Recenze: MacBook Pro 15,4" - všestranný pracant - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Recenze: MacBook Pro 15,4" - všestranný pracant

Apple MacBook Pro 15,4 2010

26. října 2010, 00.00 | Pokud hledáte univerzální notebook na práci i zábavu, nebazírujete na každém gramu ani koruně a nechcete používat externí displej, může být 15,4palcový MacBook Pro tou správnou volbou. Otestovali jsme verzi se standardním i variantu s matným displejem a vyšším rozlišením. Každá si najde své příznivce.

Současnou generaci Apple naposledy zásadně aktualizoval letos v dubnu. Tehdy se v 15,4 palcových modelech objevily procesory Intel Core i5 a Core i7 a grafika založená na čipu NVIDIA GeForce GT 330M.

Základní verze MacBooku Pro 15,4" využívá procesor Core i5 pracující na frekvenci 2,4 GHz, 4 GB paměti RAM, pevný disk o velikosti 320 GB, už zmíněnou grafiku NVIDIA s 256 MB paměti a lesklý displej s úhlopříčkou 15,4" (39,1 cm) a rozlišením 1440 x 900 pixelů.

My jsme však testovali dva dražší modely, které se liší v několika důležitých parametrech. V těle jim tepe procesor Core i7 s frekvencí 2,66 GHz, pevný disk má kapacitu 500 GB a grafika má k dispozici celých 512 MB paměti. To z nich dělá skutečně univerzální stroje, použitelné prakticky na všechny běžné činnosti počínaje kancelářskými aplikacemi, přes hraní her, zpracování fotografií až po střih videa a základní 3D modelování. Obě konfigurace se vzájemně lišily ještě v jednom detailu. První byla osazena standardním lesklým displejem a druhá disponovala matnou variantou s vyšším rozlišením 1680 x 1050 pixelů.

Osazení porty je u všech modelů stejné. Na levé straně najdete konektor MagSafe pro napájecí adaptér, gigabitový Ethernet, mini Display Port, dvakrát USB 2.0, slot pro SD/SDHC karty a dva 3,5mm jacky pro připojení sluchátek a mikrofonu nebo linkového vstupu. Na pravé straně je jen DVD mechanika a otvor pro zámek Kensigton. Kompletní technickou specifikaci najdete na webu Apple.

Stvořený pro celodenní práci

Příznivce externích displejů nejspíš nepřesvědčím, ale 15,4 palcový MacBook Pro je bez problémů použitelný tak jak je. Jeho univerzalita spočívá právě ve vyváženosti rozměrů (364 x 249 x 24,1 mm), hmotnosti (2,54 kg), výkonu a displeje.

Tradičně kvalitní, navíc podsvícená, klávesnice má naprosto stejné rozměry, jako Apple Wireless Keyboard a píše se na ní velmi dobře. Na dobrém pocitu se podepisuje také dostatečně velká plocha na položení zápěstí. Co naopak může někomu vadit, je ostrá hrana na okraji notebooku, která může řezat do rukou. To by ale mělo vyřešit správné nastavení výšky židle. Při použití pilníku totiž nejspíš přijdete o záruku.

Samostatnou kapitolu si zaslouží trackpad, o kterém jsme na MůjMacu už psali několikrát. Zejména lidem přecházejícím z Windows může jeho obsluha činit problémy (sakra kde jsou další tlačítka, rolovací pruh a vůbec, proč to není zapuštěné), ale jakmile ovládnete víceprstá gesta, není už cesty zpět. Apple navíc seznámení s nimi ulehčuje pomocí videonávodu ukrytého v System Preferences/Trackpad. Pro efektivní ovládání MacBooku nejen, že nepotřebujete myš, ale naopak práce s ní představuje krok zpět. Ani s Magic Mouse například jedním tahem nezobrazíte Exposé nebo plochu, o rotaci a zoomování ani nemluvě

Výkon

Celkový výkon obou testovaných konfigurací byl prakticky shodný a výkonný procesor si rychle poradí s většinou úloh. Například konverzi dvouhodinového filmu z DVD do MPEG-4 (H.264) zvládne Handbrake za 55 minut a otevření 15 MB fotografie ve formátu RAW trvá Photoshopu 4 až 5 sekund. Jedinné, co by ještě urychlilo některé operace, by byl upgrade RAM na maximálních 8 GB, a nebo ještě výkonnější procesor Core i7 na frekvenci 2,8 GHz, který ale začal Apple nabízet až minulý týden za příplatek 200 USD.

Pevný disk Hitachi s kapacitou 500 GB má rychlost jen 5400 ot./min. Opět za příplatek je dostupná verze se 7200 ot./min nebo trojice SSD disků s kapacitami 128, 256 a 512 GB. Kladete-li maximální nároky na rychlost, má smysl sáhnout po SSD, jinak zůstaňte u základního provedení. Disk se 7200 ot./min totiž spotřebovává víc energie, vyzařuje víc tepla a je také hlučnější.

Výsledky benchmarku Xbench testovaného stroje najdete zde.

Displej

Pokud pracujete především v kancelářských aplikacích, brouzdáte internetem, občas se podíváte na film a příliš se nezabýváte střihem videa ani úpravou fotek, vystačíte s levnějším modelem se základním lesklým displejem a rozlišením 1 440 x 900 pixelů. Jeho zobrazení je, také díky LED podsvícení, kvalitní a černý rámeček kolem něj vypadá lépe. Otázkou je, zda v takovém případě vůbec potřebujete procesor Core i7.

Pohled na hi-res displej s rozlišením 1 680 x 1 050 pixelů, navíc s matným povrchem, je ovšem zcela jiný zážitek. Jednotlivé pixely nejsou z normální pozorovací vzdálenosti patrné (ovšem k displeji Retina na iPhonu 4 má monitor ještě daleko), na plochu se vejde víc paletek, nástrojů i obsahu a celkový komfort je o třídu lepší. Pokud navíc bojujete s odlesky, je tenhle displej jedinnou volbou, protože jiný s matnou úpravou Apple k MacBooku Pro 15,4" nedodává.

Rozdíl mezi oběma obrazovkami je také v tom, že ta matná postrádá krycí sklo a displej místo něj přidržuje hliníkový rámeček. Subjektivně tahle varianta vypadá hůř, ale během testu se ukázala být nečekaně praktická. Matný displej je totiž zapuštěný zhruba o milimetr hlouběji než základní varianta. Proto na něm nenajdete otisky kláves a pochopitelně je také méně náchylný k uchovávání otisků.

MacBook Pro s hi-res displejem je rozhodně smysluplnější, bez ohledu na to, zda zvolíte jeho lesklou nebo matnou verzi. A díky nižší hmotnosti a menším rozměrům je reálnou alternativou k 17 palcovému MacBooku Pro. Rozlišení 1 680 x 1 050 už proti 1 920 x 1 200 pixelům nepředstavuje takový rozdíl.

Cena a výdrž

Zatímco základní verzi 15,4palcového MacBooku Pro zmíněnou v úvodu pořídíte kolem 44 000 Kč (všechny ceny s DPH), první testovaná sestava s procesorem Core i7, ale základním displejem, je k mání za 53 090 Kč. Pokud se rozhodnete sáhnout po matném hi-res displeji, zaplatíte 55 900 Kč.

Nahlédnete-li do PC světa, zjistíte, že zhruba srovnatelný stroj seženete o 5 - 10 tisíc korun levněji. Nemá smysl se pouštět do debaty, zda je lepší kopupit Apple nebo PC. Každému vyhovuje něco jiného a každá strana jistě snese dostatek pádných argumentů, proč je její řešení lepší. Osobně preferuji spíše vyváženost strojů Apple než honbu za výkonem (rozměry, výdrží atd.) některých výrobců PC.

Apple udává u MacBooku Pro 15,4" výdrž 8 - 9 hodin při brouzdání na internetu s připojením přes Wi-Fi. Realita se pohybuje kolem sedmi hodin, což pokryje skoro celou pracovní dobu. Pokud pracujete s fotografiemi, stříháte video, programujete a zkrátka využíváte potenciál notebooku naplno, klesne výdrž na stále ještě slušných 4 až 5 hodin. Nabíjení zcela vybitého akumulátoru zabere dvě hodiny.

Zatímco MacBook Pro 15,4" se standardním displejem má nápis vyveden bílou barvou na tmavém povrchu, verze s hi-res displejem využívá černé písmo na hliníku. Jinak působí také webkamera v horní části. Senzor okolního světla není u standardní verze pod sklem praktický vůbec vidět.

Který zvolit

Závěr z přímého porovnání obou konfigurací, s přihlédnutím k parametrům nejlacinější základní verze, kterou jsme měli možnost také krátce otestovat, je jasný. Na běžnou kancelářskou práci naprosto stačí základní konfigurace s procesorem Core i5 a standardním displejem. Pokud chcete výkonnou, všestrannou a přesto stále mobilní pracovní stanici, volte Core i7 a hi-res displej. Cokoliv mezi tím nemá smysl.

Screenshot z MacBooku Pro 15,4" se standardním rozlišením 1 440 x 900 pixelů. Plná velikost je dostupná po klepnutí.

Screenshot z MacBooku Pro 15,4" s hi-res rozlišením 1 680 x 1 050 pixelů. Plná velikost je dostupná po klepnutí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: