Softwarové novinky pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové novinky pro Macy

10. prosince 2010, 00.00 | Nová aktualizace EFI firmwaru pro letošní MacBooky Air řeší problémy zobrazování. QuickTime 7.6.9 pro Leoparda a pro Windows opravuje řadu bezpečnostních chyb. Aperture 3.1.1 také opravuje četné menší chyby a zlepšuje stabilitu aplikace. Microsoft aktualizoval Office 2008. A převodní utilita FontXChange 3.0 doplňuje podporu nových formátů písem pro Web.

V minulých dnech se objevila řada novinek souvisejících se softwarem pro Macy:

Aktualizace EFI firmwaru nových MacBooků Air řeší potíže zobrazování

Ve středu Apple vydal aktualizaci EFI firmwaru pro nové 11“ a 13“ MacBooky Air uvedené na trh koncem října.

Není to první aktualizace firmwaru pro tyto stroje, protože ve stejný den, kdy je Apple představil, uvolnil pro ně softwarovou aktualizaci napravující některé závady týkající se grafiky, přesto však někteří uživatelé hlásili potíže se zobrazováním a podle uniklých vnitřních dokumentů Apple začal pracovat na řešení tohoto problému další softwarovou aktualizací.

Částečně to vyřešil již Mac OS X 10.6.5 vydaný počátkem listopadu, protože některé vady opravil, zřejmě však byly třeba další úpravy na nižší úrovni systému, o něž by se měla postarat nová aktualizace MacBook Air EFI Firmware Update 2.0.

Podle doprovodných poznámek Applu tato aktualizace řeší chybu, která způsobuje, že MacBooky Air při spuštění či po probuzení ze spánku nechají zhasnutou obrazovku nebo přestanou reagovat, má pomoci všem novým 11“ a 13“ modelům.

Během aktualizace EFI firmwaru nesmí vypadnout napájení stroje, poté, co aktualizace začne, se notebook restartuje a objeví se šedá obrazovka s ukazatelem postupu, celé to může trvat několik minut. Proběhne-li operace úspěšně, bude mít Boot ROM číslo verze „MBA31.88Z.0061.B01.1011181342“.

Aktualizace se nabízí přes Software Update nebo se dá stáhnout ručně z webu Applu (má velikost pouze 1,98 MB), pro její instalaci se vyžaduje Mac OS X 10.6.5.

QuickTime 7.6.9 napravuje četné bezpečnostní chyby

V úterý Apple uvolnil novou aktualizaci pro QuickTime 7, jež řeší jeho bezpečnostní problémy.

Nový QuickTime 7.6.9 zaceluje celou řadu zranitelností, které blíže popisuje tento podpůrný dokument. Nové opravy například zabraňují útokům pomocí záškodnických obrázků ve formátech JP2, GIF, PICT a FlashPix a také útokům prostřednictvím videosouborů ve formátech AVI, MPEG, Sorenson a QTVR.

Takovéto soubory by mohly způsobit nečekané ukončení aplikace nebo spustit libovolný (potenciálně nebezpečný) programový kód, QuickTime 7.6.9 ale zacházení s nimi posiluje tak, aby k podobným útokům již nemohlo docházet.

QuickTime 7.6.9 se samozřejmě nabízí přes Software Update, případně se dá stáhnout z této stránky (sama nabídne variantu odpovídající přistupující platformě), vznikly však trochu zmatky kolem toho, pro koho je vlastně nová verze určena.

Uživatelé Snow Leoparda totiž zmíněné bezpečnostní opravy získali už počátkem listopadu s Mac OS X 10.6.5, takže pro ně samostatná aktualizace nemá význam, ta je pouze pro Windows (Windows XP SP a vyšší, Vistu, případně Windows 7, jde o 32,86 MB) a pro Leoparda (Mac OS X 10.5 až 10.5.8, 68,6 MB).

Aperture 3.1.1 přináší četné další opravy chyb

Letos v únoru Apple vydal Aperture 3, významnou novou verzi svého softwaru pro profesionální správu a zpracování fotografií. Prvotní verze 3.0 však trpěla řadou vážných chyby, které vyřešily až následné aktualizace, koncem října program dospěl k verzi 3.1 (tu jsme podrobněji popsali zde). A včera Apple uvolnil dodatečnou aktualizaci na verzi 3.1.1.

Jak napovídá již číslo verze, nová aktualizace přináší další opravy různých menších chyb. Zlepšuje kompatibilitu s mediálním balíkem iLife ’11 (především pak s jeho prohlížečem iLife Media Browser), napravuje potíže s importem, s upgradem knihoven z nižších verzí, s úpravami snímků, s publikováním na Webu (hlavně se zveřejňováním fotografií na službách MobileMe, Facebook a Flickr), s obrazovými prezentacemi a s datovými trezory. Též se měly zvýšit celková stabilita a výkon aplikace. Celkem jde o skoro dvě desítky oprav, jež podrobněji popisuje tento dokument.

Například už by neměly být problémy s převodem knihoven verze 3.0, při vydávání fotografií na Flickru již je program nebude nechtěně ukládat ve sníženém rozlišení pro Web namísto plného rozlišení a především řada různých operací již nezpůsobí pád aplikace či její zamrznutí. Aperture 3 tak očividně stále má ještě dost chyb, i když verze 3.1 přinesla skutečně významné zlepšení.

Aperture 3.1.1 se nabízí přes Software Update, případně se dá ručně stáhnout tady (aktualizace zabírá 357,79 MB), vyžaduje OS X 10.5.8 nebo Mac OS X 10.6.2 a vyšší.

Nová aktualizace Office 2008

Od 26. října se prodává kancelářský balík Microsoft Office for Mac 2011, ale Microsoft samozřejmě stále udržuje také předchozí verze Office pro Mac, ve středu vydal verzi 12.2.8 Office 2008.

Tahle nová aktualizace přináší především opravu zranitelností, jež mohly potenciálním útočníkům dovolit přepsat paměť daného Macu nebezpečným programovým kódem a v poštovním klientovi Entourage (v Office 2011 ho nahradil Outlook pro Mac) byla opravena chyba, která při některých operacích mohla způsobit pád programu (podrobněji to Microsoft popisuje zde).

Nová aktualizace 12.2.8. se dá stáhnout odtud, její velikost dosahuje nemalých 332,8 MB a je určena pro všechna vydání Office 2008, na daném Macu už však musí být nainstalovaný servisní balík Office 2008 SP1 (verze 12.1.0) z května 2008, instalační postup Microsoft přibližuje tady.

Utilita FontXChange 3.0 podporuje také nová webová písma

Od roku 2008 dodává firma FontGear Inc. ze Severní Karolíny software FontXChange for Macintosh umožňující vzájemné převody různých typů písem (mimochodem, firma se původně jmenovala Morrison SoftDesign, ale přejmenovala se, aby lépe vyjádřila, že nabízí především programy pro práci s písmy pod Mac OS X).

FontGear svou převodní utilitu samozřejmě stále vylepšuje, loni v srpnu kupříkladu vydala verzi 2.0, jež přidala hlavně nové volby pro přejmenovávání převedených písem. A toto úterý firma uvedla FontXChange 3.0 (viz oznámení na jejím blogu).

Utilita od počátku umí mezi sebou převádět písma OpenType, PostScript Type 1 a TrueType (jak pro Mac, tak pro Windows), verze 3.0 navíc nově dokáže písma převádět do formátů WOFF, SVG a EOT, které se začínají ve větší míře uplatňovat na Webu. (Už předchozí verze 2.5 podporovala formát WOFF, ale nyní se tato podpora výrazně rozšířila.)

Při převodu do webových formátů utilita také automaticky vygeneruje podpůrný HTML kód (třeba značky „@font-face“) pro snadné začlenění těchto písem do webových stránek. Mimoto verze 3.0 ještě zlepšila zobrazování náhledů písem a bylo vylepšeno její uživatelské rozhraní.

FontXChange umí pracovat v dávkovém režimu, kdy převádí celé knihovny písem a zvládá různá kódování znaků, podporuje kódování Adobe Standard, Unicode, Mac Roman, Windows ANSI a různá evropská kódování, kódování výsledných písem se dá nastavovat v předvolbách. Utilita též nabízí okno ke zkoumání písem umožňující zobrazovat náhledy provedených změn. (Tohle video ukazuje, jak lze převádět písma do formátu OpenType).

FontXChange 3.0 vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší, jinak žádné zvláštní nároky nemá, podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC. Zkušební verze utility se dá stáhnout odtud (jde o 23,3 MB). Cena plné verze pro jednoho uživatele činí 99 USD, hromadná licence pro celé pracoviště přijde na 350 USD.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: