Recenze: AutoCAD 2011 for Mac - rýsovací prkno je zpět - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Recenze: AutoCAD 2011 for Mac - rýsovací prkno je zpět

AutoCAD for Mac 2011

25. října 2010, 00.00 | Po osmnácti letech se na Mac OS vrací jedna z nejznámějších aplikací. AutoCAD firmy Autodesk využívá unikatní vlastnosti současných Maců, hojně využívá multi-touch trackpad, Magic Mouse nebo Cover Flow.

AutoCAD je na platformě PC pravděpodobně nejznámější a nejrozšířenější aplikací pro CAD (computer-aided design - počítačem podporované navrhování) a jeho soubory DWG a DXF jsou nepsaným standardem pro 2D výkresovou dokumentaci v mnoha technických oborech. Se současným AutoCADem 2011 můžete vytvářet také 3D modely, tisknout výkresy, konvertovat různé 2D či 3D soubory nebo, díky otevřenému rozhraní API, pracovat s nadstavbovými aplikacemi třetích stran.

Než se podíváme na to, jak se s programem pracuje, podíváme se, jak po letech vypadá prostředí programu.

Uživatelské rozhraní

Pracovní prostředí se skládá ze čtyř hlavních oken. Největší plochu zabírá klasicky Drawing Window (kreslící okno), nalevo je Tool Sets Palette (paleta nástrojů), napravo Properties Inspector (inspektor vlastností) a Layers (vrstvy nebo také laicky barvy a čáry). Pokud některé okno nevidíte, lze si jej zapnout (zaškrtnutím) v nabídce Window.

Všechna okna je možné téměř libovolně přesouvat, zvětšovat a změnsovat, jak jsme zvyklí z jiných aplikací pro Mac OS X. Pokud pracujete například na notebooku s externím displejem, je užitečné zobrazit si kreslící okno právě na něm a paletu nástrojů s dalšími okny nechat na monitoru notebooku. Práce je díky tomu o dost rychlejší a komfortnější.

Nejvíce času pravděpodobně strávíte právě v kreslicím okně. Slouží k samotnému kreslení, vizuální kontrole během práce, určování souřadnic apod. V pravém horním rohu kreslícího okna najdete ViewCube (pohledová kostka). S její pomocí lze měnit zobrazený pohled - stačí myší klepat na její jednotlivé rohy a strany, případně kružnici kolem kostky a sledovat, jak se pohled natáčí. Použití pohledové kostky je velmi jednoduché a rychlé. Lze ji vypnout a zapnout v menu View/Display/ViewCube.

Komu nevyhovuje ani jeden z nastavených pohledů, může využít klávesu Shift + pravé tlačítko myši a tažení (nebo Shift + dva prsty na trackpadu) a nastavit si pohled libovolně. Obdobně (jen bez zmáčknutí klácesy Shift) jde pohled pomocí dvou prstů posouvat.

V levém horním rohu kreslícího okna se nacházejí tři nenápadná tlačítka obsahující rolovací nabídky s různými možnostmi zobrazení. Můžete si zobrazit více pohledů naráz, měnit styl zobrazení (stínované, drátové modely atd.), zobrazit ViewCube atd. V pravém dolním rohu se neustále zobrazují aktuální souřadnice polohy kurzoru myši.

Verzi pro Mac OS X se naštěstí vyhnuly experimenty s různým (většinou nevhodným) umístěním, jako tomu bylo u předešlých verzí AutoCADu pro Windows. Paletu nástrojů proto najdete na levé straně, jak je zvykem v mnoha jiných aplikacích. Obsahuje nástroje pro kreslení, úpravu, modelování a další. Důležitým prvkem je šedý obdélník umožňující přepínání mezi režimy Drafting (skica, návrh, převážně 2D kresba), Annotation (poznámky, texty...) a Modeling (prvky pro 3D modelování a úpravy).

Některé ikony v paletě ukrývají ještě další nástroje, které zobrazíte klepnutím myší na nenápadný trojúhelníček v rohu (podobně jako je tomu například u Adobe Photoshopu či Illustratoru). Takto zobrazené nástroje si můžete uzamknout a paletu nástrojů si tak upravit podle potřeby a samozřejmě také zvětšit.

Jednotlivé nástroje mají klasické funkce, známé prakticky od počátků AutoCADu. Ikony jsou podobné předešlé verzi, takže pokud přecházíte z Windows, nebudete muset zbytečně objevovat jejich význam.

Uživatelům Mac OS X je inspektor vlastností znám i z jiných aplikací (například Inspector z Pages). Inspektor v AutoCADu plní podobnou funkci - u zvýrazněných objektů zobrazuje vlastnosti, které lze prohlížet a také pohodlně editovat. U čáry (rovné úsečky) zobrazuje odkud kam vede, jak je dlouhá, její vrstvu (barvu, druh čáry), průhlednost, tiskové vlastnosti a další údaje.

Čtvrtým oknem, bez jehož znalosti se nejspíš neobejdete. Je v něm možné, stejně jako ve starších verzích AutoCADu, vytvářet nové či editovat již existující vrstvy. Vrstvou se v programu myslí čára určená svojí tloušťkou, druhem (čárkovaná, čerchovaná, plná atd.), barvou a dalšími parametry. Novou vrstvu vytvoříte klepnutím na znaménko plus v levém dolním rohu okna.

Práce v AutoCADu

Kdo už někdy v AutoCADu pracoval nebude mít s přechodem na Mac verzi problém. Dramatické změny se neodehrály, výkresy či modely nejspíš většina uživatelů bude tvořit pomocí výše popsaných oken. Doplňkem je Commad Line (příkazový řádek), který využívají především zkušení uživatelé a umožňuje práci ještě dál urychlit. Chcete-li se naučit zkratky, které pak stačí psát do příkazového řádku, na malou chvíli podržte kurzor myši nad daným tlačítkem a uvidíte nápovědu.

Postup práce si každý zvolí podle uvážení. Vodítkem může být rolovací nabídka palety nástrojů. Na prvním místě obsahuje 2D kresbu, pak poznámky a nakonec 3D modelování.

Vytvořené soubory lze ukládat na pevný disk a prohlížet si je i bez zapnutého AutoCADu pomocí Cover Flow nebo stisknutím mezerníku otevřít náhled ve Finderu. Soubory můžete také exportovat do různých formátů nebo z výkresu vygenerovat PDF.

Není důvod nepřejít

Práce v AutoCADu je na Macu velmi intuitivní. Vhodné využití multi-touch trackpadu, stabilní operační systém nebo široké možnosti přizpůsobení uživatelského rozhraní přispívají k dobrému uživatelskému komfortu. Problém není ani spolupráce s uživateli pracujícími ve Windows. Soubory lze snadno a bez problémů přenášet z platformy na platformu. Díky zachování tradičního ovládání se v aplikaci snadno zorientujete a během pár minut můžete začít efektivně pracovat.

Běh aplikace je velmi svižný i na počítačích splňujících minimální systémové požadavky: 64 bitový procesor Intel, 3 GB RAM, 2,5 GB místa na pevném disku. Rychlost však značně ovlivňuje složitost (velikost) otevřeného souboru.

Všichni, kdo si chtějí AutoCAD 2011 otestovat nebo před koupí otestovat funkčnost na svém počítači, mohou zkušební verzi programu zdarma stáhnout na webu Autodesku - http://www.autodesk.com/autocadformac. Pro studenty je zdarma dostupná tříletá verze Education opatřující vytvořené soubory vodoznakem. Pro komerční použití je na výběr z množství různých licencí s cenou začínající na 3 995 USD.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: