SIM express - pomocník pro váš mobil - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

SIM express - pomocník pro váš mobil

26. října 2001, 00.00 | Macovská platforma má poměrně slabou podporu ze strany výrobců mobilních telefonů, programů od nezávislých výrobců je také poskrovnu. Podívejme se na jednu poměrně šikovnou aplikaci z Finska, "mekky" mobilních telefonů.

Pokud používáte váš mobilní telefon ve spojením s počítačem, už vás určitě napadlo využít tuto možnost i jinak než na pouhé přenášení dat. Obvykle se takovéto spojení používá pro správu a zálohování adresáře, pohodlnější odesílání SMS zpráv, u mnoha uživatelů, především s mobilními telefony Nokia, je také populární zasílání log, které telefon zobrazuje například místo názvu operátora. Na PC je programů pro komunikaci s mobily značné množství, na Macu je situace mnohem slabší – bohužel na Maca zapomínají výrobci mobilů, ze strany nezávislých vývojářů to také není moc slavné.

Zajímavé je, že na malém počtu programů pro komunikaci s mobily se podílí pravděpodobně „technická zaostalost“ USA v oblasti mobilních komunikací, resp. mobilních telefonů – situace, kterou známe u nás, tedy totální dominance digitálního systému (GSM) s takřka 100% pokrytí populace je v USA hudbou budoucnosti – používá se mnoho, často ještě analogových systémů a například v Evropě nesmírně populární SMS zprávy Američany tak neberou. Američtí vývojáři tedy asi nemají potřebu vyvíjet pro takovéto mobily, v Evropě jsou zase mnohem méně populární Macy.

Pokud tedy budete hledat programy pro práci s adresáři a SMS, narazíte na několik málo programů. Jedním z nich je shareware SIM express (momentálně ve verzi 1.3a) od finské firmy ID express Oy, která vyvíjí ještě další produkty pro spolupráci mobilů s Macy.

SIM express slouží k dvěma účelům – práci s adresáři a odesílání SMS. Pokud máte rozchozenou komunikaci mezi mobilem a počítačem, dokáže tento program fungovat také – ať už po seriovém propojení, přes IrDA nebo pomocí USB-Serial převodníku. V praxi jsme používali Keyspan USB PDA Adapter (za zapůjčení děkujeme společnosti Quentin) a mobilní telefony Nokia 6210 a Siemens S45 spolu s datovými kabely k těmto přístrojům.

Při práci s telefonním seznamem lze buď seznam normálně otevřít, pracovat s ním a následně změny uložit do telefonu, nebo je možné zvolit rychlou editaci, kdy je možné ihned ukládat úpravy jednotlivých kontaktů, což je pochopitelně mnohem rychlejší. Aplikace dokáže pracovat se snad všemi typy seznamů, které dle normy existují – standardně to jsou seznamy na kartě a v telefonu, po zapnutí příslušné volby v předvolbách to jsou i seznamy posledních hovorů, pevné seznamy a další. Seznamy je možné ukládat pro pozdější použití – skvělá záloha pro případ ztráty mobilu nebo poškození karty. Lze si také zakládat nové seznamy podle nadefinovaných parametrů – takto je možné například nahrát standardní sestavu čísel do všech firemních telefonů. Vzhledem k poměrně bohatému nastavení programu si lze při nahrávání seznamu do telefonu zvolit, jakým způsobem se nové záznamy do telefonu uloží, zda smažou stávající nebo budou přidány.

Bohužel, přestože telefon dokáže pracovat se širokou řadou seznamů podle GSM normy, nedokáže si poradit se specialitkami, které si připravili někteří výrobci. Kupříkladu u Nokie 6210 a dalších přístrojů s rozšířeným telefonním seznamem, který umožňuje ke každému jménu přidat 5 dalších záznamů, se zobrazí pouze standardní číslo. U Siemensu S45 jsou pro změnu k dispozici dva vnitřní seznamy, jeden s kapacitou 50 záznamu jako rozšíření SIM karty, druhý fungující jako adresář včetně více čísel a adres s kapacitou 500 záznamů – bohužel, k obsahu druhého se nedokážeme dostat.

V okně se kromě samotných záznamů objevují také informace o telefonu, včetně kapacity paměti, verze firmware nebo seriového (IMEI) čísla. Jméno a telefonní číslo je snadno editovatelné po poklepání, změny se zapíší buď ihned (v případě rychlého editování paměti) nebo až později. Bohužel, chybí docela užitečná funkce pro přidávání předvoleb všem číslům – je to možné udělat pomocí textového editoru, ve kterém si lze otevřít soubor s čísly uložený SIM expressem.

Druhá část programu je určená pro odesílání SMSek – nelze však načítat ty, které jsou už v telefonu, což je škoda. Pro odeslání SMS stačí v otevřeném seznamu zvolit číslo příjemce a klepnout na tlačítko nová SMS. Po napsání zprávy o maximální délce 160 znaků je ještě potřeba zvolit SMS centrum a odeslat. Číslo SMS centra málokdo nosí v hlavě, ovšem v menu je položka Message centres, kde lze buď zadat centrum ručně, nebo po klepnutí na příslušné tlačítko načíst předpřipravený seznam center z Internetu. Odesílání SMS je jednoduché, trochu zamrzí absence možnosti posílání delších správ, rozdělených na více SMS. Autoři kromě této aplikace vyvíjejí ještě samostatný program pro SMSkování, který je skriptovatelný – pokud bude dodaná podpora pro skriptování i do SIM expressu, může se například pro firmy jednat o zajímavý nástroj pro rozesílání hromadných textovek svým obchodním partnerům. Jednoznačně je to ulehčení pro uživatele, kteří nemají k dispozici stálé připojení k internetu pro zasílání SMSek, a přitom se jim zprávy nechce ťukat na klávesničce – sebelepší metoda zadávání slov je stále pomalejší než normální klávesnice.

Technická poznámka: v předvolbách lze nastavit rychlost rozhraní na 57,6 kbit/s – pokud vám nebude komunikace s mobilem fungovat s pomalejším nastavením, zkuste přepnout na vyšší rychlost. Například Siemens si umí „povídat“ pouze na rychlosti, kterou má nastavenou v menu, a to je standardně 57,6 kbit/s.

SIM express je příjemný program, se kterým se dobře a snadno pracuje. Jelikož je stále ve vývoji, dá se očekávat rozvoj funkcí – Finové jsou snad „nejmobilnější“ národ na světě, tak kdo jiný by měl tvořit takovéto programy. Dokážeme si představit, že by program už nyní měl více funkcí, například psaní delší SMS včetně možnosti skriptování, případně lepší práci při editaci čísel v seznamech, v ideálním případě i podpora pro nestandardní seznamy v mobilech. Přesto se jedná o slušnou volbu, která alespoň částečně nahradí absentující podporu ze strany snad všech výrobců mobilů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: