Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Softwarové novinky pro Macy
13. července 2011, 00.00 | Apple začal přijímat aplikace Lionu ke schválení pro Mac App Store. Autodesk slibuje, že brzy uzpůsobí AutoCAD pro Lion. Vyšly aktualizace programů GarageBand, iMovie a iPhoto a také iDVD a iWeb. A v Mac App Store se nabízí nový bezplatný textový editor Tincta.
Na poli softwaru pro Macy začíná být živěji, zejména v souvislosti s přípravami na uvedení Mac OS X Lion, ale vyšla též řada aktualizací programů Applu:
Apple počal přijímat aplikace Lionu pro Mac App Store
Podle řady náznaků by Apple mohl začít prodávat Mac OS X Lion možná již tento týden a s tím souvisí také to, že v pondělí oficiálně vyzval vývojáře, aby počali zasílat aplikace napsané pro Lion ke schválení pro Mac App Store.
Ve zprávě zaslané vývojářům elektronickou poštou se uvádí, že OS X Lion, osmá hlavní verze nejpokročilejšího operačního systému světa (tvrdí Apple), bude brzy dostupná milionům uživatelů Maců po celém světě. A vyzývá je, aby zaslali své aplikace pro Lion ke schválení, takže budou v Mac App Store, až se tento měsíc začne Lion prodávat.
Zpráva dále požaduje, aby aplikace vývojáři vytvářeli s pomocí GM verze Lionu (ta byla uvolněna již 1. července) a integrovaného vývojového prostředí Xcode 4.1 GM pro Lion, jež bylo vydáno v pondělí spolu s třetí beta verzí iOS 5 a beta verzemi dalších vývojových nástrojů (což podrobněji probereme v samostatném článku).
Zdá se, že by prodej Lionu mohl začít již koncem tohoto týdne (uvažuje se o čtvrtku nebo pátku), jisté to ale není. Určité pochybnosti vyvolává právě to, že aplikace pro Lion lze zasílat teprve od pondělí, teď ovšem bude záležet na tom, jak rychle je dokáže Apple schvalovat. V případě App Store pro iOS trvá schvalování jedné aplikace v průměru týden, takže to by se už nestihlo, je ovšem možné (ba pravděpodobné), že Apple schvalování aplikací Lionu urychlí.
Protože samotný Lion se bude distribuovat výlučně přes Mac App Store, tedy čistě elektronickou cestou, bude zřejmě záležet jenom na tom, zda se ještě neobjeví nějaké potíže s vlastním operačním systémem nebo aplikacemi pro něj, pokud ne, asi skutečně bude možné prodej spustit již tento týden. A brzy poté se čeká uvedení modernizovaných Maců, které už budou mít Lion nainstalovaný, to blíže popisujeme tady.
Autodesk usilovně pracuje na uzpůsobení AutoCADu pro Lion
Loni v září Autodesk začal dodávat AutoCAD 2011 for Mac, jeho stěžejní CAD program se tak vrátil na Mac po více než 18 letech a přinesl vedle svých rozsáhlých možností též podporu některých specifických vlastností Mac OS X. Avšak tento program zatím není plně kompatibilní s Lionem, Autodesk ale slibuje brzkou nápravu.
Na svém webu uvádí, že pod Mac OS X Lion zatím není AutoCAD 2011 for Mac podporován, pokud se pod Lionem přece jenom nainstaluje, mohou se vyskytnout nežádoucí vedlejší efekty, například potíže s tiskem a s výstupem na plotry, hlášení zákaznických chyb a další problémy. Zároveň však Autodesk říká, že jeho softwaroví inženýři usilovně pracují na tom, aby zajistili podporu Lionu pro AutoCAD 2011.
Prozatím však AutoCAD pod Lionem provozovat nelze, brzy by se ale měla objevit beta verze servisního balíku, jež doplní právě podporu Lionu. Tato beta verze však dosud nebyla oficiálně oznámena, podrobnosti musí Autodesk teprve upřesnit. Instalací tohoto servisního balíku půjde zajistit kompatibilitu AutoCADu 2011 for Mac s Lion, avšak dokud nebude balík dostupný, doporučuje se Lion zatím neinstalovat na Macy, na nichž se provozuje AutoCAD 2011.
To je samozřejmě hodně nepříjemné, vina však bude asi spíše na straně Autodesku, AutoCAD pro Mac zřejmě nebyl napsán úplně systémově čistě. Je ovšem v jeho zájmu, aby tento problém co nejrychleji napravil.
Vyšly aktualizace všech aplikací balíku iLife '11
V pondělí Apple najednou uvolnil aktualizace úplně všech aplikací svého mediálního balíku iLife '11 (obvykle přitom aktualizuje každý z těchto programů zvlášť).
GarageBand 6.0.4, iMovie 9.0.4 a iPhoto 9.1.5 opravují různé menší chyby
Nejprve dorazily nové verze třech základních aplikací balíku iLife - hudebního programu GarageBand '11, střihového programu iMovie '11 a fotografické aplikace iPhoto '11.
Tyto nové verze se dají získat jednak přes Software Update, jednak si je lze stáhnout ručně z webu Applu. Zmíněné tři programy se ale též prodávají samostatně v Mac App Store a tam se tyto nové verze objevily ještě dříve než v Software Update. (Není to zase až tak překvapivé, Apple prostě dává najevo, že do budoucnosti chce distribuci softwaru převést právě na Mac App Store.)
Nové verze programů jako obvykle opravují různé menší chyby a zřejmě též tyto aplikace připravují na Lion, i když to doprovodné poznámky výslovně neuvádějí. (Trochu zmatky vznikly v číslech verzí, zdá se totiž, že Apple čísla zvýšil hned o dvě setiny najednou.)
GarageBand 6.0.4 (předchozí verze 6.0.2 přišla v dubnu) opravuje chybu v obchodu Lesson Store s výukovými lekcemi, jež způsobovala, že se stažení jedné či více lekcí nedokončilo. Dále napravuje potíže s tím, že některé efekty využívající tempo vypadávaly ze synchronizace s tempem hlavní skladby. A napravuje problém, co způsoboval, že se projektové soubory Magic GarageBand správně neotevíraly v zobrazení stop GarageBandu. Velikost této aktualizace činí 53,72 MB.
Střihový program iMovie 9.0.4 (předchozí verze 9.0.2 se objevila v lednu) podporuje otvírání projektů z iMovie pro iOS a opravuje chybu, kvůli níž se některé úpravy zvuku nezachovávaly. Dále nová verze zvyšuje výkon při používání velkého počtu videoklipů s klíčovými slovy (ty dříve způsobovaly zpomalení) a při práci s rozsáhlými knihovnami iPhota by se aplikace již neměla pomalu spouštět. Tahle aktualizace zabírá 76,20 MB.
A konečně iPhoto 9.1.5 (předchozí verze 9.1.3 dorazila v květnu) také napravuje řadu problémů. Datové rozsahy událostí se už správně aktualizují tak, aby odrážely změny provedené na fotografiích příkazem pro úpravu času a data. Byla opravena chyba, jež mohla zapříčinit nesprávné posouvání zobrazení fotografií při zapnutých titulcích událostí. Napraven byl též problém, který mohl zabránit správnému uplatnění animací ve stylu Kena Burnse na fotografie v uložené klasické obrazové prezentaci.
Odstranění fotografií z webového alba v nové verzi iPhota snímky odstraní z alba, aniž by je zároveň vymazalo z knihovny. A opravuje chybu, jež mohla zabránit odstranění ořezu z fotografie, na niž byl použit příkaz pro návrat k originálu. Tato aktualizace je poněkud objemnější, má velikost 220,83 MB. Všechny tři popisované programy vyžadují Mac OS X 10.6.7 nebo vyšší.
Objevily se také aktualizace pro iWeb a iDVD
V krabicové verzi iLife '11 se nabízejí ještě další dvě aplikace, iWeb pro tvorbu webů a iDVD pro přípravu DVD disků. V Mac App Store se tyto programy neprodávají a narozdíl od výše popsaných tří hlavních aplikací se už příliš nevyvíjejí. iWeb zůstává v podstatě stejný od iLife '09 a iDVD dokonce již od iLife '08. Drobné průběžné aktualizace obou aplikací však Apple stále ještě vydává a stejně tomu bylo i toto pondělí.
iWeb byl aktualizován na verzi 3.0.4 (předchozí verze 3.0.3 vyšla letos v únoru), pro kterou Apple uvádí pouze to, že zvyšuje celkovou stabilitu a opravuje množství menších chyb, avšak blíže je neupřesňuje. Nová aktualizace zabírá 178,57 MB a vyžaduje Mac OS X 10.6.4 nebo vyšší.
Další budoucnost tohoto programu je ovšem dost nejistá, protože Apple již upřesnil, že v rámci přechodu ze služby MobileMe na novou službu iCloud (jež bude v ostré verzi dostupná na podzim) bude zrušena možnost publikování webů z iWebu na MobileMe, nahrávání webů na jiné servery ovšem bude možné i nadále. Je tak otázkou, co hodlá Apple s iWebem dělat dál, nelze vyloučit ani jeho ukončení. iWeb však stále má dost příznivců, jimž se líbí jako nástroj pro snadnou tvorbu webů.
Program iDVD se v pondělí dočkal verze 7.1.2 (nahrazující verzi 7.1.1 z ledna). Také tahle aktualizace zvyšuje stabilitu a opravuje chyby, tentokrát však některé z nich Apple popisuje konkrétněji.
Zlepšila se spolehlivost importovaných obrazových prezentací iPhota '11, byla opravena chyba, jež mohla zabránit opětovnému vytvoření odkazů na soubory a vyřešil se problém, co mohl vytížit veškerou volnou kapacitu procesoru při hledání chybějících souborů. iDVD 7.1.2 zabírá 36,12 MB a vyžaduje Mac OS X 10.6.8.
Jak jsme již zmínili, iDVD se (až na tyto drobné průběžné aktualizace) už dlouho nevyvíjí, což přirozeně vyvolává otázky po jeho další budoucnosti stejně jako v případě iWebu. Sice umožňuje snadno změnit projekt iMovie ve filmové DVD, ale není to úplně bez potíží. Apple navíc dává najevo, že se zaměřuje spíše na sdílení projektů iMovie na webových službách jako je YouTube. Steve Jobs také prohlásil, že nehodlá příliš podporovat optické disky mimo trh profesionálního zpracování videa, místo toho se více zaměří na iTunes Store.
Ten zatím sice nabízí filmy a videa nejvýše v rozlišení 720p, ale podle pověstí z minulého týdne by už na podzim mohl Apple začít testovat v iTunes Store distribuci filmů v rozlišení 1080p a mluví se též o nové verzi Apple TV, jež by si poradila i s takovýmto rozlišením.
Textový editor Tincta 1.0 podporuje barevné rozlišování syntaxe
Firma Mr. Fridge Software (což jsou vlastně tři němečtí studenti informatiky) uvedla nový textový editor Tincta 1.0. Tato aplikace s jedním oknem se zaměřuje hlavně na rychlost a snadnost používání, přináší však i některé vyspělejší funkce.
Především Tincta umí barevně rozlišovat syntaxi, dodává se se syntaktickými definicemi pro více než 65 jazyků, barvové profily si může uživatel libovolně pozměnit. Dále nabízí číslování řádek s jejich zalamováním, živé vyhledávání a nahrazování se zvýrazňováním objevených výskytů, možnost změny velikosti písmen a zobrazování neviditelných znaků.
Poskytuje korektor překlepů a umí převádět konce řádek a tabulátory na mezery (a naopak). Podporuje přetahování a upouštění, stiskem klávesy Tab lze odsadit vybraný text, pozná, když otevřený soubor změnila jiná aplikace a umožňuje výběr textových bloků.
Tincta 1.0 vyžaduje Mac s procesorem Intel a Mac OS X 10.6 Snow Leopard. Dá se zdarma stáhnout buď odtud (jde o 2,79 MB), anebo také z Mac App Store.