Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Převážně softwarové zprávy: Oznámení finančních výsledků, aktualizace Final Cut Serveru, otázka zeštíhlení aplikací Snow Leoparda a iTunes 7.7. (30.6.08)
30. června 2008, 04.00 | Apple oznámí své finanční výsledky za čtvrtletí 21. července.Objevily se aktualizace pro Final Cut Server a pro profesionální aplikace Applu. Vysvětlení citelného zmenšení aplikací Snow Leoparda je možná docela prosté. A vynořily se podrobnosti k chystaným iTunes 7.7.
V tomto článku najdete zejména zprávy související se softwarem pro Macy, jak současným, tak chystaným. Druhý dnešní článek shrnuje stále přibývající informace okolo zahájení prodeje iPhonu 3G.
Nejprve se však podíváme na jedno oznámení obchodního rázu:
Apple ohlásí výsledky za čtvrtletí 21. července
V pondělí 21. července Apple oznámí své finanční výsledky za druhé kalendářní čtvrtletí 2008. Přímo od zdroje se dozvíme počty prodaných Maců, iPodů a iPhonů (ještě původního typu, právě s těmito čísly se bude později porovnávat prodej nového 3G modelu).
Na příslušné tiskové konferenci budou také klást zvědavé otázky analytici, jako obvykle však zástupci Applu nejspíš prozradí jen minimum konkrétních informací o plánech do budoucnosti.
A nyní se již pustíme do softwaru pro Macy:
Aktualizace Final Cut Serveru a profesionálních aplikací
Ve čtvrtek Apple vydal aktualizace pro své profesionální aplikace. Konkrétně se jednalo o aktualizaci Final Cut Serveru a dále o aktualizaci společných komponent profesionálních aplikací.
Final Cut Server Apple modernizuje na verzi 1.1, jež řeší problém se zařazováním a vyřazováním projektů Final Cutu Pro, napravuje potíže s dvoubytovými znakovými sadami a zvyšuje celkovou spolehlivost softwaru. Bližší podrobnosti obsahuje tento dokument.
Apple doporučuje tuhle aktualizaci všem uživatelům Final Cut Serveru 1.0. Nachází se na webu Applu (jde o 50,1 MB) a vyžaduje Mac OS X 10.5.3 nebo vyšší.
Aktualizace Pro Applications Update 2008-02 aktualizuje společné komponenty profesionálních aplikací Applu, k nimž patří Final Cut Studio, Final Cut Server a Logic Studio. Podle Applu řeší problémy s instalací, posiluje kompatibilitu, zvyšuje celkový výkon a vylepšuje obecnou stabilitu. V jejím rámci se navíc aktualizují i některé jednotlivé aplikace, konkrétně Final Cut Pro na verzi 6.0.4 a Compressor na verzi 3.0.3. Podrobněji obsah aktualizace popisuje Apple tady.
Aktualizace se nainstaluje buď přes Software Update, nebo se dá ručně stáhnout odsud (má velikost 138 MB). Vyžaduje Mac OS X 10.4.11 nebo Mac OS X 10.5.3.
Tím bychom měli vyřízený současný software Applu a teď se zaměříme na software chystaný pro budoucnost:
Možné vysvětlení štíhlosti aplikací Snow Leoparda
Poměrně značný ohlas vyvolaly zprávy o výrazném zmenšení objemu aplikací Mac OS X 10.6 Snow Leopard. Oproti velikosti souborů v současném Leopardovi (Mac OS X 10.5) v některých případech ubyly desítky, ba až stovky MB, názorně to dokládá tento diagram.
To pochopitelně vyvolává otázku po příčině takovéto radikální redukční diety, jednu možnou odpověď přináší AppleInsider.
Už původní zprávy naznačovaly, že za značnou velikostí aplikací Leoparda mohou být lokalizační soubory, nesoucí textové řetězce a další proměnné lišící se pro jednotlivé jazykové verze. Podle toho, jaký jazyk si nastaví uživatel v systémových předvolbách, operační systém přistupuje k příslušným jazykovým souborům a používá je spolu se společným kódem aplikace, vývojáři tak mohou své aplikace poměrně snadno přizpůsobovat různým regionálním trhům.
Uvnitř instalačního balíku každé aplikace Mac OS X se nacházejí NIB soubory, jejichž název pochází od nástroje, co je vytvořil - NeXTSTEP Interface Builder. Tyto soubory též nesou všechna grafická data využívaná aplikací.
Při vývoji aplikací se Interface Builder používá ke grafickému sestavení prvků uživatelského rozhraní programu, jež se mapují na jednotlivé úkony. (Podrobnější vysvětlení najdete v seriálu Ondřeje Čady.)
Během vývoje aplikace se tyto prvky ukládají do XML souborů „designable.nib“, ale s dokončenou aplikací se dodávají mnohem menší „uhlazené“ NIB soubory, které se navíc dají ještě zkomprimovat.
Právě komprese NIB souborů může vést k dramatické úspoře místa na disku. Například XML a HTML soubory uložené v instalačním balíku poštovního klienta Mail Leoparda lze zkomprimovat z 289 MB na 96,6 MB, přičemž Mail v předběžné verzi Snow Leoparda má zhruba právě takovouto velikost.
Apple již dříve užil podobnou techniku na .plist soubory předvoleb, změnil je z (dobře čitelných) textových XML souborů na komprimované binární soubory mnohem menší velikosti. Komprese a dekomprese těchto souborů v pozadí při čtení a zápisu na disk sice přináší určitou dodatečnou režii, avšak při výkonnosti dnešních strojů se to v podstatě nepozná.
Apple možná tuto techniku ve Snow Leopardovi rozšířil i na další soubory, ale ve stávajícím Mac OS X 10.5 Leopard Apple údajně učinil chybu, jež vede ke zbytečné velikosti aplikací, tvrdí vývojář, který si přeje zůstat v anonymitě. Podle něj aplikace Leoparda obsahují všechny nadbytečné NIB soubory, jež měly z konečné distribuční předlohy (Golden Master) zmizet. Uvádí, že jenom samotný Mail obsahuje okolo 1 400 takových souborů, které zabírají skoro 200 MB.
Zmenšení aplikací by tedy z valné části bylo důsledkem odstranění tohoto „NIB smetí“ v rámci „generálního úklidu“, slibovaného pro Snow Leoparda.
Jako další příčiny zmenšení aplikací se uváděly také méně objemná vektorová grafika nezávislá na rozlišení a odstranění PowerPC kódu, avšak stejný vývojář, co poskytl předchozí vysvětlení, tohle zpochybňuje. Vysvětluje, že většina grafiky v aplikacích Snow Leoparda je stejná jako v Leopardovi a tvrdí, že, přinejmenším v předběžné vývojářské verzi, ve Snow Leopardovi k žádnému významnému pokroku směrem k nezávislosti na rozlišení nedošlo.
Přechod na vektorovou grafiku by sice mohl vést k dalšímu zmenšení, ale už ne tak výraznému, navíc výše zmíněné kompresní techniky by se projevily i na bitově mapovaných prvcích uživatelského rozhraní.
Co se týče o údajného odstranění PowerPC kódu, s tím to asi tak žhavé nebude, vývojáři obeznámení se Snow Leopardem uvádějí, že aplikace se stále dodávají v podobě univerzálních binárních aplikací a odstranění PowerPC kódu by mělo na výslednou velikost souborů mnohem menší vliv než komprese XML a grafických souborů, o vyčištění od nadbytečných vývojových NIB souborů ani nemluvě. (Vývojářská verze Snow Leoparda je sice zřejmě určena pouze pro Macy s Intely, avšak nejspíš to s ní bude jako s vývojářskou sadou pro iPhone, kterou Apple oficiálně dodává jen pro stroje s Intely, ale po hackerských úpravách se dá rozchodit i na PowerPC. Otázka podpory PowerPC v Mac OS X 10.6 nejspíš zůstává otevřená, možná v tom úplně jasno ještě nemají ani v Cupertinu.)
Zkušenější uživatelé mohou podobné vyčištění provést již v Leopardovi s pomocí nástrojů jako Monolingual (bezplatný otevřený software) či Leopard Cache Cleaner (komerční program za 13 USD, umí však ještě mnoho dalších věcí), jimi odstraní nepotřebné jazykové soubory.
Snow Leopard by ovšem tohle měl nabídnout v základní konfiguraci se zárukou Applu. Ten sice zřejmě nepřišel s novou zázračnou metodou zvýšení efektivity aplikačního kódu, avšak i prostý úklid v systému si zasluhuje ocenění, pokud Apple bude takto pokračovat během onoho jednoho roku, který by nás měl dělit od uvedení ostré verze Snow Leoparda, mohl by být výsledek docela zajímavý.
iTunes 7.7 půjde dálkově ovládat z iPhonu a iPodů
Na Snow Leoparda si ještě počkáme, ale nová verze iTunes se už blíží.
Vedle osmé beta verze vývojářské sady pro iPhone a firmwaru 2.0 (o tom všem více ve druhém dnešním článku) Apple totiž vývojářům rozeslal předběžnou verzi iTunes 7.7.
Ta mimo jiné obsahuje podporu pro službu MobileMe (nijak překvapivé, Apple v požadavcích služby jasně uvádí, že na PC a na Macu bude vyžadovat právě iTunes 7.7) a v synchronizaci se objevila položka pro aplikace, umožňující synchronizaci všech nebo vybraných aplikací. Samozřejmě se jedná o aplikace pro iPhone a iPod touch (s firmwarem 2.0) z obchodu App Store.
Tohle všechno se pochopitelně očekává, Apple si však připravil i jednu příjemnou novinku. Z nastavení předběžné verze 7.7. totiž vyplývá, že nové iTunes na Macích a PC s Windows půjde ovládat na dálku z iPhonu či iPodu touch pomocí programu, který bude možné zdarma stáhnout z App Store.
Zatím nevíme, jaký rozsah funkcí toto dálkové ovládání nabídne, ale nyní je již prakticky jisté, že Apple konečně dovolí používat své kapesní přístroje s dotykovým ovládáním jako dálková ovládání. Apple už v prosinci 2005 podal patent na bezdrátové dálkové ovládání iTunes, teď se zřejmě dočkáme jeho praktické realizace.
Určité náznaky této funkce se projevily v nejnovějších beta verzích firmwaru 2.0, avšak byly příliš neurčité, teprve informace o iTunes 7.7 umožnily dát si to vše dohromady.
Ostrá verze iTunes 7.7 se pravděpodobně objeví 11. července, o tomto datu se očekává řada dalších novinek: Především spuštění prodeje iPhonu 3G v 21 zemích, dále uvolnění ostré verze firmwaru 2.0 (a vývojářské sady) a spuštění obchodu App Store (který by již měl být zásoben prvními aplikacemi pro iPhone a iPod touch, podrobnosti najdete ve druhém dnešním článku) a také zprovoznění služby MobileMe, všechny tyto komponenty přitom jsou na sobě vzájemně závislé.