Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Safari v iPhone OS 3.0 podporuje geolokaci
3. června 2009, 00.00 | Mobilní Safari dodávané s firmwarem 3.0 podporuje také geolokační funkci, jež umí odeslat GPS souřadnice přístroje, což by v budoucnosti mohlo umožnit zajímavé nové služby.
Seth Weintraub z Computerworldu na svém blogu věnovaném Applu upozorňuje, že on a většina ostatních technických komentátorů dosud přehlížela jednu ze zajímavých možností webového prohlížeče Mobile Safari dodávaného s iPhonem.
Když prohlížel webovou stránku podporující GPS na iPhonu s pátou beta verzí firmwaru 3.0, stránka překontrolovala GPS souřadnice telefonu a vrátila odpovídající výsledek, jinými slovy, podporuje takzvanou geolokaci, tedy přesné určení geografické polohy daného zařízení a zaslání těchto údajů internetovým službám.
Šlo o testovací stránku vytvořenou Dougem Turnerem, kvůli chystané implementaci rozhraní Geolocation API do Mozilly (lze ji vyzkoušet například s beta verzí Firefoxu 3.5, který bude tohle rozhraní obsahovat).
V této souvislosti stojí za zmínku, že Google při předvádění lokalizační služby Latitude pro iPhone uvedl, že se namísto původně slibované aplikace iPhone OS X nyní rozhodl zajistit podporu služby webovou aplikací běžící v Safari. Latitude umí odeslat GPS polohu podporovaného přístroje a zároveň sleduje polohy zadaných přátel, což opět dokazuje, že Safari firmwaru 3.0 obsahuje podporu geolokace.
Jde o zatím poměrně novou záležitost, specifikace Geolocation API Specification sice tvoří součást standardů W3C, ale zatím nebyla dohotovena, před schválením by tedy teoreticky mohla ještě doznat výrazných změn, což ovšem není pravděpodobné.
Většina hlavních webových prohlížečů plánuje zahrnutí geolokačních funkcí do svých budoucích verzí, testuje je samozřejmě též WebKit tvořící základ Safari a dalších prohlížečů (třeba Google Chrome). A právě tahle testovací implementace se nachází i ve firmwaru 3.0.
Lze si představit řadu různých využití, podotýká Weintraub, například pokud web potřebuje znát vaši polohu (což se dosud řešilo zadáním směrovacího čísla či jiného podobného údaje), nebo když hledáte určité služby či objekty, to vše by nově mohl prohlížeč zařídit sám. Přirozeně by toho jistě chtěli využít také poskytovatelé reklamy, aby mohli dodávat lépe zacílené inzeráty a různé sociální služby (kupříkladu Facebook nebo Twitter) by mohly - podobně jako Latitude - pomocí geolokace sdělovat svým uživatelům, kde se právě nacházejí jejich přátelé.
Nabízí se spousta možností, na druhou stranu tahle funkce jistě vyvolá obavy o ochranu soukromí, zvlášť ve spojení s reklamou, určitě však bude možné ji vypnout.
Dá se ovšem předpokládat, že většina uživatelů bude takováto rizika ignorovat a začne geolokaci široce využívat, což má smysl zejména u mobilních přístrojů s GPS přijímači. Kolem geolokace se nepochybně brzy vytvoří množství nejrůznějších služeb, není tedy nijak překvapivé, že Apple zahrnul její podporu do svého chystaného nového firmwaru pro iPhone.