Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Předběžný rozsudek k případu Psystar zní plně ve prospěch Applu
18. listopadu 2009, 00.00 | Apple dosáhl významného vítězství ve sporu s floridským výrobcem klonů Maců, vydaný předběžný rozsudek uznal Psystar vinným v plném rozsahu.
Minulý pátek došlo k významnému posunu ve vývoji sporu mezi Applem a floridským výrobcem klonů Maců, firmou Psystar.
Ten začal prodávat klony Maců (PC s nainstalovaným Mac OS X, nejprve s Leopardem a nyní se Snow Leopardem) loni na jaře, což ovšem přirozeně vyvolalo reakci Applu, v létě 2008 na něj podal žalobu a od té doby spor prošel mnoha zvraty, letos v květnu na sebe Psystar dokonce vyhlásil konkurs, avšak v červenci konkursní řízení zase opustil.
Mezitím pořád probíhala přípravná právní řízení, čas od času se vynořila nějaká zpráva a zatímco jednali právníci, nelenil ani Psystar, v říjnu přišel s nabídkou licencí na software umožňující provozovat Mac OS X na jiných PC pro další výrobce počítačů a několik týdnů poté počal prodávat podobný software Rebel EFI také koncovým zákazníkům (mimochodem software dosti pochybný, zdá se, že vychází z otevřeného softwaru užívaného pro „Hackintoshe“).
Předběžný rozsudek znamená plné vítězství Applu
Přitom se stále připravovalo soudní řízení, ale počátkem října obě strany (jak Apple, tak Psystar) požádaly o vynesení předběžného rozsudku ještě před započetím vlastního procesu, naplánovaného na leden 2010. Apple samozřejmě chtěl, aby soudce uznal, že konání Psystaru porušuje jeho autorská práva, naopak Psystar se snažil Apple obvinit z monopolních praktik.
Soudce William Alsup skutečně předběžný rozsudek vydal, shodou okolností v pátek 13. listopadu. A pro Psystar to bylo opravdu nešťastné datum, protože výrok zní plně ve prospěch Applu.
Psystar podle rozsudku porušuje instalací Mac OS X na své počítače copyright Applu, soud se ztotožnil s požadavky licenčního ujednání, jež omezuje používání tohoto operačního systému na počítače Applu a zakazuje jeho instalaci na jiné stroje.
A nejenom to, soudce dále uznal tvrzení Applu, že kroky, jež Psystar podnikl, aby bylo možné Mac OS X OS nainstalovat a provozovat na jeho počítačích (rozsudek přímo zmiňuje tři takové úpravy, nasazení vlastního zavaděče neboli bootloaderu, vypojení a odstranění .kext souborů Applu a doplnění vlastních rozšíření jádra), znamenají porušení zákona Digital Millennium Copyright Act.
Zároveň soudce nepřijal žádné námitky Psystaru, odmítl jeho argument, že kupec Mac OS X má právo s ním zacházet podle své libosti a neuznal ani argumenty o tom, že Apple svůj copyright zneužívá, licenční ujednání Applu se podle rozsudku pouze snaží vymezit používání jeho vlastního softwaru, na což má právo. (Plné znění rozsudku najdete tady.)
Soudní spor však bude zřejmě ještě pokračovat
Vynesený předběžný rozsudek sice znamená vítězství Applu a naopak naprostou prohru Psystaru, ale ještě to nemusí být úplný konec soudního sporu, protože zbývá dořešit řadu dalších záležitostí. Apple obviňuje Psystar také z mnoha dalších nekalých praktik, jimiž se rozsudek nezabýval a otevřená zůstává otázka postihů Psystaru (Apple ve své žalobě žádal, aby Psystar přestal prodávat své počítače s Mac OS X a zároveň aby stáhl všechny už prodané stroje).
Je tedy dost pravděpodobné, že projednávání případu bude pokračovat, další slyšení bylo naplánováno na 14. prosince, avšak zatím se neví, jak rozsudek ovlivní následná řízení, dosud ho ani jedna ze stran blíže nekomentovala.
Páteční rozsudek ovšem Psystaru velice ztěžuje obhajobu, protože vyvrátil téměř všechny jeho hlavní argumenty a naopak podporuje většinu stížností Applu, to pro budoucnost floridského výrobce klonů nevěstí nic dobrého. Psystar se sice možná ještě pokusí, tak jako předtím, jednání zdržovat (bude-li na to však mít peníze), ale svou věc zjevně prohrál.
Jak dopadnou evropské klony?
A protože v USA platí precedentní právo, tak tam zřejmě jakékoli snahy o prodej klonů Maců již nemají šanci. Avšak teprve se uvidí, co bude s obdobnými evropskými pokusy (například z Německa nebo nově z Itálie), protože v zemích Evropské unie platí poněkud odlišná legislativa, která neuznává některá omezení licenčních ujednání, navíc tito výrobci na své stroje Mac OS X sami neinstalují. Apple sice proti evropským klonům dosud nijak nezasáhl, nevíme ovšem, jak se zachová, až se vypořádá s Psystarem.