Softwarové novinky pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové novinky pro Macy

28. května 2010, 00.00 | Objevila se další testovací verze Mac OS X 10.6.4 a aktualizace Boot Campu pro 13“ MacBooky Pro. Google vydal stabilní verze prohlížeče Chrome pro Mac OS X a Linux. A VMware Fusion 3.1 několikanásobně zvyšuje výkon grafiky.

V minulých dnech se objevilo hned několik softwarových novinek pro Macy, nejprve se podíváme na ty od Applu:

Nové testovací sestavení Mac OS X 10.6.4 nepřináší žádné významné změny

Apple skutečně zkracuje intervaly mezi vydáváním testovacích verzí Mac OS X 10.6.4 externím vývojářům, v úterý uvolnil již páté takové sestavení (sestavení 10F58), přesně týden po tom předchozím.

Oproti němu se nezměnilo téměř nic, nadále neuvádí žádné známé problémy a stále vyzývá vývojáře, aby se při testování zaměřili především na grafické ovladače, protokol SMB, rozhraní USB, technologii VoiceOver a VPN připojení. Velikost rozdílové aktualizace se sice zvětšila oproti předchozí verzi asi o 5 MB na 581,3 MB, avšak jinak zůstalo všechno stejné.

Zrychlené vydávání testovacích sestavení a malé rozdíly mezi nimi napovídají, že by se mohla blížit ostrá verze, zdá se, že podobně jako před uvedením Mac OS X 10.6.3 Apple ještě vypustí několik testovacích verzí, než zpřístupní čtvrtou aktualizaci Snow Leoparda všem uživatelům, ale pokud se nevyskytne nějaký další nečekaný problém, dojde k tomu zřejmě už brzy.

Apple uvolnil dvě aktualizace Boot Campu pro nové 13” MacBooky Pro

Od Leoparda tvoří integrální součást Mac OS X software Boot Camp umožňující spouštět Microsoft Windows jako alternativní operační systém Maců s procesory Intel. A právě Boot Campu se týkají dvě aktualizace, jež Apple vydal v úterý.

Význam ovšem mají pouze pro vlastníky nových 13“ MacBooků Pro uvedených spolu s dalšími modely na trh v půlce dubna. Řeší totiž problém, který mohl způsobit, že ovládací panel Boot Campu pod Windows vydá varovné hlášení při zvolení karty jasu a opravuje chybu, kvůli níž do sluchátek nemusel přicházet zvuk. Právě to řeší zmíněné aktualizace, určené pro Windows provozovaná na těchto strojích.

Jsou dvě, protože jedna poslouží pro 32bitové varianty Windows (Windows XP, Vistu a Windows 7), zatímco druhá pro 64bitová vydání Visty a Windows 7.

Příslušná aktualizace se dá ve spuštěných Windows získat pomocí mechanismu Software Update, anebo ji lze stáhnout ručně, tu pro 32bitová Windows najdete tady (zabírá jen 1,5 MB), zatímco aktualizace pro 64bitová Windows se nabízí zde (1,03 MB). Obě kromě odpovídající verze Windows vyžadují navíc nejnovější verzi Boot Campu, tedy verzi 3.1 (uvolněnou letos v lednu).

Postup instalace těchto aktualizací pod Windows podrobně popisuje podpůrný dokument Applu.

Google vydal stabilní verze webového prohlížeče Chrome pro Mac OS X a Linux

Webový prohlížeč Google Chrome se stává stále oblíbenějším a jeho zastoupení postupně roste, proto se rozhodně již nedá přehlížet. Zpočátku sice byl dlouho dostupný pouze pro Windows, ale od loňského prosince se objevily také beta verze pro Mac OS X a Linux (už předtím se sice nabízely vývojářské verze pro tyto platformy, avšak ty nebyly vhodné pro běžné uživatele).

Počátkem května Google uvolnil beta verze Chrome 5.0 pro všechny podporované platformy (Mac OS X, Linux a Windows), jež mimo jiné přinesly podporu řady prvků z připravovaného standardu HTML5, o němž se nyní tolik mluví.

A toto úterý došlo k další významné události ve vývoji Chrome. Pro Windows již delší dobu existovala stabilní verze, ale pro ostatní operační systémy dosud byly dostupné jenom beta verze (už v lednu 2009 Google zavedl tři distribuční kanály Chrome, kanál vývojářských náhledů, kanál beta verzí a kanál stabilních verzí).

Teď se stabilních verzí konečně dočkaly též Mac OS X a Linux, s trochou nadsázky lze říci, že byly „zrovnoprávněny“ s Windows a všechny další aktualizace by měly do jednotlivých distribučních kanálů přicházet současně pro všechny platformy.

Podívejme se nyní blíže na stabilní verzi Chrome 5.0 pro Mac, jejíž uvedení oznamuje blog Googlu věnující se verzi prohlížeče pro Mac.

Chrome pro Mac OS X ve stabilní verzi by měl poskytovat odpovídající výkon a stabilitu, zároveň ale jde o aplikaci integrovanou do prostředí Mac OS X.

Samozřejmě přináší stejné novinky jako odpovídající stabilní verze pro Windows a Linux (vlastnosti společné pro všechny platformy Google blíže popisuje tady), přináší tedy i značné zrychlení (například při zpracovávání JavaScriptu), které ovšem nabízela již příslušná beta verze.

Synchronizace nyní funguje nejen pro záložky, ale také pro předvolby prohlížeče, mezi různými počítači (i s odlišnými operačními systémy) lze přenášet nastavení prohlížeče, filtry, motivy vzhledu a další parametry.

Přibyla podpora řady prvků HMTL5. Stejně jako v beta verzi program podporuje geolokační API rozhraní, aplikační cache paměť, Web Sockets a přetahování a upouštění souborů. Půjde tedy například upouštět přílohy do Gmailu či využívat geolokační funkce v Google Maps. HTML5 se uplatňuje též v přepracovaném správci záložek Chrome.

Přirozeně prohlížeč může využívat rozsáhlé nabídky rozšíření (nezávislých na platformě), jichž je už teď dostupných 4 500. A rozšíření mohou nyní pracovat i v anonymním režimu.

Rozšíření podporuje (i když odlišnými mechanismy) stále více webových prohlížečů, což pochopitelně vyvolává otázku, zda něco takového nepřipravuje také Apple pro Safari. Velký rozruch způsobil John Gruber poznámkou na svém blogu Daring Fireball k uvedení stabilní verze Chrome pro Mac a Linux.

Na jejím konci si totiž povzdechnul, že Safari chybí vhodné API rozhraní pro rozšíření a vyjádřil přání, aby ho Apple uvedl na své blížící se vývojářské konferenci WWDC 2010. Nelze to však vyložit jako potvrzení, že Apple něco takového skutečně připravuje, smysl by to ovšem dávalo, jasno bude až 7. června.

Narozdíl od beta verze však nová stabilní verze Chrome nezahrnuje integrovaný Flash Player, vývojáři Googlu ho nestačili doladit. Chrome tak zatím nemá příslušný modul přímo v sobě, ale Google slibuje, že až bude dostupná ostrá verze Flash Playeru 10.1, objeví se odpovídající aktualizace Chrome (vzhledem k postoji Applu k Flashi, sdílenému mnoha uživateli Maců, to asi příliš postrádaná vlastnost nebude, ovšem i po integraci Flash Playeru by ho mělo být nadále možné vypnout.).

Chrome pro Mac přidává ještě některé další uživateli požadované možnosti, kupříkladu podporu celoobrazovkového režimu (zapne se kombinací kláves Command + Shift + F).

Ti, kdo již mají na svých Macích nainstalovanou beta verzi Chrome, by se brzy měli dočkat automatické aktualizace na stabilní verzi, jinak se prohlížeč dá stáhnout odtud. (Přirozeně je možné vrátit se zpět do beta kanálu, bude-li uživatel chtít s předstihem využívat novinek beta verzí a nebude mu vadit jejich nižší stabilita).

Chrome funguje pouze na Macích s procesory Intel a vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší.

VMware 3.1 přináší urychlení grafiky a řadu dalších vylepšení

Jak jsme zmínili výše, díky softwaru Boot Camp lze na Macích s procesory Intel poměrně snadno provozovat Windows jako alternativní operační systém, ale jestliže budete chtít používat na těchto strojích Mac OS X a Windows (případně jiný operační systém) souběžně vedle sebe (takže půjde využívat jejich aplikace současně), budete potřebovat dodatečný software umožňující takzvanou virtualizaci, kdy „cizí“ operační systém běží ve virtuálním stroji. Samozřejmě to klade větší nároky na hardware a kompatibilita Windows bývá o trochu horší než při užití Boot Campu, přináší to však zase jiné přednosti.

Na Macích se dnes pro virtualizaci nejčastěji používají programy Parallels Desktop a VMware Fusion. A právě Fusion se v úterý dočkal významné aktualizace.

Loni na podzim se začal prodávat Fusion 3 a nyní VMware uvedla jeho aktualizaci na verzi 3.1, jejíž hlavní novinky přibližuje blog vývojového týmu programu. (Už v březnu VMware uvolnila veřejnou beta verzi 3.1, ale nyní přichází ostrá verze vhodná pro produkční nasazení.)

Jde sice jen o „desetinovou“ verzi, přesto však nabízí významná vylepšení, citelně zvyšuje výkon, vylepšuje funkce pro integraci provozovaných aplikací Windows a podporuje vybavenější virtuální stroje.

Oproti verzi 3.0 se výkon aplikací Windows údajně zvýšil o 35 procent, mají to dokládat výsledky testů WorldBench 6. Aplikace se rychleji spouštějí a 2D grafika pod Windows Vista a Windows 7 se zrychlila skoro čtyřikrát. Svižněji probíhá též uspávání a probouzení virtuálních strojů.

Významně se urychlila 3D grafika, Fusion 3.1 ji zrychluje až pětinásobně. Rozhraní Windows Aero ve Vistě a Windows 7 je teď mnohem čilejší a pod zmíněnými verzemi Windows lze také využívat hardwarové akcelerace 3G grafiky postavené na OpenGL 2.1. A Fusion 3.1 nyní navíc podporuje AutoCAD 2011 (pro Windows, pro Mac OS X se sice AutoCAD zřejmě už též chystá, ale na to si ještě počkáme).

Zlepšila se rovněž funkce Unity umožňující integraci aplikací Windows do prostředí Mac OS X, Fusion 3.1 podporuje jejich překrývající se okna v Exposé a minimalizaci aplikací Windows do doku. Vylepšila se také spolupráce s Boot Campem.

Funkce USB EasyConnect usnadňuje přiřazení USB zařízení virtuálnímu stroji či Macu a podstatně se zrychlil migrační asistent usnadňující přenos instalací Windows z PC na Mac, kde běží Fusion.

Rozšířila se podpora výkonných virtuálních strojů, nově se podporují až osmiprocesorové virtuální systémy (předtím to byly nejvýše čtyřjádrové) a maximální přípustná velikost virtuálních pevných disků vzrostla z 950 GB na plné 2 TB, takže půjde naplno využít i těch nejvýkonnějších Maců. Přibyla rovněž podpora dalších operačních systémů, ve virtuálních strojích lze nově provozovat také RHEL 5.4, SUSE Linux 11 SP1, Ubuntu 8.0.4.4 a Ubuntu 10.04. Úplný přehled všech novinek verze 3.1 najdete tady.

Vlastníci verze 3.0 získají Fusion 3.1 samozřejmě zdarma, nabídne se jim prostřednictvím mechanismu automatických aktualizací v programu. Aby však bylo možné plně využít nových možností, bude třeba aktualizovat také nástroje VMware Tools ve virtuálních strojích, potřebný postup se popisuje zde. A plný instalátor verze 3.1 se nalézá tady.

Fusion 3.1 si lze vyzkoušet zdarma, nabízí se totiž jeho 30denní zkušební verze (před stažením se musí vyplnit stručný registrační formulář).

Pro jednoho uživatele program stojí 79,99 USD, přechod z verzí 1 a 2 přijde na 39,99 USD. Fusion 3.1 vyžaduje Mac s procesorem Intel (na strojích s PowerPC nemůže z principu fungovat) a Mac OS X 10.5.8 nebo vyšší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: