Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Procesory Ivy Bridge budou podporovat OpenCL
19. září 2011, 00.00 | Chystané procesory Ivy Bridge slibují nejenom významné zvýšení výkonu integrované grafiky, ale také podporu OpenCL, což by mohlo podstatně zlepšit možnosti Maců bez samostatné grafiky.
Minulý týden v San Franciscu probíhala konference IDF 2011, na níž Intel představil své plány v oblasti procesorů (a samozřejmě se tam mluvilo i o mnoha dalších věcech a své připravované novinky tam představily též další firmy, mimo jiné se tam objevila řada informací o rozhraní Thunderbolt a o perifériích pro něj).
Macy od roku 2006 také používají procesory Intelu a zřejmě ještě dlouho je používat budou (občasné pověsti o přechodu Maců na procesory ARM se zatím zdají velice nepravděpodobné), a tak není divu, že některé zprávy z IDF 2011 se týkaly Maců, minulý týden jsme zmínili ty související s procesory pro MacBooky Pro.
Procesory Ivy Bridge přinesou výkonnější integrovanou grafiku
Příští rok Intel uvede na trh procesory Ivy Bridge, nástupce současných procesorů Sandy Bridge. To samozřejmě není žádné tajemství, ovšem na IDF jsme se o nich dozvěděli některé nové podrobnosti.
Už z minulého týdne víme, že integrovaná grafika procesorů Ivy Bridge bude (alespoň podle tvrzení Intelu, v praxi to půjde ověřit až poté, co budou dostupné fyzické čipy) o 60 procent výkonnější než grafika Intel HD Graphics 3000 v současných procesorech Sandy Bridge.
To by mohlo být zajímavé pro ty Macy, které využívají pouze grafiku integrovanou v procesoru a postrádají samostatný grafický čip – v současnosti se jedná o MacBooky Air, 13“ MacBooky Pro a nižší klientský a serverový model Macu mini.
A také konečně budou podporovat OpenCL
Avšak pro Macy bude nejspíš neméně důležitá ještě další věc, co se týče integrované grafiky procesorů Ivy Bridge. Minulý čtvrtek totiž CNET poznamenal, že Intel na konferenci IDF potvrdil pro procesory Ivy Bridge podporu technologie OpenCL.
Ta umožňuje využívání grafických procesorů i pro různé negrafické úlohy (obecně řečeno OpenCL slouží pro snadné paralelní programování heterogenních systémů). OpenCL je sice obecný standard, avšak v současnosti se užívá hlavně pod Mac OS X, jehož součást tvoří od Snow Leoparda a samozřejmě se nachází též v Lionu. Aplikací plně využívajících OpenCL sice zatím není mnoho, ale postupně přece jenom přibývají.
Současné integrované grafiky Intelu OpenCL nezvládají
Avšak Lion podporuje OpenCL pouze na některých grafických kartách a grafických procesorech, jejichž seznam najdete v technických specifikacích Lionu. Konkrétně se tam uvádí, že OpenCL podporuje následující grafický hardware:
- NVIDIA GeForce 320M, GeForce GT 330M, GeForce 9400M, GeForce 9600M GT, GeForce 8600M GT, GeForce GT 120, GeForce GT 130, GeForce GTX 285, GeForce 8800 GT, GeForce 8800 GS, Quadro FX 4800, Quadro FX5600
- ATI Radeon HD 4670, ATI Radeon HD 4850, Radeon HD 4870, ATI Radeon HD 5670, ATI Radeon HD 5750, ATI Radeon HD 5770, ATI Radeon HD 5870
- AMD Radeon HD 6750M, AMD Radeon HD 6770M, AMD Radeon HD 6970M
Macy, jež nemají některý z výše uvedených grafických procesorů, nemohou využívat aplikace podporující OpenCL a ve výše uvedeném seznamu očividně chybějí integrované grafiky procesorů Sandy Bridge. Dřívější integrované grafiky NVIDIe tam jsou, avšak Intel HD Graphics 3000 nikoli. A to znamená, že současné MacBooky Air, 13“ MacBooky Pro a některé Macy mini nemohou využít svůj grafický hardware ke zvýšení výkonu v aplikacích podporujících OpenCL.
Přibyl tak další argument posilující přesvědčení mnoha uživatelů, že přechod od integrovaných grafik NVIDIe (konkrétně od GeForce 320M) na integrovanou grafiku Intelu v jeho procesorech znamenal spíše krok zpět (výkon 3D grafiky se většinou snížil, zejména pro starší softwarové tituly).
Macy roku 2012 slibují významná vylepšení
To by se však v příštím roce mělo změnit, příchod procesorů Ivy Bridge se očekává v březnu či dubnu 2012 a Macy jimi vybavené se nepochybně objeví brzy poté.
Samozřejmě nevíme, zda nedojde k zásadnějším změnám základní konstrukce Maců, ale pokud zůstane zachováno jejich současné uspořádání (MacBooky Air se asi již příliš nezmění, ale pro MacBooky Pro některé pověsti předpovídají nasazení nových tenčích pouzder více podobných těm pro MacBooky Air), dá se očekávat, že významně vzroste grafický výkon MacBooků Air a 13“ MacBooků Pro a že i tyto stroje budou moci naplno využívat aplikace podporující OpenCL.
Čipové sady pro procesory Ivy Bridge (kódově označené jako „Patsburg“) budou navíc už zahrnovat integrovanou podporu rozhraní USB 3.0, dá se proto předpokládat, že příští rok Macy vedle rozhraní Thunderbolt ponesou také rozhraní USB 3.0.
Macy roku 2012 se tak zřejmě zbaví některých slabin, jež se vyčítají současným modelům, mluvíme však o budoucnosti vzdálené nejméně půl roku, ne-li ještě více a do té doby se toho může ještě hodně změnit.