Rozcestník GTD nástrojů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Rozcestník GTD nástrojů

GTD

27. října 2009, 00.00 | Budou to tři roky, kdy Petr Mára na stránkách tohoto serveru informoval čtenáře o existenci metody Getting Things Done.Ačkoliv Allen nijak ve své publikaci neprotlačoval softwarové řešení (vystačit bychom si mohli i s papíry a složkami), jeho metoda se stala lákavým stavebním jádrem desítek aplikací. Pochopitelně že se nyní zaměřím na ty macovské, ostatně, po letmém zkoumání terénu zjistíte, že pro Mac platformu existuje GTD programů více.

Budou to tři roky, kdy Petr Mára na stránkách tohoto serveru informoval čtenáře o existenci metody Getting Things Done. Předcházelo tomu několik málo článků, v nichž se věnoval zvýšení produktivity, správě času a efektivitě. Tehdy v listopadu recenzoval kinklessGTD, dnes již neexistující aplikaci, která před dvěma roky kooperovala s OmniOutliner Pro. Mára upozorňoval, že mateřská firma druhého zmiňovaného programu, vyvíjí vlastní GTD software. Ano, jde o OmniFocus, nekorunovaného krále GTD nástrojů. Za dobu tří let se metoda Davida Allena, strůjce GTD, rozšířila i v našich končinách, vznikají o ní speciální weby, věnují se jim blogeři a zmiňují ji odborníci na time management. Ačkoliv Allen nijak ve své publikaci neprotlačoval softwarové řešení (vystačit bychom si mohli i s papíry a složkami), jeho metoda se stala lákavým stavebním jádrem desítek aplikací. Pochopitelně že se nyní zaměřím na ty "macovské", ostatně, po letmém zkoumání terénu zjistíte, že pro Mac platformu existuje GTD programů více.

Bude zajímavé se s odstupem času od doby, kdy se u nás teprve rodily zárodky poznání GTD (a u jejichž šíření stál i zmiňovaný Petr Mára), podívat na to, kam se vývoj nástrojů Allenovy metody posunul. V textu vyzdvihnu zejména ty nejpoužívanější a stručně shrnu své vlastní uživatelské zkušenosti s nimi.

Nejlevnější na start!


Pamatuji se, že jsem ještě neměl tehdy ani dočtenou publikaci Mít vše hotovo a už jsem na internetu hledal GTD program, abych s metodou mohl začít co nejdříve. Narazit na stodolarový softwar se rovnalo hledání jiné varianty, chtěl jsem si osahat něco, zač bych nemusel platit. Snad to pochopíte, ale s GTD je potřeba se sžít, nevěděl jsem, zda mi to bude trvat měsíc (tedy jako maximální běžná lhůta trial verzí placeného softwaru) nebo více.
Ty, kteří s GTD ještě nezačali a uvažují, že to změní a že jedním z kritérií toho, zda jí řeknou ano či ne, bude vybraný nástroj, předem upozorňuji, aby se pokud možno vyhýbaly free verzím. Nebo na ně alespoň příliš nedali. Proč?

Mysl má je pevná jako skála


Před rokem jsem na internetu několikrát "zakopl" o Thinking Rock. Zdálo se, že aplikace má všechny vlastnosti, které GTD nástroj mít má. I ano, začal jsem s ním pracovat, vypsal si několik prvních projektů, rozepsal je do dílčích kroků. Začal přiřazovat kontexty. Pokud se ale podíváte na domácí webovou stránku, můžete si lehce odvodit, že vývojáři buď nedbali na fakt, že i vzhled hraje svoji roli, nebo (protože jde o freeware) si nechtěli dělat zbytečnou práci navíc.
Program je na tom ještě o mnoho hůř. Ačkoliv tak skutečně jako GTD nástroj může fungovat, pracovat s ním bylo utrpením. Můžete mávnout rukou, říct, že jsem citlivka, ale zkuste ovládat nepřehledné a (proč to neříct) ohyzdnou aplikaci - den co den. A to ještě jednou týdně přijde na řadu čas pracovního odpočinku, tzv. review, kdy procházíte své projekty, úkoly, organizujete, doplňujete. Ne, opravdu s Thinking Rock ne. Děkuji.

Jdeme za lepším!


Nabízí se ještě jedna varianta, libozvučně znějící iGTD. Omlouvám se - sloveso nabízí je tak nějak nepřesné. Stačí, když si zajdete na oficiální stránky aplikace, nebo když si třeba odněkud program stáhnete a spustíte. Všeříkající obrázek mladíka s ozubeným kolečkem (vývojář jako z pohádky), kterak si to kráčí od rozmontovaného loga iGTD ke stupínku s logem Things (o nich bude řeč později), dává najevo, že s iGTD těžko budete hledět vstříc světlým zítřkům. Vývoj aplikace byl zastaven, moudré hlavy přešly mezi tvůrce Things.
Když ale opravdu budete trvat na tom, že nechcete za GTD software tratit vlastní úspory, svým způsobem si s iGTD vystačíte. (Jen nemám odzkoušeno, zda se třeba ten obrázek s kráčejícím vývojářem nebude objevovat pravidelně a ovlivňovat vás tak skrze svůj sympatický zevnějšek k tomu, abyste šli s ním.)
Otázkou je: bude vám iGTD sloužit? A jak sloužilo tehdy, kdy ještě regulérně soupeřilo na trhu?
GUI není nikterak zázračné, ostýchám se říct, že přímo nevzrušivé. Samotné ovládání sice ne složité, ale že by si tvůrci dali záležet, abychom se při neustálém doplňování nových úkolů nadřeli co nejméně, to také ne. Dokonce byste zde marně hledali možnost tzv. quick entry. Pracujete-li tedy třeba s textovým dokumentem a zrovna vás popadne myšlenka, co by patřila do Inboxu, musíte si (třeba minimalizované) myší najet na ikonku v horním řádku obrazovky, vybrat si z nabídky quick add, pak ve speciálním okně napsat to, co chcete. Servis, kdy byste mohli mít stále otevřený textový dokument, patřičnou klávesovou zkratkou přivolali quick entry - okno, do něho rychle naklepete nápad a odentrujete (on se sám pak uloží do schránky), se v iGTD nenosí. Absentuje možnost synchronizace s mobilní aplikací - ta totiž pro iGTD nebyla vytvořena a ani už nebude. Musíte si vystačit pouze se synchronizací s iCalem. Suma sumárum,iGTD je tak trochu více vhodný ke vzpomínání na začátky GTD softwaru než k samotnému užívání.

A teď už navážno


Jak jsem předestřel. Pokud si budete chtít s GTD začít, počítejte s tím, že za to něco zaplatíte. Vezmeme to pěkně postupně.

Malý, ale šikovný


Věřím, že neprohloupíte, pokud si pro začátek zvolíte dvacetidolarovou variantu: EasyTask Manager . Nabízí v přehledném balení důležité funkce GTD, prakticky si s ní můžete vystačit, aniž byste přecházeli na jiný software. Má přednastavené stěžejní "složky" jako Inbox, Next Actions, Today, ale třeba i Someday. K úkolům si můžete přiřadit kontext (jen jeden, upozorňuji předem), prioritu, termíny (ne dobu trvání realizace úkolu), zvukové upozornění. Nemá možnost quick entry, ale lze využít skriptu pro QuickSilver.
Zato se EasyTask Manager může pochlubit svým iPhone kolegou, který je na AppStore zdarma. Synchronizace probíhá buďto přes Wi-Fi nebo dokonce můžete mít jako prostředníka speciální server . Zaregistrujete se a budete mít tak své projekty a úkoly i na internetu dostupné odkudkoliv. Tímpádem byste se mohli teoreticky i bez desktopové verze obejít.
EasyTask Manager si mé srdce sice nijak nezískal, ale se svými parametry (služby a cena) představuje ideální start pro začínající GTD uživatele.

Odzbrojující lehkost


Připatíte-li si o deset dolarů více, můžete si okusit kouzlo produktu z dílny HogBaySoftware. Nemá sice iPhone verzi a synchronizovat si jej můžete s něčím leda tak ve svých snech, dokonce na první pohled vypadá jako hloupoučký poznámkovač, co poznal jen sílu plain textu, nenechte se ale zmást. Pokud vám totiž vyhovuje jednoduchost, nedejbože máte sklony sympatizovat s minimalismem kolem sebe, TaskPaper s největší pravděpodobností propadnete. To, jak se s programem pracuje, můžete zhlédnout v tomto videu . Mé pocity z používání jsou nesmírně pozitivní, TaskPaper má v sobě vzdušnost, svobodu. Snadně tvoříte projekty, snadně tvoříte úkoly i poznámky k nim. Můžete si vytvořit kolik chcete kontextů, tagování. Hledat, třídit je. Vše přesouvat pouhým tažením, jednoduše udělat focus na ten či onen projekt. TaskPaper je mimořádně funkční. Pochopitelně však s jistým ale.
Nemusíte tento program využívat dokonce ani přísně coby GTD nástroj, ale určitě byste měli do koupi jít tehdy, pokud si myslíte, že nemáte na bedrech příliš mnoho projektů a úkolů. Obávám se totiž, že když by jejich počet šel do desítek, TaskPaper ztěžkne a vy se začnete hůře orientovat. Pokud GTD nechce dogmaticky využívat a pokud se vám při pohledu na vypsané projekty a úkoly nedělají mžitky před očima, TaskPaper představuje favorita.

Boj na ostří nože? Nikoliv...


Za stejnou částku (49,95 dolarů) si můžete dopřát dvě GTD aplikace. O jedné z nich padla již zmínka. Things. Stačí název aplikace vyslovit/napsat a ti, kdo se o GTD alespoň trochu zajímají, vědí, která bije. Firma CultureCode má za sebou obrovský kus kvalitní práce. Jejich program si s přehledem nejenže umí poradit s GTD, implantovat do sebe také prvek z filozofie Stephena R. Coveyho, ale současně dokáže být odzbrojujícím způsobem vstřícná k uživatelům. Nemá příliš cenu se zde rozepisovat, komentáře a recenze na Things zabírají na internetu nemalý prostor.
Snad jen pro doplnění. Za deset dolarů si můžete koupit i iPhone verzi a mezi sebou ty dvě synchronizovat. Culture Code nezahálí a neustále své produkty upravuje a vylepšuje.
Things si s TaskPaper mohou konkurovat, Things má však vícero funkcí a iPhone verzi. S Things si také může konkurovat The Hit List, prográmek s taktéž příjemným GUI. Tyto dvě aplikace toho mají navzájem společného spoustu, snad jen v neprospěch The Hit List je absence tzv. Areas, v neprospěch Things, že si nemůže vytvořit vlastní smart folders, do kterých by se automaticky ukládaly třeba úkoly, s vysokou prioritou (u Things priority přímo podporovány nejsou), nebo úkoly, v nichž se objeví pojem škola.
Velkým neduhem The Hit List je absence verze pro mobilní zařízení. Údajně se vývíjí a testuje, ale firma nechce konkretizovat termín uvedení.
Pokud byste chtěli zvolit jasného vítěze z tohoto klání, zvednu palec pro Things. Sloužily mi více jak půl roku naprosto skvěle, vypadají krásně a věřím v jejich budoucnost.

Jde do tuhého


Za GTD program si ale také můžeme připlatit. Co byste říkali osmdesáti dolarům? Plus dalším dvaceti za iPhone verzi? Že říkáte rovnou NE? Počkejte, je řeč o OmniFocusu!

Volba pro neskromné


V závěru části textu věnované Things padlo sousloví "sloužily mi více jak půl roku skvěle...". Proč ten minulý čas? Ano, Things jsou používal téměř od svých GTD začátků a byl jsem s nimi velmi spokojený. Jenže dostavila se chvíle, kdy už jsem pocítil jejich nedostatky. Možná to je více můj osobní problém, možná (uvidím z vašich ohlasů) obecný fakt, ale pokud pracujete s desítkami projektů, rádi byste je měli nějak roztříděné podle "nadprojektů"/kategorií, v rámci projektů ještě některé kroky seřadili do skupin.. pokud byste chtěli funkčnější plánování a kontrolu (review), Things může začít docházet dech.
V tom případě na řadu přichází OmniFocus, program z dílny OmniGroup. Nedisponuje takovou přehledností a jednoduchostí, učit se s ním budete muset nějaký ten den a určitě přivítáte video návody, které OmniGroup natočila. Důvodů, proč si ale OmniFocus zvolit je dostatek na to, aby převládly nad zápory a vysokou cenou produktu. (Viz můj článek zde).
OmniFocus nabízí také větší možnosti při synchronizaci - od Wi-Fi, Ad-hoc sítě, MobileMe, až k WebDav serveru.

Hodit si minci?


Když se nad tím tak zamyslím, až na ThinkingRock a iGTD, neexistuje zlá volba. EasyTask Manager vás může přilákat cenou,The Hit List zase vzhledem a solidním vybavením. Trojice na stupnici vítězů by byla ve složení TaskPaper (3.), Things (2.) a OmniFocus (1.). Píši to částečně i s bolavým srdcem, neboť každý z těchto programů je mi něčím blízký. Myslel jsem ještě nedávno, že u Things zůstanu a budu jim věrný neskonale dlouho, ale nyní již vím, že OmniFocus umí nabídnout větší servis. A i když má TaskPaper menší vybavení a možnosti než The Hit List a dokonce i EasyTask Manager, zaslouží si třetí místo. Své nadšení jsem popsal výše.
Jaké máte zkušenosti vy? Pracujete s jinou aplikací?

A jak na tom jsou jiné alternativy GTD - jako třeba online rozhraní? To si necháme na jindy...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: