Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Softwarové novinky pro Macy: Office 2008 SP2, MainMenu 2.0 a chystaný klientský software pro BlackBerry
22. července 2009, 00.00 | Service Pack 2 pro Microsoft Office 2008 zvyšuje stabilitu a rychlost a přidává nové funkce především v oblasti spolupráce a sdílení souborů. Utilita MainMenu 2.0 pro údržbu systému doplňuje nové systémové a síťové funkce. A RIM přislíbila v září vydat klientský software pro synchronizaci přístrojů BlackBerry s Macy.
V současnosti se samozřejmě novinek objevuje méně, ale nějaké se přece jen najdou, zde se podíváme, co nového se nabízí v oblasti aplikací pro Mac OS X:
Microsoft vydal druhý servisní balík pro Office 2008
V pondělí Microsoft oznámil vydání druhého servisního balíku pro Office 2008 pro Mac (přesněji řečeno, o software pro Macy se u Microsoftu stará divize Macintosh Business Unit – MacBU – jež funguje v rámci firmy poměrně nezávisle). První servisní balík pro tuto sadu kancelářských programů se objevil loni v květnu (samotná Office 2008 přišla na americký trh již v lednu 2008). Microsoft samozřejmě průběžně vydával různé menší aktualizace, které většinou opravovaly zjištěné problémy a chyby, nyní se však jedná o významnější změny.
Jak vyplývá z tiskové zprávy Microsoftu, druhý servisní balík (oficiálně nazvaný Office 2008 for Mac Service Pack 2) se zaměřuje hlavně na tři oblasti: rychlost, stabilitu a kompatibilitu. Microsoft tvrdí, že podle nedávné studie se Office pro Mac nejvíce používá ke sdílení dokumentů, nové funkce se proto týkají zejména těchto možností.
Service Pack 2 zrychluje textový procesor Microsoft Word 2008 (zkracuje dobu spouštění a urychluje posouvání dokumentů) a také tabulkový procesor Microsoft Excel 2008, u něj by se měl zvýšit hlavně výkon výpočtů.
Prezentační program PowerPoint 2008 získal dvě zcela nové funkce: Animace po vlastní dráze (Custom Path Animation) umožňují vytvářet animace pohybu po trase, zatímco předtím bylo možné takovéto animace pouze přehrávat. A nový výchozí motiv (Default Theme) dovoluje uživatelům nadefinovat výchozí motiv prezentace, včetně písem, barevného schématu a rozvržení snímků.
Největší změny však přináší Service Pack 2 v oblasti spolupráce a sdílení souborů. Ty chce Microsoft zajistit uživatelům Office pomocí své služby Microsoft Office Live Workspace (více informací v češtině o ní najdete tady, zatím se nachází v beta verzi).
Office 2008 nově zahrnuje aplikaci Document Connection, jež umožňuje využívat pro otevírání a ukládání dokumentů Office tuto službu, z Wordu, Excelu a PowerPointu na Macu půjde dokumenty ukládat na její server a současně bude možné otevírat dokumenty z jejího úložiště.
Se soubory Office lze navíc v Office Live Workspace pracovat prostřednictvím webových prohlížečů, i když na daném počítači není Office nainstalovaná a služba nově rozšířila paletu podporovaných prohlížečů o Safari 4 pro Mac (předtím na Macu podporovala Firefox 2.0).
Aplikace Document Connection rovněž vylepšuje možnost využívání služby SharePoint zajišťující spolupráci v prostředích Windows Serveru (základní možnosti služby SharePoint vysvětluje Microsoft zde), uživatelé Maců díky ní budou moci v organizacích spolupracujících přes SharePoint snáze přistupovat k souborům a sdílet je.
Jak vidět, většina změn v Office 2008 SP2 se zaměřuje spíše na podnikové uživatele, což nijak nepřekvapuje, protože právě Macy v podnicích a větších organizacích patří k hlavním zákazníkům Office 2008, uživatelům z domácností a malých podniků se dnes již v oblasti kancelářského softwaru nabízí řada alternativ (například balík iWork přímo od Applu či bezplatná otevřená řešení typu OpenOffice 3).
Service Pack 2 pro Office 2008 (aktualizace číslo 12.2.0) se dá stáhnout odsud, příslušný DMG soubor má velikost 297 MB, získat ho lze též funkcí automatické aktualizace Office. Vyžaduje Mac OS X 10.4.9 nebo vyšší a Microsoft Office 2008 s nainstalovaným prvním servisním balíkem (aktualizací číslo 12.1.0).
MainMenu 2.0 doplňuje nové úlohy pro údržbu systému a sítě
Firma Dare to be Creative (kterou v roce 2006 založila skupina rakouských macovských nadšenců) vydala verzi 2.0 své utility MainMenu pro údržbu systému, umožňující zrychlit Mac OS X, uvolnit místo na disku a napravit některé potíže.
Utilita MainMenu ovšem vznikla již v roce 2005 u Santa Softwaru, od něhož ji Dare to be Creative koupila (MůjMac počáteční verzi stručně popsal zde, tento článek ukazoval, jak ji využít k získání více prostoru na disku).
Jak napovídá její název, utilita MainMenu přidá do lišty menu Mac OS X ikonu, z níž lze rozvinout menu nabízející řadu úloh pro rychlou a snadnou údržbu systému. Poskytuje nástroje pro vyčištění vyrovnávacích pamětí a protokolových souborů, pro odstranění porušených souborů předvoleb a pro opravu diskových privilegií. Dále umí přebudovat knihovnu funkce Spotlight pro urychlení vyhledávání a dovoluje i rafinovanější věci, jako třeba vypnutí a opětovnou aktivaci Dashboardu.
Verze 2.0 možnosti programu ještě rozšířila, přidala nové položky „System“ a „Network“ pro údržbu systému a sítě. Menu systémových úloh umožňuje nuceně ukončovat a restartovat aplikace, menu síťových úloh nabízí takové funkce jako restart AirPort karty (což přijde vhod v nespolehlivých bezdrátových sítích). Zlepšilo se také dávkové zpracování úloh, jednotlivé často používané úlohy se dají seskupit do dávek a lze naplánovat pravidelné spouštění skriptů pro údržbu.
Vykonávání systémových úloh nyní probíhá bezpečnějším způsobem a vylepšení a zpřehlednění se dočkalo i uživatelské rozhraní (když probíhají údržbářské úlohy, je ikona v liště menu animovaná). A k informování o tom, že se dokončila zpracovávaná úloha, využívá MainMenu 2.0 oznamovací systém Growl.
MainMenu ve verzi 1.x patřila k velmi oblíbeným utilitám, k čemuž ovšem značně přispívalo to, že se jednalo o freeware (uživatelé mohli autorům dobrovolně poslat menší příspěvek). To se s verzí 2.0 změnilo, teď je MainMenu shareware. Zdarma si lze stáhnout 15denní zkušební verzi (o velikosti 4 MB), v plnou verzi se změní zakoupením licence, jež stojí ne zrovna zanedbatelných 20 USD.
Nová cenová politika pochopitelně vyvolala nevoli mnoha uživatelů, zřejmě i proto Dare to be Creative zachovala možnost zdarma si stáhnout starší verzi 1.7.3 (zabírající pouhých 1,4 MB), navíc ti, kdo v minulosti autorům MainMenu věnovali nějaký příspěvek, dostanou sériové číslo pro verzi 2.0 zdarma.
MainMenu 2.0 vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší (MainMenu 1.7.3 funguje i pod Mac OS X 10.3.9) a podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC.
V září se objeví klientský software pro synchronizaci přístrojů BlackBerry na Macu
S rozšiřováním chytrých mobilních telefonů začíná být stále důležitější možnost jejich synchronizace s osobními počítači a majitelé Maců by si samozřejmě přáli, aby příslušný software byl dostupný též pro Mac OS X. V případě iPhonu to pochopitelně není problém, avšak u jiných přístrojů již často ano, ale situace se postupně zlepšuje. O tom svědčí i to, že firma RIM, výrobce přístrojů BlackBerry, potvrdila vydání svého klientského softwaru pro Mac v září.
Telefony BlackBerry se sice prodávají také u nás, přesto nemají nějak významné zastoupení, ovšem v USA patří k nejpoužívanějším v podnikovém prostředí a zaujímají tam velice významné místo na trhu chytrých telefonů a mobilních terminálů, takže samozřejmě existovala poptávka po příslušném klientském softwaru pro Macy (ano, existují některá řešení třetích stran, jenže od samotné RIM dosud nikoli).
V pondělí RIM konečně oznámila, že skutečně vydá macovskou verzi svého synchronizačního softwaru, v září dorazí na trh BlackBerry Desktop Software pro Mac. Zpráva na blogu Inside BlackBerry říká, že tento software bude fungovat pod Mac OS X 10.5.5 a vyšším a nabízí i několik snímků obrazovek.
BlackBerry Desktop Software umožní synchronizovat přístroje BlackBerry s informacemi kalendáře iCal, s kontakty, poznámkami a úkoly a dokonce s přehrávacími seznamy (playlists) iTunes na Macu (přirozeně jen pokud nebudou zahrnovat skladby s DRM ochranou).
Dále dovolí přidávat a odstraňovat aplikace na těchto přístrojích, provádět aktualizaci jejich firmwaru, zálohovat a obnovovat jejich data a půjde spravovat více přístrojů současně. A vzhledem k podnikovému zaměření BlackBerry data samozřejmě bude možné šifrovat. V podstatě tedy bude tento software zajišťovat pro BlackBerry totéž, co iTunes pro iPhone.
Zveřejněné snímky obrazovek ukazují, že se software RIM opravdu hodně podobá iTunes, lze vybírat jednotlivé kalendáře a přehrávací seznamy pro synchronizaci a zobrazuje se zbývající volný prostor na připojeném přístroji.
Dá se sice předpokládat, že majitelé Maců budou dávat přednost spíše iPhonu, ovšem mnozí z nich mohou být nuceni používat BlackBerry (například když to vyžaduje jejich zaměstnavatel), pak jim tento software určitě přijde vhod.
Na ten se však čeká už docela dlouho, již v září 2008 kolovaly pověsti, že RIM chystá vlastního klienta pro Mac, tehdy se tvrdilo, že bude dostupný v první polovině letošního roku. To však byly jen neoficiální náznaky, zatímco teď jde o oficiální ohlášení, takže by se BlackBerry Desktop Software měl skutečně objevit v září.
Pro český trh tato zpráva není tak důležitá, ale svědčí o tom, že v USA se Macům věnuje stále větší pozornost. Zároveň to také dokazuje, že Apple je ochotný dovolit synchronizaci s iTunes i přístrojům jiných výrobců, avšak musí se to udělat způsobem, jaký požaduje.
Minulý týden se objevily iTunes 8.2, které znemožnily přímou synchronizaci Palmu Pre s iTunes. Jenomže Palm Pre při připojení emuloval iPod, což Apple neschvaluje, zatímco software RIM zřejmě využívá XML soubor iTunes, a tak by nemělo docházet k žádným konfliktům (je ovšem pravděpodobné, že bez konkurence v podobě iPhonu by motivace RIM k podpoře Maců zdaleka nebyla tak silná).