Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Poznámky k novým notebookům: další modernizace zřejmě v červnu, AnandTech rozebral nový MacBook Pro a otázka udávání výdrže na baterii. (28.2.08)
28. února 2008, 07.00 | MacBooky a MacBooky Pro se další modernizace dočkají nejspíš v červnu. AnandTech se podíval do útrob nového MacBooku Pro. A Apple začal pro své notebooky udávat výdrž na baterii novým způsobem.
V úterý Apple uvedl modernizované MacBooky a MacBooky Pro. Během včerejška se k nim objevilo něco doplňujících informací, ty tvoří náplň tohoto článku.
Příští modernizace notebooků může přijít už v červnu
Inovované notebooky jsou na trhu teprve pár dní, ale již se objevují úvahy o tom, kdy dojde k jejich další modernizaci. A vypadá to, že tentokrát to bude docela brzy, možná již v červnu. Blíže to rozebírá DailyTech.
Intel totiž plánuje nahradit svou současnou mobilní platformu Santa Rosa, na níž staví všechny současné MacBooky a MacBooky Pro, novou platformou Montevina. Ta se bude oficiálně jmenovat Centrino 2 a spolu s ní přijdou mobilní Penryny druhé generace podporující systémovou (FSB) sběrnici na 1066 MHz (Santa Rosa má FSB na 800 MHz), samotné procesory budou taktovány mezi 2,26 a 2,8 GHz.
Centrino 2 přinese řadu vylepšení, mimo jiné budou některé varianty zahrnovat novou integrovanou grafiku X4500 HD, jež bude podporovat DirectX 10, sníží spotřebu energie a nabídne HDMI konektor a nový konektor DisplayPort. Co se týče výkonu, ve 3D grafice Centrino 2 údajně poskytne dvojnásobný výkon proti tomu, co dnes zajišťuje Santa Rosa (přesněji řečeno integrovaná grafika X3100). To by mohlo být zajímavé v případě MacBooků.
Vylepšeny budou též síťové možnosti, některé varianty čipové sady Montevina zřejmě budou podporovat bezdrátový standard WiMAX. Zmiňované mobilní Penryny druhé generace budou používat novou patici Socket B, takže bude potřeba předělat základní desky, na druhou stranu tepelné charakteristiky těchto čipů zůstanou stejné jako u první generace, proto se šasi notebooků nejspíš nezmění.
DailyTech dodává, že podle „zasvěcenců“ má Apple přijít s notebooky vybavenými Centrinem 2 v červnu, což není zvlášť překvapivé, protože ve stejné době oznámí notebooky s Centrinem 2 všichni ostatní partneři Intelu.
Toto tvrzení podporuje také tchajwanský server DigiTimes, uvádí, že Intel se bude snažit rychle ukončit platformu Santa Rosa již v příštím čtvrtletí a bude prosazovat rychlé přijetí Monteviny (Centrina 2). Procesory pro Santa Rosu mají tvořit v tomto čtvrtletí 60 procent dodávek mobilních procesorů Intelu, ale ve druhém čtvrtletí to bude už jen 35 procent a koncem letošního roku je Intel hodlá zcela vyřadit ze své nabídky.
Současně začne narůstat podíl čipů pro Montevinu, při uvedení ve druhém čtvrtletí to bude 18 procent, ve třetím čtvrtletí 50 procent a do konce roku 90 procent.
Tento tlak Intelu na rychlé střídání generací mobilních procesorů zřejmě byl hlavní příčinou nečekané modernizace MacBooků, které na platformu Santa Rosa přešly teprve loni v listopadu.
Zdá se, že vývoj notebooků bude letos do značné míry určovat Intel, čemuž se nevyhne ani Apple. V polovině roku tak lze čekat další obdobnou modernizaci MacBooků a MacBooků Pro, jako byla ta úterní. Bude záležet jen na Applu, zda přidá některé vlastní inovace, šasi se však nejspíš nezmění. Mohla by to též být příležitost k nasazení LED podsvícení i do MacBooků, to se však již pouštíme do spekulací.
AnandTech rozebral nový MacBook Pro
Uvedení modernizovaných MacBooků a MacBooků Pro neušlo pozornosti serveru AnandTech, zabývajícího se počítačovým hardwarem. AnandTech už dříve prozkoumal některé jiné notebooky s mobilními Penryny, nyní se chystá prověřit novinky Applu, ale ještě předtím neodolal možnosti podívat se do vnitřností nového MacBooku Pro. Galerii fotografií z rozebírání najdete tady. A tato stránka předkládá fotografie základní desky nového a starého MacBooku Pro, což umožňuje porovnat, k jakým změnám došlo.
Nová základní deska se nachází na druhé fotografii (bohužel nefungují přímé odkazy na obrázky, AnandTech si je chrání), vynikají na ní čtyři velké čipy. Zprava doleva se jedná o Intel ICH (součást čipové sady obstarávající I/O operace), grafický procesor nVidia GeForce 8600 GT, Intel Mobile 965 MCH (součást čipové sady zajišťující komunikaci s pamětí) a vlastní procesor Penryn. Na třetí fotografii vidíte srovnání staré a nové základní desky MacBooku Pro, nová deska se nachází nahoře, stará dole.
Desky jsou téměř shodné, změnilo se jen pár tranzistorů a odporů. Nové MacBooky Po mají též větší grafickou paměť, a tak se kolem grafického procesoru nVidie vyskytuje více paměťových čipů.
A samozřejmě, změnil se procesor, poslední fotografie na stránce porovnává starý a nový procesor, vlevo leží 65nm Merom a vpravo 45nm Penryn. I přes zakrytí teplovodivou pastou je dost jasně vidět, že je Penryn menší, zřejmý důsledek pokročilejšího výrobního procesu.
Apple změnil způsob udávání výdrže na baterii
Při uvedení nových notebooků Applu se o menší rozruch postaraly uváděné doby výdrže na baterii. U nových modelů totiž byly nejméně o hodinu kratší než pro předchozí stroje, přitom se všeobecně uvádí, že 45nm procesory by naopak měly energii šetřit a výdrž prodlužovat.
Jako obvykle má celá věc prostou příčinu, podrobněji to vysvětluje Ars Technica.
Udávané hodnoty výdrže se jen málokdy shodují s tím, co dostanete v praxi, výrazně se to projevilo u MacBooku Air, pro nějž Steve Jobs uváděl výdrž 5 hodin při práci s bezdrátovým připojením (Apple pro to zavedl termín „wireless productivity“). Jenže takovéto hodnoty dosáhlo jen málo recenzentů, mnozí pak podrobili výdrž MacBooku Air kritice. Tento test ovšem ukázal, že velice záleží na tom, co s MacBookem Air děláte, za určitých okolností se udávaným 5 hodinám opravdu dá přiblížit a jindy nedosáhnete ani poloviční doby.
Pokud jde o MacBooky a MacBooky Pro, pro ně Apple udával od přechodu na čipovou sadu Santa Rosa dobu výdrže 6 hodin. V praxi to však bylo maximálně 5 hodin při hodně staženém jasu obrazovky a při malé pracovní zátěži (mnohem častěji to byly jenom 4 hodiny).
Ovšem pro nové MacBooky Pro s LED podsvícením se nyní udává výdrž 5 hodin (opět při práci s bezdrátovým připojením), pro 17“ model s klasickým podsvícením 4,5 hodin, stejná doba platí i pro MacBook. Právě toto zkrácení vyvolalo značné dohady, co se vlastně děje.
Neděje se v podstatě nic. Ars Technica si promluvila s Anujem Nayarem z PR oddělení Applu, ten vysvětlil, že se výdrž MacBooků na baterii rozhodně nesnížila, ve skutečnosti se spíše zlepšila. Změnil se pouze způsob, jímž firma nyní výdrž udává.
Apple vždy prováděl tři testy výdrže na baterii – test s přehráváním DVD, test práce s bezdrátovým připojením a ještě „dálniční test“, který dával nejdelší výdrž a právě tu Apple uváděl v reklamních materiálech. Jenže tenhle test se obtížně reprodukuje (vše se při něm nastaví na maximální úspory a příliš pracovat se nedá) a uživatele mátl, uvedl Nayar. A tak se Apple rozhodl tuto hodnotu neuvádět, místo toho začal užívat hodnotu z testu práce s bezdrátovým připojením. Tenhle test se totiž nejvíc blíží běžnému způsobu používání notebooku.
Bude sice třeba počkat na nezávislé testy, zda tohle potvrdí, ale už z principu se jedná o chvályhodný čin Applu. Nově udávaná hodnota výdrže sice nevypadá tak dobře, avšak více se podobá tomu, co skutečně dostanete. Zřejmě jsme svědky vzácného případu, kdy zdravý rozum zvítězil nad marketingem.