Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Psystar zaznamenal ve sporu s Applem první drobný úspěch
11. února 2009, 00.00 | Nový pokus o klony Maců z Německa opět rozvířil diskusi o legalitě instalace Mac OS X na hardware nepocházející od Applu. V této souvislosti proto pozornost vzbudil nejnovější vývoj sporu Applu s firmou Psystar, jež začala již vloni na jaře prodávat klony Maců, v červenci 2007 na ni ovšem Apple podal žalobu.
Nový pokus o klony Maců z Německa opět rozvířil diskusi o legalitě instalace Mac OS X na hardware nepocházející od Applu. V této souvislosti proto pozornost vzbudil nejnovější vývoj sporu Applu s firmou Psystar, jež začala již vloni na jaře prodávat klony Maců, v červenci 2007 na ni ovšem Apple podal žalobu.
Celá věc se nyní nachází před americkým soudem (Psystar sídlí na Floridě) a obě strany se snaží přicházet s argumenty ve svůj prospěch. Apple pochopitelně tvrdí, že Psystar porušuje jeho licenční ujednání a navíc poškozuje jeho značku, za což se domáhá odpovídajících náhrad, které by pro Psystar byly likvidační.
Psystar vyrazil do protiútoku argumentem, že se Apple chová monopolně, jeho protižalobu však soudce Alsup řešící spor obou firem už loni v listopadu zamítl.
Teď však Psystar zaznamenal nepatrné dílčí vítězství, soudce Alsup totiž dovolil, aby Psystar předložil doplněnou verzi svých protiargumentů vůči žalobě Applu, v nichž se snaží dokázat, že rozsah působnosti licenčního ujednání (EULA) k Mac OS X nastavuje Apple příliš široce.
Soud neuznal námitku Applu, že takovéto argumenty lze užít jenom při obhajobě, nikoli jako protiargument. Podle soudce Alsupa má Psystar na takovéto argumenty právo, navíc dodal, že v případě, kdyby výrok soudu zněl ve prospěch Psystaru, mohlo by to ovlivnit i další firmy na trhu.
Právníci Psystaru nyní musí dodat doplněné protiargumenty a Apple na ně musí odpovědět do 20 dní. Do vynesení rozsudku tak nejspíš ještě uplyne dost času, nelze vyloučit, že se obě strany pokusí předložit další argumenty, v současnosti se proto těžko dá odhadovat výsledek sporu.
Jistě, pokud by se soud vyslovil v neprospěch Applu, nejspíš by to k výrobě klonů podnítilo další firmy, avšak i kdyby Psystar při prohrál, pořád zde zůstává německý HyperMegaNet UG se svými klony PearC, který by se nepochybně pokusil odvolávat na rozdíly mezi evropským a americkým právem. Právní spory kolem klonů Maců tak nejspíš budou pokračovat ještě hodně dlouho.