Prodáno sto milionů iPodů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Prodáno sto milionů iPodů

11. dubna 2007, 06.00 | Prodalo se již 100 milionů iPodů, což pochopitelně nemohlo zůstat bez mediálního ohlasu, k němuž se připojuje i tento článek.

Tato zpráva patří do kategorie těch „povinných“. V pondělí (kdy jsme se ovšem věnovali spíše pomlázce a záležitostem s ní spojeným) Apple oznámil, že prodal už sto milionů iPodů. Tiskovou zprávu si můžete přečíst i v českém překladu, který české zastoupení Applu vydalo včera.

Tuto zprávu přebrala prakticky všechna média, tak nemá smysl zde její obsah opakovat. V každém případě však historie iPodu představuje v mnoha ohledech fascinující příběh. Chcete-li se s ní seznámit opravdu hodně podrobně, podívejte se na tento článek anglické Wikipedie. Podstatně stručnější českou verzi článku najdete tady.

Dosažení této „numerologické mety“ nebylo zase tak nečekané, na přelomu roku se mluvilo o 90 milionech prodaných iPodů a za letošní první čtvrtletí se předpokládal prodej nejméně 10 milionů dalších iPodů, takže se to prostě muselo odehrát v tuto dobu. Pravděpodobně se objeví dohady, kdy přesně tento okamžik nastal (záleží na tom, jak se to počítá), ale to má asi takový smysl jako se pídit po přesném datu pádu římské říše.

Od prvního iPodu, uvedeného na trh 23. října 2001, se změnilo opravdu hodně. Pradědeček iPodů měl kapacitu 5 a 10 GB, mechanické ovládací kolečko a monochromatický displej a stál 399 a 499 USD. Stojí za zmínku, že tehdy málokdo předpokládal jeho úspěch. A spuštění internetového obchodu iTunes Store v dubnu 2003 se také setkalo se značnou skepsí. A nakonec se nám iPody druhově rozrůznily do dnešního stavu, s mohutným video iPodem páté generace, štíhlými iPody nano a specializovaným iPodem shuffle – asi by se našlo dost paralel s biologickou evolucí. Diverzifikace se projevuje i v podporovaných multimediálních datech, od hudby jsme se dostali k videu a filmům a časem určitě přibudou další možnosti (například první hry pro iPod se již nabízejí). Ostatně samotný Apple často mluví o „ekosystému iPodu“, kdy na vlastní přehrávače navazuje iTunes Store a ohromné množství výrobců příslušenství, vytvářejících celý zvláštní trh, který by vydal na samostatnou ekonomickou studii. Nebudu zde tento vývoj rozepisovat podrobněji, v archívu MůjMacu se nakonec nacházejí články dokumentující všechny tyto etapy a skutečnosti.

Na téma iPodu by se toho dalo napsat ještě spoustu (vůbec bych se nedivil, kdyby si na tom pár lidí založilo prosperující akademickou živnost na humanitně zaměřených školách), ale tolik se zde rozepisovat nechci. Raději zmíním několik zpráv, jež pouze neopakují tiskovou zprávu Applu.

MacRumors ve své zprávě zmiňuje reklamní symbol, který Apple k této příležitosti zvolil. Nyní visí na titulní stránce webu Applu a tvoří též ústřední motiv reklamy uveřejněné v prestižním deníku Wall Street Journal. Jednou to možná bude ceněná sběratelská položka.

MacNN připomíná, že počtu 100 milionů prodaných kusů jedné typové rodiny dosáhlo jen velmi málo zařízení spotřební elektroniky. Vlastně se v dosavadní historii takového objemu prodeje podařilo docílit pouze firmám Apple, Sony a Nintendo. Sony se to povedlo s kazetovým walkmanem, těch se prodalo dokonce 350 milionů, jenže to trvalo 13 let. Sony překonala hranici 100 milionů kusů také s konzolou PlayStation 2 – za pět let a osm měsíců a Nintendo toto množství přesáhlo se svými herními přístroji Gameboy, ale potřebovalo na to opět 13 let. Apple i zde dosáhl rekordu, protože s iPody stomilionovou hranici překonal za pět a půl roku. Tohle všechno spočítal časopis Forbes, který zároveň dodává, že jen málo dalších elektronických produktů má šanci tyto hodnoty v nejbližší budoucnosti překonat. Herní konzoly nové generace - Microsoft Xbox 360, Sony PlayStation 3 a Nintendo Wii - se neprodávají zdaleka takovým tempem jako jejich předchůdci. Konkurenční hudební přehrávače rovněž nejdou tolik na odbyt a tak iPodům v počtu prodaných kusů mohou konkurovat pouze mobilní telefony. Tam však dochází k rychlé obměně typů, takže bude hodně záležet na zvolené metodice, co budeme považovat za stejnou typovou rodinu. S vhodně zmanipulovanou statistikou prvenství iPodu udržíme, ovšem asi by bylo vhodnější řešit důležitější věci než tohle.

Výše uvedená čísla však jasně ukazují, že se iPod stal skutečně nepominutelným fenoménem doby, co do jisté míry určoval vývoj. Z globálního pohledu však to již vypadá trochu jinak. Hlavní baštou úspěchu iPodu nadále zůstávají USA, zatímco v mnoha jiných zemích se zdaleka tak neprosadil, což výmluvně dokládá situace u nás. iPod není v naší zemi neznámým pojmem, avšak ani ten největší optimista ho jistě neoznačí za převládající přehrávač na českém trhu. To má mnoho ekonomických a sociálních důvodů, jež se na tomto omezeném prostoru nedají rozebírat, ovšem souvisí to i s mentalitou uživatelů. Jako perličku pro zajímavost zde zmíním blogovou poznámku Christophera Breena, redaktora Macworldu, který u této příležitosti vzpomněl všech svých 23 (ano, čtete správně, 23) iPodů. Breen je samozřejmě výjimka, ale podobní lidé se rekrutují ze širší uživatelské skupiny, jež v USA není zcela zanedbatelná.

Tato příležitost přímo vybízí k zamyšlení nad další budoucností iPodů. Nelze sice vyloučit další překvapení ze strany Applu, avšak na druhých sto milionů iPodů si asi nějakou dobu počkáme, objevují se jisté náznaky mírné stagnace objemu prodejů. Osobně předpokládám, že se budou iPody dále typově štěpit. Na jedné straně zůstanou jednoduché přístroje typu shuffle – spoustě lidí to stačí. Z technického hlediska by měl samozřejmě být zajímavější vývoj na opačném konci výkonnostní palety. Zde nejde nezmínit iPhone. Až bude uveden na trh, jistě vzniknou spory, zda ho počítat mezi iPody či nikoli, v každém případě předznamenává budoucnost „velkých“ iPodů. Naplní-li se očekávání a předpovědi, budoucí video iPod bude iPhonu v mnohém podobný a zároveň bude funkcemi splývat s PDA. Lze rovněž očekávat rostoucí využívání flash paměti, o čistě flash video iPodech jsem se na těchto stránkách zmiňoval již několikrát, ale zřejmě ještě dlouho bude dost zákazníků pro iPody s velkokapacitními magnetickými disky. Budoucí vývojové trendy na špičce iPodů asi budou docela spletité, výsledky však mohou být stejně zajímavé, ba i zajímavější, než to, čeho se dosáhlo dnes. Hodně napoví situace na trhu po uvedení iPhonu, poté už by měl obraz budoucnosti dostávat jasnější obrysy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: