Softwarové dění okolo Mac OS X Lion - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové dění okolo Mac OS X Lion

25. července 2011, 00.00 | Začal prodej Lionu v Mac App Store za velkého zájmu zákazníků a přibývá informací o něm. Nové Macy dovolují obnovu Lionu z Internetu. Vyšla též řada dalších doprovodných softwarových aktualizací Applu. Počal se nabízet Apple Remote Desktop 3.5. Vývojové prostředí Xcode 4.1 pro Lion je dostupné zdarma. Apple omezuje prodej svého krabicového softwaru. A třetí strany také přizpůsobují svůj software pro Lion.

Minulou středu Apple uvedl spoustu novinek jak z oblasti softwaru, tak hardwaru pro Macy. Stručně jsme je představili již minulý týden v tomto předběžném článku a hardwarové novinky jsme poté podrobně probrali zde. A tady se teď blíže podíváme na softwarové dění spojené s uvedením nové hlavní verze Mac OS X:

Začal se prodávat Mac OS X Lion

Hlavní softwarovou novinkou minulého týdne samozřejmě bylo zahájení prodeje Mac OS X Lion. (Jde o verzi 10.7, ale Apple tohle číselné označení používá velmi zřídka, najít se dá vlastně jen v podpůrné dokumentaci.)

Apple poprvé vsadil na čistě elektronickou distribuci, nový operační systém se (zatím) prodává výlučně v Mac App Store jako upgrade ze Snow Leoparda za 29,99 USD (v USA) nebo 23,99 EUR (v Evropě). To skutečně není drahé, navíc takto zakoupená licence platí pro všechny Macy v dané domácnosti, což cenu dále snižuje.

Vyšla k tomu tahle tisková zpráva. (Pokud jde o „oficiální“ název Lionu, samotný Apple v tom nemá zcela jasno, zatímco Mac App Store a webové stránky Applu ho označují jako „OS X Lion“, tisková zpráva mluví o „Mac OS X Lion“. Samozřejmě na tom zase až tolik nezáleží.)

Co se týče požadavků Lionu, Apple uvádí, že potřebuje Mac s procesory Intel Core 2 Duo, Core i3, Core i5, Core i7 nebo Xeon a přinejmenším 2 GB RAM. (Macy s procesory Intel Core Solo a Core Duo tak vypadávají ze hry.)

Za zmíněnou cenu zákazníci získají základní, klientskou variantu Lionu, ovšem Lion Server z ní lze udělat velice snadno, stačí si z Mac App Store dokoupit doplněk Lion Server za 49,99 USD (39,99 EUR) a nainstalovat ho. (Jeho velikost činí jen 14,5 MB a nemá žádné dodatečné zvláštní požadavky kromě klientského Lionu.)

Milion stažení za první den

Zájem o Lion byl podle očekávání značný, jak jsme zmínili již minulý týden, jen za první den si Lion stáhlo z Mac App Store přes milion zájemců. Apple se přirozeně nezapomněl pochlubit a vydal k tomu tiskovou zprávu už minulý čtvrtek.

Není to ale zase až tak překvapivé, také předchozích hlavních verzí Mac OS X se v prvních dnech prodaly miliony kusů (například Leoparda se v roce 2007 za první 4 dny prodaly 2 miliony kopií), nyní je to jenom rychlejší, když krabice a DVD vystřídala elektronická distribuce. Navíc se Lion začal prostřednictvím Mac App Store prodávat po celém světě (Apple v tiskové zprávě uvádí, že jeho obchod funguje ve 132 zemích světa.)

Bude existovat i fyzická distribuce na USB flash disku

Instalační archív Lionu má ovšem velikost 3,49 GB, což se nějakou dobu stahuje. (Při milionu stažení to znamená, že zájemci o Lion dohromady stáhli zhruba 3,5 petabytu dat jen za první den.) Samotný Apple si je vědom, že ne úplně každý má připojení schopné stáhnout takový objem dat (většina uživatelů ovšem takovou možnost již dnes má), a proto v tiskové zprávě k Lionu uvádí, že koncem srpna ho začne nabízet také na USB flash disku.

Bude dostupný ve webovém obchodu Applu, avšak za vyšší cenu, v USD to bude 69 USD. Takže nakonec přece jenom bude nadále existovat i fyzická distribuce Lionu, jenže již nikoli na optickém médiu (nijak nečekané, když Apple postupně z Maců optické mechaniky odstraňuje).

Popisy a recenze Lionu

Popis základních vlastností Lionu v češtině najdete zde, podrobný přehled všech více než 250 novinek však nabízí pouze anglická verze příslušných stránek Applu. O většině z nich jsme se ovšem na MůjMacu zmínili už dříve v rámci popisu předběžných vývojářských verzí. Lion je však také první verzí Mac OS X, jež nabízí českou lokalizaci již v základní instalaci. Názory na kvalitu lokalizace se jako obvykle hodně liší, ale v každém případě tu čeština je a stala se tak „plnoprávným jazykem“ i na Macu.

A samozřejmě se objevila řada recenzí Lionu. Obsáhlejší recenzi nabízí kupříkladu Macworld, ale asi nejobsáhlejší a nejdůkladnější recenzi přinesla Ars Technica. Jako obvykle své recenze zveřejnily i významné americké deníky, souhrny těchto recenzí předkládají například AppleInsider či MacRumors.

Recenze vyznívají všeobecně příznivě, zmiňují se především o tom, že se v mnohém změnilo ovládání Mac OS X v rámci jeho přibližování k iOS a zejména k iPadu (hodně uživatelů si stěžuje na obrácené fungování gest na trackpadu po vzoru iPadu, to ovšem lze v systémových předvolbách vypnout). Některé nové prvky Lionu (celoobrazovkový režim či funkce Resume a Auto Save) však zatím dokáže využít jen malá část programů, bude ještě chvíli trvat, než vyjdou odpovídající aktualizace.

Problémy s Lionem

Jako vždy se ovšem našli uživatelé, kteří mají s Lionem problémy. Některým se ho ani nepodařilo nainstalovat, na diskusním foru Applu k tomu vzniklo dost rozsáhlé vlákno. V určitých případech se stalo, že poté, co uživatel vybral cílový disk pro instalaci, obdržel chybové hlášení, obvykle typu „tento disk se nedá použít pro spuštění daného počítače“ nebo „tento disk se používá pro zálohy Time Machine”, i když se předtím bez potíží využíval ke spouštění Snow Leoparda. Velikost volného prostoru na daném disku přitom nehrála roli.

V případě hlášení s Time Machine může pomoci smazání souboru „Backups.backupsdb”, avšak v tom jsou uloženy zálohy Time Machine, takže si uživatel musí rozmyslet, zda je ještě nebude potřebovat. A v jiných případech Apple doporučuje použít Disk Utility ke změně velikosti cílového diskového oddílu, říká, že stačí, aby po změně velikosti byl jen asi o 128 MB menší. A v některých případech nepomůže nic jiného, než provést čistou instalaci Snow Leoparda a poté znovu zkusit nainstalovat Lion.

adobelion1f.jpg

Problémy mohou být též s kompatibilitou starších aplikací. Jak jsme zmínili již v červnu, Lion už vůbec nezahrnuje Rosettu, emulátor umožňující provozovat PowerPC kód na procesorech Intel. V USA to působí potíže hlavně se starší, ale stále velice oblíbenou verzí finančního programu Quicken, ale PowerPC kód se najde i v řadě jiných starších verzí programů. Docela dost potíží mají s Lionem aplikace Adobe, souhrn dosud známých problémů najdete v tomto článku na Grafice.

Nejnovější Macy dovolují obnovení Lionu z Internetu

Už od prvních předběžných verzí se , že si Lion při instalaci vytvoří obnovovací diskový oddíl (oddíl „Recovery HD“). Ten umožňuje obnovení či rekonstrukci systému bez fyzického instalačního média (které po zakoupení z Mac App Store nemáte).

Rozvinula se ovšem široká debata o tom, jak tomu vlastně bude s čistou instalací Lionu, například po výměně pevného disku. Dosud se totiž zdálo, že (jak vyplynulo hlavně z odpovědí Steva Jobse na dotazy zaslané elektronickou poštou) jedinou možností bude použít instalační DVD Snow Leoparda a poté přes něj znovu nainstalovat Lion (stejně jako ostatní software lze Lion po zakoupení z Mac App Store stáhnout znovu zdarma).

Jistě, bude existovat výše zmíněná distribuce na USB flash disku a na webu Egg Freckles se objevil popis postupu, jak si vypálit spouštěcí disk Lionu z instalátoru staženého z Mac App Store. (Velmi stručně řečeno, nechá se zobrazit obsah balíku, vyhledá se v něm soubor „InstallESD.dmg“ a ten se vypálí na DVD.) Není to nijak zvlášť obtížné, ale jisté technické znalosti to přece jenom předpokládá.

Ukázalo se však, že nově uvedené Macy – tedy MacBooky Air a Macy mini z minulé středy - navíc nabízejí novou funkci „internetové obnovy Lionu“ (Internet Lion Recovery), jež stáhne a nainstaluje Mac OS X Lion i tehdy, když bude daný Mac mít úplně prázdný disk (třeba poté, co se původní disk porouchal a bylo ho nutné vyměnit).

Apple možnosti obnovy Lionu (funkci „Lion Recovery“) podrobněji popisuje v tomto podpůrném dokumentu a také na téhle stránce. Výše zmíněný obnovovací oddíl „Recovery HD“ se objeví, když se při spuštění Macu s Lionem stiskne kombinace kláves Command + R.

A pro ony nejnovější Macy se nabízí též funkce „Internet Recovery“, která stáhne a nainstaluje Lion i tehdy, když daný Mac na svém disku z nějakého důvodu obnovovací oddíl nemá. Dovolí podporovaný Mac spustit přímo ze serverů Applu, systém poté nejprve provede rychlý test paměti a pevného disku, aby se ujistil, že stroj nemá žádné hardwarové problémy.

Dopadnou-li testy dobře, funkce internetové obnovy Lionu pak předloží omezené uživatelské rozhraní, jež dovoluje pouze vybrat preferovanou WiFi síť a, v případě potřeby, zadat heslo pro WPA. Potom se stáhnou potřebná data a vytvoří se diskový oddíl „Recovery HD“, z něhož se stroj spustí, dále už vše bude pokračovat jako při běžné obnově. Přirozeně se nainstaluje verze Lionu kompatibilní s daným Macem.

A obdobně půjde přes Internet obnovit také instalace aplikací balíku iLife, pokud ovšem byly zakoupeny v Mac App Store. Dá se očekávat, že Apple bude možnosti obnovy přes Internet dále rozšiřovat, uvidíme, co v tomto směru přinese spuštění ostré verze služby iCloud na podzim.

Vyžaduje to samozřejmě dostatečně rychlé a spolehlivé internetové připojení, protože potřebná instalační data zabírají skoro 4 GB. Na cílovém disku musí být po jeho zformátování alespoň 13 GB volného prostoru pro instalaci Lionu a pro vytvoření obnovovacího oddílu. Cílový disk se při internetové obnově smaže a zformátuje, což u nového disku pochopitelně nevadí, ale když už na něm něco bude, ztratí se to.

Tato funkce se navíc dá použít jen v některých sítích, bude pracovat jenom v bezdrátových sítích se zabezpečením WPA či WPA2 (nikoli však v sítících užívajících WEP) a potíže mohou být i s PPoE připojením či s proxy servery.

Zjevně jde o další opatření Applu, jak nahradit fyzické instalační médium, dost velkou „vadou na kráse“ je ovšem to, že tohle lze použít pouze pro nejnovější Macy (zejména uživatelům letošních MacBooků Pro a iMaců dost vadí, že se to nevztahuje ani na ně).

Majitelům starších Maců tak nadále nezbývá, než začít buď s čistou instalací Snow Leoparda, nebo si musí instalační médium Lion vytvořit výše popsaným způsobem (brzy se možná objeví utility, co to zařídí samy). A od srpna si bude možné pořídit Lion na USB flash disku, jenže to se poněkud prodraží.

Vyšla řada doprovodných aktualizací k Lionu

Spolu s Lionem Apple samozřejmě uvolnil také řadu dalších doprovodných softwarových aktualizací a nových verzí svých různých utilit a programů doplňujících podporu Lionu:

iTunes 10.4 pro Mac již jsou 64bitovou Cocoa aplikací

Současně s Lionem se minulou středu objevily iTunes 10.4. Ty pochopitelně přinášejí podstatně více změn ve variantě pro Mac.

Byly navrženy právě s ohledem na Lion, narozdíl od dřívějších verzí je lze bez potíží využívat v jeho celoobrazovkovém režimu, mezi jednotlivými celoobrazovkovými aplikacemi se dá přecházet pomocí jednoduchých gest.

Navíc je to 64bitová aplikace prostředí Cocoa, jež přináší řadu zlepšení v oblasti stability a výkonu. iTunes pro Mac OS X se tak zbavily zátěže starého kódu - což ovšem současně znamená, že mnohé zásuvné moduly pro iTunes nebudou s novou verzí fungovat, lze však předpokládat, že jejich výrobci brzy vydají nové kompatibilní verze.

iTunes 10.4 pro Windows přirozeně tolika změnami neprošly, Apple mluví jenom o řadě vylepšení stability a výkonu, ale blíže je neupřesňuje. Už po zahájení konference WWDC 2011 Apple uvolnil pro vývojáře beta verzi iTunes 10.5, která byla 64bitová, mnozí proto čekali, že k přechodu na 64 bitů pod Mac OS X dojde až ve verzi 10.5, ale Apple se to zjevně rozhodl uspíšit. (Beta verze iTunes 10.5 slouží hlavně k podpoře beta verzí iOS 5.)

Stejně jako mnohé jiné aplikace s delší historií (včetně Photoshopu) bylo iTunes nejprve potřeba přepsat pro prostředí Cocoa, protože již v roce 2007 Apple zrušil podporu 64bitového režimu pro aplikace prostředí Carbon, k nimž iTunes vzhledem ke své dlouhé historii pochopitelně též patřily. iTunes 10.4 jsou však 64bitové jen pod Lionem, pod Leopardem a Snow Leopardem stále pracují ve 32bitovém režimu.

Nová verze iTunes se nabízí jednak přes Software Update, jednak se dá stáhnout odtud (vlastní stažení ovšem obstará tahle stránka, jež předloží odpovídající variantu podle přistupující platformy). Tam se najde varianta pro Mac (o velikosti 90,23 MB) nebo pro 32bitová Windows (77,72 MB), varianta pro 64bitová vydání Visty a Windows 7 se nachází tady (78,58 MB).

iTunes 10.4 vyžadují Mac OS X 10.5 nebo vyšší, případně Windows XP SP2 a vyšší, podrobnější požadavky na hardware a software na jednotlivých platformách najdete na stránce pro stažení iTunes.

Nové verze Safari

Dále se objevily nové verze webového prohlížeče Safari. Především vyšla ostrá verze Safari 5.1 (beta verze byla dostupná už od WWDC 2011), která přináší řadu vylepšení, některá spojená právě s Lionem, jiná se týkají všech podporovaných platforem.

Verze 5.1 například zahrnuje prvek Reading List, umožňující snadné přidávání webových stránek a odkazů na ně do seznamu pro snadné pozdější přečtení a používá novou systémovou architekturu procesů, zajišťující vyšší stabilitu a čilejší odezvu prohlížeče (podobně jako v Google Chrome jsou jednotlivé procesy nyní oddělené, ale v Safari 5.1 se o stará již přímo WebKit ve své nové verzi 2).

V předvolbách Safari lze nyní nastavit, že se prohlížeč má spustit s otevřenými okny z poslední relace (půjde tedy zachovat předchozí stav prohlížeče) a nový panel ochrany soukromí v předvolbách Safari usnadňuje odstranění dat, jež mohou weby zanechat na daném počítači (jde o mazání dat jako jsou cookie soubory a podobně).

Při automatickém vyplňování formulářů lze zajistit ochranu osobních údajů a při používání vyhledávací funkce se dá nastavit, zda se bude hledat text obsažený v textu zapsaném do vyhledávacího pole nebo ho uvozující. Z okna stahování Safari se mohou vytahovat položky, takže stažené soubory půjde snadno umisťovat do plochy.

Safari 5.1 přináší podporu řady vyspělých webových technologií, například celoobrazovkových webových stránek, ukládání mediálního obsahu do aplikační cache paměti HTML5, podporu pro MathML, prvky CSS3 jako jsou CSS3 Auto-hyphenation, CSS3 Vertical Text a CSS3 Text Emphasis, dále pro funkci Window.onError a pro formátované XML soubory.

Vývojáři budou moci využívat nová API rozhraní pro rozšíření Safari, jež nabízejí podporu pro vyskakovací a jiná menu, pro nové třídy událostí a pro spolupráci s funkcí Safari Reader.

Mimoto Safari 5.1 zahrnuje také celou řadu bezpečnostních oprav, blíže popsaných v tomto dokumentu, jde hlavně o chyby WebKitu a zpracování obrázků, ale i o mnohé další.

¨

Safari 5.1 se nabízí pro Mac OS X 10.6.8 a vyšší a vyžaduje tedy přinejmenším Snow Leoparda, případně pro Windows XP a vyšší. Opět se dá získat přes Software Update, anebo ručním stažením z webu Applu (vlastní stažení však obstarává tato stránka), stáhnout lze jak variantu pro Mac OS X (o velikosti 47,47 MB), tak pro Windows (36,06 MB).

Safari 5.1 se dá používat jen od Snow Leoparda výše, pro uživatele Leoparda proto vyšlo ještě Safari 5.0.6. To přináší jenom pár menších vylepšení, konkrétně zvyšuje stabilitu webových aplikací využívajících WebSockets na určitých konfiguracích proxy serverů, zlepšuje vzhled a rozvržení textu s HTML5 anotacemi a opravuje chybu, která způsobovala vadné zobrazování prvků rámců na webech jako je pandora.com.

Také Safari 5.0.6 zahrnuje četné bezpečnostní opravy, jež podrobněji popisuje tento dokument (mnohé se shodují s opravami pro verzi 5.1). Vyžaduje Mac OS X 10.5.8 a stáhnout se dá (pomineme-li Software Update) odtud (jde o 52,21 MB).

iWork 9.1 doplňuje podporu nových možností Lionu

Vyšla též nová verze 9.1 kancelářského balíku iWork. (Ten Apple naposledy aktualizoval na verzi 9.0.5 letos v lednu po spuštění Mac App Store, tehdy se ovšem jednalo pouze o drobné opravy.)

Verze 9.1 především do všech aplikací balíku doplňuje podporu nových možností Lionu. Konkrétně jde o podporu celoobrazovkového režimu, funkcí Resume, Auto Save a Versions a nástroje pro snadný výběr znaků s diakritikou.

Nová verze dále zlepšuje kompatibilitu s dokumenty Microsoft Office a v Keynote 5.1 přibyly dvě nové animace vytvářené přetahováním – „Anvil“ a „Fall Apart“. Podrobný popis změn verze 9.1 obsahuje tento dokument.

iWork 9.1 vyžaduje přinejmenším Mac OS X 10.6.6, některé novinky ovšem lze využít jenom pod Lionem. Nabízí se přes Software Update (jako iWork Update 6), nebo se dá stáhnout tady (zabírá 79,66 MB).

Nové verze podpůrných utilit a doplňků Lionu

Ani tím však ještě příliv aktualizací souvisejících s Lionem neskončil, Apple dále uvolnil nové verze podpůrných utilit Mac OS X a také doplňků systému. Samozřejmě i tyto aktualizace se nabízejí přes Software Update, případně je lze získat z podpůrného webu Applu (příslušné odkazy uvedeme u jednotlivých položek).

Především se objevila Java for OS X Lion, jež nainstaluje Javu SE 6 verze 1.6.0_26, Lion totiž sám o sobě běhové prostředí Javy již neobsahuje. Uživatelé si ho musí v případě potřeby sami doinstalovat, k tomu slouží právě tato aktualizace. Stáhnout se dá zde (má velikost 62,53 MB), během instalace se musí ukončit všechny webové prohlížeče.

Dále Apple vydal správní nástroje Server Admin Tools verze 10.7, sloužící ke vzdálené správě Lion Serveru z jiného Macu. Zahrnují nejnovější verze utilit Podcast Composer, Server Admin, Server Monitor, System Image Utility, Workgroup Manager a Xgrid Admin.

Podle tohoto dokumentu jsou pro správu Lion Serveru potřebné aplikace Server a nástroje Server Admin Tools 10.7 na Macu s nainstalovaným Lionem. Aplikace Server se nabízí v Mac App Store v rámci onoho serverového doplňku. Pokud byly na spravujícím počítači nainstalovány nástroje Server Admin Tools 10.6 a daný Mac byl převeden na Lion, původní nástroje verze 10.6 se smažou, protože nejsou kompatibilní s Lionem.

Server Admin Tools 10.7 lze získat tady (jde o 193,25 MB), vyžadují Lion Server a Lion na Macu, na němž se provozují.

A objevil se též nový migrační asistent Windows Migration Assistant for Lion, nástroj usnadňující přenesení dat z PC provozujícího Windows XP, Vistu nebo Windows 7 na Mac s Lionem. Asistent se spustí automaticky poté, co se nainstaluje. (Obdobného migračního asistenta pro Mac OS X, sloužícího k přenosu dat z Maců se Snow Leopardem na nové stroje s Lionem, Apple uvolnil již minulé úterý, tedy den před zahájením prodeje Lionu.)

Migrační asistent pro Windows se dá stáhnout odtud (jeho velikost činí jen 2,78 MB), vyžaduje Lion na cílovém Macu, zdrojové PC musí provozovat přinejmenším Windows XP SP3.

A minulý čtvrtek Apple ještě vydal Apple Server Diagnostics (AXD) 3X109, novou verzi softwaru, který umožňuje otestovat Macy používané jako servery na výskyt hardwarových problémů. Tato verze dovolí testovat serverové konfigurace Maců Pro z loňského léta a letošních Maců mini provozujících Lion Server.

AXD provede uzpůsobovatelnou sadu testů prověřujících Boot ROM, Ethernet řadič, větrák, pevný disk, napájecí zdroj, procesor, teplotní čidlo a grafický hardware. AXD lze spouštět přímo z EFI firmwaru (pomocí AXD EFI nástrojů), nebo v Mac OS X či v Mac OS X Serveru. AXD 3X109 pochopitelně vyžaduje Lion a dá se získat zde (jde o pouhých 10,66 MB).

Apple uvolnil Apple Remote Desktop 3.5

Minulá středa byla skutečně bohatá na softwarové novinky Applu pro Macy, ten den vyšla též nová verze 3.5 softwaru Apple Remote Desktop (ARD) pro vzdálenou správu většího počtu Maců v podnicích a jiných větších organizacích. (Předchozí verze 3.4 přišla v lednu, zajistila kompatibilitu s Mac App Store.)

Verze 3 se na trhu nachází už hodně dlouho (MůjMac ji blíže popsal již v roce 2007), ale pořád vycházejí její průběžné aktualizace, i když nijak zvlášť často.

Novinky verze 3.5 podrobněji probírá tento podpůrný dokument, nová verze přináší především kompatibilitu s Lionem a zlepšuje stabilitu tohoto softwaru. A dále ještě přibyla podpora pro sdílení obrazovek Lionu.

Když se bude ARD 3.5 používat k ovládání klientského Macu s Lionem, půjde sdílet relaci aktuálního uživatele, nebo bude možné se přihlásit do samostatné relace, kterou uživatel klienta neuvidí a nebude ho rušit. Sdílení obrazovek se dá zapnout více způsoby a v Lionu to bude určovat, jaká autorizace bude potřeba k povolení sdílení obrazovek, příslušné detaily popisuje zmíněný podpůrný dokument.

ARD 3.5 tvoří dvě samostatné aktualizace, serverová správní utilita Apple Remote Desktop 3.5 Admin (o velikosti 25,27 MB) a klientský software Apple Remote Desktop 3.5 Client (3,74 MB), obě vyžadují Mac OS X 10.6 nebo vyšší. Dále ještě Apple aktualizoval widget Apple Remote Desktop Dashboard Widget (758 KB) poskytující správci rychlý přehled o všech vzdálených strojích spravovaných pomocí ARD (widget samozřejmě bez ARD vůbec nepracuje).

Apple Remote Desktop je placený software, zakoupit se dá v Mac App Store za 79,99 USD (62,99 EUR), následné aktualizace budou ovšem již dostupné zdarma.

Xcode 4.1 pro Lion se nabízí v Mac App Store zdarma

Minulou středu však Apple „naděloval“ také vývojářům, protože uvedl ostrou verzi Xcode 4.1, svého integrovaného vývojového prostředí pro Mac OS X a iOS a navíc ho začal v Mac App Store nabízet zdarma.

Registrovaní vývojáři (účastnící se vývojářských programů Applu), měli Xcode zdarma už dříve, ale po uvedení ostré verze Xcode 4.0 počátkem března počal Apple tento software zároveň prodávat v Mac App Store za 4,99 USD (3,99 EUR).

Byla to spíše symbolická cena, a tak až tolik neudivuje, že od minulé středy se dá toto vývojové prostředí z Mac App Store stáhnout zadarmo (jde však o 2,96 GB). Užijí si ho však jen ti, kdo mají Lion, protože pod nižšími verzemi Mac OS X již Xcode 4.1 nepracuje.

Každý si tak teď může zkusit napsat aplikaci pro Mac či iOS, ovšem ti, kdo je budou chtít zaslat do obchodu Mac App Store nebo App Store pro iOS, budou stále muset být účastníky některého z vývojářských programů Applu. (Testování aplikací iOS na fyzických přístrojích též vyžaduje vývojářskou registraci, což je dáno omezenější povahou iOS.)

Xcode 4.1 zahrnuje vlastní vývojové prostředí, dodatečné nástroje, emulátor iOS Simulator a nejnovější vývojářské sady pro Mac OS X Lion a iOS 4.3. (Pro vývojáře předběžných aplikací iOS 5 je potřebná beta verze Xcode 4.2, ale k té mají přístup jen registrovaní vývojáři.)

Nová verze Xcode přináší řadu menších vylepšení, například Interface Builder podporuje automatická rozvržení a nové prvky rozhraní Aqua jako třeba NSPopover. V oknech pracovního prostoru, projektu a organizátoru podporuje celoobrazovkový režim, nabízí funkci modernizace projektů vyhledávající a odstraňující zastaralá nastavení, chování lze uzpůsobovat a přiřazovat jednotlivým klávesám, rozšířily se možnosti práce se vzdálenými servery, asistent editoru zobrazuje vygenerovaný výstup a samozřejmě byla opravena řada chyb.

Apple již testuje Mac OS X 10.7.2

Už jsme konečně probrali všechny softwarové aktualizace Applu pro Lion a s Lionem související, ovšem Lion se také pochopitelně vyvíjí dál a brzy se dočkáme i další aktualizace jeho samotného. O tom svědčí též to, že v sobotu vývojáři obdrželi pátou předběžnou verzi klientského softwaru pro službu iCloud spolu s první beta verzí Mac OS X 10.7.2.

Je to celé poněkud zvláštní, protože aby mohli používat novou beta verzi softwaru iCloud, musí vývojáři zároveň nainstalovat sestavení 11C26 Mac OS X 10.7.2 (Apple to údajně řekl vývojářům), přestože se dosud neobjevily žádné zmínky o Mac OS X 10.7.1. Verze 10.7.2 je podle Applu určena výhradně k testování služby iCloud, takže nejspíš neobsahuje žádné opravy stávající prodávané verze Lionu a předpokládá se, že samostatné testování Mac OS X 10.7.1 začne do několika dnů, nejpozději týdnů.

Vývojáři, kteří si nainstalovali zmíněné nové beta verze, uvádějí, že ovládací panel Lionu pro poštu, kontakty a kalendáře je nově doplněn o správní rozhraní služby iCloud, jež dovoluje uživateli určit, jaká data se mají synchronizovat s „cloudem“ Applu. Nové rozhraní navíc poskytuje nástroje pro správu ukládání a zálohování a pro dokoupení dodatečné úložné kapacity, avšak to zatím ještě nefunguje.

Software pro iCloud jistě ještě dozná dalších změn, protože uvolnění ostré verze téhle služby pro Lion a iOS 5.0 se očekává až někdy na podzim, pravděpodobně spolu s uvedením ostré verze iOS 5.

Apple začal ukončovat prodej svého krabicového softwaru

Poslední kroky Applu na poli softwaru jasně ukazují, že postupně směřuje pryč od krabicového softwaru a fyzických instalačních medií. O tom svědčí i jeho další opatření z minulé středy, kdy prodejcům rozeslal upozornění, že řada jeho krabicových softwarových produktů dosáhla „konce životnosti“ a nebude se dále nabízet v maloobchodní síti. Patří k nim krabicové verze programových balíků iWork '09 a iLife '11, Aperture 3, Apple Remote Desktopu a rozšíření Jam Pack pro GarageBand.

Už letos v únoru se vynořily pověsti, že Apple hodlá ukončit prodej krabicového softwaru ve svých kamenných obchodech a prostor jím zabíraný raději zaplní svým hardwarem. V obchodech Applu se zároveň značně snížil počet nabízených krabicových her, ze 32 na 8 a zákazníkům se místo toho doporučuje stáhnout si je z Mac App Store (v případě her však mnohdy bude ještě lepší podívat se na Steam).

Ovšem zatímco zmíněný krabicový software se již nebude nabízet v kamenných obchodech, nadále ho půjde objednávat ve webovém obchodu Applu (zřejmě se tak chce zbavit zbývajících zásob). Není to tedy ještě úplný konec krabicového softwaru Applu, ale nastavený trend je jasný. A zjevně už je pouze otázkou času, kdy Apple začne veškerý svůj software nabízet výlučně v Mac App Store (snad jen s výjimkami typu distribuce Mac OS X na USB flash disku).

Také třetí strany již aktualizují svůj software pro Lion

Je jasné, že i další výrobci softwaru pro Mac OS X budou postupně své programy aktualizovat pro Lion, zde se podíváme na první takové příklady:

Nové verze virtualizačního softwaru Parallels

Kupříkladu Parallels už minulou středu vydala nové verze svých virtualizačních programů Parallels Desktop 6 for Mac a Parallels Server for Mac 4.0, jež již jsou kompatibilní s Lionem. Tento software dovoluje provozovat pod Mac OS X ve virtuálních strojích jiné operační systémy, zejména Windows a jejich aplikace.

Pod Lionem však budou fungovat pouze zmíněné nejnovější verze (v případě Desktopu sestavení 6.0.12094, v případě Serveru sestavení 10311), starší verze nikoli. To mimo jiné znamená, že pro Desktop 4 a 5 podpora Lionu prostě existovat nebude. Uživatelé tak budou muset přejít na verzi 6, což si ovšem žádá placený upgrade za zhruba 40 USD.

Parallels navíc upozorňuje, že tyto aktualizace sice dovolují fungování jejího softwaru pod Lionem, ale zatím nevyužívají jeho nových možností. Firma sice tvrdí, že na tom aktivně pracuje, ale zatím nesdělila ani přibližný termín, kdy by se takové nové verze jejího softwaru mohly objevit.

Lion poprvé dovoluje virtualizaci Mac OS X i v jeho klientské variantě a jeho licenční ujednání navíc povoluje virtualizaci dvou instancí Lion při zakoupení jedné licence. Budoucí verze softwaru Parallels to snad využijí, ale nyní ani Parallels Desktop, ani Parallels Server neumí virtualizovat ani jedinou instanci Lionu.

Textový editor Smultron 4 vyžaduje Lion

Minulý týden se objevila také nová verze 4 poměrně oblíbeného programátorského textového editoru Smultron.

Na nové verzi je ovšem asi nejzajímavější to, že přímo vyžaduje Lion, pod nižšími verzemi Mac OS X nefunguje. Nová verze podporuje funkce Resume, Auto Save a Versions, stejně jako celoobrazovkový režim. Mimoto by měla být rychlejší, zlepšuje zacházení s otevřenými dokumenty a vyhledávání v textu dokumentů a údajně nabízí 400 dalších menších vylepšení.

Program se prodává v Mac App Store za 4,99 USD (3,99 EUR). Ovšem protože Smultron 4 funguje pouze pod Lionem, stále se v Mac App Store nabízí i jeho starší verze 3.8.4, jež se spokojí se Snow Leopardem (prodává se za stejnou cenu jako verze 4).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: