Různé zprávy: vybalování Time Capsule, nová beta verze Safari 3.1 a filmová půjčovna neplní sliby. (5.3.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Různé zprávy: vybalování Time Capsule, nová beta verze Safari 3.1 a filmová půjčovna neplní sliby. (5.3.08)

5. března 2008, 05.00 | AppleInsider přináší reportáž z vybalování Time Capsule. Safari 3.1 v nejnovější beta verzi zlepšuje podporu formulářů. A filmová půjčovna Applu nabízí mnohem méně titulů, než se původně slibovalo.

Včera sice bylo úterý, ale narozdíl do předchozích týdnů Apple žádné novinky neuvedl, zřejmě šetří síly na čtvrtek, kdy by měl představit vývojářskou sadu pro iPhone. Na dnešek se tak sešly dost různorodé zprávy. V tomto článku shrnuji všechny, jež nesouvisejí s iPhonem. Z toho jasně plyne, že se druhý dnešní článek věnuje novinkám kolem iPhonu.

Minulý týden Apple začal dodávat na trh Time Capsule. A už se objevily fotografie z vybalování tohoto přístroje:

Reportáž z vybalování Time Capsule

AppleInsider nabízí sérii fotografií z vybalování Time Capsule, bezdrátové základnové stanice AirPort Extreme doplněné o vnitřní pevný disk. Jako obvykle reportáž tvoří série poměrně kvalitních fotografií (o rozlišení 800 x 600), poté následují snímky obrazovek konfiguračního softwaru.

Zatímco stanice AirPort se obvykle dodávaly v bílých krabicích, Time Capsule dostanete v černé krabici s motivem nafialovělé galaxie upomínajícím na Leoparda, což není náhoda, tento přístroj je určen především pro spolupráci s Time Machine, zálohovacím systémem Leoparda inzerovaným právě pod tímto symbolem.

Balení se dost podobá krabici iPodu, po otevření v něm najdete vlastní přístroj, obálku s právními upozorněními, instalační brožurku, instalační software a napájecí kabel.

Podobně jako Apple TV používá Time Capsule vnitřní zdroj, stačí tedy připojit napájecí šňůru. Stanice AirPort Extreme naproti tomu užívají externí napájecí adaptér, což dovoluje zmenšení přístroje, ovšem za cenu delších kabelů a další připojené krabičky. Time Capsule navíc ve svém pouzdru má dostatek prostoru pro 3,5” pevný disk o kapacitě 500 GB či 1 TB.

Půdorysem se nový přístroj Applu shoduje s Apple TV, tvoří ho čtverec o straně 197 mm, zatímco AirPort Extreme má stranu dlouhou 165 mm. Time Capsule je vyšší než AirPort Extreme, výškou překonává též Apple TV.

Vedle rozměrů se Time Capsule od stanic AirPort Extreme liší také logem Applu na horní straně, zatímco stanice AirPort Extreme nesou čistě bílé logo, Time Capsule užívá logo z vložené blyštivé plastové fólie.

AirPort Extreme a Time Capsule nabízejí naprosto stejné porty, tedy USB port pro připojení tiskárny nebo externího disku a čtyři gigabitové Ethernet porty (první verze AirPort Extreme však nesla pouze 10/100 Ethernet porty), z nichž jeden slouží pro připojení k vnější sítí a tři pro vnitřní lokální síť. Na pouzdře se ještě nachází resetovací tlačítko.

Přiložené CD vedle konfiguračního softwaru obsahuje dokumentaci v podobě PDF souborů a též HTML stránku odkazující na další informační zdroje, zejména na podpůrné informace Applu.

Ke konfigurování přístroje slouží utilita AirPort utility, jež vyžaduje Mac OS X 10.4.x nebo vyšší. Chcete-li použít Time Capsule pro zálohování prostřednictvím Time Machine, musíte mít Mac OS X Leopard 10.5.2.

První záloha s Time Machine bude trvat hodně dlouho, možná i přes noc. Pro ušetření místa na disku Time Capsule lze ze zálohování vyloučit některé položky nastavením příslušné volby v Time Machine. Pokud se během zálohování Time Machine příslušný Mac vypne nebo se zálohování jinak přeruší, příště začne tam, kde skončilo.

Přístroj se konfiguruje velmi snadno. Stačí ho fyzicky připojit, spustit utilitu AirPort Utility a nastavit ho s pomocí konfiguračního asistenta.

Přitom se nabízí možnost užít Time Capsule k nahrazení stávající základnové stanice (včetně směrovačů třetích stran), poté dostanete na výběr z existujících konfiguračních nastavení uložených utilitou AirPort Utility, což dovoluje velmi snadný přechod. Další možnost představuje připojení k existující bezdrátové sítí, zde navíc lze zvětšit její dosah.

Tento způsob konfigurování je velmi jednoduchý, narozdíl od bezdrátových přístupových bodů jiných výrobců, které obvykle používají prostou integrovanou webovou stránku. Na druhou stranu Time Capsule ani AirPort Extreme se z webového prohlížeče nastavit nedá, vždy potřebujete AirPort Utility, nainstalovanou na Macu nebo na PC s Windows.

Disk v Time Capsule dostanete již zformátovaný a připravený k použití, v kartě Disks ho můžete případně přeformátovat a vymazat. V kartě sdílení souborů určíte, kdo smí k disku přistupovat, uživatelům ze sítě lze dovolit čtení i zápis, pouze čtení, nebo se jim dá přístup zcela zablokovat. Pro klienty s Windows se nabízí možnost nastavení jména pracovní skupiny. A pro zabezpečené sdílené disky dostanete tři volby: s heslem Time Capsule, kdy se pro přístup k disku používá stejné heslo jako pro přístup do bezdrátové sítě, s diskovým heslem, jež se liší od hesla pro síť, anebo s přístupem podle uživatelských účtů, kdy každý uživatel bude mít vlastní heslo a pro každého z nich bude způsob přístupu k disku nastaven zvlášť.

Další volby, třeba pro sdílení USB tiskárny či pro služby Bonjour, se zcela shodují s nastaveními stanice AirPort Extreme. Tu ostatně Apple prodává dál, zůstává tady však jeden citelný rozdíl.

Time Capsule vedle svého vnitřního disku umí k zálohování přes Time Machine využívat také externí disk připojený k USB portu. To prozatím, přes dřívější sliby Applu, AirPort Extreme neumí a zatím není jasné, co s tím Apple hodlá udělat. Z čistě technického hlediska by neměl být problém tuto možnost k AirPort Extreme doplnit (aktualizací softwaru), do hry zde však vstupuje obchodní politika.

Nová beta verze Safari 3.1

Apple už delší dobu připravuje novou verzi svého webového prohlížeče Safari 3. Verze 3.1, ačkoli tomu její číslo nenasvědčuje, přinese řadu velmi podstatných vylepšení a též program výrazně zrychlí. (Většina těchto novinek pochází z vývojového rámce WebKit.) Tohle vše vyšlo najevo, když Apple minulý měsíc poprvé rozeslal beta verzi 3.1 vývojářům.

A minulý týden Apple vývojářům zpřístupnil další beta verzi Safari 3.1. Ta existuje ve třech variantách, pro Windows se jedná o sestavení 31A15 velké 18,5 MB, zatímco pro Mac OS X Tiger a Leopard vývojáři dostanou sestavení 8S3021a B4021, zabírající 48,6 MB, respektive 38,9 MB.

V doprovodných poznámkách Apple uvádí, že nová verze přináší „podstatné zlepšení výkonu, stability a kompatibility“. Konkrétněji se vylepšení zaměřují na práci s webovými formuláři a na zacházení s Javascriptem. Nová beta verze mnohem rychleji zvládá vkládání velkých objemů textu do formulářů a prohlížeč nyní protokoluje všechny podezřelé a nebezpečné skripty Javascriptu do systémového protokolového souboru, což usnadní následné kontroly. Navíc byla odstraněna chyba, jež zabraňovala nahrávání fotografií na internetové aukce přes webové formuláře.

Nová beta verze tedy mnoho novinek proti té předchozí nepřináší, avšak rozdíl mezi stávající verzí 3.04 a chystanou verzí 3.1 bude značný. Safari 3.10 totiž podporuje stahovatelná písma, značky HTML5 pro video a zvuk, CSS přechody a animace a přináší nové API rozhraní pro SQL. Navíc se některé operace v Javascriptu budou zpracovávat mnohem rychleji.

Filmová půjčovna Applu zatím nenabízí slibovaný počet titulů

Na Macworld Expu Apple spustil svou internetovou filmovou půjčovnu iTunes Movie Rentals. (Půjčovna však zatím slouží pouze uživatelům v USA.) Steve Jobs tehdy mimo jiné slíbil, že půjčovna bude do konce února nabízet 1 000 filmových titulů.

Nyní máme již březen, ukazuje se však, že současná nabídka půjčovny těmto slibům zdaleka neodpovídá.

Podrobný průzkum katalogu půjčovny odhalil, že obsahuje pouze 384 filmů, tedy jen 39 procent slibovaného počtu. Půjčovna nabízí také filmy v HD kvalitě (ve formátu 720p), ty jsou však ještě vzácnější, zatím jich tam najdete 91.

S HD filmy vyvstává další potíž, v řadě případů jde o hodně staré tituly, u nichž se výhody HD formátu nevyužijí naplno, zejména v oblasti zvuku. HD filmy totiž vedle vyššího rozlišení přinášejí 5,1kanálový prostorový zvuk, jenže 21 HD titulů pochází z doby před rokem 1980, takže prostorový zvuk zcela postrádají.

A pár filmů je dokonce chybně označených, v katalogu se o nich sice mluví jako o HD titulech, ale při bližším ohledání se ukazuje, že se jedná o filmy ve standardním rozlišení.

Na iTunes Store najdete o něco širší nabídku filmů k trvalému stažení, jenže i těch je jen 770, což stále nedosahuje slibované tisícovky.

Apple tak zatím citelně zaostává za konkurenčními internetovými půjčovnami, kupříkladu Unbox Amazonu nabízí přes 10 tisíc titulů. Všechno to sice nejsou filmy, ale přesto jde o ohromný výběr. Tato služba si vysloužila mnohé kritiky za své ovládání a některá omezení, avšak na nedostatek obsahu si stěžovat nelze.

Naopak v případě půjčovny Applu se jejímu ovládání dostalo nejedné pochvaly, ovšem s několika málo stovkami filmů bude obtížně soupeřit. Apple se snaží podnítit zájem o svou půjčovnu, od konce února začal nabízet každý týden jeden titul za akční cenu 99 centů, to však úzký výběr filmů nevyváží.

Je ovšem třeba vzít v úvahu, že půjčovna funguje teprve dva měsíce, pro její další osud bude důležité, jak rychle bude rozšiřovat svou nabídku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: