Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Softwarové novinky pro Macy
9. března 2011, 00.00 | Vývojáři obdrželi sedmou beta verzi Mac OS X 10.6.7. Vyšly iTunes 10.2.1 a nové aktualizace Javy pro Leoparda a Snow Leoparda. Utilita Disk Drill se počala dodávat v placené verzi 1.1 s opravenými chybami a dodatečnými vylepšeními. V Mac App Store se objevil levný modelovací 3D program Strata 3D SE. A také se tam začala zdarma nabízet RSS čtečka NetNewsWire 4.0 Lite.
Na poli softwaru pro Macy se v minulých dnech objevilo několik novinek:
Ani sedmá beta verze Mac OS X 10.6.7 nepřináší viditelné změny
Vývojáři Applu sice nyní již pracují především na Mac OS X Lion, jehož předběžnou verzi vývojáři obdrželi 24. února (popis některých nových vlastností a funkcí v ní objevených jsme přinesli tady a zde), ovšem jeho ostrá verze se chystá až na léto, a tak se stále ještě věnují též Snow Leopardovi, přesněji řečeno přípravám verze 10.6.7.
Externí vývojáři první beta verzi Mac OS X 10.6.7 dostali 20. ledna, ta donedávna poslední dorazila koncem února. A v pondělí, tedy zhruba po dvou týdnech, přišla další, už sedmá beta verze, sestavení 10J868. (Upozornil na to 9to5mac.)
Stejně jako několik posledních beta verzí ani tahle neuvádí žádné známé problémy a testující se mají opět soustředit především na Mac App Store, AirPort, službu Bonjour, Safari, sdílení souborů Windows (SMB) a grafické ovladače operačního systému. Velikost rozdílové aktualizace činí 467 MB (kombinovaný aktualizátor zabírá 1 007 MB), což se příliš neliší od předchozích sestavení, zřejmě se již pouze dolaďuje.
Nepředpokládá se, že by Mac OS X 10.6.7 přinesl nějaké zásadní novinky, ty jsou vyhrazeny až pro Mac OS X Lion, tohle bude především stabilizační verze Snow Leoparda, podle některých dohadů možná dokonce už ta úplně poslední.
Spekuluje se, že by Mac OS X 10.6.7 mohl přinést podporu příkazu TRIM pro všechny Macy, když Mac OS X 10.6.6 nových MacBooků Pro takovou podporu zřejmě poskytuje, ale o tom zatím žádné zprávy nejsou, jasné to bude asi až po vydání ostré verze. Stále však není vůbec jasné, kdy Apple uvolní Mac OS X 10.6.7 pro všechny uživatele, mohlo by to být v podstatě kdykoli, to ovšem ukážou teprve příští týdny.
Včera však Apple také vydal nové drobné aktualizace svého softwaru:
iTunes 10.2.1 zřejmě pouze opravují drobné chyby
Minulý pátek jsme ve zprávě o uvedení iPadu 2 zmínili, že Apple současně vydal iTunes 10.2 přinášející podporu pro iOS 4.3, který by měl vyjít tento pátek (začaly ovšem kolovat pověsti, že se objeví už dřív, což podrobněji probíráme v článku o zprávách spojených s iOS).
Včera však Apple uvolnil novou verzi 10.2.1, ale popis jejích novinek se doslovně shoduje s popisem verze 10.2, měla by tedy přinášet podporu synchronizace zařízení s iOS 4.3 a vylepšenou funkci Home Sharing. Není tak úplně jasné, co vlastně verze 10.2.1 mění, lze však předpokládat, že opravuje nějaké chyby verze 10.2, o nichž se Apple jako obvykle neobtěžoval zmínit.
iTunes 10.2.1 se nabízejí jednak přes Software Update, jednak se dají stáhnout z webu Applu. Varianty pro Mac OS X a pro 32bitová vydání Windows lze získat tady (vlastní stažení ovšem obstarává tahle stránka, pro Mac OS X jde o 75,61 MB a pro 32bitová Windows o 76,72 MB), varianta pro 64bitová vydání Windows se nachází zde (77,61 MB).
iTunes 10.2.1 požadují Mac OS X 10.5 či vyšší, případně Windows XP SP2 a vyšší, 64bitová varianta však podporuje pouze 64bitová vydání Visty a Windows 7. Pod Windows dále potřebují QuickTime 7.6.6 nebo vyšší a pod Mac OS X QuickTime 7.6 či vyšší a Safari 4.0.3 nebo vyšší.
Nové aktualizace Javy pro Mac OS X opravují bezpečnostní chyby
Včera se též objevily nové aktualizace Javy pro Leoparda a Snow Leoparda (stejné aktualizace naposledy vyšly loni v říjnu).
Pro Snow Leoparda se jedná o aktualizaci Java for Mac OS X 10.6 Update 4, jež povyšuje jeho Javu SE 6 na verzi 1.6.0_24. Měla by zlepšit kompatibilitu, bezpečnost a stabilitu, její bezpečnostní opravy shrnuje tento podpůrný dokument, podle něj opravuje vícenásobné zranitelnosti Javy 1.6.0_22, z nichž ta nejvážnější mohla způsobit, že by se nedůvěryhodný aplet spustil mimo sandbox Javy.
Zároveň včera vyšla aktualizace Java for Mac OS X 10.5 Update 9 pro Leoparda, která rovněž povyšuje Javu SE 6 na verzi 1.6.0_24, ale také aktualizuje J2SE 5.0 na verzi 1.5.0_28. Její bezpečnostní opravy se popisují tady, vedle již zmíněných zranitelností Javy 1.6.0_22 zaceluje i bezpečnostní díry Javy 1.5.0_26.
Obě aktualizace se nabízejí přes Software Update, ale lze si je též stáhnout ručně, tu pro Snow Leoparda odtud (zabírá 74,81 MB a vyžaduje Mac OS X 10.6.4 nebo vyšší), pro Leoparda se nachází zde (119,83 MB, požaduje Mac OS X 10.5.8).
Utilita Disk Drill dospěla do „konečné verze“ 1.1
Texaská firma Cleverfiles počátkem loňského října vydala první veřejnou beta verzi své utility Disk Drill pro obnovu dat z nejrůznějších svazků a datových médií pod Mac OS X. Poté průběžně uvolňovala další verze 1.0.x, které však kvůli přetrvávajícím chybám pořád označovala jako beta verze a nadále je nabízela zdarma.
To se změnilo teprve koncem února, kdy se objevila verze 1.1. Tu již firma považuje za konečnou (rozumějte ostrou) verzi, protože nejenom opravuje množství drobných chyb předchozích verzí 1.0.x, ale zároveň přináší řadu významných vylepšení.
Utilita Disk Drill se snaží nabídnout co nejširší možnosti obnovy dat pod Mac OS X, podporuje všechny možné souborové systémy, zvládá HFS, HFS+, FAT, NTFS a další (zatímco většina podobných utilit obvykle umí obnovovat jen data z HFS/HFS+ svazků).
Poradí si také s různými typy úložných medií, s interními a externími pevnými disky, flash disky, paměťovými kartami, a tak dále a zdolá i porušené souborové systémy. Soubory umí vyhledat rovněž na discích, jejichž oddíly byly přerozděleny, prohledávat může též zformátované disky a média. Obsahuje binární signatury mnoha různých mediálních formátů, což je pomůže objevit na ztracených svazcích nebo na svazcích s poškozenými adresáři.
Soubory lze nejprve hledat rychlým prohlížením, které trvá jen pár sekund. A soubory, jež takto neobjeví, může odhalit a obnovit hlubinným prohlížením (Deep Scan), které trvá sice déle, ale pracuje důkladněji. Dále utilita nabízí například technologii Recovery Vault, jež na zadaných svazcích (zformátovaných pod HFS/ HFS+ a FAT) bude trvale sledovat ukládaná data, aby při jejich obnově mohla využít získaných dodatečných informací. Podrobněji popisuje možnosti programu tato stránka, na jejíž levé straně se nacházejí odkazy důkladněji rozebírající jednotlivé úkony.
Verze 1.1 k tomu přidává zcela nový, mnohem rychlejší algoritmus hlubinného prohlížení a velké množství dalších signatur souborů (například pro formáty NEF, CR2, MOV, PAGES, PST, AI a mnohé další). Dialogy prohlížení svazků a obnovy souborů jsou nyní interaktivní a poskytují v reálném času náhledy nalezených souborů. Výsledky prohlídky svazků lze prohledávat a filtrovat, což umožní snáze vybírat položky pro obnovu.
Data se teď dají obnovovat i z iPodů classic, nabízí se nová správa relací prohlídek a obnovy a utilita doplnila diagnostiku disků využívající systém S.M.A.R.T. pro zachycení včasných varování před pravděpodobně se blížícím selháním disku. Nový přenosný režim (Portable Mode) dovoluje Disk Drill nainstalovat bez technologie Recovery Vault kamkoli, takže půjde spouštět kupříkladu z flash disku.
A nová je též možnost vytvářet přesné duplikáty svazků, jež se uloží do spustitelných DMG souborů (souborů diskových obrazů). Z těchto DMG souborů poté půjde soubory svazku obnovit i poté, co původní médium již nebude z nějakého důvodu dostupné (třeba přestane být čitelné).
Různých vylepšení se dočkaly také uživatelské rozhraní a technologie Recovery Vault, program lépe zachází s nesprávně připojenými disky a značně se zlepšila obnova digitálních snímků ve formátech RAW. A utilita lépe funguje v pozadí, dá se nyní kdykoli minimalizovat.
Disk Drill 1.1 vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší, podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC a umí využívat 64bitové procesory. Verze 1.1 se nabízí v několika vydáních, základní vydání Basic si lze stáhnout zdarma (jde o 27 MB). Smí se provozovat jen na jednom Macu uživatele, poskytuje funkce ochrany dat, prohlídky a monitorování disků a též zvládá zálohování svazků do DMG souborů, avšak nalezené soubory neumí obnovovat. V podstatě se tak jedná o zkušební verzi.
Možnost obnovy souborů přidává až placené vydání Pro za 89 USD pro domácí uživatele, vydání Expert za 169 USD se zaměřuje na komerční uživatele a podnikové vydání Enterprise za 299 USD se dá použít pro neomezený počet uživatelů a Maců, liší se také úroveň technické podpory. (Tato stránka předkládá přehled vlastností a cen všech dostupných vydání utility Disk Drill 1.1.)
Cleverfiles navíc nadále nabízí zdarma ke stažení plně funkční beta verzi 1.0.68 (24,5 MB), která ovšem trpí mnoha chybami a firma pro ni neposkytuje žádnou podporu.
Do Mac App Store dorazil levný 3D program Strata 3D SE
Modelovacích 3D programů pro Mac OS X existuje poměrně dost, ale většinou jde o značně drahý software (samozřejmě se najdou výjimky), ale také v nižší cenové kategorii se nabídka rozšiřuje, především domácím uživatelům nyní přibyla další volba.
Poskytuje většinu nástrojů špičkového a mnohonásobně dražšího programu Strata Design 3D CX, přináší prostředky pro všechny čtyři hlavní oblasti 3D návrhu – modelování, přípravu textur, nasvětlení a vykreslení. (Verzi SE chybí především pokročilejší varianty nástrojů a animační funkce.)
Samozřejmě nabízí nástroje pro základní 3D prvky, umožňuje jejich vytváření protlačováním a rotací 2D prvků a poskytuje nástroje pro spline křivky a polygony dovolující uzpůsobovat 3D objekty a vkládat do nich 2D prvky. V programu se rovněž nalézají nástroje pro práci s textem.
Jak 2D, tak 3D prvky lze kreslit pomocí příslušných ilustračních nástrojů a do programu se dají importovat standardní grafické soubory a měnit v 3D objekty. Přirozeně umí Strata 3D SE též importovat standardní 3D soubory z knihoven a jiných 3D aplikací, například z galerie 3D Warehouse Googlu. S programem se mimoto dodává několik stovek prefabrikovaných 3D objektů, které lze do modelované scény vložit prostým přetažením. (K aplikaci se přikládají i celé šablony scén, hotové modely a různé efekty.)
Do scény lze také přetahovat stovky předdefinovaných textur, dají se vrstvit na sebe, ale přirozeně je možné si vytvářet i své vlastní textury. Dialogy parametrů textur umožňují přesně uzpůsobovat jejich neprůhlednost, odrazivost, zrcadlivost, bump mapy a další vlastnosti. Pro nasvětlení scény se mohou použít směrová a bodová světla a jako světelné zdroje je možné nastavit i samotné 3D objekty (takže vlastně „září“). Pochopitelně lze nastavovat kamery a mnohé jiné parametry týkající se světelných poměrů scény.
Vymodelovaná, texturami opatřená a nasvícená scéna se nakonec dá vykreslit, přičemž se jde zvolit, zda výsledek bude vypadat jako kreslený film, anebo jestli to bude fotorealistický výstup. Pro rychlé náhledy se využívá OpenGL a pro vykreslení se může použít buď metoda raytracingu napodobující putování světla scénou, nebo vykreslovací jádro Raydiosity, jež simuluje odrazy světla. Parametry vykreslování lze nastavit v příslušném dialogu, výstup by měl vypadat profesionálně.
Strata Design 3D SE vyžaduje Mac OS X 10.6.6 nebo vyšší, žádné další požadavky výrobce neuvádí, ale je jasné, že výkonnější procesory a grafické karty přijdou vhod. Program se prodává za skutečně nízkou částku 49,99 USD (v Evropě za 39,99 EUR) a v případě potřeby mohou uživatelé přímo z něj přejít na vyšší (a mnohem dražší) produkty Straty.
Firma nabízí též vlastní internetové videokursy v podobě placené služby Strata University, kde cena po první dva týdny činí jenom 0,99 USD, poté se však zvyšuje na 14,99 USD týdně.
V Mac App Store se objevila RSS čtečka NetNewsWire 4.0 Lite
A nakonec zmíníme ještě jeden nový přírůstek do Mac App Store, tentokrát však jde jen o menší utilitu pro získávání informací. Čtečky RSS kanálů jsou dnes již zcela běžné, ty nejjednodušší tvoří standardní vybavení mnoha moderních webových prohlížečů a další se nabízejí jako jejich rozšíření, ale hodně uživatelů stále dává přednost samostatným RSS utilitám.
Mezi skutečně „zaloužilé“ aplikace tohoto druhu pro Mac OS X patří čtečka NetNewsWire firmy NewsGator Technologies. Byla to jedna z vůbec prvních RSS čteček pro osobní počítače, objevila se už v roce 2002 (MůjMac ji popsal v roce 2003) a od té doby samozřejmě prošla dlouhým vývojem, dnes se vedle aplikace pro Mac OS X dodávají též podpůrné aplikace pro iPhone a iPad.
A od počátku března se v Mac App Store začala nabízet zjednodušená verze NetNewsWire 4.0 Lite (příslušné oznámení najdete zde).
Jak zdůrazňuje její tvůrce Brent Simmons, NetNewsWire 4.0 Lite byla navržena tak, aby byla především rychlá a nenáročná, čehož se ovšem dosáhlo za cenu vypuštění některých funkcí „plnohodnotné verze“, postrádá například synchronizaci s Google Readerem, panely, kombinované zobrazení a další věci.
Verze 4.0 Lite má přepracované uživatelské rozhraní (prvky menu „Share“ se mohou zobrazovat jako tlačítka nástrojového panelu), ale k velkým změnám došlo též uvnitř v jejím programovém kódu, ve snaze o zvýšení celkové efektivity.
Poskytuje takové základní funkce jako možnost tvorby složek, import a export RSS kanálů (podporuje také kanály Atom) a podporuje integraci se službami Instapaper, MarsEdit, VoodooPad, Twitter a dalšími. A poradí si též s autorizovanými RSS kanály. Utilita se dá ovládat jak myší (či trackpadem), tak klávesnicí, dokonce umí využívat gesta více prstů na trackpadech novějších notebooků Applu nebo na Magic Trackpadu.
NetNewsWire 4.0 vyžaduje Mac OS X 10.6 nebo vyšší (tedy přinejmenším Snow Leoparda) a kupodivu také 64bitový procesor (údajně kvůli zachování stability aplikace), z Mac App Store se dá stáhnout zdarma.
Mnohým uživatelům sice bude tato verze asi stačit, ale ti, jimž schází synchronizace a další funkce „plnohodnotné“ verze, se též brzy dočkají, protože Simmons tvrdí, že se již pracuje na „neodlehčené“ verzi NetNewsWire 4.0 (která ovšem bude placená).