Softwarové novinky pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové novinky pro Macy

18. dubna 2011, 00.00 | Apple vydal menší dodatečnou aktualizaci druhé předběžné verze Mac OS X Lion. Safari v Lionu bude zahrnovat nástroj proti sledování na Webu. Utilita Printopia 2.0 dále rozšiřuje podporu bezdrátového tisku AirPlay. A utilita MainMenu pro údržbu systému dospěla do verze 3, jež se nabízí též v Mac App Store.

Minulý týden se objevilo několik zpráv o softwaru pro Macy, zde nejprve probereme dění okolo Mac OS X Lion a poté se podíváme na nové verze dvou utilit pro Mac OS X:

Vyšla dodatečná aktualizace druhé předběžné verze Mac OS X Lion

Nástupce Snow Leoparda, Mac OS X Lion, sice Apple poprvé veřejnosti představil již loni v říjnu, ale až koncem února poskytl vývojářům jeho první předběžnou verzi (Developer Preview 1). A koncem března vydal druhou předběžnou verzi (Developer Preview 2) Lionu.

A minulý pátek se těm, kdo měli nainstalovanou tuto druhou předběžnou verzi, v Software Update objevila její dodatečná aktualizace (oficiálně nazvaná „Mac OS X Lion Developer Preview 2 Update“), Apple navíc všem vývojářům Mac OS X rozeslal elektronickou poštou upozornění.

Tato nová aktualizace má trochu zvláštní postavení, zjevně jde pouze o jakousi „meziverzi“, rozhodně nelze říci, že by to už byla třetí předběžná verze („Developer Preview 3”), skutečně se jedná jenom o menší změnu stávající druhé verze. Zatím se ani přesně neví, co vlastně mění, to se ale jistě brzy dozvíme od vývojářů, kteří ji začnou zkoumat.

Novou verzi Lionu tvoří sestavení 11A430e, zatímco pro původní druhou předběžnou verzi šlo o sestavení 11A419. (Zdá se, že nová aktualizace přináší především různé menší opravy.)

Co se týče možností získání téhle nové verze, na strojích s nainstalovanou druhou předběžnou verzí to bude snadné, stačí použít Software Update. Ten, kdo druhou verzi nemá, musí zvolit složitější postup, na portálu Mac Dev Center si opatří potřebný kód a poté si novou verzi Lionu bude moci s tímto kódem stáhnout z Mac App Store.

Doprovodná poznámka Applu navíc uvádí, že pro tvorbu aplikací fungujících na téhle verzi Lionu bude třeba si z Mac Dev Center stáhnout třetí předběžnou verzi (Developer Preview 3) integrovaného vývojového prostředí Xcode 4.1.

Safari v Lionu zahrnuje nástroj zabraňující sledování na Webu

Minulý týden se též ukázalo, že webový prohlížeč Safari v Mac OS X Lion bude zahrnovat nástroj, který zabrání webům a reklamním sítím sledovat aktivity uživatele. Minulé úterý to oznámil deník Wall Street Journal, podle něj vývojáři našli tento nástroj ve druhé předběžné verzi Lionu (ještě před vydáním výše popsané aktualizace).

Apple se tak připojil k většině ostatních výrobců webových prohlížečů, jež se rozhodli začlenit funkci proti sledování (stranou stojí pouze Google, který čerpá většinu příjmů z reklamy, a tak mu tato iniciativa příliš nevyhovuje).

Tahle funkce (v angličtině označovaná jako „Do Not Track“) zasílá webům a reklamním sítím zprávy, jež požadují, aby daného uživatele nesledovali. Pochopitelně vyžaduje spolupráci ze strany marketingových firem a vlastníků jednotlivých webů, aby pracovala správně.

Hlavní internetové inzertní sítě se však teprve budou muset dohodnout na tom, jak s tímto systémem budou zacházet, takže zatím jde spíše příslib do budoucnosti, než že by to už reálně fungovalo. (Příslušný standard vyvíjí Mozzila a většina ostatních výrobců prohlížečů se k němu připojila.)

Verze prohlížeče Safari obsažená v Lionu tuto funkci ještě neumí aktivovat ve svých nastaveních, ale lze to zařídit položkou z kontextového menu Develop.

Takovéto opatření ze strany Applu se dalo čekat, protože v USA otázky ochrany soukromí na Internetu představují žhavé politické téma (zřejmě i v důsledku častých případů porušování soukromí), do věci se začali vkládat také úřady a politici a na Apple v této souvislosti zesiluje tlak, aby zlepšil ochranu osobních údajů uživatelů Mac OS X a iOS. Zmíněný nástroj v Safari tvoří jeden z kroků, které Apple podnikl v odpověď na tyto snahy.

Utilita Printopia 2.0 posiluje zabezpečení a přidává nové možnosti

iOS 4.2, vydaný koncem listopadu 2010, přinesl řadu novinek, mimo jiné funkci AirPrint, jež dovoluje bezdrátový tisk z přístrojů s iOS. Ovšem po vydání ostré verze iOS 4.2 (a jemu odpovídajícího softwaru pro Macy) se ukázalo, že takto bude možné tisknout pouze na tiskárnách, které funkci AirPrint přímo podporují a těch zatím není mnoho.

Avšak beta verze Mac OS X 10.6.5 a iTunes 10.1 naznačovaly, že vedle tiskáren přímo kompatibilních s funkcí AirPrint půjde též tisknout na sdílené tiskárny připojené k Macům s Mac OS X 10.6.5 a k PC s Windows s nainstalovanými iTunes 10.1.

To sice Apple neumožnil (ani v nových verzích Mac OS X a iTunes), ovšem jak se dalo čekat, velice brzy po uvedení iOS 4.2 se objevily utility třetích stran, jež to umožnily. Jednou z nich byla utilita Printopia firmy Ecamm Network, která si získala známost řadou utilit pro Macy (a později i pro iOS), proslula hlavně svou utilitou iGlasses podstatně vylepšující možnosti kamery iSight.

Samozřejmě si také utilita Printopia našla řadu zákazníků a Ecamm ji dále rozvíjela, minulý týden vydala její novou verzi 2.0 přinášející řadu vylepšení.

Tento program oproti standardní podpoře funkce AirPrint ve Snow Leopardovi dovoluje z přístrojů s iOS tisknout na téměř libovolnou sdílenou tiskárnu v lokální síti. Tisknout lze samozřejmě i na tiskárnu připojenou k danému Macu a navíc též do virtuálních tiskáren utility. Ty ukládají své výstupy do PDF nebo JPEG souborů na Macu, což se hodí, když není třeba výstup na papír – třeba pro tisk různých potvrzujících stránek.

Nastavení utility Printopia se sice integrují přímo do systémových předvoleb Mac OS X, ale nemění systémové soubory, takže používání této aplikace je velmi bezpečné. Široké jsou i možnosti sdílení, tiskové výstupy virtuálních tiskáren lze příkazem „Send to Mac“ poslat na jiný Mac, případně se dají „tisknout“ do složky služby Dropbox, která se již postará o synchronizaci těchto souborů v síti. (Stejně to funguje i pro službu Evernote.)

Nová verze 2.0 doplňuje možnosti zabezpečení, dokumenty jde chránit heslem a jejich obsah šifrovat, heslem se mohou chránit také fyzické a virtuální tiskárny. Je možné zřídit libovolný počet virtuálních tiskáren, z nichž každá může své výstupy ukládat do jiné složky na Macu. A názvy virtuálních tiskáren se nově dají dodatečně měnit. Soubory z virtuálních tiskáren se mohou posílat přímo do aplikací Mac OS X nebo do PDF Workflow souborů Mac OS X.

Verze 2.0 též poskytuje plný přístup k nastavením tiskáren, z utility Printopia nyní lze vybírat zásobníky papíru, nastavovat rozměry stránky a barvové režimy, případně volit režimy kvality tisku. Podporuje všechny tiskárny kompatibilní s Macy, včetně těch s oboustranným tiskem nebo chráněných heslem.

Pro funkci AirPrint se dají nastavit některé nebo všechny dostupné tiskárny a celou tiskovou službu lze podle potřeby zapínat a vypínat. Samozřejmě nová verze přinesla ještě další drobné úpravy a opravy chyb, seznam všech dosavadních změn utility najdete tady.

Utilita Printopia 2.0 umí spolupracovat s přístroji s iOS 4.2 nebo vyšším, sama pak požaduje Mac OS X 10.5.8 či vyšší (včetně Snow Leoparda a předběžné verze Lionu), podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC. Zkušební verzi utility plně funkční po dobu 7 dní si lze stáhnout odtud (zabírá pouze 1,61 MB), v plnou verzi se změní zakoupením licence, jež přijde na 19,95 USD. Vlastníci předchozích verzí utility dostanou novou verzi zdarma.

MainMenu 3 nabízí překryvné menu, vlastní úlohy a další novinky

Rakouská firma Incredible Bee (zpočátku se jmenovala Dare to be Creative, založilo ji několik vývojářů aplikací Mac OS X) nabízí již od roku 2006 utilitu pro údržbu Mac OS X, MainMenu, jež se nyní dočkala nové verze 3. (Utilita sama ovšem pochází už z roku 2005 od Santa Softwaru, kdy vypadala takto, Rakušané ji v roce 2006 koupili a v červenci 2009 vydali její verzi 2.0, která z původního freewaru učinila placený software.)

Tato utilita má pomoci udržet Mac v dobrém stavu. Umožňuje uvolňovat prostor na disku, vyčistit pracovní plochu, bezpečně smazat soubory a měnit skrytá nastavení Mac OS X. Umí toho samozřejmě ještě mnohem víc, dokáže vyčistit vyrovnávací paměti, vyhledá velké soubory pro rychlé uvolnění místa na disku, optimalizuje index poštovního klienta Mail, přebuduje služby Launch Services či odstraní soubory DS_Store.

Zařizuje i řadu dalších věcí, které sice lze provést ze samotného Mac OS X, jenže to dovoluje udělat mnohem snáz. Většina vyjmenovaných věcí se totiž dá zařídit jen příkazy v Terminalu, což většině uživatelů nevyhovuje. Naproti tomu MainMenu tohle umožňuje provádět z grafického uživatelského rozhraní.

Verze 3 přirozeně přináší další vylepšení. Nabízí nové překryvné menu zajišťující pohodlný přístup k jednotlivým úlohám, přičemž samotné menu lze vyvolat konfigurovatelnou horkou klávesou. Uživatelé si mohou vytvářet své vlastní úlohy tím, že sloučí několik často opakovaných úloh do jedné nové, navíc nyní jde nechat současně vykonávat více úloh ve frontě úloh.

Přibyla možnost nastavit formát, do něhož se budou ukládat snímky obrazovky a možnost vypnutí stínů u těchto snímků. A doplněna byla též funkce „archivace pracovní plochy“, jež dovoluje udržovat pracovní plochu čistou a přesto uspořádávat soubory, které mají sklon se v ní hromadit.

Utilita se dodává ve dvou různých vydáních, základním a Pro. Základní vydání poskytuje všechny výše popsané funkce, vydání Pro k nim přidává další možnosti jako třeba opravy přístupových práv na disku, vyprázdnění DNS cache paměti, odstranění porušených předvoleb, rekonstrukci indexu funkce Spotlight, vyčištění protokolových souborů či volitelné vypnutí Dashboardu. Srovnání vlastností obou vydání předkládá tato tabulka.

Zkušební verzi základního vydání najdete tady (jde o 2,53 MB) a vydání Pro zde (2,61 MB), v obou případech budou funkční po dobu 14 dní. V plné verze se změní zakoupením licence, která pro základní vydání stojí 14 EUR (rodinná licence 19 EUR), vydání Pro přijde jenom nepatrně dráž, na 16 EUR (rodinná licence na 24 EUR).

Nově se utilita navíc objevila též v Mac App Store za 11,99 EUR. Jde však pouze o základní vydání, protože podmínky Applu pro přijímání aplikací do jeho obchodu nedovolují utility příliš zasahující do Mac OS X. Uživatelům přecházejícím z verze 2 proto výrobce doporučuje sáhnout po vydání Pro, jež se nachází na jeho webu. (Je zjevné, že takovéto utility bude možné v Mac App Store nabízet pouze s velmi okleštěnými funkcemi.)

MainMenu vyžaduje Mac OS X 10.6 (varianta z Mac App Store požaduje přinejmenším Mac OS X 10.6.6), takže pracuje pouze na procesorech Intel. Z tohoto důvodu Incredible Bee nadále nabízí ke stažení též předchozí verzi 2.1.2 (o velikosti 3,01 MB), která funguje i pod Leopardem a na PowerPC.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: