První oficiální recenze iPadu vyznívají příznivě - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

První oficiální recenze iPadu vyznívají příznivě

2. dubna 2010, 00.00 | Významné americké deníky a časopisy zveřejnily první recenze iPadu (některé doprovázené i videorecenzemi), jež ho hodnotí vcelku kladně, ačkoli zdaleka ne bez výhrad.

Koncem minulého týdne přišly zprávy, že Apple rozeslal první iPady vybraným prominentním recenzentům. A to se teď potvrdilo, protože již ve středu přinesly recenze přístroje známé americké deníky a časopisy.

Pro tento článek jsme vybrali několik z nich, zde samozřejmě uvedeme jen jejich hlavní postřehy:

Recenze Waltera Mossberga z Wall Street Journalu

Recenzi iPadu pochopitelně sepsal Walt Mossberg z deníku Wall Street Journal, který udržuje s Applem značně nadstandardní vztahy. Prozrazuje, že přístroj měl k dispozici zhruba týden, kdy se snažil zjistit, zda opravdu dokáže být použitelnou náhradou notebooku.

A dospěl k závěru, že ačkoli iPad výborně poslouží i jako elektronická čtečka (považuje ho za lepší než Kindle Amazonu), umí toho mnohem víc a skutečně by se mohl stát náhradou objemnějšího notebooku. Mossberg iPad považuje za kvalitativně nový typ počítače, který na rozdíl od iPhonu dokáže provozovat software podobný tomu na osobních počítačích, ale s jednoduše ovladatelným dotykovým uživatelským rozhraním, jehož nové prvky ho přibližují k osobním počítačům, pomáhá pochopitelně i větší obrazovka.

Proto iPad nepřetržitě používal namísto notebooku a zjistil, že stále méně sahá po svém ThinkPadu nebo MacBooku, k nim se vracel již jen tehdy, když potřeboval zpracovat delší dokument nebo zobrazit Flash obsah na Webu (který iPad záměrně nepodporuje).

Podle Mossberga se iPad bude hodit těm, kdo brouzdají po Webu, pořizují si poznámky, pracují s elektronickou poštou nebo využívají sociální sítě, vhodný bude i pro ty, kdo si prohlížejí fotografie a videa, přehrávají hudbu a čtou knihy a časopisy. Avšak pro zpracování rozsáhlých dokumentů či pro práci se složitějšími poštovními systémy se iPad nehodí.

Velký dojem na něj udělala výdrž baterie iPadu, překročila Applem udávaných 10 hodin, při přehrávání všemožného videa přístroj vydržel 11 hodin 28 minut, při čtení knih a brouzdání po Webu se baterie vybíjela ještě pomaleji (ačkoli podle Applu ji všechny tyto úlohy vyčerpávají stejně).

Líbila se mu i virtuální klávesnice, je podle něj lepší než mnohé stěsnané fyzické klávesnice netbooků. Spokojen byl též se Safari, s poštovním klientem a s přehráváním videa a hudby. Samozřejmě zkusil také pracovat s textovým procesorem Pages, u něj si však stěžuje na to, že exportuje jen do formátů Microsoftu a ještě ne vždy přesně, v jednom případě měl výsledný soubor Wordu rozhozený text a pokus o export do PDF dal nečitelný výsledek, tady bude mít Apple ještě co napravovat. Samozřejmě si všiml též mnohem vyššího výkonu přístroje proti iPhonu daného jeho novým procesorem.

Vysoce hodnotí s iPadem dodávané aplikace s jejich novým uživatelským rozhraním, zejména pak fotografickou aplikaci, připomínající spíše aplikaci pro Mac. A pochopitelně testoval též aplikace z App Store. Ty pro iPhone sice fungovaly dobře, důležité ale budou hlavně ty psané přímo pro iPad. Podle Mossberga jich chce Apple již v okamžiku zahájení prodeje nabídnout kolem tisícovky.

Vyzkoušel novou verzi obchodu App Store, jež přednostně nabízí aplikace pro iPad. Dále měl k dispozici malou skupinku aplikací určených přímo pro iPad, zejména hry, z nichž většina předčila své protějšky pro iPhone. Zdá se však, že tyto aplikace budou dražší než tituly pro iPhone.

Přirozeně mohl testovat předběžnou verzi aplikace pro čtení Wall Street Journalu (na jejím návrhu se však nepodílel), považuje ji za dosud nejlepší elektronickou implementaci novin, jež přenáší do elektronického prostředí mnohem více z tištěné verze.

Zamlouvala se mu rovněž aplikace iBooks, přečetl v ní několik knih a iPad pokládá s jeho větší barevnou obrazovkou za lepší elektronickou čtečku než Kindle, oči podle něj iPad nijak zvlášť nenamáhá ani při delším čtení. iPad je však mnohem těžší a musí se držet oběma rukama, iBooks navíc nedovoluje přidávat poznámky a knižní nabídka Applu je zatím mnohem menší (i tak ale zahrnuje okolo 60 000 položek).

Narazil ovšem též na některá omezení, poštovní klient například neumí vytvářet lokální složky či pravidla pro třídění zpráv, Safari nemá panely a WiFi verze iPadu postrádá GPS (to bude až ve 3G modelu, avšak ani tito prominentní recenzenti 3G iPad ještě nedostali, všichni obdrželi jen WiFi model). A při přehrávání videa mnohdy vadí, že obrazovka není širokoúhlá. A pochopitelně nezapomněl ani na další omezení, například na chybějící webovou kameru a USB port či omezený multitasking.

Přesto Mossberg považuje iPad za významný pokrok ve snaze vytvořit lehké počítačové zařízení ovládané dotyky, ačkoli se teprve ukáže, zda se stane opravdovým soupeřem notebooků a netbooků.

Recenze Davida Pogua v New York Times

David Pogue říká, že iPad je asi nejvíce názory polarizující zařízení, co v posledních deseti letech testoval, proto napsal vlastně dvě recenze, jednu pro technicky zdatné uživatele, kteří iPad obvykle nenávidí a druhou pro běžné uživatele, co jím naopak bývají nadšeni.

Pro odpůrce iPadu uvádí, že sice může posloužit jako elektronická čtečka, ale výběr knih je menší (oproti Amazonu), v přímém slunečním svitu se jeho obrazovka špatně čte a přístroj je příliš těžký pro delší držení. Knihy z obchodu Applu navíc nelze číst ani na Macích, ani na iPhonu. A nenadchne ani virtuální klávesnice, jež je sotva použitelná (toto zřejmě opět bude hlavně věc názoru, v níž se jednotlivé recenze rozcházejí).

Uznává, že iPad má skutečně rychlý procesor, což spolu s větší obrazovkou zajišťuje mnohem lepší brouzdání po Webu, avšak nepodporuje Flash. A samozřejmě chybí plný multitasking, USB porty a videokamera. Techničtí nadšenci prostě mohou za stejné peníze dostat mnohem lépe vybavený notebook.

Ovšem z pohledu běžného uživatele to vypadá jinak. Pro něj iPad představuje v podstatě ohromný iPod touch, schopný provozovat všechny aplikace App Store, hlavní tahák však tvoří aplikace psané přímo pro iPad. A také Pogue chválí výdrž baterie iPadu, dokázal na něm přehrávat video plných 12 hodin (zatímco Apple oficiálně udává výdrž 10 hodin).

iPad podle něj tvoří zcela novou kategorii přístrojů, z níž by se mohl stát dobrý prostředek pro ty, kdo se bojí techniky. Není to ovšem notebook, příliš se nehodí pro tvorbu obsahu, ale bude velice vhodný pro jeho používání. Proto Pogue dospěl k závěru, že iPad navrhovala skupina perfekcionistů a vztah k tomuto přístroji bude záležet tom, zda se dotyčnému líbí tato základní koncepce, pokud ano, potom se mu bude zamlouvat též iPad.

Recenze Andyho Ihnatka z Chicago Sun-Times

Andy Ihnatko hodnotí iPad skutečně nadšeně, tvrdí, že to je první opravdu použitelný tablet, zatímco dosud předváděné přístroje (obvykle s Androidem) byly jen notebooky bez klávesnice. Teprve iPad přinesl propracované dotykové ovládání, jež dovoluje soustředit se na prováděnou úlohu.

Podotýká, že to není náhrada notebooku, myslí si, že iPad spíše vyplňuje mezeru na trhu, jež tu už nějakou dobu existovala.

Recenze Edwarda Baiga z USA Today

Ed Baig nabízí poměrně rozsáhlou recenzi (doplněnou ještě videem), v níž prohlašuje iPad za vítěze. Podobně jako Ihnatko se Baig domnívá, že teprve iPad bude šíře přijatým tabletem, a to hlavně díky tomu, že přináší propracované dotykové ovládání.

iPad líčí jako iPhone vyhnaný růstovými hormony, jehož velká obrazovka se hodí hlavně k prohlížení webových stránek. Baig též podotýká, že přístroj nese integrovaný mikrofon (ale zatím postrádá aplikaci pro nahrávání zvukových poznámek) a jeho reproduktor je jen monofonní (má ovšem výstup pro stereofonní sluchátka).

Stejně jako ostatní recenzenti měl Ed Baig k dispozici několik aplikací psaných přímo pro iPad (vedle těch 150 000 pro iPhone), testoval například zpravodajskou aplikaci Reuters, databázi Bento či klienta Twitterrific pro Twitter. A pochopitelně vyzkoušel i několik her pro iPad, jež si užil mnohem víc než ty pro iPhone. Zalíbila se mu však hlavně aplikace The Elements: A Visual Exploration předvádějící interaktivním způsobem periodickou tabulku prvků.

Přirozeně zkoumal iPad v roli elektronické čtečky a srovnával ho se čtečkou Kindle Amazonu. iPad nabízí mnohem působivější barevné publikace, s animovaným otáčením stránek. Noviny a časopisy na iPadu také vypadají mnohem lépe a podsvícená obrazovka se dá číst i ve tmě.

Na druhou stranu má iPad mnohem kratší výdrž na baterii a je mnohem těžší než Kindle a není jasné, jak bude jeho obrazovka namáhat oči (na to se asi budou názory hodně různit). A navíc Amazon nabízí širší výběr elektronických knih než iBookstore Applu.

Ed Baig ovšem nezastírá ani nedostatky iPadu, vytýká mu omezený multitasking a chybějící podporu Flashe (připouští však, že to by mohl časem vyřešit přechod mnoha webů a služeb na HTML5), nepřítomnost webové kamery a to, že baterii nelze snadno vyměnit. Někomu mohou chybět též USB porty, místo nich Apple nabízí volitelné příslušenství, které se ovšem musí přikoupit.

Také Baig uznává, že mnozí budou stále potřebovat tradičnější počítač, protože iPad není příliš dobrý pro tvorbu obsahu (ačkoli se pro něj nabízí kancelářský balík iWork), vyniká však v jeho snadném využívání, což platí zejména pro aplikaci Photo k prohlížení fotografií.

Recenze Tima Gideona v PC Magazine

Recenze Tima Gideona pro PC Magazine je pochopitelně mnohem techničtěji zaměřená, najdete v ní řadu detailů, jež ostatní recenze, zaměřené na obecnější publikum, opomenuly, chcete-li tedy důkladný popis vlastností iPadu a jeho základních aplikací, podívejte se na ni.

Recenze sice nepřináší žádná převratná zjištění, většina těchto informací je už známá, ale tady je dostanete pěkně pohromadě. (A naleznete tam opět i videorecenzi a též rozsáhlou obrazovou galerii.) Za zmínku stojí alespoň to, že také Tim Gideon si povšiml vysokého výkonu přístroje, zejména při brouzdání po Webu v Safari.

Gideon v závěru recenze poukazuje na nedostatky iPadu (chybějící kameru, nepodporovaný Flash a omezený multitasking), připomíná však, že podobně jako u jiných produktů Applu sice existuje spousta věcí, které neumní, ale to, co dělá, zvládá pozoruhodně dobře. Překvapilo ho, že s iPadem lze doopravdy pracovat, v této nově se rodící kategorii zařízení se zatím nenajde mnoho srovnatelných produktů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: