Softwarové novinky pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové novinky pro Macy

11. ledna 2011, 00.00 | Apple aktualizoval Remote Desktop na verzi 3.4 podporující Mac App Store. Databáze Panorama Sheets se zaměřuje na uživatele tabulkových procesorů a provádí všechny operace v RAM. Bare Bones Software vydala editor Textwrangler 3.5 a začala nabízet své programy na Mac App Store. A vyšel oficiální klient sítě Twitter pro Mac OS X.

Zprávy spojené s Macy se nyní samozřejmě soustřeďují především na dění okolo Mac App Store, ale objevily se též některé další softwarové novinky pro Mac OS X, většinou ovšem s novým aplikačním obchodem alespoň nepřímo souvisejí:

Apple Remote Desktop 3.4 podporuje Mac App Store

Pro snadnou správu více Maců v síti Apple poskytuje svůj (placený) software Remote Desktop. Ten už několik let zůstává u verze 3 (jejíž vlastnosti podrobněji popsal MůjMac již v roce 2007), ale vycházejí její menší následné aktualizace, i když nijak zvlášť často. Verze 3.3 přišla v srpnu 2009 a další desetinovou aktualizaci vydal Apple teprve minulý čtvrtek.

To samozřejmě nebyla náhoda, jak popisuje tenhle podpůrný dokument, nová verze 3.4 zajišťuje kompatibilitu s novým obchodem Mac App Store, který byl spuštěn právě minulý čtvrtek.

O žádných jiných změnách dokument nehovoří, aktualizace sestává ze dvou částí. Apple Remote Desktop Client 3.4 aktualizuje klientský software pro spravované Macy (vzdálená správa se musí aktivovat v panelu předvoleb sdílení systémových předvoleb Mac OS X). Druhou část tvoří Apple Remote Desktop Admin 3.4, nová verze aplikace Remote Desktop, jež umožňuje na dálku spravovat klienty softwaru Apple Remote Desktop.

Obě aktualizace se přirozeně nabízejí přes Software Update, případně je lze ručně stáhnout z webu Applu, Remote Desktop Client 3.4 se nachází tady (jde o 4,25 MB) a Remote Desktop Admin 3.4 zde (53,13 MB), vyžadují Mac OS X 10.4.11 nebo Mac OS X 10.5.7 či vyšší (případně jejich serverové varianty).

Zároveň však Apple uvolnil ještě jeden nový softwarový doplněk pro Remote Desktop 3.4, nazvaný Apple Remote Desktop Dashboard Widget. Jedná se o widget pro Dashboard Mac OS X, který poskytuje okamžitý přehled o všech vzdálených Macích v síti. Samozřejmě se plně integruje se správní aplikací Remote Desktop, takže klepnutí na počítač ve widgetu dovolí uživateli pracovat s daným strojem.

Remote Desktop Dashboard Widget vyžaduje, aby na daném Macu byla licencovaná kopie software Remote Desktop a opět potřebuje Mac OS X 10.4.11 nebo Mac OS X 10.5.7 či vyšší. Widget se nabízí prostřednictvím mechanismu Software Update, anebo se dá stáhnout odtud (zabírá jenom 1,54 MB).

Přirozeně se i tento software prodává v Mac App Store, opět za podstatně nižší cenu (79,99 USD v USA a 62,99 EUR pro Evropu) než dříve (kdy činila 299 USD pro 10 uživatelů a 499 USD pro neomezený počet uživatelů).

Z diskusí na Webu ale vyplývá, že licence Mac App Store je určena jen pro nekomerční využití na neomezeném počtu Maců, pro podniky se tak cenové podmínky nemění, ovšem pro domácnosti s více Macy propojenými v síti přitažlivost tohoto softwaru značně vzrostla (což nepochybně bylo cílem Applu).

Databáze Panorama Sheets se zaměřuje na uživatele tabulkových procesorů

Kalifornská firma ProVUE Development, jež vyvíjí kancelářské nástroje už přes 30 let, oznámila minulý týden novou databázovou aplikaci Panorama Sheets, která se zaměřuje především na uživatele tabulkových procesorů, užívá jejich známé uživatelské rozhraní.

Má to být jakýsi kříženec mezi databází a tabulkovým procesorem, přičemž jednu z hlavních předností aplikace tvoří technologie, jež veškeré operace (po vzoru tabulkových procesorů) vykonává v RAM, což značně urychluje třídění a analýzu dat a další manipulace s nimi. Data z RAM se ovšem mohou při pádu systému nebo při výpadku napájení ztratit, ProVUE to řeší svou technologií Total Recall, zajišťující obnovu všech dat.

Aplikace umí data importovat z tabulkových procesorů Excel a Numbers a exportovat je do nich (přetahováním a upouštěním, případně kopírováním přes schránku). Dále podporuje import textových souborů a export do textových a HTML souborů.

Program nabízí výkonné nástroje pro zpracování dat, díky práci v RAM lze takové operace jako extrakci směrovacích čísel provést během několika sekund. Databáze je plně relační, poskytuje nástroje pro interaktivní analýzu dat, živé náhledy výsledků v reálném času, rychlý vyhledávač duplicit a možnost odvolávat nežádoucí změny.

Značně rozsáhlé jsou také možnosti vyhledávání, prohledávat se dají libovolné kombinace databázových polí, pro textová pole jde použít též fonetické hledání, pro číselná data se mohou využívat různá porovnání (například to, zda rozdíl hodnot nepřekračuje 10 procent) a lze kombinovat více vyhledávacích kritérií, a to i pomocí booleovských operátorů. Vytvořená hledání se mohou ukládat pro pozdější opakované použití.

Program také zahrnuje široké možnosti tisku nálepek. Názorně možnosti databáze Panorama Sheets předvádí tohle video.

Zkušební verzi funkční po dobu 15 dní si lze stáhnout tady (instalační soubor zabírá 24,5 MB) a zde se nachází obsáhlá uživatelská příručka ve formátu PDF (o velikosti skoro 22 MB).

Plná verze se dá koupit za 39,99 USD, aplikace vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší a podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC (ProVUE se chystá brzy vydat též verzi programu pro Windows.)

Panorama Sheets se ovšem nabízí i v Mac App Store, za stejnou cenu 39,99 USD (pro Evropu za 31,99 EUR). Tato verze vyžaduje Mac OS X 10.6.1 nebo vyšší (k Mac App Store se však dostanete pouze z Mac OS X 10.6.6).

Textwrangler 3.5 doplňuje lištu pro živé vyhledávání

Zejména mezi vývojáři jsou programy firmy Bare Bones Software velice známé, především její textové editory, programátorský BBEdit patří k tradičním aplikacím pro Macy (naposledy jsme psali o jeho verzi 9.6 loni v listopadu).

BBEdit je komerční software, Bare Bones však nabízí také bezplatný textový editor Textwrangler pro ty, kdo se spokojí s omezenějšími možnostmi zpracování textu. (Textwrangler toho ovšem ve skutečnosti umí docela dost, viz přehled jeho funkcí a průvodce jeho možnostmi). A minulý týden ho firma aktualizovala na verzi 3.5.

Ta doplňuje novou lištu živého vyhledávání do okna editoru, při zapisování textu do vyhledávacího pole se průběžně zvýrazňuje odpovídající text v editačním zobrazení. Úseky textu lze nyní svinovat a rozšířily se možnosti připojování skriptů k programu.

Vedle již dříve dostupného umisťování do menu se teď dají skripty spojovat s řadou dalších událostí aplikace nebo dokumentů (třeba s otevřením či uložením souboru). Zlepšila se rovněž podpora programovacích a skriptovacích jazyků, byla aktualizována integrovaná podpora pro Javu, Python, JavaScript a Ruby.

Textwrangler 3.5 umí procházet ZIP a Tar archívy a zlepšila se podpora systémových služeb Snow Leoparda. Došlo samozřejmě i k řadě dalších menších vylepšení a byly opraveny různé chyby, podrobnosti najdete v tomto obsáhlém seznamu změn.

Textwrangler si lze zdarma stáhnout z webu výrobce (už se tam nachází verze 3.5.1, jež navíc opravuje jednu nepříjemnou chybu, má velikost 13 MB). Program vyžaduje Mac OS X 10.5 a vyšší a podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC.

Programy Bare Bones Software se nabízejí také v Mac App Store

V současnosti se asi žádná softwarová novinka pro Mac OS X neobejde bez zmínky o Mac App Store a výjimkou není ani programová nabídka Bare Bones. Ta minulý čtvrtek současně se spuštěním nového obchodu Applu oznámila, že bude v Mac App Store nabízet své programy BBEdit, TextWrangler a Yojimbo (což je jednoduchý organizátor informací).

BBEdit 9.6.2 se v Mac App Store prodává za 79,99 EUR a Yojimbo 3.0.1 za 23,99 EUR, TextWrangler 3.5.1 se samozřejmě i odtamtud dá stáhnout zdarma.

Otázky související se zařazením zmíněných programů do obchodu Applu zodpovídá Bare Bones v tomhle dokumentu. Narozdíl od některých jiných výrobců nevyžaduje z Mac App Store nový nákup za plnou cenu, na Macích se staršími verzemi programů však obchod Applu nemusí stávající instalace poznat. (A ti, kdo ještě používají BBEdit nižší verze než 9.0 či Yojimbo před verzí 2.0, si budou muset koupit upgrade od Bare Bones, z Mac App Store to nejde).

Bare Bones podotýká, že pokud Mac App Store neodhalí stávající instalace aktuálních verzí jejích programů, nemůže s tím mnoho dělat, protože problém spočívá v aplikaci App Store Applu. Samozřejmě ale půjde software získat přímo od ní a nadále fungují aktualizační mechanismy zabudované v těchto aplikacích.

V případě textových editorů BBEdit a TextWrangler navíc existují jisté rozdíly mezi verzemi přímo od výrobce a verzemi nabízenými v Mac App Store. Aby totiž splnily vstupní podmínky Applu, musely tyto programy odstranit autentizované ukládání (možnost ukládání změn souborů, které uživatel nevlastní, po dodatečné autentizaci) a nástroje příkazové řádky.

Bare Bones samozřejmě hledá nějaké řešení, jak rozdíly verzí minimalizovat (mimo jiné požádala Apple o výjimku), zatím však ti, kdo se s těmito omezeními nesmíří, budou muset nakoupit přímo u výrobce (Bare Bones nadále provozuje svůj vlastní webový obchod).

Twitter uvolnil oficiálního klienta pro Mac OS X

Sociální sítě patří k módním trendům současnosti a klienti pro přístup k nim se dnes nabízejí pro většinu platforem. Jednou z těchto sítí je Twitter, známá mikroblogovací služba, jež minulý týden uvedla svého oficiálního klienta pro Mac OS X.

Samozřejmě na Macu klienti pro Twitter existovali už dávno předtím, teď je tu ale software přímo od provozovatele služby (viz oznámení na blogu Twitteru). Není to však jeho vlastní výtvor, nový klient vychází z dřívější nezávislé aplikace Tweetie for Mac.

Od jeho výrobce, firmy atebits (tvořené vývojářem Lorenem Brichterem), však loni v dubnu Tweetie převzal Twitter, aby mohl začít poskytovat vlastní oficiální klienty. Hlavním cílem akvizice ovšem bylo získat klienta pro iOS (aplikaci Tweetie for iPhone), který loni v září doplnil též podporu pro iPad (stala se z něj univerzální aplikace), klient pro Mac OS X tak vlastně představuje „vedlejší produkt“.

Před převzetím plánovala atebits verzi 2 své aplikace Tweetie, což je v podstatě onen nový oficiální klient, ovšem teď už přejmenovaný nepřekvapivě na Twitter.

Nový klient tvořil součást počáteční nabídky obchodu Mac App Store spuštěného minulý čtvrtek. Proti původnímu klientovi Tweetie for Mac je údajně až třikrát rychlejší, aktualizuje se v reálném času a automaticky zkracuje URL adresy při sestavování příspěvků, některé operace lze navíc vykonávat pomocí klávesových zkratek.

Twitter for Mac se dá (stejně jako jeho protějšek pro iOS) stáhnout z Mac App Store zdarma, vyžaduje Mac OS X 10.6 nebo vyšší, tedy Snow Leoparda.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: