iPadu je totiž třeba si uvědomit, že se na něj bude hledět z větší vzdálenosti než na iPhone, takže ke splynutí bodů postačí nižší hustota pixelů.
Pochopitelně to však nejde považovat za definitivní potvrzení, podle jiných náznaků by totiž rozlišení displeje nového iPadu mohlo naopak zůstat stejné, jasné to bude až poté, co se dostane do rukou zákazníků.
Náznaky vlastností nového grafického hardwaru
Už se také objevily informace o tom, jaký grafický hardware nové mobilní přístroje Applu asi nasadí:
Beta verze iOS 4.3 ukazuje na PowerVR SGX543
Minulou středu vývojáři obdrželi první beta verzi iOS 4.3 a v ní se podařilo odhalit odkazy na nový grafický hardware.
Apple samotný sice tyto technické podrobnosti nesděluje, ale třetí strany dokázaly zjistit, že jak iPhone 3GS, tak přístroje se SoC čipem Apple A4 (iPhone 4 a iPad) používají grafický koprocesor PowerVR SGX535 od Imagination Technologies (Apple vlastní licenci na tento hardware již od roku 2008 a v Imagination dokonce drží malý vlastnický podíl).
Avšak v beta verzi iOS 4.3 se nalézá odkaz na grafický koprocesor nové generace, PowerVR SGX543 představený v lednu 2009, který ovšem teprve teď začíná přicházet do nově připravovaných mobilních zařízení (mezi uvedením nových komponent na trh a jejich nasazením v konkrétních produktech vždycky uplyne dost dlouhá doba). Vývojářská sada iOS 4.3 totiž odkazuje na OpenGL ovladač právě pro tenhle koprocesor.
SGX543 by měl zvládat vykreslení 35 milionů polygonů za sekundu a dosahovat rychlosti vyplňování 1 miliardy pixelů za sekundu při taktovací frekvenci 200 MHz, zatímco SGX535 na stejné frekvenci za sekundu vykreslí jen 28 milionů polygonů a vyplní 500 milionů pixelů.
Navíc SGX543 podporuje OpenCL, což by mohlo dovolit efektivní využití jak hlavního, tak grafického procesoru a navíc tento hardware podporuje vícejádrové konfigurace, jež by pochopitelně podávaly násobně vyšší výkon.Nový SoC čip Applu přinese dvoujádrovou grafiku
A právě to tvrdí AppleInsider, v neděli napsal, že nový iPad a iPhone budou vybaveny novou verzí zákaznického SoC čipu Apple AX, jež bude mimo jiné obsahovat dvoujádrovou grafiku.
Očekává, že Apple použije grafický koprocesor SGX543, a to ve vícejádrové verzi, za nejpravděpodobnější považuje nasazení dvoujádrové verze SGX543MP2, která by proti současnému čipu A4 podávala čtyřnásobně vyšší grafický výkon, což by se výborně hodilo pro výše popsaný displej „Retina“.
SGX543 může využívat až 16 jader, ovšem takovéto konfigurace se do mobilních zařízení již moc nehodí, protože by příliš vyčerpávaly baterii. (I když třeba o chystané konzole Sony PlayStation Portable 2 kolují pověsti, že bude používat SGX543 se čtyřmi či dokonce osmi jádry, navíc možná se zvýšenou taktovací frekvencí.)
Velkou výhodu PowerVR SGX543 představuje to, že pro software se vícejádrové konfigurace jeví stejné jako jednojádrová grafika, takže není třeba upravovat software, aby využil jejich výkonu. Imagination poskytuje inteligentního správce grafických jader, který sám rozloží grafické úlohy na dostupná jádra.
Takový hardware by si jistě bez potíží poradil s přehráváním i záznamem HD videa v rozlišení 1080p, dá se proto čekat, že by nové přístroje Applu mohly namísto současného VGA výstupu nasadit moderní rozhraní HDMI, jak to ostatně už dělá současná Apple TV druhé generace. (Některé jiné chytré telefony již HDMI výstup nabízejí.)
Dvoujádrový bude i hlavní procesor
Dále AppleInsider uvádí, že nový mobilní hardware Applu bude používat vícejádrové konfigurace také pro hlavní procesory odvozené z jádra ARM Cortex-A9. Ani to není velké překvapení, protože podobný hardware hodlají letos nasadit četné další firmy.
Dvoujádrové procesory Cortex-A9 se mají objevit například v tabletu PlayBook firmy RIM (zde půjde o SoC čip TI OMAP 4 kombinující dvoujádrový Cortex-A9 s grafikou PowerVR SGX540) a řada přístrojů má užít SoC čip NVIDIA Tegra 2. Ten spojuje dvoujádrový Cortex-A9 s nízkopříkonovou mobilní grafikou GeForce, jeho použití ohlásily třeba telefon LG Optimus 2X, tablet Motorola Xoom a mnozí další výrobci (kupříkladu se má objevit v nových netboocích Asusu).
Je tedy docela pravděpodobné, že ani Apple nebude chtít zůstat pozadu a též užije vícejádrový hardware. Bude pro něj asi zajímavé i to, že tak dokáže dále snížit spotřebu energie, v případě nečinnosti přístroje lze totiž některá jádra vypnout, což citelně zmenší celkový příkon zařízení.
Pouzdro nového iPadu ukazuje na dva nové porty
Různých ochranných pouzder pro nový iPad (většinou z Asie) se již na Webu objevila spousta, avšak nově zveřejněná další nabídka z Číny je zajímavá tím, že pouzdro nese další dva otvory, jež předtím nebyly vidět. Fotografie přinesl MIC Gadget, na nich zobrazené pouzdro přidalo jeden průřez nahoře vlevo (při pohledu zepředu) a druhý se nachází uprostřed horní hrany.
Horní levý otvor by mohl zřejmě sloužit pro zásuvku SD karet, o níž mluvil Engadget. Záhadou zůstává druhý výřez na horní hraně, MIC Gadget se domnívá, že by mohl být určen pro videovýstup, nejspíš pro výše zmíněné rozhraní HDMI.
Obdobné informace přinesl také AppleInsider, předkládá několik fotografií pouzder z Číny se dvěma novými otvory. Předpokládá, že větší otvor bude sloužit pro zásuvku SD karet a menší pro konektor videovýstupu, myslí si však, že by na horní hraně mohl být umístěn Mini DisplayPort.
To by dovolilo připojení nového iPadu ke stolním monitorům Applu, přičemž by konektor současně mohl fungovat i jako HDMI výstup. A dokonce spekuluje o použití Mini DisplayPortu pro videovstup podobně jako u 27“ iMaců, což by z nového iPadu udělalo externí monitor pro novější Macy. Tohle všechno se ovšem potvrdí nebo vyvrátí teprve tehdy, až se přístroj začne skutečně prodávat.