Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Propad akcií Apple - mediální sousto?
4. října 2000, 00.00 | Společnost Apple si prožila drastický propad cen akcií na americké burze. Je to počínající konec světa, novinářská kachna nebo přirozený vývoj? V každém případě Apple jede dál.
Internetová (a po nich jistě i ta klasická) média mají zase o čem psát. Senzačních zpráv není nikdy dost, a v pátek vybuchla taková malá bombička - akcie Apple ztratily na burze výrazně na ceně. Apple v tom samozřejmě nezůstalo samo, ztratily i technologický index Nasdaq a univerzální průmyslový index Dow Jones, stejně jako několik dalších počítačových firem (i když pokles Apple byl nejmohutnější) - ale právě fakt, že se jedná o Apple, firmu vykazující během posledních let jeden úspěch za druhým, dodal zřejmě celé kauze tu správnou přitažlivost.
Prakticky okamžitě, ještě v pátek, se v zahraničí rozproudila sílící debata, která se po pár dnech dostala i ke čtenářům českých serverů. Protože ale informační šumy byly tentokrát asi obzvláště silné, musíme uvést některé věci na správnou míru.
Předně je nesmysl, že by akcie Apple klesly v pátek během hodiny na polovinu své ceny, jak jsme se také mohli v tuzemsku dočíst. Tento omyl vděčí za svůj vznik zřejmě nepochopení termímu "after-hours trading". Ne, opravdu nejde o obchod, trvající hodinu. Jde o termín, kterým se označují obchody, které proběhnou v době, kdy je burza oficiálně uzavřena.
Ve skutečnosti uzavřely akcie Apple ve čtvrtek na hodnotě 53,50 USD. Následně ale došlo po uzavření burzy k dalším obchodům, které s trhem a cenami pořádně zacloumaly. A právě ty měly za následek pokles ceny akcií do oné oblasti kolem 30 USD za kus a páteční uzavření na 25,75 USD za kus. Je sice pravda, že podobné obchody mají prý podle odborníků tendenci zveličovat cenové posuny akcií, protože se jich účastní jen omezený počet subjektů, vykládejte to ale držitelům akcií v situaci, kdy vidí, jak jejich investice může ztratit na ceně. V souběhu zapůsobilo prohlášení Apple, že skutečné finanční výsledky čtvrtého kvartálu budou nižší, než se původně očekávalo - i když nijak katastroficky nižší. Stejně tak udělal své fakt, že finanční analytici vyhodili akcie Apple z kategorie doporučených nákupů.
Pěkně je situace vidět na grafech, které jsou k dispozici na stránce Apple (http://www.apple.com/investor/).
Grafy vyjadřují průběh ceny akcií od minulé středy, a průběh ceny akcií za poslední měsíců - zlom v cenách je jasně vidět. Povšimněte si také cen z okamžiků, kdy vznikal tento článek - vidíme nezbytné kolísání, stále ještě mírný pokles, který je ale v globále celkem klidný.
Údaje o tom, že tržní hodnota Apple se snížila na polovinu jsou sice efektní, ale zase až tak mnoho nám neodborníkům neřeknou.
Nechci to zlehčovat, ale akcie jsou tu od toho, aby rostly a klesaly. Věřím, že je v tomto měřítku náročné na nervovou soustavu, sledovat jak s každou, i na pohled nepatrnou, procentní změnou létají miliony (a miliardy) dolarů nahoru a zase dolů. Chce to jiný způsob myšlení, okamžitá tržní hodnota firmy (řekne se to správně kapitalizace?) zkrátka nemusí být tím jediným měřítkem. Ostatně, podívejte se na průběh ceny akcií za poslední rok - nechal jsem jej vykreslit spolu s průběhem indexu Nasdaq.
K čemu vlastně směřuji?
Finanční šéf Apple Fred Anderson radí nepodléhat panice, důvody pro očekávání nižšího obratu a snížených zisků (absloutně samozřejmě Apple zůstává ve velmi slušném zisku) vidí v praktických problémech:
- celkové snížení poptávky po počítačích
- menší úspěch s prodejem do školství
- menší prodeje Cube
I podle Steva Jobse je snížení tempa růstu sice zklamáním, přesto zůstává optimistou díky skvělým novým produktům, které již jsou, nebo brzy budou k dispozici.
Zvídavý čtenář si jistě všiml, že grafy mají dvě poloviny - ve spodní části jsou uvedeny objemy zobchodovaných akcií. Objem obchodů, které stály u zrodu poklesu, činil 100 milionů kusů akcií. I po poklesu změnilo své majitele více než 43 milionů akcií.
Apple totiž není jen tak nějakou před rokem neznámou firmičkou. Má záda krytá běžícím prodejem, špičkovými technologiemi, vývojem - zkrátka aktivy, která brání tomu, aby akcie klesly pod únosnou míru. Proč? Inu, protože od těch, kdo je prodávají, si je jiní rádi koupí - jak je vidět.
Nejsem vůbec odborníkem na akciové trhy. Ze všech stran ale slyšíme, jak raketově mnohé akcie amerických firem rostou, jak sílí obava z přehřátých trhů. Tak vyslovím teorii - možná, že je Apple opět vpředu - síly trhu jen zkorigovaly příliš vysokou cenu (vždyť akcie Apple byly nedávno hodně vysoko nad 55 USD za kus, a kdo se pak vzrušoval poklesem?). Apple má možná nezbytný pokles za sebou a může přiměřeně růst - ostatní to teprve čeká.
Zdaleka nejsem sám, kdo lituje, že nemá hodně dolárků - kupoval bych jak šílený.