Softwarové aktualizace Applu pro osobní počítače - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové aktualizace Applu pro osobní počítače

14. října 2011, 00.00 | Byl uvolněn Mac OS X 10.7.2, který přináší podporu služby iCloud a další menší opravy. Dále Apple vydal Safari 5.1.1, iTunes 10.5, Aperture 3.2, iPhoto 9.2 a iPhone Configuration Utility 3.4. A vývojáři obdrželi Xcode 4.2 a první beta verzi iTunes 10.5.1.

Na mediální akci konané minulé úterý Apple kromě představení iPhonu 4S také oznámil, že tuto středu, 12. října, vydá ostrou verzi iOS 5 a spustí službu iCloud pro koncové uživatele. To se skutečně stalo, dění okolo iOS 5 a služby iCloud popisujeme v samostatných článcích.

Zároveň ovšem bylo nutné vydat též software pro osobní počítače, především pro Macy, který zajistí podporu pro službu iCloud a také pro iOS 5, v tomto článku shrnujeme všechny takové dosavadní aktualizace:

Mac OS X 10.7.2 nabízí podporu pro iCloud, Safari 5.1.1 a různé menší opravy

Pro používání služby iCloud na Macu je potřebný Lion, avšak musí to být verze obsahující příslušnou podporu, a tou je Mac OS X 10.7.2. Vývojáři jeho první beta verzi obdrželi jen několik dní po zahájení prodeje Lionu koncem července, tedy ještě před uvolněním Mac OS X 10.7.1, první opravné verze Lionu.

Zpočátku se navíc musela podpora služby iCloud doinstalovávat samostatně, v září ale již byla začleněna přímo do operačního systému a začalo být jasné, že půjde o další pravidelnou aktualizaci Lionu. Koncem září dokonce Apple k sestavení 11C62 připojil podrobné poznámky k verzi, avšak od té doby vyšlo ještě několik dalších beta verzí a GM verzi vývojáři získali teprve minulé úterý 4. října.

Změny klientské varianty

A tuto středu konečně vyšla očekávaná ostrá verze Mac OS X 10.7.2. Jí přinášené změny popisuje tenhle podpůrný dokument (do značné míry se shoduje s popisem připojeným k výše zmíněné beta verzi).

Podle něj verze 10.7.2 přináší opravy zvyšující stabilitu, kompatibilitu a bezpečnost. A dále samozřejmě zahrnuje podporu služby iCloud. V Lionu iCloud nabízí následující funkce:

Uchovává elektronickou poštu, kalendáře, kontakty, záložky prohlížeče Safari a položky seznamu funkce „Safari Reading List“ a automaticky je dodává na všechna zařízení uživatele (tudíž vlastně zajišťuje jejich synchronizaci). Funkce „Back to My Mac“ poskytuje vzdálený přístup k danému Macu z jiných Maců odkudkoli z Internetu. A funkce „Find My Mac“ pomůže najít postrádaný Mac jeho vyhledáním v mapě a dovolí ho na dálku zablokovat nebo vymazat všechna jeho data.

Mac OS X 10.7.2 dále zahrnuje Safari 5.1.1, tomu se budeme podrobněji věnovat níže. A mimoto ještě přináší řadu menších oprav, jež odkazovaný podpůrný dokument také popisuje:

V Mission Control bude možné přeuspořádávat pracovní plochy a celoobrazovkové aplikace, nová verze Lionu umožňuje přetahování souborů mezi pracovními plochami a celoobrazovkovými aplikacemi a opravuje chybu, která způsobovala, že se v celoobrazovkových aplikacích nezobrazovala lišta menu.

Zlepšuje kompatibilitu synchronizace kontaktů Googlu v adresáři, opravuje chybu, jež způsobovala dočasné zamrzání Keynote a zvyšuje kompatibilitu technologie hlasového výstupu VoiceOver s Launchpadem. Řeší problém, který způsoboval prodlevu v obnovení přístupu k síti po probuzení systému ze spánku a umožní spouštění do režimu obnovy systému (režimu Lion Recovery) z lokálně připojeného záložního disku Time Machine.

Opravuje chybu, kvůli níž přestávalo fungovat zvětšování obrazovky a zlepší integraci s Active Directory a s LDAP. Též napravuje chybu poštovního klienta Mail, kvůli níž nemuselo fungovat odesílání zpráv z účtu MobileMe Mail a řeší potíže klienta Mail při vyhledávání. Vyřešen byl i problém, co mohl způsobit, že iChat požádá o heslo k účtu, jež již bylo uloženo. Přibyla podpora formátů RAW pro další typy fotoaparátů a soubory diskových obrazů (.dmg soubory) a balíků instalátoru (,pkg soubory) už nejsou zahrnuty mezi „bezpečné“ typy souborů.

Seznam všech fotoaparátů, jejichž formáty RAW Lion podporuje, najdete tady, s verzí 10.7.2 přibyla podpora pro fotoaparáty Konica Minolta DiMAGE A200, Olympus PEN E-P3,Panasonic LUMIX DMC-G3 a DMC-GF3, Samsung NX11 a NX100 a Sony Alpha NEX-C3 a SLT-A35. Ovšem ti, kdo si nainstalovali koncem srpna vydanou aktualizaci Digital Camera RAW Compatibility Update 3.8, již podporu těchto fotoaparátů mají.

Mac OS X 10.7.2 přirozeně přináší také bezpečnostní opravy, jejich popis obsahuje tento dokument. Jde o opravy četných zranitelností, jež mohly umožnit útoky prostřednictvím záškodnických písem, webů, filmových souborů a podobně, četné opravy se týkají například Open Directory či QuickTimu, opraveny ale byly i mnohé jiné komponenty systému.

Změny serverové varianty

Samozřejmě vyšel též Lion Server 10.7.2, který vedle výše popsaných změn klientské verze obsahuje ještě další změny specifické po Mac OS X Server, ty popisuje tento dokument.

Opravy se týkají například práce s Open Directory, sdílení souborů přes protokol WebDAV či podpory IPv6 ve službě iChat Service. K webové poště již mohou přistupovat uživatelé s IPv6, zvýšila se spolehlivost knihovny Podcast Library a zálohování databáze PostgreSQL pomocí Time Machine. Četných oprav se dočkaly Profile Manager a aplikace Server a byla vyřešena řada potíží při instalaci, konfigurování, aktualizacích a migracích Lion Serveru. Profile Manager nyní podporuje funkce správy mobilních zařízení iOS 5 a diskové obrazy vytvořené utilitou Server Image Utility umožňují tvorbu obnovovacího oddílu.

Možnosti získání Mac OS X 10.7.2

Nová verze Lionu se samozřejmě nabízí prostřednictvím mechanismu Software Update, ale dá se také stáhnout ručně z webu Applu, pak ovšem bude třeba zvolit tu správnou variantu.

Rozdílová aktualizace z Mac OS X 10.7.1 pro klientské instalace se nabízí tady (má velikost 768,84 MB). Kombinovaný aktualizátor pro všechny klientské verze Lionu lze stáhnout odtud (to již bude 818,59 MB). Rozdílová aktualizace z Lion Serveru 10.7.1 se nachází zde (842,49 MB) a kombinovaný aktualizátor pro všechny verze Lion Serveru získáte tady (892,24 MB).

Dodatečné aktualizace a nástroje

Dále Apple uvolnil aktualizaci Lion Recovery Update, jež nabízí vylepšení funkce Lion Recovery pro obnovu systému a dále řeší problém s funkcí „Find My Mac“ nebo s Profile Managerem Lion Serveru při používání hesla firmwaru (odkazovaný podpůrný dokument nic bližšího neříká). Tato aktualizace se dá získat (pomineme-li Software Update) odtud (jde o 431,91 MB), pochopitelně vyžaduje Lion.

Přirozeně vyšla též nová verze 10.7.2 správních nástrojů Server Admin Tools pro vzdálenou správu Lion Serveru, jež zahrnuje aplikace a utility Podcast Composer, Server Admin, Server Monitor, System Image Utility, Workgroup Manager a Xgrid Admin. Stáhnout se dají tady (mají velikost 202,61 MB) a vyžadují Lion Server nebo (klientský) Lion.

Bezpečnostní aktualizace pro Snow Leoparda

Už jsme zmínili, že Mac OS X 10.7.2 obsahuje četné bezpečnostní opravy. Řada z opravených zranitelností se vyskytuje i v nižších verzích Mac OS X, a tak nepřekvapí, že Apple vydal také novou bezpečnostní aktualizaci Security Update 2011-006 pro Snow Leoparda. Popis v ní obsažených oprav najdete ve stejném dokumentu jako pro Lion 10.7.2, aktualizace se nabízí ve dvou verzích.

Ta první je určena pro klientskou variantu Snow Leoparda a dá se stáhnout zde (zabírá 136,28 MB), druhá slouží pro Snow Leopard Server a najdete ji tady (má velikost 144,91 MB). Tyto aktualizace vyžadují Mac OS X 10.6.8, případně Mac OS X 10.6.8 Server.

Safari 5.1.1

Již jsme uvedli, že Mac OS X 10.7.2 mimo jiné zahrnuje webový prohlížeč Safari 5.1.1. Ten se ovšem nabízí i samostatně, podívejme se, jaké novinky přináší: Především zahrnuje podporu pro službu iCloud, jež ukládá záložky tohoto prohlížeče a položky seznamu Safari Reading List a automaticky je synchronizuje na všechna zařízení uživatele.

A dále nová verze Safari obsahuje různé opravy a vylepšení zvyšující výkon, stabilitu, použitelnost, kompatibilitu, přístupnost a bezpečnost, blíže je popisuje tento podpůrný dokument.

Konkrétně se zvýšil výkon zpracování JavaScriptu až o 13 procent proti Safari 5.1 (Apple to měřil v benchmarkovém testu SunSpider 0.9.1 na čtyřjádrovém 21,5“ iMacu s Lionem 10.7.2). Safari 5.1.1 též opravuje chyby, které mohly způsobovat zaseknutí programu a nadměrnou spotřebu paměti. Zvyšuje stabilitu při používání vyhledávacího příkazu, při přetahování panelů (tabů) a správě rozšíření a také při přístupu na netflix.com a na další weby používající zásuvný modul pro Silverlight. V menu „View“ přibyla položka „Show Downloads“ pro zobrazení stažených souborů.

Měla by správně fungovat gesta prstů pro změnu měřítka a byly opraveny chyby týkající se práce v celoobrazovkovém režimu, potíží s vkládáním východoasijských znaků do stránek s Flash obsahem a s otevíráním odkazů do nových oken namísto do panelů. Vyřešeny byly též problémy ovlivňující mazání cookie souborů a dalších dat a chybné zobrazování položek historie. Zlepšilo se zacházení s PDF dokumenty, kompatibilita se stránkami obsahujícími Flash video z Vimea a dalších podobných služeb a tisk z prohlížeče. Byl opraven text ve výstrahách při stahování aplikace a chyba zabraňující v aktualizaci službě Bezpečného prohlížení Googlu.

Mimoto ještě Safari 5.1.1 přináší řadu bezpečnostních oprav, blíže popsaných zde. Jde především o četné opravy zranitelností WebKitu, ale též samotného prohlížeče, jež mohly při navštívení záškodnických webů sloužit k různým útokům, především k neočekávanému ukončení aplikace nebo ke spuštění libovolného (potenciálně škodlivého) kódu.

Safari 5.1.1 se nabízí jednak pro Mac OS X, jednak pro Windows. Na obou platformách ho lze získat prostřednictvím automatických aktualizací, anebo ručním stažením z webu Applu, vlastní stažení ovšem obstarává tato stránka, která nabídne odpovídající variantu programu podle přistupující platformy (tam také najdete podrobnější popis požadavků prohlížeče).

Prohlížeč vyžaduje Lion 10.7.2 (pak má instalační soubor velikost 39,01 MB) nebo Snow Leoparda 10.6.8 s výše popsanou bezpečnostní aktualizací Security Update 2011-006 (47,05 MB), případně PC s Windows XP, Windows Vista nebo Windows 7 (54,85 MB včetně QuickTimu). Mimochodem, k používání služby iCloud pod Windows Vista či Windows 7 (Windows XP již iCloud nepodporuje) je potřebné právě Safari 5.1.1.

iTunes 10.5 zajišťují podporu pro iCloud a iOS 5

Už v úterý Apple uvolnil iTunes 10.5 pro Mac OS X a Windows, jež přinášejí podporu pro službu iCloud a pro zařízení s iOS 5.

iTunes 10.5 především podporují funkci „iTunes in the Cloud“, umožňující opakované stahování hudby a televizních pořadů již zakoupených v iTunes Store na všechna zařízení uživatele. Dále zajišťují automatické stahování už zakoupené hudby na Mac a zařízení s iOS a opětovné stahování dříve zakoupené hudby, televizních pořadů, aplikací a elektronických knih bez dodatečného placení. Příslušný obsah se však musí stále nabízet v iTunes Store. Tohle vše souvisí se službou iCloud a ne všechny popsané možnosti jsou dostupné ve všech zemích.

Se službou iCloud je spojená také placená hudební služba iTunes Match. Avšak jak se ukázalo, i když v beta verzích iTunes 10.5 pro vývojáře byla její podpora obsažena, z ostré verze byla odstraněna volba umožňující její zapínání a vypínání v liště menu iTunes. iTunes Match bude v USA spuštěna až koncem října, a tak se její podpora objeví až v další následné aktualizaci iTunes (více o tom níže).

Dále iTunes 10.5 umožňují synchronizaci zařízení s iOS 5 a též synchronizaci přes WiFi. Ocitne-li se zařízení uživatele s iOS ve stejné WiFi síti jako daný počítač s iTunes 10.5, bude toto zařízení automaticky synchronizováno. Ne vždy to však bude fungovat, Apple vydal dokument, v němž popisuje způsoby, jak by se mohly případné problémy vyřešit.

Pod Windows navíc iTunes 10.5 opravují řadu bezpečnostních chyb, blíže je popisuje tento dokument, jde především o zranitelnosti WebKitu. Pod Windows došlo k ještě jiné změně, iTunes 10.5 již neinstalují QuickTime a ani ho nevyžadují (uživatelům Windows vadilo, že QuickTime dost agresivně mění asociace souborů). Ale jak připomíná tenhle podpůrný dokument, starší mediální soubory mohou QuickTime vyžadovat ke svému přehrání.

iTunes 10.5 se nabízejí jednak v rámci automatických aktualizací, jednak se dají stáhnout z webu Applu, vlastní stažení však opět obstarává k tomu určená stránka, poskytující odpovídající varianty podle přistupující platformy. Na ní lze získat iTunes 10.5 pro Mac (102,51 MB) a pro 32bitová vydání Windows (66,71 MB), varianta pro 64bitová vydání Visty a Windows 7 se musí stáhnout tady (68,41). iTunes 10.5 vyžadují Mac OS X 10.5 či vyšší nebo Windows XP SP2 a vyšší, Vistu či Windows 7, další požadavky popisují odkazované stránky pro stažení.

Aperture 3.2 a iPhone 9.2 doplňují podporu pro iCloud a iOS 5

Ve středu Apple vydal též nové verze dvou svých programů pro zpracování a správu fotografií, které zajišťují jejich kompatibilitu se službou iCloud a s iOS 5:

Aperture 3.2

Nová verze 3.2 profesionálního programu Aperture podle Applu zajišťuje kompatibilitu s iCloud a s iOS 5 a kromě toho přináší další opravy popsané tímto dokumentem. (Předtím naposledy Apple uvolnil verzi 3.1.3, jež však přinesla pouze drobné změny.)

Jde o opravy různých menších chyb, zejména pod Lionem, v prohlížeči Aperture lze teď používat gesta prstů, v předvolbách programu se dá zvolit Microsoft Outlook jako aplikace pro odesílání fotografií elektronickou poštou, lupa správně zobrazuje úrovně zvětšení mezi 50 a 100 procenty a okno Import zahrnuje volbu pro smazání fotografií z iPhonu a iPadu poté, co byly importovány do Aperture.

Aperture 3.2 se dá získat přes Software Update, anebo stažením z webu Applu (jde o 635,76 MB). Vyžaduje Mac OS X 10.6.7 nebo 10.7.2, tedy nejaktuálnější verze Snow Leoparda a Lionu.

iPhoto 9.2

Nové verze 9.2 se dočkal též program iPhoto '11, součást balíku iLife '11 (nyní ovšem v Mac App Store nabízený samostatně). iPhoto 9.2 opět doplňuje kompatibilitu se službou iCloud (zejména s její funkcí Photo Stream) a s iOS 5.

Mimoto ale ještě přináší několik dalších oprav zvyšujících stabilitu, výkon a kompatibilitu. Ve zvětšeném zobrazení lze k procházení mezi fotografiemi používat švihnutí prsty doleva a doprava. Dříve importované fotografie se zobrazují v samostatném oddílu importního okna. Motivy kalendářů a fotoknih a kategorie pohlednic se dají vybírat ve vyskakovacím menu v karuselovém zobrazení. Byla opravena chyba, jež mohla způsobit, že se některé stránky fotoknih vytiskly nespráně a rekonstrukce knihovny teď správně zachová uložené prezentace a fotoknihy.

iPhoto 9.2 se nabízí přes Software Update, anebo se dá stáhnout odtud (zabírá 357,18 MB), vyžaduje (stejně jako Aperture 3.2) Mac OS X 10.6.8 nebo 10.7.2.

Vyšla též podniková utilita iPhone Configuration Utility verze 3.4

Spolu s iOS 5 Apple ve středu uvolnil novou verzi 3.4 utility iPhone Configuration Utility. Tento podnikový nástroj umožňuje uživatelům vytvářet, instalovat a spravovat konfigurační profily, malé XML soubory obsahující šifrovaná natavení zařízení s iOS, například informace účtů Exchange, certifikáty a konfigurační údaje VPN a další informace, jež dovolují přístrojům s iOS spolupracovat s podnikovými systémy a servery. Podrobnější popis práce s iPhone Configuration Utility poskytuje tahle stránka Applu.

Utilita se nabízí pro Mac a pro Windows, variantu pro Mac OS X lze stáhnout zde (má velikost jen 14,43 MB) a pro Windows tady (40,45 MB). Vyžaduje Mac OS X 10.6 či vyšší anebo Windows XP SP3, Vistu SP1 či Windows 7 s .NET 3.5 SP1.

Nové verze ovládacích panelů pro služby Applu

Ve středu byly aktualizovány také dva ovládací panely Windows potřebné k používání služeb Applu na PC. Zaprvé vyšla verze 1.6.7 panelu MobileMe Control Panel for Windows, kterým se upravují nastavení iDisku a synchronizace kontaktů, kalendářů a záložek služby MobileMe na PC s Windows. Nová verze opravuje chyby a zvyšuje spolehlivost spolupráce s kalendářem MobileMe v Outlooku.

Panel se dá stáhnout zde (má velikost 62,3 MB), vyžaduje Windows XP SP3 nebo Windows Vista SP2 či Windows 7, účet u MobileMe a iTunes 10.5, je ovšem určen především uživatelům Windows XP.

A samozřejmě se ve stejný den objevil též ovládací panel iCloud Control Panel for Windows určený pro službu iCloud. Pod Windows je potřebný k používání funkce Photo Stream a pro práci s kontakty a kalendáři iCloud (práce s kalendářem vyžaduje Microsoft Outlook 2007 nebo vyšší). Zároveň zahrnuje tské nejnovější verzi ovládací panelu MobileMe.

Tento ovládací panel se nachází tady (zabírá 39,80 MB), vyžaduje Windows Vista SP2 nebo Windows 7 a Safari 5.1.1 či Internet Explorer 8 a vyšší. Pro vytvoření účtu služby iCloud však bude třeba přístroj s iOS 5 nebo Mac s Lionem 10.7.2.

Nový software pro vývojáře

Nového softwaru se dočkali též vývojáři, především nové verze integrovaného vývojového prostředí aplikací Mac OS X a iOS:

Xcode 4.2

Ve středu se také objevila ostrá verze 4.2 vývojového prostředí Xcode 4.2 (GM verze byla pro vývojáře dostupná již od minulého úterý).

Nová verze především zahrnuje vývojářské sady pro Lion a iOS 5 a storyboardy dovolují navrhovat vícenásobné obrazovky iOS. Automatické počítání odkazů (ARC) šetří práci s jejich ruční správou, pro aplikace Mac OS X a iOS se automaticky aktivuje podpora iCloud, debugger OpenGL ES graficky analyzuje OpenGL scénu aplikace přímo v Xcode a kompilátor LLVM podporuje vlastnosti C++ 11 a standardní knihovnu LLVM libc++. Na požádání se navíc stáhnou starší emulátory iOS a symboly debuggeru pro ladění těchto přístrojů s iOS.

Xcode 4.2 se nabízí jednak prostřednictvím vývojářských portálů Applu, jednak se dá zdarma stáhnout z Mac App Store. Vyžaduje Mac OS X 10.7 nebo vyšší, funguje tedy pouze pod Lionem a jeho instalační soubor má velikost 1,68 GB.

Beta verze iTunes 1.5.1 obnovuje podporu iTunes Match

Výše jsme již zmínili, že ostrá verze iTunes 10.5 nezahrnuje podporu služby iTunes Match. Minulé úterý však vývojáři obdrželi první beta verzi iTunes 1.5.1, která opět obnovuje podporu beta verze služby iTunes Match (používané některými vývojáři) a mimoto přináší několik dalších menších oprav.

Ve stejný den vydaná GM verze iTunes 10.5 podporu iTunes Match odstranila, protože stále přetrvávaly nějaké potíže. Tato služba ovšem bude pro USA spuštěna do ostrého provozu až koncem října, do té doby se zřejmě podaří doladit iTunes 1.5.1, jež si pak budou muset nainstalovat všichni, kdo budou chtít využívat službu iTunes Match.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: