Softwarové novinky pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové novinky pro Macy

5. srpna 2011, 00.00 | Vyšly QuickTime 7.7 pro Leoparda a Windows a nové ovladače tiskáren pro Mac OS X. S novým Macem získáte aplikace iLife pro všechny své Macy. Odporující si zprávy o Lionu na USB flash disku. Funkce AirDrop pracuje jen na Macích z roku 2008 a novějších. Z Lion Serveru byla odstraněna podpora MySQL. Generátor 3D krajin TerraRay dospěl do verze 4. Adobe vydala beta verzi animačního HTML5 nástroje Edge. Microsoft slibuje doplnění podpory Lionu do Office 2011. A dorazily první pověsti o iTunes 11.

Přísun novinek spojených s Macy nyní sice zákonitě slábne, ale stále se toho najde docela dost. Na poli softwaru novinky nadále souvisejí hlavně s Lionem, avšak objevily se i jiné zprávy o softwaru pro Macy:

QuickTime 7.7 pro Leoparda a Windows přináší bezpečnostní opravy

Ve středu Apple vydal několik nových softwarových aktualizací pro osobní počítače, k nimž patřil QuickTime 7.7 pro Leoparda a Windows.

Macy sice nyní máme spojené hlavně s Mac OS X Lion, ale stále se najde dost Maců provozujících starší verze systému a některé ještě zůstávají u Mac OS X 10.5 Leopard (strojům s PowerPC ani nic jiného nezbývá). A právě pro ně je určena nová verze QuickTimu 7.

Ten už ovšem Apple dále nerozvíjí (ve Snow Leopardovi ho nahradil QuickTime X, který však nemá jenom nadšené příznivce), a tak je nová verze 7.7 pouhou bezpečnostní aktualizací. Podrobnější popis oprav přináší tento podpůrný dokument.

Podle něj QuickTime 7.7 zaceluje řadu zranitelností souvisejících se zpracováním obrazových, zvukových a filmových souborů, jež mohly útočníkům umožnit, aby zobrazení nebo přehrání záškodnického souboru způsobilo ukončení aplikace nebo vykonání libovolného (potenciálně nebezpečného) kódu. Tyto zranitelnosti se projevovaly jak na Macu. tak pod Windows, kde ale navíc verze 7.7 ještě opravuje další chybu, co mohla působit potíže při zobrazení záškodnického webu v Internet Exploreru.

QuickTime 7.7 pro Leoparda se nabízí přes Software Update, nebo se dá stáhnout ručně odtud (má velikost 68,85 MB). A QuickTime 7.7 pro Windows najdete tady (zabírá 37,15 MB), vyžaduje Windows XP SP a vyšší, Vistu nebo Windows 7.

Nové ovladače tiskáren pro Snow Leoparda a Lion

Dále Apple ve středu ještě uvolnil nové ovladače tiskáren tří značek – Brother, HP a Samsung. Určeny jsou jak pro Snow Leoparda, tak pro Lion.

Konkrétně se jedná o ovladače Brother 2.7 Printer Drivers pro tyto modely tiskáren Brother (mají velikost 136,55 MB), dále pak o ovladače HP Printer Drivers v.2.7 pro následující tiskárny HP (ty však již zabírají 494,47 MB) a o ovladače Samsung Printer Drivers v2.2 pro všechny nyní podporované tiskárny Samsung (jde o pouhých 26,86 MB).

Všechny tyto ovladače vyžadují Mac OS X 10.6.1 nebo vyšší, případně Lion. Získat se dají jednak přes Software Update (kdy se ovšem nainstalují pouze ovladače pro tiskárny připojené k danému Macu), jednak ručním stažením z výše uvedených odkazů (tak se získá balík ovladačů všech podporovaných tiskáren dané značky).

Koupí nového Macu získáte možnost nainstalovat aplikace iLife na všechny své Macy

Už řadu let Apple spolu s novými Macy dodává aktuální verzi svého mediálního balíku iLife a samozřejmě to platí i pro nové MacBooky Air a Macy mini uvedené koncem července. Ty se dodávají s Mac OS X Lion a s iLife ’11. Nové Macy však mají nainstalované jen ty aplikace iLife, jež se nabízejí v Mac App Store, tedy programy iPhoto, iMovie a GarageBand (iWeb a iDVD nabízené v krabicové verzi iLife ’11 chybí).

Avšak k novým Macům se již nepřikládá žádné fyzické médium umožňující v případě potřeby přeinstalování operačního systému a dotyčných aplikací. (DVD použít nejde, protože tyto stroje nemají optickou mechaniku, ale narozdíl od loňských MacBooků Air se u nich nenajde ani USB flash disk).

To je ovšem dáno tím, že Lion nabízí nové možnosti přeinstalování (a jeho distribuce se zatím zařizuje výlučně přes Mac App Store). Pevný disk Macu s Lionem nese skrytý oddíl, z něhož lze funkcí Lion Recovery systém obnovit.

Nejnovější Macy navíc podporují funkci Lion Internet Recovery, jež dovoluje obnovu systému i po nevratném poškození pevného disku. Když se takový Mac vybaví novým diskem, spustí se z Internetu, stáhne si Lion a nainstaluje ho. A poté lze spustit obchod Mac App Store a z něho půjde znovu nainstalovat aplikace iLife, jež se objeví v obrazovce již zakoupených aplikací.

To ale bude platit pro všechny Macy daného uživatele. V případě Lionu Apple zkoumá informace o hardwaru daného Macu, aby si ověřil, že má licenci na Lion, u iLife tomu však bude jinak. Při konfigurování nového Macu bude uživatele požádán o zadání identifikátoru Apple ID a hesla a tyto údaje se použijí pro Mac App Store, který potom přidá licence na aplikace iLife ’11 k danému účtu Mac App Store.

Avšak licence pro software z Mac App Store dovoluje jeho instalaci na všechny Macy daného uživatele s příslušným Apple ID. A to znamená, že uživatel bude moci i na svých dalších Macích (vlastní-li je) spustit Mac App Store a v seznamu zakoupených aplikací vybrat aplikace iLife, aniž by za ně musel platit znovu.

Na těchto ostatních Macích mohou být starší verze iLife, ale Mac App Store stejně nabídne nejnovější verze aplikací iPhoto, iMovie a GarageBand (ostatní Macy musí používat Mac OS X 10.6.6 nebo vyšší, protože na nižší verzi systému Mac App Store nejde spustit). A je to vše zcela legální, protože softwarové licence Mac App Store tohle dovolují.

Odporující si zprávy o dostupnosti Lionu na USB flash disku

Jak jsme zmínili v předchozím oddílu, s novými Macy již nedostanete fyzické médium pro přeinstalování operačního systému a Lion samotný se stahuje z Mac App Store. K jeho přeinstalování lze použít obnovovací oddíl na disku a (u nejnovějších Maců) se dá Lion též obnovit přes Internet.

Ovšem i Apple uznává, že mohou vzniknout situace, kdy fyzické médium přece jen bude potřeba (starší Macy, a to včetně letošních MacBooků Pro a iMaců, obnovu přes Internet ještě nepodporují), a tak už při zahájení prodeje Lionu slíbil, že později bude tento operační systém dostupný i na fyzickém médiu, konkrétně na USB flash disku (nezapomínejte, že některé Macy již nemají optickou mechaniku).

A zdálo se, že tato média budou dostupná už brzy, 9to5mac totiž získal vnitřní dokument služby Apple Care, v němž se uvádí, že obnovující média pro Lion jsou již dostupná. Oficiálně by ovšem tato média měla v USA stát 69 USD, tedy o plných 39 USD více než zakoupení Lionu z Mac App Store. Zmíněný uniklý dokument však dále uvádí, že uživatelé, kteří nebudou moci používat standardní nástroje pro obnovu Lionu, mohou mít nárok na USB disk zdarma.

Avšak na to zareagoval Engadget, že podle jeho dobrého zdroje USB disky zmíněné v dokumentu AppleCare nejsou očekávaná média pro koncové zákazníky. Místo toho se jedná o obnovovací nástroj pro zaměstnance AppleCare, sloužící k opravování porouchaných Maců, jenž nebude běžně dostupný.

A tak to nadále vypadá, že ti, kdo budou potřebovat fyzické médium s Lionem, budou muset vysázet oněch 69 USD. Engadget navíc tvrdí, že i Lion na USB flash disku bude stále vyžadovat Snow Leoparda.

Aby v tom byl ještě větší zmatek, 9to5mac na svém původním tvrzení nadále trvá a snaží se naopak dokázat, že se mýlí Engadget. Takže jako obvykle zase nikdo nic přesně neví.

Existují však způsoby, jak se bez fyzického média od Applu obejít. Už dříve se objevil návod, jak si instalační médium Lionu vytvořit vlastními silami z instalátoru staženého z Mac App Store.

A jak se dalo čekat, již také vznikla aplikace, jež přípravu instalačního média Lionu zařídí automaticky. Program Lion DiskMaker se postará o vše potřebné (stáhnout se dá tady, jde o pouhých 380 KB). Tuto utilitu lze používat zdarma, ale kdo chce, může jejímu tvůrci zaslat finanční dar podle svého uvážení.

Funkce AirDrop se dá používat jen na novějších Macích

Jednou z novinek Lionu je funkce AirDrop, dovolující bezdrátově odeslat soubory komukoli (kdo to podporuje) v okolí daného Macu bez další instalace či nastavování WiFi sítě, stačí jen klepnout na příslušnou ikonu v postranním panelu Finderu a Mac automaticky najde další stroje podporující tuto funkci v blízkém okolí.

Už v březnu funkci AirDrop blíže popsal (podle zjištění z předběžné verze Lionu) AppleInsider, což jsme na MůjMacu zmínili zde. AppleInsider tehdy též upozornil, že tato funkce bude dostupná pouze na novějších Macích. A minulý týden upřesnil, jaké Macy to jsou.

Apple to rozebírá v tomhle podpůrném dokumentu, z něhož vyplývá, že AirDrop půjde použít na 13“ a 15“ MacBoocích z roku 2008 a novějších (na modelech „MacBookPro5,1“ a vyšších), na 17“ MacBoocích Pro od počátku roku 2009 (od modelu „MacBookPro5,2“), tedy na všech MacBoocích Pro s „unibody“ pouzdry).

Dále na 13“ hliníkových MacBoocích z roku 2008 a novějších (modelech „MacBook5,1“ a vyšších) a na 13“ bílých plastových MacBoocích od počátku roku 2009 (od modelu „MacBook5,2“), opět jde o „unibody“ modely bez rozdílu materiálu pouzdra.

AirDrop funguje rovněž na iMacích z roku 2009 a novějších (od modelu „iMac9,1“), na Macích mini od poloviny roku 2010 (od modelu „Macmini4,1“, tudíž na všech typech s nižším pouzdrem) a na Macích Pro z roku 2009 doplněných o volitelnou kartu AirPort Extreme a na modelech z roku 2010 (takže od modelů s označením „MacPro5,1“ výše).

Na Macích podporujících tuto funkci se v menu „Go“ objeví položka „AirDrop“, když se nezobrazí, znamená to, že daný stroj tuhle funkci nejspíš nezvládá, protože postrádá WiFi hardware schopný objevit jiné Macy v okolí.

Z Lion Serveru byla odstraněna podpora MySQL

Lion Server lze získat jako doplněk klientského Lionu za 39,99 EUR, což proti Snow Leopard Serveru znamená opravdu výrazné zlevnění (ten stál desetkrát tolik), ovšem ukazuje se, že z něj byly vypuštěny některé prvky. Především již Lion Server nezahrnuje integrovanou instalaci databázového systému MySQL, místo něj teď nabízí PostgreSQL.

Stále ale existuje několik možností, jak používat MySQL i pod Lion Serverem. Lze přeinstalovat soubory MySQL ze Snow Leopard Serveru a při přechodu ze Snow Leopard Serveru na Lion Server se soubory a databáze MySQL zachovají.

A samozřejmě se dá MySQL pod Lion Serverem doinstalovat vlastními silami, tak se navíc získá aktuální verze, což Snow Leopard Server nepodporoval (jeho verze MySQL byla starší), vyžaduje to ale určité znalosti (ty se ovšem od uživatele serverového operačního systému očekávají). A v řadě případů půjde stávající databáze MySQL převést pod PostgreSQL, který proti MySQL nabízí některé přednosti.

Odstranění MySQL z Lion Serveru přirozeně vyvolalo spoustu spekulací, Apple jako obvykle žádné oficiální vysvětlení nepředložil. Mluví se především o tom, že MySQL nyní patří firmě Oracle, jež ho nabízí pod licencí GPL a zatím se nijak nevyjádřila, co s tímto databázovým softwarem zamýšlí dál. To, že ho Apple nahradil databázovým systémem šířeným pod licencí BSD, tak skutečně vypadá jako možný důvod změny.

Podle jiných názorů Applu vadily možné problémy s GPL softwarem, něco podobného se nakonec stalo s Javou. Lion už neobsahuje verzi Javy od Applu v základní instalaci, pokud se narazí na potřebu spuštění javového apletu, Lion vyzve ke stažení a nainstalování Javy od Oracle.

A podle dalších dohadů se Apple tímto tahem snaží přimět tvůrce MySQL a dalších databázových systémů, aby prácí s tímto softwarem učinili uživatelsky přívětivější. Ten zatím pracuje hlavně s příkazovou řádkou, Apple by však rád viděl grafické uživatelské rozhraní. Je ovšem otázkou, zda se mu k tomu skutečně podaří nějaké vývojáře přemluvit.

Z Lion Serveru ale zmizely i některé další prvky oproti Snow Leopard Serveru, například podpora pro TomCat a Axis, pro mobilní přístup a dokonce i pro QuickTime Streaming Server samotného Applu.

Tyto změny pochopitelně vyvolaly bouřlivé debaty o dalším směřování Mac OS X Serveru. Je pravda, že PostgreSQL představuje plnohodnotnou náhradu MySQL a někdo mu i může dávat přednost, problém opět spočívá hlavně v tom, že zase došlo k nenadálé změně softwarové infrastruktury, což těm, kdo na ní postavili svá řešení, může působit velké potíže.

Samozřejmě to vyvolává obavy, zda nejde o první náznaky ústupu Applu z oblasti serverového softwaru (specializovaný serverový hardware přestal nabízet už počátkem letošního roku). Vzhledem k jiným krokům Applu mohou být tyto obavy oprávněné, ale možná jsou popisované změny Lion Serveru pouze důsledkem toho, že se rozhodl přenést zodpovědnost za dané programy na jejich tvůrce a uživatele. Vyjasní to až další vývoj, uvidíme, co se bude dít se Serverem při následných aktualizacích Lionu.

TerraRay 4 přidává nové generátory krajinných prvků

K oblíbeným grafickým programům patří generátory realistických 3D krajin. K dodavatelům tohoto softwaru se letos přidala též německá firma AvisNocturna Software s programem TerraRay.

Nabízí ho sice teprve od dubna, ale rychle uvolňuje další nové verze (naposledy jsme na MůjMacu zmiňovali verzi 3.5 v červnu) a nyní program dospěl do verze 4 (viz oznámení na firemním blogu).

Verze 4 přináší nový fraktálový generátor terénů, dovolující rychle vykreslovat detailní působivé terény. Dále přibylo automatické generování textur terénu, zlepšilo se vykreslování a kvalita textur a náhled připravované scény se zobrazí rychleji. Hodně se zlepšila funkce odvolávání provedených změn (funkce „Undo“) a samozřejmě došlo k řadě jiných menších zlepšení a byly opraveny některé chyby předchozí verze.

AvisNocturna nabízí TerraRay jako levný a snadno ovladatelný generátor 3D krajin, využívající elevační mapy. Při vykreslování krajin se používá realistické osvětlení a flexibilní přirozené materiály, dále program poskytuje volumetrické mraky a mlhu a fotorealistické vodní toky a plochy.

Dodává se s rozsáhlou knihovnou krajinných prvků a navíc lze do krajin importovat 3D modely ve formátu 3ds. Pro nový fraktálový generátor se přikládá řada přednastavených parametrů a automatický generátor textur terénu může texturami opatřit elevační mapy zcela bez zásahu uživatele.

TerraRay se od počátku prodává výlučně v Mac App Store a u příležitosti uvedení nové verze (a Mac OS X Lion) se teď navíc nabízí se slevou. Normálně program stojí 14,99 USD, případně 11,99 EUR, ale nyní ho lze po omezenou dobu získat již za 4,99 USD (či 3,99 EUR). Stávající vlastníci dostanou novou verzi zcela zdarma. Program vyžaduje Mac OS X 10.6.6 nebo vyšší (plně podporuje Lion), procesor Intel a 2 GB RAM.

Adobe uvolnila předběžnou verzi animačního editoru Edge

Už delší dobu probíhá mediální souboj mezi příznivci technologií Flash a HTML5, přičemž Apple jasně stojí na straně HTML5 (což prokazuje především v iOS, kde podporuje pouze HTML5). Adobe samozřejmě prosazuje hlavně Flash, ale neztrácí ze zřetele ani HTML5, protože se snaží pokrýt celý trh.

Není proto divu, že tento týden přilákala značnou pozornost, když uvolnila na Adobe Labs předběžnou verzi nového nástroje Edge, který umožňuje vytvářet webové animace s interaktivním obsahem jen s pomocí HTML5, CSS3 a JavaScriptu.

Nebudeme zde však blíže rozebírat možnosti tohoto programu, protože to již udělala Grafika, na podrobnosti o Adobe Edge se podívejte tam. Zde tak pouze připomeneme, že se Edge nabízí pro Windows a pro Mac OS X, stáhnout se dá odtud po zadání Adobe ID a hesla, jež lze získat bezplatnou registrací u Adobe.

Verze pro Mac vyžaduje procesor Intel, Mac OS X 10.6 nebo 10.7 (Snow Leopard či Lion), 512 MB RAM, 200 MB volného prostoru na disku a rozlišení obrazovky alespoň 1 280 x 800 s 16bitovými barvami.

Microsoft slibuje doplnění podpory funkcí Lionu do Office 2011

Minulý týden jsme zmínili, že Microsoft Office for Mac má s Lionem dost potíží, a to jak aktuální verze 2011, tak předchozí verze 2008 (starší verze Office pod Lionem nefungují, více o tom níže).

Vedle chyb se ovšem Office vytýká i to, že nepodporuje nové funkce Lionu, zejména funkce Auto Save a Versions pro automatické ukládání dokumentů a správu jejich verzí. Avšak Microsoft slíbil, že tuto podporu doplní v příští aktualizaci.

Už koncem července na blogu Office for Mac prohlásil, že usilovně spolupracují s Applem na přidání podpory funkcí Auto Save a Versions a celoobrazovkového režimu do Office for Mac 2011.

Zároveň ovšem ihned dodal, že zatím nedokáže přesněji určit, kdy se tak stane, ale půjde spíše o měsíce než o týdny. Jinými slovy, bude trvat ještě dlouho, než se Microsoft Office více přizpůsobí Lionu, možná k tomu dojde až koncem letošního roku. Zatím Microsoft doporučuje využívat vlastní funkce automatického ukládání Office.

Co se týče oprav výše zmíněných chyb, již vyšla nová verze Communicatoru for Mac, jež řeší problémy s padáním pod Lionem, nabízí se prostřednictvím mechanismu Microsoft AutoUpdate.

A nakonec Microsoft ještě jednou potvrdil, že Office for Mac 2004 pod Lion fungovat nebude, protože Lion už nezahrnuje emulátor Rosetta a Office 2004 byla samozřejmě napsána pro PowerPC (to ovšem každý trochu znalejší uživatel dávno ví). Microsoft jako řešení nepřekvapivě doporučuje přechod na Office 2011, což je ale opravdu jediné řešení, chcete-li pod Lionem stále používat Microsoft Office.

První pověsti o iTunes 11

A když už mluvíme o budoucím softwaru, minulý týden se objevily první pověsti o vlastnostech iTunes 11. Přišel s nimi blog iDownloadBlog, který zatím žádné podobné zprávy nepředkládal, takže jeho spolehlivost nelze ověřit a je na místě spíše skepse.

Tento blog tvrdí, že iTunes potřebují modernizaci uživatelského rozhraní (s tím by asi většina uživatelů souhlasila) a právě k tomu prý dojde ve verzi 11. Údajně spolehlivý zdroj mu sdělil, že iTunes 11 budou přepsány od základu.

Základní návrh uživatelského rozhraní iTunes se v podstatě nezměnil od první verze, avšak nová aktualizace má přinést přepracované uživatelské rozhraní a lepší integraci se službou iCloud. Nové rozhraní má být přehlednější a „elegantní“ a propojení mezi iTunes a iCloud bude mnohem těsnější. iTunes Store již nebude v podstatě webový prohlížeč jako nyní, ale bude integrován přímo do aplikace iTunes (podobně jako funguje služba Spotify).

Do iTunes 11 má být integrováno též zálohování přes iCloud. To znamená, že když se prostřednictvím iCloud zazálohuje přístroj s iOS, uloží se stejná záloha i lokálně na počítači s iTunes. A data aplikací z iCloud se budou synchronizovat s iTunes, takže třeba údaje o postupu ve hrách jako jsou Angry Birds se budou synchronizovat s iCloud a poté i s knihovnou iTunes.

Smysl by to dávalo, je jisté, že Apple bude iCloud důrazně prosazovat a bude chtít, aby se všechna zařízení uživatele zálohovala přes tuto službu. Je to vidět už na současné, pouze částečné podpoře iCloud, kdy prostřednictvím téhle služby je možné opakované stahování aplikací a mediálního obsahu zakoupeného v obchodech Applu na zařízení uživatele.

Zatím není jasné, kdy se iTunes 11 objeví. Tradičně nová hlavní verze iTunes přicházela vždy v září, ale letos je všechno poněkud posunuté, takže by to mohlo být jinak. Ovšem „neprověřený zdroj“ minulý týden sdělil blogu Boy Genius Report, že iTunes 11 vyjdou v září spolu iOS 5 a ostrou verzí služby iCloud.

Zároveň však přinesl zprávu, že Apple zvažuje převzetí knihkupectví Barnes & Noble, což nevypadá příliš věrohodně. A v této souvislosti tvrdí, že iTunes 11 budou podporovat čtení elektronických knih z iTunes Store na Macích.

Vývojářům se v současnosti nabízí beta verze iTunes 10.5 zahrnující podporu pro iOS 5 a pro iCloud, do září se toho ovšem může ještě hodně změnit, na druhou stranu se nemusí splnit vůbec žádné ze zde uvedených tvrzení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: