Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Šikovné programy, které vám zjednodušší práci s počítačem
18. října 2006, 00.00 | Rád bych dnes představil pár programů, které považuji za ty, jež by neměly na vašem Macu chybět. Někdo je už zná, někdo i používá, ale pro mnoho dalších to budou novinky, a budou se divit "ono to jde tak snadno!?" Budou to jak programy, které využijete 20x denně, tak i ty, na které si vzpomenete jednou za čas, když vaše šelma začne kulhat, ale všechny spojuje výborná použitelnost a ovládání.
Všechny tyto programy jsou vytvořeny pro nějakou specifickou činnost, a tu plní na jedničku s hvězdičkou. Všechny sám používám, a počítač si bez nich již nedokážu představit. Proto jsem se o ně s vámi rozhodl podělit a uvítám názory a připomínky v diskuzi pod článkem. Máte-li také nějaký takový klenot, povězte nám o něm!
Default Folder
Shareware – $ 35
Prvenství na pomyslném žebříčku obliby si bezpečně drží Default Folder. Pokud za den potřebujete uložit víc jak dva soubory, bude se vám tato aplikace hodit, pokud je to více jak 10, je téměř nezbytná. Původní filozofie byla vytvořit složku která se vždy otevře, chceme-li něco uložit. Nyní můžeme takovou složku vytvořit pro každou aplikaci a jednoduše ukládat stejné dokumenty do jedné složky, bez nutnosti jí stále hledat. Prostě bude vždy připravena. Výborným příkladem je třeba Hot Folder Acrobat Distilleru, do které házíme všechny PostScripty. Já osobně více preferuji tzv. Favorite folders. To jsou námi vybrané složky, ke kterým můžeme přiřadit klávesovou zkratku a kdykoli něco ukládáme nebo otevíráme, stačí použít jen zkratku, a jsme tam kde chceme být. Já osobně mám na zkratky např. všechny klienty a nemusím se k nim nijak složitě proklikávat. Klávesové zkratky fungují i ve Finderu a otevřou požadovanou složku.
Další velmi užitečnou věcí je takový malý Sidebar, který Default Folder přidá ke každému ukládacímu oknu. Zde je pět tlačítek, která ukrývají různé skupiny složek. První obsahuje malé menu Default Folderu přes které můžete přidávat a ubírat foldery, případně měnit jejich jména a házet je do koše. Pod druhým tlačítkem naleznete všechny připojené disky + Home a Desktop. Další obsahuje všechny vaše oblíbené složky, i ty které nemají svou klávesovou zkratku. Předposlední tlačítko nám umožní přístup k posledním deseti použitým složkám a poslední ukazuje všechny ve Finderu otevřená okna.
Tím se dostáváme k další výborné funkci. Ukládáme-li cokoli, Default Folder nám umí na jedno kliknutí zpřístupnit všechna otevřená okna ve finderu. Hned jak se objeví ukládací okno, celé pozadí zešedne a pokud přejedeme nad okno finderu, zvýrazní se jeho obrys a ukáže jméno, teď už stačí pouze kliknout a tato složka se rázem otevře i v ukládacím okně. Vše funguje i v případě že máme dokument přes celou plochu a okna pod ním nevidíme.
PopChar
Shareware – $ 30
Dalším užitečným pomocníkem je PopChar. Ten ocení zejména ti, kterým se do rukou dostanou cizokrajné, nebo vícejazyčné dokumenty. Jakákoli oprava týkající se speciálních písmen se pak stává téměř nezvladatelnou. Ani systémový Character Palete mnohdy nepomůže a práce s ním není zrovna nejlehčí. To vše řeší nejpříjemnější a nejsnazší cestou PopCar. V levém horním rohu najdeme malé p ve čtverečku, jehož zmáčknutím zobrazíme paletu znaků. Můžeme si vybrat ze zobrazení ASCI a Unicode. Zde si pak najdeme požadovaný znak a po jeho zmáčknutí se automaticky vloží na místo, kde jsme předtím nechali kurzor. Výhodou je možnost zobrazit si sadu v námi požadovaném fontu a rovnou tak vidíme, zda se náš znak v daném fontu vůbec nachází.
M-Beat
Shareware – $ 10
Zamilovali jste se do Artworků v iTunes? Chcete je mít stále na očích? Je tu M-Beat! Posloucháte-li při práci muziku a chcete-li stále vidět co si pouštíte a jednoduše ovládat iTunes, ale nebaví vás se do nich vracet a ovládání z Dashboardu vám také k srdci nepřirostlo, zkuste M-Beat. Přidá do horní lišty jednoduché ovládání + malou notičku obsahující menu.
Pomocí Preferencí si můžete zvolit chování celého programu i jeho kompletní skin. Obsahuje také možnost naeditovat si klávesové zkratky pro pouštění a hodnocení songů z iTunes. Můžete tak ovládat svou hudbu pouze pomocí klávesových zkratek, a to bez ohledu na to v jaké se zrovna pohybujete aplikaci. Poslední z předností M-Beatu, o které se chci zmínit je tzv. Floater. Malé okno zobrazující info o právě přehrávané skladbě včetně artworku a hodnocení. To pak můžete umístit do nějakého kouta monitoru, který nepotřebujete a mít tak stále na očích CD, které právě posloucháte.
MainMenu
Freeware
Poslední aplikací je malý lék na velkou šelmu. Zvládá spoustu lékařských zákroků které našeho Tygra udrží v kondici. Výhodou je možnost spustit všechny v dávce a provést tak kompletní léčebnou kůru jedním kliknutím. Jako bonus umí ve Finderu zobrazit neviditelné soubory a vysypat koš i se soubory které se normálně vysypání brání. Je to taková jednodušší varianta Tiger Cache Cleanera, ale podle mého názoru v 90 % případů naprosto dostačující. MainMenu je dnes posledním představeným programem, ale zdaleka ne posledním, který si zaslouží být na každém počítači. Jací jsou vaši favorité?