Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Softwarové aktualizace Applu pro Macy
22. listopadu 2010, 00.00 | Nové sestavení Mac OS X Serveru 10.6.5 zaceluje bezpečnostní díru. Mac OS X 10.6.5 řeší některé potíže zobrazování nových MacBooků Air. Safari 5.0.3 a 4.1.3 přinášejí drobná vylepšení a opravy. A vyšly též aktualizace Boot Campu a EFI firmwaru nových MacBooků a MacBooků Pro.
Také minulý týden Apple uvolnil několik aktualizací svého softwaru pro Macy:
Nové sestavení Snow Leopard Serveru 10.6.5 řeší chybu poštovního serveru
Ve středu 10. listopadu Apple uvedl Mac OS X 10.6.5, samozřejmě jak klientskou, tak serverovou variantu. Avšak v pondělí 15. listopadu nečekaně vydal Mac OS X Server 10.6.5 znovu.
Nové sestavení 10H575 nahradilo předchozí sestavení 10H574, obsahuje totiž novou bezpečnostní opravu, proto ho Apple doporučuje všem, kdo si nainstalovali první verzi.
Danou opravu Mac OS X Serveru 10.6.5 (10H575) popisuje tento podpůrný dokument. Týká se poštovního serveru Dovecot, jehož chyba mohla způsobit, že by uživatel dostal elektronickou poštu určenou pro jiné uživatele.
Nejde tedy o chybu ohrožující bezpečnost systému jako takového, ale mohla by vyvolat různé nepříjemné situace, proto Apple vydal opravu, která to napravuje zlepšením správy paměti. (Zmíněná chyba se týká pouze předchozího sestavení 10H574, starší verze Snow Leopard Serveru jí netrpěly. Chyba tak přirozeně neovlivňuje ani celý softwarový projekt Dovecot.)
Někteří uživatelé si ovšem stěžovali i na další potíže s prvním vydáním Mac OS X Serveru 10.6.5, například na chyby adresářové služby LDAP (viz tohle diskusní vlákno na foru Applu), není však jasné, zda nové sestavení něco z toho řeší (dané chyby navíc mohla vyvolávat specifická konfigurace postižených uživatelů).
Popis všech změn Mac OS X Serveru 10.6.5 obsahuje tento dokument. Zdá se, že s výjimkou zmíněné bezpečnostní opravy nové sestavení nic dalšího nemění (seznam všech ostatních bezpečnostních oprav Mac OS X 10.6.5 najdete tady).
Nové sestavení Snow Leopard Serveru se samozřejmě nabídlo prostřednictvím mechanismu Software Update, anebo se dá stáhnout ručně z webu Applu.
Pro přechod z verze 10.6.4 nebo z předchozího sestavení verze 10.6.5 lze použít rozdílovou aktualizaci (o velikosti 858,02 MB), zatímco kombinovaný aktualizátor poslouží pro všechny dosavadní verze Snow Leopard Serveru (protože zahrnuje i všechny opravy a změny předchozích verzí, zabírá 1,12 GB).
Mac OS X 10.6.5 zřejmě skutečně napravuje potíže se zobrazováním na nových MacBoocích Air
Koncem října Apple uvedl na trh nové MacBooky Air, které se setkaly s všeobecně příznivým přijetím, někteří uživatelé však brzy začali hlásit potíže, zejména se zobrazováním.
Jako vždy to vyvolalo četné dohady o jejich příčinách, uvažovalo se i o hardwarových závadách základní desky, nyní se ale ukazuje, že v řadě případů bude možné softwarové řešení. Již současně s uvedením těchto strojů se objevila aktualizace jejich firmwaru řešící některé potíže, avšak teď se zdá, že problémy odstraňuje až Mac OS X 10.6.5, uvolněný o tři týdny později.
Minulý čtvrtek totiž (jak si všiml server MacRumors) Apple vydal podpůrný dokument, v němž uvádí, že problémy nových 11“ a 13“ MacBooků Air s blikáním nebo zhasínáním obrazovky po probuzení ze spánku se vyřeší nainstalováním Mac OS X 10.6.5.
Samozřejmě teprve odezva uživatelů ukáže, zda nová verze Snow Leoparda opravdu přináší definitivní nápravu, Apple si tím ale zjevně je jistý.
Safari 5.0.3 a 4.1.3 přinášejí drobná vylepšení a opravy
Minulý čtvrtek Apple uvolnil několik dalších aktualizací svého softwaru pro Macy, mimo jiné nové verze webového prohlížeče Safari. Byly to nové setinové verze Safari 5 a Safari 4.1, konkrétně verze 5.0.3 a 4.1.3, jež přinášejí drobná vylepšení a opravy chyb, zejména bezpečnostních zranitelností. (Předchozí verze 5.0.2 a 4.1.2 vyšly počátkem září.)
Nové prohlížeče například poskytují přesnější výsledky funkce nejlepšího výsledku hledání (Top Hit) v adresovém řádku a v zobrazení Top Sites a opravují chybu, která mohla způsobit, že obsah zobrazovaný zásuvným modulem Flash Playeru 10.1 překryje obsah dané webové stránky.
Blokování vyskakovacích oken by nyní mělo být spolehlivější, zvýšila se stabilita při zápisu do textových polí vyhledávání a textového vstupu služeb Netflix a Facebook a stabilita při používání rozšíření intenzivně využívajících JavaScript. Ke zlepšení stability došlo také při používání hlasového výstupu VoiceOver pod Mac OS X, pod Windows při užívání čtečky obrazovky.
Nové verze ovšem hlavně zacelují množství bezpečnostních zranitelností. Tentokrát se týkají WebKitu, softwarového projektu tvořícího základ všech prohlížečů Safari (a mnoha dalších webových prohlížečů, třeba Google Chrome), opravených chyb je přes 25.
Nové bezpečnostní záplaty kupříkladu zabraňují webům sledovat uživatele, nedovolují záškodnickým webům podvrhnout obsah adresového řádku a změnit historii brouzdání pro daného uživatele. Většinou se ovšem jedná o opravu zranitelností, jež by mohly umožnit záškodnickým webům nečekaně ukončit Safari nebo dovolit vykonání libovolného (potenciálně nebezpečného) kódu. Seznam všech bezpečnostních oprav WebKitu pro Safari 5.03 a 4.1.2 předkládá tenhle dokument.
Safari 5.0.3 lze použít na Macu a pod Windows, varianta pro Mac vyžaduje Mac OS X 10.5.8 nebo 10.6.4 a vyšší, na PC pak potřebuje Windows XP, Vistu nebo Windows 7. Nové verze Safari se přirozeně nabízejí přes Software Update nebo se dají stáhnout ručně od Applu.
Safari 5.0.3 najdete tady (vlastní stažení ovšem probíhá z této stránky, jež nabídne variantu pro přistupující platformu, varianta pro Leoparda má velikost 46,74 MB, pro Snow Leoparda 37,58 MB a pro Windows 34,63 MB). Safari 4.1.3 je určeno pro Macy stále ještě provozující Tigera, takže požaduje Mac OS X 10.4.11, získat ho lze odtud (zabírá 29,46 MB).
Objevily se také nová verze Boot Campu a aktualizace EFI firmwaru pro MacBooky a MacBooky Pro
Ani tím však ještě softwarové aktualizace Applu za minulý týden nekončí, minulý čtvrtek vyšla aktualizace Boot Campu na verzi 3.2 a nové aktualizace EFI firmwaru pro letošní MacBooky a MacBooky Pro. Nejprve se podíváme, co přináší nová verze Boot Campu:
Boot Camp 3.2 doplňuje podporu nového hardwaru
Software Boot Camp, od Leoparda tvořící integrální součást Mac OS X, umožňuje na Macích s procesory Intel nainstalovat Windows a provozovat je jako alternativní operační systém, což se hodí zejména pro hry, lze tak zajistit maximální výkon a nejvyšší kompatibilitu při provozování aplikací Windows (virtualizační řešení ovšem zase dovolují souběžné používání aplikací Mac OS X a Windows).
Verze 3.2 doplňuje podporu nového hardwaru, konkrétně grafické karty ATI Radeon HD 5870, adaptéru Apple USB Ethernet Adapter (umožňujícího připojit k Ethernet síti MacBooky Air, které nemají vlastní Ethernet port) a externí DVD mechaniky MacBook Air SuperDrive.
Mimoto nová verze ještě obsahuje opravy závažných chyb, Apple je ale jako obvykle blíže neupřesňuje, doporučuje však aktualizaci všem uživatelům verze 3.1 (předchozí verze 3.1, uvolněná letos v lednu, přidala podporu Windows 7).
Aktualizace Boot Camp Software Update 3.2 se samozřejmě nabízí přes Software Update, v případě ručního stažení se musí volit ze dvou variant. Ta pro 32bitová Windows se nachází tady (má velikost 280,28 MB), pro 64bitová Windows pak zde (ta zabírá jen 121,25 MB).
Na daném Macu už musí být nainstalovaný Boot Camp 3.1 a samozřejmě budou třeba Windows XP, Vista či Windows 7 v odpovídajících vydáních. Další informace týkající se Boot Campu nabízí Apple na této stránce.
Aktualizace EFI firmwaru řeší vadu zobrazování
A úplně nakonec tu z minulého týdne máme ještě aktualizace EFI firmwaru pro letošní bílý MacBook (ten na trh dorazil v květnu) a pro 13“ MacBooky Pro (jež se objevily už v dubnu spolu s 15“ a 17“ modely).
Všechny tyto stroje používají integrovanou grafiku GeForce 320M a dotyčné aktualizace řeší problém s tím, že obraz na připojeném externím monitoru mohl občas dostávat nepatřičný purpurový nádech.
Nový firmware by to měl napravit, pro bílý MacBook jde o aktualizaci MacBook EFI Firmware Update 2.0 a pro 13“ MacBooky Pro o MacBook Pro EFI Firmware Update 2.0. Obě zabírají pouze 1,98 MB a vyžadují Mac OS X 10.6.5. Během aktualizace firmwaru se nesmí přerušit napájení, proběhne-li úspěšně, bude poté mít Boot ROM číslo verze „MB71.0039.B0B“.