Softwarové novinky pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové novinky pro Macy

23. března 2011, 00.00 | Apple uvolnil ostrou verzi Mac OS X 10.6.7 přinášející řadu oprav (zejména pro nové MacBooky Pro). Současně vydal také odpovídající bezpečnostní aktualizaci Leoparda. Vyšla rovněž aktualizace Aperture na verzi 3.1.2. A utilita Disk Drill v nové verzi 1.2 dále rozšiřuje možnosti obnovy dat pod Mac OS X.

Hlavní softwarovou novinku minulých dní samozřejmě představuje uvedení nové verze Snow Leoparda (ale našlo se i pár jiných věcí):

Mac OS X 10.6.7 opravuje mnoho různých chyb

Když Apple letos 6. ledna spustil obchod Mac App Store s aplikacemi Mac OS X, současně vydal také Mac OS X 10.6.6, který obsahoval potřebnou podporu, především aplikaci tohoto obchodu. Sice též opravoval některé chyby, ale bylo zjevné, že kvůli dodržení již dříve oznámeného termínu zprovoznění Mac App Store některé chyby v systému zůstaly.

Nikoho proto příliš nepřekvapilo, když 20. ledna obdrželi externí vývojáři první beta verzi Mac OS X 10.6.7. Po ní následovaly četné další beta verze vypouštěné většinou zhruba s týdenním odstupem, poslední osmá beta verze se objevila 14. března a mnohé naznačovalo, že se ostrá verze už blíží.

A to se skutečně potvrdilo, protože přesně za týden, tedy toto pondělí 21. března, Apple opravdu vydal Mac OS X 10.6.7 pro všechny uživatele. (Mimochodem, vydanou ostrou verzi tvoří sestavení 10J869, tedy shodné s poslední beta verzí.)

S trochou nadsázky by se dalo říci, že Apple v nejnovější verzi Snow Leoparda provedl velký jarní úklid, protože přináší především velké množství oprav. Jde zřejmě o jednu z posledních, ne-li vůbec poslední verzi Snow Leoparda, neboť v létě se Apple chystá uvést jeho nástupce Mac OS X Lion (koncem února již vývojáři dostali jeho první předběžnou verzi), pak se Snow Leopard nejspíš dostane do stejného postavení, jaké nyní zaujímá Leopard.

Ale to bude až v létě, teď se podívejme, co vlastně Mac OS X 10.6.7 uživatelům přináší, nejprve probereme změny klientské varianty:

Novinky klientské varianty

V doprovodných poznámkách Apple uvádí, že nová verze systému zlepšuje stabilitu, kompatibilitu a bezpečnost Maců. Konkrétně zmiňuje zvýšení spolehlivosti funkce Back to My Mac, vyřešení problému s přenosem souborů na některé SMB servery a opravy různých menších chyb aplikace obchodu Mac App Store.

Podrobněji opravy Mac OS X 10.6.7 popisuje tento podpůrný dokument. Systém nyní zahrnuje Safari 5.0.4 (uvedené jako samostatná aktualizace minulý týden).

Dále přidává podporu RAW formátů dalších typů digitálních fotoaparátů (seznam všech fotoaparátů podporovaných Mac OS X 10.6.7 obsahuje tenhle dokument), využívají toho především programy Aperture 3 a iPhoto '11.

Oproti Mac OS X 10.6.5 přibyla podpora fotoaparátů Canon EOS 1100D a 600D a PowerShot G12, Leica D-Lux 5 a V-Lux 2, Nikon D7000 a COOLPIX P7000, Olympus E-5, Panasonic Lumix DMC-FZ100, DMC-GF2 a DMC-GH2 a Pentax K-r a K-5. Podporu těchto typů ovšem přinesla již samostatná aktualizace Digital Camera RAW Compatibility Update 3.6 z letošního února.

Mac OS X 10.6.7 řeší též řadu potíží s hardwarem. Na starších MacBoocích Air (Apple je označuje jako modely z poloviny roku 2010, ale zřejmě jde o typy předcházející současné modely uvedené loni v říjnu, které se příliš nezměnily už od roku 2009) by již nemělo docházet k chybám typu „kernel panic“ a byly opraveny chyby zhoršující jejich výkon.

Dále nová verze Snow Leoparda napravuje potíže s AirPort ovladačem pro některá zařízení, zlepšuje jas připojených externích monitorů a projektorů a řeší problém s některými monitory NEC, jejichž obrazovka mohla zůstat zhasnutá po připojení k Macu Pro z loňského léta.

Na Macích používajících 64bitové jádro systému opravuje Mac OS X 10.6.7 chybu, jež způsobovala, že DVD Player někdy místo videa zobrazoval jen černou plochu. Na Macích s grafikou ATI byly vyřešeny potíže s měněním velikosti okna leteckého simulátoru X-Plane 9 a klepnutí do karty aktualizací v Mac App Store by už nemělo způsobovat zaseknutí obchodu.

Zlepšila se spolehlivost přetahování souborů či složek do koše při používání domovského adresáře umístěného na NFS svazku. A na Macích Pro, iMacích a 15“ a 17“ MacBoocích Pro z poloviny loňského roku by již neměla mizet některá písma typu MM (Multiple Master).

Dále byl opraven vzácně se vyskytující problém Mac OS X 10.6.5, který mohl způsobit, že po uspání Macu zmizí uživatelské účty z přihlašovacího okna s a ze systémových předvoleb.

Leopard a Snow Leopard umožňují připojit sdílené složky URL adresou s předponou „afp://“ (blíže to popisuje tento podpůrný dokument), avšak teprve Mac OS X 10.6.7 opravuje chybu, jež s tím byla spojená a mění instalační AFP cestu tak, aby odpovídala předchozím verzím Mac OS X. A dále nový systém napravuje některé chyby, které by mohly způsobit porušení svazků hardwarových RAID polí (Apple to podrobněji probírá tady).

Samostatné sestavení řeší potíže nových MacBooků Pro

Průběžné aktualizace Mac OS X obvykle bývají určeny pro všechny kompatibilní Macy, avšak v případě Mac OS X 10.6.7 je tomu jinak, Apple nabízí samostatné sestavení pro nové MacBooky Pro uvedené na trh koncem února. Tyto stroje se zatím dodávaly s vlastním sestavením Mac OS X 10.6.6, jež zahrnovalo podporu jejich nového hardwaru (zejména nového rozhraní Thunderbolt, ale též nových procesorů Sandy Bridge, nového grafického hardwaru a dalších prvků).

V pondělí jsme zmínili, že někteří uživatelé letošních MacBooků Pro měli potíže s připojenými externími monitory (zejména se starším 24“ monitorem Apple LED Cinema), které trpěly blikáním a výpadky obrazu, v některých případech dokonce způsobily pád systému. Tyto problémy zřejmě souvisely s novým rozhraním Thunderbolt, jež mimo jiné slouží k připojování monitorů s Mini DisplayPort vstupem (Thunderbolt používá konektor Mini DisplayPort).

Mac OS X 10.6.7 pro letošní MacBooky Pro by měl vedle všech výše uvedených oprav navíc přinášet zlepšení stability grafiky a kompatibility s těmito monitory, zřejmě tak napravuje ony potíže s rozhraním Thunderbolt. Mimoto Apple uvádí, že tohle sestavení řeší menší problémy s výkonností videohovorů FaceTime. Jde skutečně o odlišné sestavení, zatímco ostatní Macy užívají sestavení 10J869, nové MacBooky Pro provozují sestavení 10J3250.

Novinky Mac OS X Serveru 10.6.7

Tohle vše se ovšem týká klientské varianty Snow Leoparda, samozřejmě však vyšla také serverová varianta Mac OS X 10.6.7. Ta přirozeně zahrnuje všechny změny klientské varianty, ale navíc doplňuje další rysy specifické právě pro Snow Leopard Server. Podrobně je popisuje tento dokument.

Mac OS X Server 10.6.7 řeší řadu problémů spojených s Wiki stránkami a Wiki serverem, zvyšuje spolehlivost restartů Web Serveru a iChat Server by již měl správně fungovat s doménami typu .local. Podcast Producer bude spolehlivěji zachytávat videa pomocí zařízení Epiphan Systems a ve správní utilitě Server Admin se už správně zobrazují 12místná sériová čísla hardwaru.

Zvýšila se též spolehlivost adresářových a souborových služeb, vyřešily se potíže s instalací na některé předchozí verze Snow Leopard Serveru (zejména na nové serverové konfiguraci Macu Pro), byly opraveny některé chyby při práci s mobilními a sítovými účty a pochopitelně přibyly NetBoot a NetInstall filtry pro nové letošní MacBooky Pro.

Mac OS X 10.6.7 přináší také desítky bezpečnostních oprav

Průběžné aktualizace Mac OS X samozřejmě zahrnují též četné bezpečnostní opravy a verze 10.6.7 není výjimkou, naopak poskytuje takovýchto oprav skutečně hodně, plných 55. Apple je podrobněji popisuje v tomto podpůrném dokumentu.

Mac OS X 10.6.7 zaceluje například bezpečnostní díru AirPortu, jež mohla umožnit útočníkovi ze stejné WiFi sítě vyvolat restart systému, další opravy se týkají webového serveru Apache, Ruby a PHP, AppleScriptu, QuickTimu, subsystému X11, zpracování písem službami ATS, několika služeb typu Core, rutin pro zpracování obrazových souborů a dalších komponent systému (třeba funkce QuickLook či Samby).

Většina chyb umožňovala nečekané ukončení aplikace nebo spuštění libovolného (potenciálně nebezpečného) kódu, několik zranitelností dovolovalo útočníkovi převzít vládu nad daným Macem.

Možnosti získání Mac OS X 10.6.7

Mac OS X 10.6.7 se samozřejmě nabízí prostřednictvím mechanismu Software Update, který poskytne variantu vhodnou pro daný Mac, ale stáhnout se pochopitelně tyto varianty dají také ručně z webu Applu. Z výše uvedeného ovšem plyne, že tentokrát je na výběr z ještě více variant než dříve.

Pro Macy s klientskou variantou Mac OS X 10.6.6 lze užít tuto rozdílovou aktualizaci (o velikosti 475 MB), pro všechny klientské verze Snow Leoparda poslouží kombinovaný aktualizátor (který však zabírá již 1,12 GB).

Avšak majitelé letošních nových MacBooků Pro musí sáhnout úplně jinam, pro ně je přichystána tahle samostatná aktualizace o velikosti 368,21 MB, jež se nedá použít pro jiné Macy.

Pokud jde o Mac OS X Server 10.6.7, rozdílová aktualizace z verze 10.6.6 se nachází tady (zabírá 541,21 MB), pro přechod ze všech dosavadních verzí Snow Leopard Serveru půjde užít kombinovaný aktualizátor o velikosti 1,15 GB.

Mezi podporovanými jazyky ovšem není čeština, českou lokalizaci bude třeba nainstalovat zvlášť, až bude k dispozici. Zatím se nabízí česká lokalizace nejvýše pro Mac OS X 10.6.6, ale lokalizace Mac OS X 10.6.7 by se brzy měla objevit zde.

Vyšly také Server Admin Tools 10.6.7

Nepřekvapivě se objevila též nová verze 10.6.7 správních nástrojů Server Admin Tools pro vzdálenou správu Mac OS X Serveru z jiných Maců. (Předchozí verze 10.6.5 doprovázela Mac OS X 10.6.5, pro Mac OS X 10.6.6 nová verze těchto nástrojů nevyšla.)

Aktualizace přináší nejnovější verze utilit iCal Server Utility, Podcast Composer, Server Admin, Server Monitor, Server Preferences, System Image Utility, Workgroup Manager a Xgrid Admin, blíže popisuje všechny provedené změny a opravy tenhle dokument, byly opraveny různé chyby výše uvedených utilit a přirozeně přibyly NetBoot a NetInstall filtry pro nové modely Maců.

Nová verze těchto nástrojů se jednak nabízí přes Software Update, jednak se dá ručně stáhnout zde (jde o 241,32 MB), vyžadují Mac OS X 10.6.6 nebo vyšší.

Současně Apple uvolnil novou bezpečnostní aktualizaci Leoparda

Jako vždy Apple spolu s Mac OS X 10.6.7 vydal také odpovídající bezpečnostní aktualizace pro Mac OS X 10.5 Leopard. Opravy popisuje stejný dokument jako pro Mac OS X 10.6.7, ovšem některé v něm uvedené zranitelnosti se týkají pouze Snow Leoparda, bezpečnostní aktualizace Security Update 2011-001 pro Leoparda přirozeně zahrnuje jenom opravy chyb Mac OS X 10.5.

Získat se dá přes Software Update, při ručním stažení je nutné volit mezi variantou pro klientské instalace Leoparda (o velikosti 241,35 MB) a variantou pro Leopard Server (zabírající 473,23 MB). Aktualizace pochopitelně vyžaduje Mac OS X 10.5.8 nebo Mac OS X 10.5.8 Server.

Je otázkou, jak tomu bude s těmito aktualizacemi pro Leoparda dále, až se v létě objeví Mac OS X Lion. Apple pravděpodobně potom začne podporu Leoparda utlumovat (tak jako to předtím udělal s Tigerem).

Aperture 3.1.2 opravuje chyby a zlepšuje výkon

V únoru 2010 Apple uvedl program Aperture 3 pro profesionální zpracování a správu fotografií. (MůjMac přinesl celý seriál přibližující možnosti toho programu.)

Aperture 3 však zpočátku trpěl řadou vážných chyb, jež z větší části vyřešila až aktualizace na verzi 3.1 v říjnu 2010, počátkem loňského prosince se pak objevila dodatečná aktualizace na verzi 3.1.1. A včera vyšla další podobná drobnější aktualizace tohoto programu na verzi 3.1.2.

Apple uvádí, že zvyšuje jeho celkovou stabilitu a výkon a dále zmiňuje tři konkrétní opravy. Nová verze především zlepšuje import knihoven programu iPhoto. Aperture by se už neměl ukončovat při importu rozsáhlých knihoven a zvýšila se kompatibilita při importu knihoven iPhota 9. Import poškozených snímků již nebude působit potíže a snímky fotoaparátu Olympus E-5 se stranovým poměrem 3:4 se nahrají se správným natočením.

Za druhé se zlepšila spolehlivost a odezva programu při užívání štětců pro úpravu snímků. Použití štětců už nezpůsobí zatuhnutí programu a retušovací štětec nepovede k ukončení Aperture. A konečně se zlepšilo opětovné připojování odkazových originálů snímků a přepnutí knihoven už nezpůsobí pád Aperture.

Potíže nebude vyvolávat ani panorámování zvětšeného snímku, zvýšila se kompatibilita exportovaných XMP Sidecar souborů s aplikacemi třetích stran a byla opravena chyba ukončující Aperture při synchronizaci obrazové prezentace s doprovodnou hudbou. Podrobněji změny verze 3.1.2 popisuje tenhle podpůrný dokument.

Aperture 3.1.2 se nabízí jednak přes Software Update, jednak se dá stáhnout ručně z webu Applu. Velikost aktualizace činí 297,63 MB a Apple ji doporučuje nainstalovat všem uživatelům programu. Vyžaduje Mac OS X 10.5.8 nebo Mac OS X 10.6.6 či vyšší.

Utilita Disk Drill 1.2 dále rozšiřuje možnosti obnovy souborů

Koncem února uvedla texaská firma Cleverfiles verzi 1.1 své utility Disk Drill pro obnovu dat z nejrůznějších svazků a datových médií pod Mac OS X. Prohlásila ji za první ostrou verzi a počala nabízet také její placené varianty. A minulý pátek vydala její následnou aktualizaci na verzi 1.2, jež možnosti programu ještě rozšiřuje.

Utilita poskytuje velice široké možnosti obnovy dat pod Mac OS X, podporuje všemožné souborové systémy, zvládá HFS, HFS+, FAT, NTFS a další (většina podobných utilit umí obnovovat jen data z HFS/HFS+ svazků). Poradí si též s různými typy úložných medií, s interními a externími pevnými disky, flash disky, paměťovými kartami, a tak dále a zdolá i porušené souborové systémy.

Soubory umí vyhledat rovněž na discích, jejichž oddíly byly přerozděleny, prohledávat může též zformátované disky a média. Obsahuje binární signatury mnoha různých mediálních formátů, což je pomůže objevit na ztracených svazcích nebo na svazcích s poškozenými adresáři.

Soubory lze nejprve hledat rychlým prohlížením (Quick Scan), které trvá jen pár sekund. A soubory, jež takto neobjeví, může odhalit a obnovit hlubinným prohlížením (Deep Scan), které trvá sice déle, ale pracuje důkladněji. Dále utilita nabízí technologii Recovery Vault, jež na zadaných svazcích (se souborovými systémy HFS/HFS+ a FAT) trvale sleduje ukládaná data, aby při jejich obnově mohla využít získaných dodatečných informací.

Od verze 1.1 je navíc možné vytvářet přesné kopie svazků a ukládat je do souborů diskových obrazů (DMG souborů). Blíže popisuje možnosti programu tahle stránka, jejíž levá strana obsahuje odkazy důkladněji rozebírající jednotlivé úkony.

Verze 1.2 značně zvětšila počet typů souborů, které lze obnovit hlubinným prohlížením a rychlé prohlížení se dá použít i pro HFS+ svazky, Disk Drill teď umí vyhledávat smazané soubory prohlížením žurnálových souborů Mac OS X. Dále umí hledat ztracené diskové oddíly, což se hodí hlavně pro obnovu inicializovaných nebo zformátovaných disků.

Dokáže otevírat nepřipojitelné DMG soubory a zvyšuje přesnost monitorování disků systémem S.M.A.R.T. (zavedeným v předchozí verzi 1.1). Navíc se nyní dá určit, které disky budou přímo zobrazovat svou teplotu a z menu aplikace lze provádět správu prohlídkových relací.

Mimoto byly vylepšeny mnohé stávající funkce, kupříkladu je teď možná obnova smazaných souborů pomocí Recovery Vault i v přenositelném režimu, ukládání a nahrávání prohlídkových relací se urychlilo desateronásobně, při hlubinném prohlížení se podporuje též obnova dokumentů Microsoft Office, zlepšilo se odhalování a zpracování vadných bloků, v liště menu lze ukrýt ikonu monitorování disku a výsledky prohlídek a obnovy se lépe setřiďují.

V prohlídce disku jde pokračovat, i když disk spí a obnovování souborů pomocí Recovery Vault se dá resetovat. Také byly opraveny některé chyby předchozí verze, utilita již například nevydá chybové hlášení pro disk, který se připojuje příliš pomalu a napraveny byly i další menší vady. Podrobný seznam novinek verze 1.2 najdete tady.

Utilita se nadále nabízí ve čtyřech různých vydáních (srovnání jejich vlastností předkládá tato stránka). Základní vydání Basic si je možné stáhnout zdarma odtud (jeho velikost činí 28 MB). Lze ho provozovat jen na jednom Macu uživatele, poskytuje funkce ochrany dat, prohlídky a monitorování disků a zvládá i zálohování svazků do DMG souborů, avšak nalezené soubory neumí obnovovat. Jedná se vlastně o takovou lepší zkušební verzi.

Teprve placené vydání Pro za 89 USD přidává možnost obnovy souborů pro domácí uživatele, vydání Expert za 169 USD se zaměřuje na komerční uživatele s více Macy a podnikové vydání Enterprise za 299 USD je určeno pro neomezený počet uživatelů a Maců, s cenou navíc roste úroveň a priorita technické podpory.

Utilita Disk Drill vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší, podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC a je připravena pro podporu 64bitových systémů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: