Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Softwarové novinky pro Macy
18. října 2010, 00.00 | Apple uvolnil čtvrtou předběžnou verzi vývojového prostředí Xcode 4. Také vydal Logic Pro 9.1.2 a Logic Express 9.1.2. A již se začal prodávat AutoCAD 2011 for Mac.
Tuto středu sice Apple na oznámené akci pravděpodobně předvede též některé softwarové novinky pro Macy (očekává se představení předběžné vývojářské verze Mac OS X 10.7, nejspíš nazvané „Lion“ a uvedení programových balíků iLife '11 a iWork '11), ovšem něco nového softwaru pro Macy se objevilo již koncem minulého týdne:
Vyšla čtvrtá předběžná verze vývojového prostředí Xcode 4
Ve středu by mohla dorazit také ostrá verze Mac OS X 10.6.5 (už v pátek jsme zmínili, že vývojáři minulý čtvrtek obdrželi jeho sedmou beta verzi, která nadále netrpí žádnými známými problémy a ani jinak se nezměnila proti předchozímu testovacímu sestavení).
Minulý čtvrtek ale vývojáři též dostali novou předběžnou verzi vývojového prostředí pro Mac OS X (a iOS), Xcode 4.
První předběžnou verzi získali již na červnové konferenci WWDC 2010, záhy se objevil podrobnější popis novinek tohoto softwaru, který slučuje v novém uživatelském rozhraní vlastní vývojové prostředí s dosud samostatným nástrojem Interface Builder pro návrh uživatelských rozhraní aplikací.
Nové uživatelské rozhraní Xcode 4 obsahuje některé nové navigační prvky, ke změnám však došlo také uvnitř, poskytuje dodatečné nástroje pro hledání chyb, ale především Xcode 4 přináší novou verzi LLVM kompilátoru a nový debugger LLDB, jež slibují tvorbu výkonnějších, méně náročných a stabilnějších aplikací. (Samotný Apple popisuje novinky Xcode 4 tady.)
V červenci přišla druhá předběžná verze Xcode 4 a počátkem září verze třetí, zdá se, že nové verze vycházejí zhruba v měsíčním intervalu. O čtvrté verzi nejsou známy bližší podrobnosti, ale pravděpodobně hlavně opravuje chyby svých předchůdců.
Předběžné verze Xcode 4 jsou samozřejmě dostupné pouze pro registrované vývojáře Mac OS X a iOS a zatím není jasné, kdy by se měla objevit ostrá verze, nakonec k tomu však určitě dojde (u takovéhoto základního vývojového nástroje je pochopitelně vhodné, aby byl odladěn co nejdůkladněji).
Lze předpokládat, že k přechodu na Xcode 4 dojde v příštím roce, z čehož by v konečném výsledku měli těžit i koncoví uživatelé, naplní-li se sliby o výkonnějších a stabilnějších aplikacích.
Apple uvolnil Logic Pro 9.1.2 a Logic Express 9.1.2
Ve čtvrtek se však aktualizací dočkali také koncoví uživatelé aplikačního softwaru Applu, konkrétně se objevily nové průběžné aktualizace programů Logic Pro a Logic Express pro zpracování hudby, kdy ten prvně jmenovaný slouží profesionálním uživatelům, zatímco druhý představuje jednodušší, ale levnější alternativu. (Logic Pro se prodává jako součást programového balíku Logic Studio za 499 USD, zatímco Logic Express stojí 199 USD.)
Loni v červenci Logic Pro dospěl do verze 9 (v rámci nové verze celého balíku Logic Studio) a záhy se objevil též Logic Express 9. V průběhu letošního roku pak Apple uvolňoval průběžné aktualizace obou programů (dostupné zdarma pro registrované uživatele), v lednu vyšel Logic Pro 9.1 a v březnu oba programy dosáhly verze 9.1.1. A nyní tu máme jejich nové verze 9.1.2 přinášející další menší opravy.
Konkrétně Logic Pro 9.1.2 slibuje zlepšení celkové stability a kompatibility programu. Bude kompatibilní s novými šestijádrovými a dvanáctijádrovými Macy Pro (s novými procesory Xeon „Westmere“ mají některé stávající aplikace potíže) a poskytuje podporu pro aplikace iOS simulující hudební ovládací rozhraní, jež využívají protokol OSC.
V 64bitovém režimu (zavedeném již verzí 9.1) nyní podporuje REX soubory (soubory programu ReCycle firmy Propellerhead pro zpracování zvukových vzorků) a dále zlepšuje kompatibilitu s vybranými zásuvnými moduly Audio Unit. Chcete-li ještě podrobnější popis novinek a změn verze 9.1.2, podívejte se do tohoto podpůrného dokumentu.
Úplně stejné novinky přináší také verze 9.1.2 programu Logic Express, podrobný popis jejích změn obsahuje tenhle dokument.
Logic Pro 9.1.2 se dá stáhnout odtud (zabírá 193,01 MB), Logic Express 9.1.2 se nabízí tady (jde o 139,67 MB), oba programy vyžadují Mac OS X 10.5.8 nebo vyšší, tedy přinejmenším Leoparda. Nové verze se samozřejmě dají získat též přes Software Update, bude-li na daném Macu nainstalovaný některý z těchto programů.
Začal se prodávat AutoCAD pro Mac
S tím, jak se zvyšuje počet Maců a počínají pronikat ve větší míře do podniků (přinejmenším v USA), přibývá také profesionálních aplikací pro Mac OS X, a to i v oblastech, kde dosud Macy své postavení spíše ztrácely.
To platí též o CAD programech, jež se dnes používají prakticky pro všechny návrhy výrobků, pro přípravu výroby a k projektováni staveb. Jistě, určité CAD aplikace pro Macy existují již řadu let, ale už mnoho let chyběl program, kteří někteří považují (asi ne zcela oprávněně) přímo za synonymum pro CAD, totiž AutoCAD.
Již v květnu se objevily první náznaky, že se chystá návrat tohoto programu na Mac a koncem srpna to potvrdil přímo jeho výrobce Autodesk, počátkem září vyšla oficiální tisková zpráva.
A minulý pátek se AutoCAD 2011 for Mac skutečně začal prodávat, na Mac se program vrací po dlouhých 18 letech (ano, naposledy byl dostupný v roce 1992 jako AutoCAD Release 12, od té doby se jak hardware, tak systémový software Maců zcela změnily), příslušné oznámení zveřejnil Autodesk zde.
Nový AutoCAD for Mac (jde o verzi Release 19.0, celkově už o 26. vydání programu od jeho vzniku) nabízí většinu funkcí svého protějšku pro Windows a má podobné uživatelské rozhraní, zároveň však dovoluje využít některých specifických prvků Mac OS X.
Například soubory lze prohlížet pomocí zobrazení Cover Flow a k ovládání se dají používat gesta více prstů na multi-touch trakckpadech notebooků Applu nebo na Magic Trackpadu (k posouvání výřezu a ke změně měřítka).
Samozřejmě program podporuje souborový formát DWG, takže hladce zvládá dokumenty z verze pro Windows a umožňuje jejich výměnu mezi platformami. Dále nabízí obsáhlé API rozhraní pro vývoj nastavbových aplikací a pro uzpůsobování uživatelského rozhraní.
S DWG soubory se dá pracovat též na mobilních zařízeních s iOS, už koncem září se v App Store objevila aplikace AutoCAD WS pro zobrazování, jednoduchou editaci a sdílení dokumentů AutoCADu. AutoCAD WS ovšem existuje i jako webová aplikace přístupná z většiny prohlížečů.
AutoCAD 2011 for Mac vyžaduje 64bitový procesor Intel, Mac OS X 10.5.8 nebo 10.6.4 a vyšší, alespoň 3 GB RAM (doporučují se 4 GB) a nejméně 2,5 GB prostoru na disku. Podrobnější popis požadavků programu najdete tady, mimo jiné tam Autodesk vyjmenovává podporované typy Maců. Jsou mezi nim sice i novější Macy mini, ale je jasné, že pro hladkou práci budou nejvhodnější výkonné konfigurace MacBooků Pro a ještě spíše Macy Pro.
Jde o profesionální program, u něhož se předpokládá, že bude sloužit k výdělečným účelům, podle toho vypadá jeho cena, začínající na 3 975 USD. Odtud si lze (po vyplnění registračního formuláře) stáhnout 30denní zkušební verzi a nabízejí se také dvě zvýhodněné studentské verze, tu první lze používat zdarma po 3 roky, do výstupů však přidává vodoznaky, druhá neomezená školská verze stojí 395 USD.
AutoCAD for Mac by se mohl stát jednou z aplikací, jež přispějí ke zvýšení prodeje Maxů Pro, protože právě pro takovéto aplikace se nejsilnější stolní Mac hodí nejlépe a vhledem k ceně samotného softwaru by cena hardwaru neměla být až tak velkou překážkou.