Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Softwarové novinky pro Macy
22. března 2010, 00.00 | Rychlé vydávání testovacích sestavení Mac OS X 10.6.3 signalizuje blížící se uvedení ostré verze. Apple aktualizoval programy Logic Pro a Logic Express na verzi 9.1.1. A monitorovací utilita CheckUp 2.6 vylepšila své uživatelské rozhraní a doplnila podporu vzdáleného monitorování.
Opět tu máme směsici softwarových novinek pro Macy, ta první se týká vývoje okolo nové aktualizace Snow Leoparda:
Ostrá verze Mac OS X 10.6.3 by se mohla objevit již velice brzy
Minulý čtvrtek Apple poskytl externím vývojářům další testovací sestavení Mac OS X 10.6.3 s číslem 10D572, přitom předchozí sestavení 10D571, tedy verzi nižší o jediný kompilační běh, obdrželi teprve minulé úterý.
Tak rychlé vydávání testovacích verzí Mac OS X se obvykle objevuje pouze tehdy, pokud se práce už blíží k závěru (sice by k tomu mohlo dojít i tehdy, kdyby byla v předchozím sestavení objevena závažná a potenciálně nebezpečná chyba, ale žádná taková zmínka nikde nepadla), takže to vypadá, že pravděpodobně již brzy bude vydán Mac OS X 10.6.3 pro všechny uživatele.
Ve čtvrtečním sestavení 10D572 Apple žádá vývojáře, aby své testování zaměřili hlavně na poštovního klienta Mail, na obrázky a fotografie a na bezpečnostní certifikáty a také na grafické ovladače a QuickTime, což ovšem byla témata zdůrazňovaná v podstatě po skoro celou dobu testování Mac OS X 10.6.3.
Oproti úterní verzi naopak zmizel důraz na písma a na kalendář iCal, popis změn se však jinak zdá v podstatě shodovat s popisem pro předchozí sestavení.
Možná už příští týden by se tak mohla objevit ostrá verze Mac OS X 10.6.3 (Apple nový software obvykle vydává v úterý), až se tak stane, měla by nová verze Snow Leoparda přinést především stabilnější a bezpečnější QuickTime X, vyšší výkon programu Logic Pro v 64bitovém režimu, lepší kompatibilitu s tiskárnami třetích stran a rozšířenou podporu OpenGL aplikací (vylepšená podpora OpenGL by mohla souviset s chystanými hrami Valve pro Mac).
Nejnovější sestavení Mac OS X 10.6.3 má jako rozdílová aktualizace velikost 725 MB a jako kombinovaný aktualizátor 790 MB, dá se předpokládat, že ostrá verze, přijde-li skutečně již brzy, se svou velikostí příliš lišit nebude.
Logic Pro 9.1.1 a Logic Express 9.1.1 rozšiřují podporu 64bitového zpracování
V lednu Apple vydal Logic Pro 9.1, aktualizaci svého profesionálního programu pro zpracování hudby, jež pod Snow Leopardem přidala podporu 64bitového režimu.
A minulý čtvrtek se objevila jeho další menší aktualizace na verzi 9.1.1, která ho dále uhlazuje. Podrobný popis novinek obsahuje tento podpůrný dokument, ten však smíchává dohromady změny z verzí 9.1 a 9.1.1, pro samotnou verzi 9.1.1 Apple v doprovodných poznámkách uvádí, že se zvýšila stabilita utility 32-Bit Audio Unit Bridge (ta dovoluje i v 64bitovém režimu používat 32bitové zásuvné moduly Audio Unit), lze tedy očekávat, že počet pádů při užívání starých zásuvných modulů dále klesne. (Další zlepšení by mohlo přijít s Mac OS X 10.6.3, slibujícím zvýšení výkonu programu v 64bitovém režimu.)
Mimoto Logic Pro 9.1.1 doplňuje v 64bitovém režimu kompatibilitu s aplikací Automap od Novation pro ovládání MIDI zařízení a s Ethernet využívajícím protokolem Eucon firmy Euphonix pro správu MIDI vybavení.
A tentokrát se nové verze dočkali také uživatelé levnější varianty Logic Express, kterou v lednu Apple opomenul. Podrobný popis změn verze 9.1.1 obsahuje tenhle podpůrný dokument, ty hlavní se pochopitelně podobají těm, jež přinesl Logic Pro 9.1. To znamená, že též Logic Express teď podporuje 64bitový režim, je kompatibilní s 64bitovými zásuvnými moduly Audio Unit a zvládá názvy souborů delší než 32 znaků. A v EXS editoru se vzorky správně mapují při použití volby „Contiguous Zones“.
Nové verze obou programů se nabízejí přes Software Update a na webu Applu, Logic Pro 9.1.1 se nachází tady (aktualizace zabírá 191,87 MB), Logic Express 9.1.1 pak zde (138,79 MB).
Oba programy nyní pro 32bitový režim vyžadují Mac OS X 10.5.7 nebo vyšší a pro 64bitový režim Mac OS X 10.6.2 nebo vyšší, požadavky na Logic Express se tak proti verzi 9 mírně zvýšily (64bitový režim potřebuje Snow Leoparda).
Monitorovací utilita CheckUp 2.6 vylepšila uživatelské rozhraní a přidala podporu vzdáleného monitorování programem CheckUp Remote
Francouzská firma app4mac dodávající různé utility pro Macy nabízí již od roku 2007 monitorovací utilitu CheckUp, jež umožňuje velice podrobné sledování stavu daného Macu (mnohem důkladnější než to, jaké dovoluje samotný Mac OS X) a pochopitelně tuto svou utilitu průběžně vylepšuje, naposledy MůjMac popisoval verzi 2.5 loni v červenci. A nyní app4mac vydala verzi 2.6, která přináší další vylepšení.
Zůstaly samozřejmě zachovány všechny předchozí možnosti monitorování, utilita sleduje procesor, RAM a disky a síťové adaptéry, stejně jako běžící procesy a pracující síťová spojení. A dokonce poskytuje i velice základní funkce správy dokumentů.
Navíc uživatel může nastavit prahové hodnoty, po jejichž překročení utilita vydá vizuální výstrahu (to se využívá především k ohlašování závad, kupříkladu při zjištění vady RAM nebo jestliže CheckUp prostřednictvím technologie S.M.A.R.T zaznamená hrozící selhání disku). Monitorování probíhá pomocí procesu běžícího v pozadí, takže v případě překročení prahových hodnot se výstraha objeví i tehdy, když samotná utilita nebude právě spuštěná. A všechny sledované údaje předkládá CheckUp v úhledném grafickém rozhraní.
Verze 2.6 navíc zjišťuje většinu běžných problémů při spuštění Mac OS X a zlepšila podporu nových Maců, především nových iMaců s procesory Intel Core i5 a Core i7 a také Maců Pro s procesory Xeon podporujícími technologii Hyper-Threading (vytvářející z jednoho fyzického dvě virtuální procesorová jádra). Vylepšily se výstrahy týkající se problémů disků a RAM, zlepšení doznalo rovněž uživatelské rozhraní programu a jeho dokumentace a samozřejmě byly opraveny známé chyby.
Další významnou novinku tvoří kompatibilita s novým program app4mac, utilitou CheckUp Remote. To je nový software (sice nese číslo verze 2.6, ale to jenom kvůli sladění s utilitou CheckUp), který dovoluje na dálku monitorovat Macy, na nichž byla nainstalována utilita CheckUp 2.6 a v jejíchž předvolbách se zapnulo vzdálené monitorování.
V podstatě tak CheckUp Remote poskytuje na dálku téměř všechny možnosti monitorování „lokální“ utility CheckUp včetně výstrah, dokáže na vzdálených Macích zjistit většinu běžných potíží a zobrazí podrobné popisy, jak by se daly vyřešit. Bližší informace o tom, k čemu slouží CheckUp Remote a jak se liší od lokální utility CheckUp, se nabízejí zde, podrobný popis všech změn verze 2.6 utility CheckUp najdete tady.
Jak CheckUp 2.6, tak CheckUp Remote 2.6 vyžadují Mac OS X 10.5 nebo vyšší (tedy přinejmenším Leoparda) a podporují jak procesory Intel, tak PowerPC. Zkušební verzi utility CheckUp 2.6 si lze stáhnout odtud (zabírá 17,6 MB, omezení proti plné verzi shrnuje tenhle seznam), zkušební verze utility CheckUp Remote se dá získat tady (její velikost činí 16,4 MB), ta dovoluje monitorovat pouze dva Macy a nezobrazuje některé údaje.
Zkušební verze se změní v plné zakoupením licenčních klíčů, ten v případě utility CheckUp přijde na 29 EUR, pro CheckUp Remote stojí plných 69 EUR, za distribuční CD-ROM a za rozšířenou technickou podporu je třeba si ještě dále připlatit. Zakoupením licence však uživatel získává nárok na všechny následné aktualizace zdarma.
Přesto však jsou tyto utility poměrně drahé, vyplatí se jenom těm, kdo skutečně využijí jejich široké možnosti. CheckUp Remote je jasně určena pro správce větších počtů Maců, což vysvětluje její vyšší cenu, v případě utility CheckUp však mnoha uživatelům nejspíš mnohdy postačí méně vybavená bezplatná řešení, jako třeba iStat Menus.